דצמבר 2014ישראלי בקנדה. הכנר ומנצח פנחס צוקרמן משמש כמנהל התזמורת של מרכז האומניות הלאומי של קנדה. בראיון טלוויזיה אחד נשאל פעם צוקרמן, מהו בדיוק, קנדי, אמריקני או ישראלי. צוקרמן ענה לכתב כי יש בידו ספרון קטן המעיד בדיוק לאן הוא שייך והוציא מתיקו דרכון ישראלי, כחול, לא עטוף. כך זה ישראלי בקנדה, החולצה בחוץ, העניבה לא גוהצה, אבל הקונצ'רטו השלישי לכינור של מוצרט כפי שהינכם שומעים, מצויין. עוד מידי צוקרמן הקונצ'רטי 4, 5, לכינור מאת מוצרט.  הקלטה לכל חמשת הקונצ'רטי מאת מוצרט וימידי ישראלי אחר, התאום התואם של צוקרמן, יצחק פרלמן עם התזמורת הפילהרמונית של וינה והמנצח ג'יימס לוין.
דף לילדה בת - 8.....
השבוע, פנה אלי גולש שביקש המלצות להקלטות עבור ביתו בת ב-8 הלומדת פסנתר....
את שמו המלא של הגולש ש. לא אציין מאחר וכך ביקש, אך לצערי לא ציין את כתובת המייל המדוייקת ולכן לא ניתן היה לחזור אליו. בכל מקרה, פתחתי כאן דף לילדה בת - 8 ובן מספר הקלטות להאזנה. קשה לסרב לבקשתו של אב לילדה בת 8. אז אנא, אב יקר, חזור ושלח את הכתובת המדוייקת ואנסה לאתר עבור ביתך הקלטות מתאימות.
המלצת האתר
שלישיית בן חיים מיצירות בטהובן, מנדלסון ורחמנינוב
הכנרית, אן סופי מוטר עם הפסנתרן למברט אורקיס, בנגינת הפרק הראשון מתוך הסונטה השניה של ברהמס לכינור ופסנתר. הקלטות מצויינות הם עם הכנר יצחק פרלמן עם ולדימיר אשכנזי, פנחס צוקרמן עם דניאל ברנבויים וגם הקלטה חדשה יותר של פרלמן עם ברנבויים... לכל הקלטה הצבע המיוחד שלה. 

ברהמס הלחין גם שתי סונטות יפיפיות לויולה ופסנתר. כאן הפרק הראשון מן הסונטה השניה מידי הכנר קיית' האם. 
הקלטות מומלצות ביותר הם אילו עם פנחס צוקרמן ודניאל ברנבויים. צוקרמן מצליח להפיק מהויולה צליל אפרורי באיכות שאין שניה לה. 
צוקרמן וברנבוים -


איך בונים כינור..? מלאכה עתירת מסורת, סודות ומיסטיקה. המפורסמים ביותר הם כמובן סרדיוארדי וגורניארי. סרט קצר נותן הצצה לעבודה בביה"ס לבנית כינורות בבוסטון. סרט ארוך יותר מראה את עבודתו של בונה כינורות מדרום אפריקה מתחיל עבודתו מעץ גולמי ועד לבניתה של רביעיית מיתרים שלימה....איך בונים כינור?
בעיר אמסטרדם ,ללא ספק בירתה התרבותית של הולנד, נוהגים מעת לעת לסגור רחוב/תעלה בכדי לקיים שם קונצרט רחוב. המופיעים הם מוסיקאים מן הצמרת העולמית וההולנדים יושבים בשקט על כיסאות שהובאו מן הבתים ועל הסירות בתעלות ומאזינים...שורה צ'רקסקי, מגדולי הפסנתרנים של המאה העשרים ומעט נשכח היום, ניחן בנגינה שירתית וטכניקה ללא רבב. צ'רקסקי יהודי יליד אודסה והיגר עם משפחתו לארה"ב. את אחרית ימיו בילה בלונדון. כאן מבצע צ'רקסקי סוייטה שנערכה בידי מלחין נגן ומנצח הבארוק ז'אן בפטיסט לולי. לולי זה, יליד איטליה שפעל בצרפת, נחשב לאחד מן האבות המיסדים של הבארוק הצרפתי. לולי קיפח את חיין בתאונת מנצחים. באותם ימים נהגו המנצחים להקיש בקצב בעזרת מטה על קרשי הבמה. לולי נפצע לאחר שהקיש בטעות על בוהן רגלו, מה שהביא בסופו של דבר להסתבכות זיהומית ולמותו.  כך היו החיים לפני פיתוחו של הפניצילין...
ולמי שירצה להאזין ליותר מנגינתו של צ'רקסקי יעשה זאת בדף שורה צ'רקסקי.


File:Jean-Baptiste Lully.jpeg

ז'אן בפטיסט לולי - נהרג בתאונת ניצוח...


פאול טורטלייה  מגדולי הצ'לנים של המאה ה-20, היה פרשן מעולה לסוייטות לצ'לו מאת באך. כאן בייצוע הפרק הראשון של היצירה, הקלטה מלאה ומצויינת ניתן למצוא בדף הצ'לן. טורטלייה הושפע מאד מהקמתה של מדינת ישראל ובשנת 1955 הגיע כמתנדב עם אשתו וילדיו לקיבוץ מעברות שם התגורר כשנה אחת.  עוד קישורים להקלטות מצויינות עם הצ'לנים יו-יו מה, פייר פורנייה וכמבן הקלטה היסטורית וחשובה עם פאבלו קזאלס בדף הסוויטות לצ'לו מאת באך. 

הזמרת הבריטית ג'נט בייקר, היא מן הפרשניות הגדולות במאה ה-20 לשירת גוסטאב מאהלר. בייקר הקליטה הקלטות המהוות אבן דרך בביצוע היצירות בשיתוף פעולה מצויין עם המנצח האיטלקי/בריטי ג'ון ברבירולי. ג'נט בייקר, שרה גוסטב מאהלר..שירי שוליה נודד, שירים על מות ילדים ושירי המשורר רוקרט. למעלה משעה של גוסטאב מאהלר במיטבו.

החודש חוגגים אנו את חג החנוכה. חג המסמל שיחרור ירושלים ובית במקדש מעולו של שלטון זר. נראה שרצף האירועים שהתחיל לפני יותר מאלפיים שנה רלוונטי מאד גם היום. החששמונאים, בניו של מתיתיהו ממודיעין, ניהלו מערכה קשה ומסובכת נגד מעצמה מקומית, אנטיוכיה, שבירתה בסוריה שח היום. אנטיוכוס, שהיה מלך אכזר ויש לומר לא כל כך חכם רצה לכפות את הפולחן היוני על כל תושבי האיזור ובכח. אל מולו עמדו בני משפחה אחת ממודיעין שהובילו את המלחמה נגד היוונים ולא פחות מכך נגד משתפי הפעולה מפנים, שהובלו ע"י משפחה אחרת, בני טוביה המתיונים....בראש המרד עמד כידוע יהודה המכבי, שמלבד היותו מנהיג צבאי מוכשר, היה גם איש מודיעין ודיפלומט מיומן, שהשכיל לגבות פעולותין הצבאיות בהסכמים בין לאומיים עם המעצמה העולה של אז, רומא. מה שברור הוא שליהודה המכבי ותומכיו הייתה מערכת ערכים סדורה שנשענה על תפיסת עולם מגובשת. אולי זה מה שחסר לנו קצת היום...

הנדל, נהג לכתוב אורטוריות על נושאים יהודים וכתב גם את האורטוריה יהודה המכבי. 
אהבת? המלץ לחברים, תן לייק..