אוגוסט 2013פולני מקנדה מנגן שופן:
לפני כשבועיים, הוצגה לי בחנות תקליטורים אחת בטורונטו (כן, ביקרתי בטורונטו...) הקלטה של האטיודים מאת שופן מידי פסנתרן קנדי צעיר בשם יאן ליסיצקי - Jan Lisiecki. כמובן שסירבתי לרכוש, בטענה כי כבר ישנן בידי ההקלטות המצויינות של מאריציו פוליני ומארי פרחיה וגם את ההקלטה הישנה עם הפסנתרן ההונגרי גיאורגי צ'יפרה כבר שמעתי. אז מה כבר יכול  פסנתרן אחדלחדש אחרי שלשת אילו, בכמה יצירות שנוצרו לתרגול וגם גדולים ובהם ארתור רובינשטיין וכריסטיאן צימרמן לא הקליטו אותן כלל...
המוכר העקשן, החליט לכן לתת לי את התקליטור במתנה...כך קרה שנחשפתי לאחד, בן פחות מעשרים שנתן ביצוע העומד בשורה אחת עם טובי השופניסטים שהזכרתי קודם. על הקופסה מצויין גם כי הצעיר הזה, אינו אוהב לערוך את ההקלטות והקליט כל אטיוד ב take אחד וללא כל עריכה מאוחרת.  נראה כי התקליטור הנחמד הזה יתפוס מקום של כבוד ליד הקלטות האטיודים מידי פרחיה ופוליני.


באופן מפתיע ומסיבה לא ברורה, נראה כי התקליטור הורד מן המדפים ונמכר כבר באמזון במחיר ה"מסופסר" של כ 40 דולר. תקליטורים מעניינים נהפכים היום די מהר לפריט אספנות. אז למי שנתקל בשם החדש אני ממליץ לנסות....
למי שמעוניין להאזין לאטיודים בביצועים מצויינים כאן באתר מוזנן להאזין לשני המכלולים אופוס 10 ו  - אופוס 25 מידי טובי הפסנתרנים גיאורגי צ'פרה, מאוריציו פוליני אופוס 10 ואופוס 25, מארי פרחיה, שורה צ'רקאסקי אופוס 10 ואופוס 25 וגם עם פסנתרן צעיר, דניל טריפונוב בהקלטה מהופעתו בתחרות ארתור רובינשטיין בישראל.

למי שעוד לא הבין, הצעיר ליסיצקי מנגן ואלס של שופן בראש עמוד זה ולשם השוואה ניתן כאן אותו הואלס בנגינת אחד מגדולי השופניסטים, הפסנתרן הרומני דינו ליפטי. מה טוב ומה שונה שונה? החליטו אתם.File:Daniel Barenboim - 1958.jpg
בשנים האחרונות הצטרף לרשימת השופניסטים, שופניסט חשש. דניאל ברנבוים מזוהה בדרך כלל עם המלחינים הגרמנים, מוצרט, בטהובן, ברהמס וברוקנר. בשנים האחרונות החל ברנבוים לעסוק לא מעט במוסיקה של שופן. הקליט את שני הקונצ'רטי לפסנתר ואף ערך מספר רסיטלים ותכניות העוסקות ביצירות המלחין בהם רסיטל שופן בוארשה והופעה מוסברת במרכז האמניות טייט בלונדון. האם ברנבוים מתחדש?


חייו של באך
המנצח הבריטי ג'ון אליוט גרדינר, הוא מגדולי הפרשנים ליצירות באך והפיק הקלטות מעולות לחלק גדול מיצירות באך הוקאליות. בסרט מצויין של ה-BBC (דובר אנגלית) מתחקה גרדינר אחר קורות חייו המפותלים של באך, מנסה להבין את אשיותו ופועלו מתוך מעט הרמזים והתעודות שהשאיר אחריו המלחין.


בטהובן של פורטואנגלר ובטהובן של טוסקניני
File:Wilhelm Furtwängler by Emil Orlik.jpeg
המנצח וילהלם פורטוונגלר הנחשב לאחד מגדולי הניצוח במחצית הראשונה של המאה ה-20, מזוהה בעיקר עם התזמורת הפילהרמונית של ברלין וזו של וינה. למחזור הסימפוניות המלא מאת בטהובן בניצוחו של פורטואנגלר ניתן להאזין ברצף אדיו של למעלה מ  - 6 שעות עם התזמורת הפילהרמונית של וינה. פורטוונגלר, אישיות שנויה במחלוקת מאחר שהחליט מסיבה לא ברורה, שלא לעזוב את גרמניה לאחר עלית הנאצים לשלטון למרות שלא אהד את היטלר ואת הנאצים. המנצח האיטלקי ארתורו טוסקניני לעומתו, סירב להופיע בגרמניה והאיטליה כמחאה על השלון הפשיסטי בשתי המדינות. ניתן להאזין גם לרצץ הסימפוניות בניצוחו של טוסקניני בסגנון שונה לחלוטין. 
למי שמעוניין בהקלטה חדישה של הסימפוניות ניתן להאזין ולצפות האוסף הסימפוניות בניצוחו של פאבו ירבי. ירבי מגיש בטהובן קליל ושקוף יותר ובסרטים העשויים היטב ניתן לצפות בעבודת המנצח והתזמורת.טוסקניני מנצח על הפרק הראשון מהסימפוניה החמישית בתנועות ברורות ומדויקות להפליא:
הגאון שבפנים - סיפרו של גלן גולד
הפסנתרן הקנדי גלן גולד הוא מן הפסנתרנים פורצי הדרך החשובים במאה ה-20. גלן גולד שאהב להקליט באולפן, סיפק הקלטות בפרשנות יוצאת דופן ליצירות באך, מוצרט, בטהובן וגם למלחינים מודרניים בהם הידנמית וסקריאבין. 
גולד היה ידוע גםם כאיש של מוזרויות, נהג להופיע לרונצקטים כשהוא לבוש מעיל ארוך ולשבת על כיסא מתקפל נמוך שנבנה ע"י אביו בילדותו (ישנה חברה המוספקת העתקים מדוייקים של הכיסא במחיר של כאלף דולרים).
הגאון שבפנים - סרט המתאר את חייו יוצאי הדופן של אומן יוצא דופן (אנגלית בלבד) ושופך אור על חייו האשיים.

גלן גולד בנגינת הפרטיטה מס' 6


אהבת? המלץ לחברים, תן לייק..