מרץ 2014
חוץ מכמה ימים של סופה אחת קשה, חורף ממש לא היה לנו כאן. הפריחה לא בשיאה אבל הדבורים כבר כאן. הנשפנים הקנדיים Canadian Brass קבוצה היכולה לעשות כמעט הכל עם כלי נשיפה בלבד. הפסנתרנית יוג'ה וואנג גם היא בעיבוד וירטואוזי מאד לקטע הקצר "מעוף הדבורה" מאת המלחין ניקולאי רימסקי קורסקוב. קטע זה הינו קטע תזמורתי הסוגר את אחד הפרקים באופרה "הצאר סאלטן" וזכה לעיבודים שונים ורבים.  


עוד "דבורה" מעוד אחד מהוירטואוזים הגדולים של ימינו הוא החצוצרן וינטון מרסליס, אמן על עם רפרטואר המשתרע ממוסיקת ברוק ועד ג'אז עכשווי. 
מרסליס ובארוק אינו איזה "גימיק" של נגן ג'אז המנגן מוסיקה קלאסית, מרסליס פשוט חי טוב מאד בשני העולמות הג'אז והקלאסי.
ניתן להאזין ליכולתו כאשר משתך פעולה עם הזמרת קטאלין באטל באריה מתוך "שמשון".
לחובבי הג'אז הבאתי את מרסליס מנגן בקונצרט הג'אז במרסיאק שבצרפת, יחד עם עוד נגנים מצויינים אחרים. 


Picture
המלצת האתר:
הפסנתרן רן צמח, ברסיטל בחיפה.

באך : פרלוד ופוגה לאורגן, בלה מינור, בעיבודו ליסט של פרנץ ליסט, ברהמס : ששה אינטרמצי אופוס 118,שומאן : אטיודים סימפוניים אופוס 13 (בגירסה הארוכה)
מתי והיכן?
יום חמישי, 20 במרץ 8:30 בערב. באודיטוריום רפפורט
מחיר: 60 ש"ח הכרטיס. 

כרטיסים ניתן להזמין בחוג למוסיקה קאמרית   -----   לאתר של רן צמח


המצאתו של עמנואל מור, מלחין וממציא מתחילת המאה ה-20. שתי מערכות הקלידים נמצאות זו מעל זו ובהפרש של אוקטבה אחת. כך יכול הפסנתרן לנגן בקלות יחסית גם מרווחים של יותר מאוקטבה, שהרי אינו צריך לפרוש את ידיו אלה פשוט לגשת לקליד המקביל. כמאה כלים כאילו נבנו במשך השנים, הכלי המוצג הוא היחידי שנבנה נבנה ע"י סטינווי בהזמנה מיוחדת. כריס טיילור מספר את סיפורו של הפסנתר המעניין הזה. ירחוני המוסיקה הבריטיים אוהבים מאד לדרג נגנים מבצעים. כך ב"אוליפיאדת הפסנתרנים" הגדולים נולדה רשימת 20 הגדולים בסדר העולה מן המקום ה-20 והם: קלאדיו אראו, יוזף הופמן, ואלטר גיסקינג, גלן גולד, מארי פרחיה, וילהלם קמפף, אדווין פישר, ראדו לופו, איגנץ פרידמן, כריסטיאן צימרמן, ארתורו בנדטי מיכאלאנג'לי, מרתה ארגריץ', אמיל גיללס, ארתור שנבל, דינו ליפטי, אלפרד קורטו, סביאטוסלאב ריכטר, ולדימיר הורוביץ, ארתור רובינשטיין וסוגר את הרשימה הגדול מכולם סרגי רחמנינוב. כך לפי מגזין המוסיקה הקלאסית של ה-BBC לשנת 2010. נראה לי כי קצת נלעג כל נושא דירוג הפסנתרנים העולמי הזה, שהרי קשה למצוא שני פסנתרנים דומים....אתן כאן מידי פעם מקום למי שלא נמצא ברשימה המפוארת הזו. וכאן קלרה הסקיל, הפסנתרנית היהודיה רומניה, שיכלה לנגן קונצרט שלם מהאזנה בלבד. השחקן ובמאי בסרטים צ'רלי צ'פלין, ציין כי בכל חייו זכה לפגוש רק שלשה גאונים אלברט איינשטיין, וינסטון צ'רצ'יל וקלרה האסקיל. האסקיל הייתה גם כנרית מצויינת ופרשנית ראשונה במעלה ליצירות מוצרט. האסקיל נפתרה כתוצאה מתאונה טראגית לאחר שנחבלה מנפילה במדרגות בתחנת הרכבת של בריסל. האסקיל נחשבת לפרשנית ראשונה במעלה ליצירות מוצרט, כאן עם המנצח איגור מרקביץ' בביצוע הקונצ'רטו מסי 20 מאת מוצרט. ביצוע על לקונצ'רטו הדרמתי ביותר של מוצרט....
עוד מידי קלארה האסקיל תוכלו למצוא בדפי קלארה האסקיל.עוד פסנתרנית שנשארה מחוץ לרשימה היא מריה יודינה.
מריה יודינה היא ה "גלן גולד" של ברית המועצות וחבחבתו של הרודן יוזף סטאלין. לסטאלין היה יחס מיוחד ליודינה, ולא פגע בה למרות שהתנגדה לפעולותיו בגלוי. עוד על מריה יודינה הקלטות מידיה בדף מריה יודינה....

כאן יודינה בנגינת Lacrimosa מתוך הרקוייאם של מוצרט בעיבוד לפסנתר. 

כפי שהוזכר כאן בדפים קודמים, לפני מספר שבועות הלך לעולמו המנצח קלאודיו אבאדו. אבאדו הקדיש חלק נכבד מזמנו לעבודה עם צעירים. כאן מנצח אבאדו על התזמורת ע"ש סימון בוליבר מונצואלה, היצירה: הסימפוניה הפתטית מאת צ'ייקובסקי.  מומלץ לצפות בסרט השקט שאחרי... בדף קלאודיו אבאדו. עוד בדף קישורים לרצפים מוסיקאליים בניצוחו של אבאדו. לא יצירות שלמו בדרך כלל, אך האזנה בהחלט מהנה.

הסימפוניה התשיעית של שוסטקוביץ', היא הקלילה והשמחה מכל מחזור הסימפוניות של המלחין. כאן עם התזמורת הפילהרמונית של וינה בניצוחו של ליאונרד ברנשטיין. אחד מהגדולים שבפרשנים ליצירתו של שוסטקוביץ' הוא המנצח רודולף ברשאי. ברשאי עלה מבריה"מ לישראל בשנות ה -70  של המאה הקודמת ולזמן מה אף ניהל את התזמורת הקאמרית הישראלית. לא ברור איך החמיצה ישראל את האיש האמן המעניין הזה, שנתן גם פרשנות מעניינת ליצירות מאהלר. בדומה למאהלר, יצירתו של שוסטקוביץ' מושפעת מאד מן האירועים בתקופתו, בעיקר האירועים הקשורים בשלטון האיימים של היטלר וסטאלין ונעות בין אושר לצער ואימה. רודולף ברשאי גם ערך לתזמורת את רשימותיו של מאהלר לסימפוניה העשירית.

מידי המנצח רודולף ברשאי הוכנסו אם כן כל סימפוניות שוסטקוביץ בהקלטה מצוינת עם תזמורת מערב גרמניה, 
הקלטה מעניינת ביותר לסימפוניה העשירית של מאהלר בתזמור שערך ברשאי ובניצוחו. 

"פרעוש קופצני" - זה פירוש שמו של היוקללה, כלי דמוי גיטרה, אך פשוט יותר, עם ארבעה מיתרים בלבד. היוקללה מקורו האיי הוואי והוא נחשב לכלי שיחסית קל לנגן בו. באוירת פורים המתקרבת הבאתי כאן קטע נגינה מידי "תזמורת היוקללה הבריטית" המגיש את המנגינה מתול "הטוב הרע והמכוער" . שבעת ה"יוקללאים" מנגנים בכישרון והומור....

חג פורים שמח
אהבת? המלץ לחברים, תן לייק..