דף הבית‏ > ‏

ריכארד ואגנר


באופרה טנהאוזר הציג ואגנר לראשונה את סגנונו היחודי והבולט.
כאן הפתיחה התזמורתית המוכרת מאד ליצירה עם התזמורת הפילהרמונית האסיאתית.
מנצח - מיונג וונג צ'אנג.

ריכרד ואגנר והאנטישמיות

לא ניתן להקים דף למלחין ריכארד ואגנר מבלי להתחייחס לנושא האנטישמיות. ואגנר, גם אם היה מלחין דגול, היה אדם שפל. גם בלי האנטישמיות ניתן להבין כי ואגנר היה נואף בלתי נלאה, גזען ואופורטיוניסט מהסוג הגרוע ביותר. ואגנר ניצל את חולשותיו של לודוויג מלך בוואריה, מלך חלש שבזבז את כל משאבי המדינה, הביאה לסכנה של פשיטת רגל, לבסוף סולק, נכלא ובדרך מסתורית נמצאה גופתו באגם הסמוך למקום כליאתו. בתקופת הגלות בשוויץ שהה בבית ידיו ופתרונו, אוטו ווסנדונק, מה שלא הפריע לו לחזר אחר אישתו. ניהל גם רומן עם קוזימה, אישתו של המנצח האנס פון-בילו, מי שהיה האדבוקט הנאמן ביותר ליצירותיו. בעת גלותו בשוויץ, כתב ואגנר את המאמר האנטישמי על היהדות והמוסיקה התוקף את המוסיקאים היהודים בני זמנו, בראשם פליקס מנדלסון ברתולדי. האם יכולים אנו להפריד בין ואגנר האדם והמוסיקה שהוא יצר, השאלה קשה והתשובה מסובכת ושנויה במחלוקת. המחלוקת מתחזקת במיוחד לאור העובדה שואגנר היה חביבו של היטלר ומפלגה הנאצית אימצה את דעותיו של ואגנר על היהודים. עם זאת יש להבין כי האנטישמיות היתה ועודה מושרשת היטב התרבות האירופאית. עובדה מעניינת היא כי לצד הגרמנים, פורטואנגלר, יוכום, קראיין, בוהם היו האמנים היהודים דווקא פרשני ואגנר הטובים ביותר ובהם ברונו ואלטר, אוטו קלמפרר, גיאורג שולטי, ג'יימס לוין, לורין מאזל וכמובן הישראלי דניאל ברנבויים שהיה אף המנהל האומנותי של פסטיבל ביירויט, פסטיבל המוקדש כולו ליצירות המלחין. 

היטיב להציג את הקושי באהבה למוסיקה של ואגנר העיתונאי והשחקן הבריטי / יהודי סטיבן פריי בסרטו הדוקומנטרי "סטיבן פריי על ואגנר"

סרט דקומנטרי אחר, המציג את המוסיקה לצד אישיותו המורכבת והשנויה במחלוקת הוא "ואגנר" בהפקה של ה - BBC.

הוספתי גם את סדרת הסרטים "אנטישמיות - לא מה שחשבת". במסע אמיץ, מנסים יוצרי הסדרה, צפריר קוחנובסקי ונפתלי גליקסברג, להתחקות אחר שרשי האנטישמיות באירופה ובעולם. מן הסתם, זוהי האנטשמיות ממנה ינק ואגנר כבר מילדותו.כיום ניתן להשיג את כל אופרות ואגנר בקופסה אחת במחיר סביר. בקופסה לדוייצ'ה גרמופון, דקה, EMI והוצאת ה- BBC, כל האופרות עם מיטב המבצעים, בהם טבעת הניבלונגים בניצוחו של ג'יימס לוין וטריסטאן ואיזולדה בניצוחו של קרלוס קלייבר. יש מי שיעדיף הקלטות אחרות אך בסה"כ אוסף יפה בהקלטות חדישות.

אוסף האופרות עם בית האופרה של המטרופוליטן. מחיר זול ביותר, מצויין למי שמעוניין להכיר את יצירות ואגנר.


 
למי שעושה את צעדיו הראשונים עם המליחן ואגנר, או אולי את צעדיו הראשונים במוסיקה הקלאסית. קופסת דיסקים עם "טעימות" מעבודת המלחין בהקלטות מודרניות ממיטב המבצעים. 5 דיסקים.


סרטו המעניין של השחקן ועיתונאי סטיבן פריי, יהודי בריטי על יחסו לואגנר למוסיקה שלו ולאנטישמיות שלו.
המנצחים היהודים היו והינם מבין הפרשנים המובילים למוסיקה של ואגנר. הקלטתו של אוטו קלמפרר לאופרה ההולנדי המעופף, מוערכת ע"י המבקרים כאחד מהישגיו החשובים ביותר.


המנצח ההונגרי יהודי - גיאורג שולטי נחשב לאחד מפרשני ואגנר הבולטים במאה ה-20. הקלטתו של שולטי לטבעת הניבלונגים, נחשבת לאבן דרך בהקלטות ואגנר. השחקן והעיתונאי סטיבן פריי בראיון על המלחין ריכארד ואגנר
מומלץ לצפות בסרטו של פריי על ואגנר


 הוולקירות - מיד דניאל ברנבויים, אחד מפרשני ואגנר המוערכים ביותר


 זובין מהטה - פרלוד מתוך האופרה טריסטאן ואיזולדה

אוטו קלמפרר מנצח על תזמורת פילהרמוניה - הפתיחה ל"הולנדי המעופף"
קלמפרר הקליט ביצוע הנחשב בעיני להקלטה הטובה ביותר לאופרה הזו

המנצח ברונו ולטר - עוד יהודי שתרם לקידום המוסיקה לש ואגנר
מתוך פרסיפל

המנצח היהודי הונגרי, נאלץ לנטוש את אירופה מאימת הנאצים.
הקלטות לקטעי התזמורת של ואגנר עם תזמורת קליבלנד נחשבים לפנינה שאין להחמיצה.
יתכן כי האירועים ההיסטוריים הם שמנעו מסל להקליט את האופרות של ואגנר. כך הוחמצה הזדמנות להאזין לאחד המנצחים הגדולים בכל הזמנים בביצוע יצירות ואגנר.
כאן פרלוד מתוך טריסטאן ואיזולדה.