יולי 2013

התזמורת והמקהל של תיאטרון לה-סקאלה בניצוחו של קראיאן עם הסולנים אנא טומווה-סינטאו, אגנס בלטסה, חוסה קררס וז'וזה ואן-דאם,
בביצוע "לקרימוזה" מתוך הרקוויאם מאת ורדי - הקטע היחידי בכל המיסה המיועד לבכות את המת.


File:Verdi.jpg
הרקואיים של ורדי
כמה אבני דרך בהקלטת הרקויאם מאת ורדי  - 
הרקוויאם בביצוע היסטורי עם המנצחים ארתורו טוסקניני במה שנחשב כאבן בוחן לביצוע היצירה. בהקלטות מודרניות יותר בוטים הביצועים המוקלטים בניצוחם של קרלו מריה ג'וליני וג'ון אליוט גרדינר. הקלטה נוספת התופסת מקום יחודי היא זו של המנצח ההונגרי פרנק פריצ'אי, שנתן ביצוע יפה ושונה ליצירה. הרקויאם  המפורסם שני רק לזה של מוצרט והולחן כולו בסגנון האופרה האיטלקית. 
בדף הרקוואים המעודכן ניתן לצפות בביצוע הרקוויאם בהקלטה חדישה עם מקהלת ותזמורת הרדיו של דנמרק בניצוחו של רפאל פרוהבק דה-בורגוס. עוד כמה קישורים להקלטות מצויינות מידי גדולי המבצעים:
File:Robert Schumann 1839.jpg
גיאורג סל וסימפוניות שומאן.
סימפוניות שומאן הן סימפוניות בתיזמור מסובך ביותר שזכו להקלטות הסטוריות מצויינות מידי המנצח ההונגרי גיאורג סל.
סל ידוע כמנצח עם השרביט המחודד ביותר במה ה-20 מציג ביצוע מדוייק וקר.
עוד באתר מידי הנצח המופלא הזה: סימפוניות היידן, ושלשת הסימפוניות האחרונות מאת דבוז'אק
סל הצטיין במיוחד כמנצח מלווה לסולנים, מומלץ מאד להאזין לקונצ'רטי לפסנתר מאת ברהמס בביצועו של רודולף סרקין בליווי תזמורת קליבלנד בניצוחו של סל.
File:Dmitri Shostakovich credit Deutsche Fotothek adjusted.jpg
שוסטקוביץ' - רביעיות המיתרים 
חמישה עשר רבעיות המיתרים מאת שוסטקוביץ' נמנות עם הפסגות של המוסיקה הקאמרית מן המאה ה-20. כמו שאר יצירותיו של שוסטקוביץ', הקווארטטים נעים בקיצוניות בין אושר, הומור וגם הרבה מאד צער.
הרביעיות זכו להקלטות מצויינות עם מספר הרכבים בהם רביעית פיטסוויליאם, רביעית אמרסון, וגם רביעית אדר. 
קישורים לחלק מן הרביעיות מדי רביעית אמרסון, רביעית בורודין ורביעית קרונוס בדף הרביעיות מאת שוסטקוביץ'.


רביעית אמרסון בנגינת פרק המורדרטו מתך רבעיה מס' 12 מאת שובטקוביץ'. רביעית אמרסון הו מן הפרשנים המעולים ליצירות מלחיני המאה ה-20 ובהם שוסטקוביץ' וברטוק.
קלרה האסקיל - יצירות לפסנתר
מיצירות באך, שומאן, רוול ועד - למעלה משעתיים של מוסיקה בפסנתרנות עילאית מידי אחת מהפסנתרניות המרתקות במאה ה-20.


מריה גרינברג - יצירות לפסנתר
לאוהבי הפסנתר -למעלה מארבע שעות של האזנה לפסנתרנית מריה גרינבדג. פסנתרנית מעט נשכחת המגישה ביצועים מעולים ליצירות מסקרלאטי ובאך ועד דביסי. 


Schweigt stille, plaudert nicht  -שקט !! הפסיקו לקשקש !!
כך פתח באך את קנטטת הקפה. הקנטטה היא קנטטה חילונית העוסקת באחד מן הויכוחים הבוערים בחברה של לייפציג באותם זמנים. ישיבה בבתי הקפה שהיחלו להיפתח בעיר ושתיית קפה בפרהסיה נחשבו למעשה פרוע וחסר תקנה. נראה כי באך לקח צד ברור בויכוח ויצר קנטטה נפלאה, אולי הפרסומת לקפה היפה שנוצרה מעולם.
המוסיקה הטקסט הגרמנימלאי הומור וחן.

קובץ:Pietro Mascagni 2.jpg
קבלריה רוסטיקנה בניצוחו של מסקאני -
אופרות בסגנון הוריזמו האיטלקי, איפשרו למלחין לנהוג בחפשיות ולחרוג מהמבנים הקלאסיים המקובלים. מקובל לראות באופרה "קבלירה רוסטיקנה" את אבן הפינה לזרם זה באופרה האיטלקית. גדול הכותבים בסגנון זה הוא ממשיך דרכו של של מסקאני, ג'אקמו פוצ'יני. האופרות מאדם בטרפליי, לה-בוהם, טוסקה ואחרות, נכתבו כולן בסגנון זה ומצטיינות ברציפות עלילתית ומוסיקלית.
מסקאני זכה להצלחה גדולה כמלחין ומנצח בשלהי המאה ה-19. ומאוחר יותר היה תומך נלהב של התנועה הפשיסטית באיטליה, מה שכפי הנראה הביא בסופו של דבר לדעיכתו המוחלטת לקראת סוף חייו.
כאן מובאת האבירות הכפרית - קבלריה רוסטיקאנה בהקלטה מוקדמת בניצוחו של המלחין. ההקלטה מ- 1938.
File:Gustav Mahler by Dupont (1909).jpg
גוסטב מאהלר
סימפוניה מס' 6 - הטרגית - עדכונים חדשים בדף הסימפוניה. הקלטות ישנות מידי המנצחים ליאונרד ברנשטיין וג'ון ברבירולי. ובסרטים חדשים לצפיה מידי המנצחים קלאדיו אבאדו וברנרד הייטינק. ברנשטיין והייטינק עומדים בקצות ה"סרגל" כמבצעי מאהלר, ברנשטיין יוצר סערה ודרמה הייטינק מפגין איפוק מבנה וצבע. File:Beethoven wiki.jpg
בטהובן - מיסה סולומניס - ברנשטיין גארדינר קלמפרר דיויס...
למעלה מארבע שנים עבד בטהובן על המיסה סולמניס שלו. המיסה נחשבת לאחד מהישיגיו הגדולים של בטהובן והיא נחשבת שניה בחשיבותה רק המיסה בסי מינור מאת באך. באה לידי בוטוי התצורה המוסיקאלית המאפיינת את יצירתו של בטהובן, והמיסה היא יותר יצירה סימפונית הכוללת מקהלה מאשר יצירה למקהלה. 


עוד מאת בטהובן - כל הרביעיות ברצף מוסיקאלי אחד
עם הרביעיה האיטלקית. אחת מההקלטות היפות ביותר למכלול הרביעיות. למעלה מעשר שעות של מוסיקה מצויינת.
File:Georges Bizet.jpg
ביזה מזוהה בעיקר עם האופרה כרמן אולי האופרה שזכתה לפרסום רב יותר מכל אופרה אחרת.
הסימפוניה בדו מז'ור היא סימפוניה מוקדמת של המלחין, קלילה וקליטה. מלבד הסוויטות התזמורתיות לכרמן ולנערה מארל. זכו היצירות לתזמורת מאת ביזה להצלחה מועטה בלבד.
אהבת? המלץ לחברים, תן לייק..

לא הייתה אפשרות למצוא את כתובת ה-URL של מפרט הגאדג'ט