אפריל 2014
בין הפסנתרנים מוסכם כי הפסנתרים הטובים ביותר מגיעים בעיקר מגרמניה ואוסטריה, אמריקה ולעיתים גם מאיטליה.  מה כבר יש לחדש בשוק הפסנתרים הפועל כבר כ-200 שנה ולאחרונה נתח גדול ממנו עובר ליצור זול, לפעמים גם טוב, מהמזרח הרחוק. ביבשת הדרומית אוסטרליה, דווקא מדינה עם מסורת מועטה של בניית כלי נגינה, הקים בונה הפסנתרים ווין סטיוארט את אחת הפירמות המעניינות בתחום. נראה כי הפסנתרים הנבנים בעבודת יד באוסטרליה אינם נופלים כלל מאילו המיוצרים בידי היצרנים המסורתיים יותר, סטינווי, בלוטנר ובזנדורפר. כאן בהדגמה מצויינת מידי צמד פסנתרנים בנגינה מהנה לריקוד ההונגרי הראשון של ברהמס. גם הפסנתרן ההולנדי-אוסטרלי גררד וילמס בחר בפסנתר מסוג זה כדי להקליט את מכלול הסונטות מאת בטהובן. הוספתי את וילמס מנגן את הקטע האיטי מהקונצ'רטו לפסנתר מס' 5 (הקיסר) בפסנתר מתוצרת סטיוארט וניתן להבחין בצליל המעולה של הפסנתר. אז מי אמר שאין מה לחדש.....? ? ?
הריקודים ההונגריים שהולחנו ע"י ברהמס לצמד פסנתרנים, עובדו בחלקם מאוחר יותר ע"י המלחין לפסנתרן בודד. הריקודים, שהם אולי היצירות הפופולריות ביותר של ברהמס, הוכנו גם לתזמורת ע"י ברהמס עצמו וע"י מלחינים אחרים בהם המלחין הצ'כי אנטונין דבוז'אק. כאן בחרתי להשמיע אצ הקלטתו הישנה של המנצח ברונו ואלטר, פרשן מעולה לברהמס, עם התזמורת הפילהרמונית של ניו-יורק. עוד הקלטות באתר, ישנה אך איכותית, מידי המנצח ההונגרי ברהמס דורטי, מידי המנצח קלאודיו אבאדו, וביצוע יצא מן הכלל בהקלטות של כל ריקוד בנפרד, מהמנצח המפורסם פחות אישטואן בוגר. בדף הריקודים ההונגריים ניתן להאזין גם להקלטות מעניינות בפסנתר מידי הפסנתרנים יוליוס קטשן ובנגינה שהיא מפגן של וירטואוזיות מידי הפסנתרן ההונגרי גיאורגי שיפרה.

עוד עם המנצח ברונו ולטר, סימפוניות ברהמס, עם התזמורת הפילהרמונית של ניו-יורק בהקלטת מונו מיושנת אך מעניינת. פרשן מעולה אחר ליצירות ברהמס הוא המנצח אוטו קלמפרר, ניתן להאזין לסימפוניות לפתיחות ולרקויאם בהקלטה מצויינת מ-1957 עם תזמורת פילהרמוניה. ביצוע על ליצירות באך. מומלצת במיוחד ההקלטה של קלמפרר לרפסודיה לאלט ותזמורת עם הזמרת כריסטה לודוויג.

גולשים יקרים - מסיבה כלשהי, חלק מן התכנים לא נצפים היטב בדפדפן מסוג כרום.
מומלץ אם כן לעבור לדפדפן מסוג פיירפוקס - Friefox
Displaying IMG_6060.jpg
המלצת האתר: 
בגבעת עדה -
הפסנתרן רן צמח ברסיטל לפסנתר. 
מיצירות באך, ברהמס ושומאן.
לפרטים והזמנת כרטיסים לחץ - כאן..


יותר גאון ממוצרט ?....באחד מהמכתבים שהופנו אלי לאתר, שעלה אחד הגולשים את השאלה, מדוע לא נולדים לנו מלחינים צעירים כמוצרט, באך ובטהובן? אני מודה כי לא עניתי, כי התשובה על כך אינה ברורה. אני מעריך גם כי נולדים לנו גאונים בסדר גודל זה, אלא שהסדר החברתי החדש, שיצר לנו סביבה מאד ממהרת,  לא מאפשרת התפתחות מחודשת של גאונים מסוג זה.  הבאתי לכן את סדרת הסרטונים האילו, על עלמה דוייטשר. עלמה, ביתו של בלשן ישראלי החי באנגליה, נולדה ב - 2005 וכבר הספיקה להלחין אופרה ומספר יצירות לפסנתר וכינור. כאן נראית עלמה מאלתרת וריאציות על ג'ינגל הטלפון המוכר כל כך של נוקיה. עלמה אף הגישה אופרה קצרה, מטאטא החלומות, לתחרות אופרות הנערכת ע"י בית האופרה הלאומי של אנגליה, אך לא זכתה במקום הראשון. עלמה הדוברת אנגלית ועברית, שאינה אוהבת את ההשואה הבנאלית למוצרט, השתתפה גם בתכנית "אינטרמצו עם אריק", שם הפגינה את יכולתה המצויינת בנגינה בפסנתר, בכינור, בהלחנה ואפילו בציור. לא יאמן.....
אינטרמצו עם אריק:
עלמה דוייטשר
בשיחה עם הפרופסור אריה ורדיhttp://musicatlv.co.il/
למה תקליטורים? נכון, ניתן היום כמעט הכל למצוא ברשת. או להרב אפשר להאזין פה באתר. האזנה לתליטור באיכות גבוהה מהנה הרבה יותר.  כאן באתר ניתן לטעום מיצירות רבות ע"י מיטב המבצעים. אך אם באמת אהבת, מומלץ בהחלט להאזין ליצירות מעל גבי תקליטור מקורי העשוי היטב, או יותר מכך ללכת לקונצרט. לאחרונה, הוקם אתר החנות למוסיקה במשכן לאומניות הבמה המאפשר גם הזמנה טלפונית של תקליטורים.
את החנות מנהל גלעד חכלילי, מוסיקאי מנוסה שיתן גם המלצות טובות....לחצו כאן


באך - אמנות הפוגה - The Art of Fugue

"הרעיון המרכזי ביצירה הזו, הוא חקירה ולהעמקה באפשרויות הקונטרפונקטיות, הגלומות בנושא אחד"
כך כתב כריסטוף וולף, מבכירי החוקרים למוסיקה של באך על היצירה אמנות הפוגה מאת באך.

את "אומנות הפוגה" כתב באך בשנותיו האחרונות, לא זכה להשלימה ומעולם לא ציין עבור איזה כלי, או קבוצת כילים הולחנה היצירה.

כך נשארנו עם יצירתו של באך שמאז קיבלה תזמורים ועיבודים רבים. הוספו אם כן שתי הקלטות מופת לאומנות הפוגה. רביעיית אמרסון האמריקנית. והקלטה נוספת מידי תזמורת סינט מרטין מלונדון. 
כאן ביצוע חלק מן היצירה והסבר מפי הפסנתרן גלן גולד.

בטהובן - רביעיות המיתרים
בטהובן, היה פורץ דרך גדול, לא רק במוסיקה לתזמורת. על רביעיות המיתרים האחרונות שלו אמר פעם המנצח הבריטי הנודע, סר תומאס ביצ'ם, כי נכתבו ע"י אדם חרש ועדיף שגם יאזין להם חרש. סר תומאס, כפי הנראה לא ממש הבין את רביעיות בטהובן. אחת מרביעיות המיתרים הגדולו במאה העשרים היא רביעיית בודפשט, שהורכבה בתחילה ע"י שלשה הונגרים והולנדי ועם התפתחותה ניגנו בה ארבע קשתנים רוסים. ישה חפץ, שהעריך מאד את הרביעייה, אמר פעם כי רוסי אחד הוא אנרכיסט, שני רוסים משחק שחמט, שלשה רוסים מהפיכה וארבע רוסים הם רביעיית בודפשט...
אז חדוש זה הוספו הקלטות רביעיית בודפשט לרביעיות בטהובן. ההקלטות משנות החמישים של המאה הקודמת מיושנות, אך טובות לגילן. כאן הקלטת וידאו מודרנית של רביעית אוריון בביצועה הרביעיה מס' 12.
"כולם ערים", או באיטלקיתNessun Dorma ,כך שר הטנור לוצ'יאנו פאברוטי האריה המפורסמת מתוך האופרה טורנדוט מאת פוצ'יני. אופרה זו, האחרונה של פוצ'ני ואשר לא זכה להשלימה, והיא הושלמה בידי תלמידו פרנקו אלפנו.
בהופעת הבכורה של האופרה, ניצח טוסקניני על היצירה, הפסיק את ההופעה, פנה אל הקהל ואמר " כאן נפטר פוצ'יני ולכן נפסיק את האופרה "...האופרה אכן הופסקה. 
את סיפורה של טורנדוט, נסיכה סינית, המתאכזרת למחזריה ועורפת את ראשם, ניתן להכיר בצפיה באופרה בתרגום לאנגלית, ובהקלטה מצויינת עם בית האופרה המטרופוליטן בניו יורק בניצוחו של אנדריס נלסונס עם הסולנים מריה גוליגינה ומרצ'לו ג'ורדני, בהפקה מצויינת של פרנקו זפירלי  אחת מן ההקלטות הטובות ביותר שנעשו פעם לאופרה המפורסמת, היא עם הסולנים ג'ואן סתרלנד ולוצ'יאנו פאברוטי ובניצוחו של מיודעינו זובין מהטה.קובץ:Schulhoff Mayerova 1931.jpg


המוסיקה המנוונת של ארווין שולהוף.
לקראת סוף חודש זה, אחרי חג הפסח, יחול יום הזיכרון לשואה ולגבורה. אין ספק כי לפני מלחמות העולם, תפסו האמנים היהודים מקום ש כבוד בעולם המוסיקה של אירופה. מה שהחל בסוף המאה ה-19 עם גוסטאב מאהלר ויוזף יואכים. המשיך עם שורה ארוכה של מבצעים בהם ברוניסלאב הוברמן, פריץ קרייזלר, ישה חפץ, נתן מילשטיין, ארתור רובינשטיין והשורה עוד ארוכה. באירופה שלפני המלחמה, פעלו המנצחים אוטו קמפרר, פריץ ריינר, גיאוג סל, גיאורג שולטי, ברונו ואלטר ועוד רבים אחרים. פעילי המפלגה הנאצית, נהגו לעורר מהומות בהם בוצעו יצירותיו "המנוונות" לדבריהם של המלחין היהודי קוט ויילל, שהפסיק את פעילותו והיגר לארצות הברית. לא ניתן לתאר איך נראה היה עולם המוסיקה של המאה ה-20, אלמלא הנזק שנגרם ע"י הנאצים ושלוחיהם. אילו קטעו באחת את פעלותם ולרב גם את קיומם של יוצרים יהודים רבים רבים. 
אחד מן הבולטים שבמוסיקאים היהדים באירופה.היה המלחין היהודי יליד צ'כיה ארווין שולהוף Erwin Schulhoff. שולהוף שהיה תלמידם של קלוד דביסי ומקס רגר, היה חדשן בלתי נלאה והושפע גם מזרם הג'אז. כאן קונצ'רטו בסגנון הג'אז מאת שולהוף בנגינתו ובעיבוד של נגן הסקסופון ריצ'רד בנט.
עוד יצירות מידי המלחין, ניתן למצוא בדף ארווין שולהוף.
ארווין שולהוף נשלח למחנה הריכוז וולצבורג בבוואריה, שם נפטר לאחר זמן ממחלת השחפת.
אהבת? המלץ לחברים, תן לייק..