צ'ייקובסקי - הסימפוניות


איבגני מרוינסקי, הפילהרמונית של לנינגרד,
 DG,$
מרוינסקי, מגדלי המנצחים של רוסיה ביצע הקלטות אילו בביקור שערך באנגליה ב-1960 והם קטגוריה בפני עצמה בביצוע יצירות צ'קובסקי. דרמה, שירה, גמישות וחשמל. העברה לפורמט דיגטאלי טובה מאד.
מיכאל פלטנב,  הסימפוניה השישית, הפאטתית.
Virgin,  $$
לצערי, נראה כי התקליט ירד מן המדפים ונמכר עתה רק כחלק מסט הסימפוניות של צ'יקובסקי בניצוחו של פלטנב. פלטנב ותזמורת הלאומית של רוסיה מגישים ביצוע צבעוני ומלהיב של הסימפוניה הפופולארית ביותר של המלחין. ההקלטה הוגדרה ע"י ירחון הבריטי גרמופון כאחת מההקלטות החשובות של המאה.
ביצוע מהמעלה הראשונה.
 


טצ'hיקובסקי של קראיאן.

לתשומת לבכם, קראיין הקליט את בסימפוניות של צ'יקובקי מספר פעמים . ההקלטות מופיעות בעטיפות ובעיצובים שונים. העדיפות יותר, הן ההקלטות משנות השבעים עם הפילהרמונית של ברלין. 

קראיאן, הפילהרמונית של ברלין, DG, $$
הסימפוניות הראשונות - 1,2,3
השלמה מצוינת לסט של מרבינסקי, באלבום כפול והקלטה אנלוגית מצויינת של דוייצ'ה גרמופון. טצ'יקובסקי גדול וצבעוני בבסגנונו אפייני של קראיין. 
שימו לב, הקלטות אילו עדפות הרבה על הקלטות מאוחרות יותר של קראיין עם הפילהרמוית של וינה.
תוספת מצוינת לסימפוניות הן היצירות לתזמורת מארש סלאבי והפואמה הסימפונית רומיאו ויוליה, גם הם בביצוע והקלטה מעולים. דיסק מצוין במחיר ביניים - מציאה.


קראיאן, הפילהרמונית של ברלין, DG, $$
הסימפוניות הראשונות - 4,5,6
למעוניינים בהקלטה אנלוגית איכותית עם הפילהרמוית של ברלין. הסימפוניות של צ'יקובסקי
יאנסונס, הפילהרמונית של אוסלו,
Chandos, $
הפילהמונית של אוסלו אינה מן השורה הראשונה של התמרות. אולם מריס יאנסונס מפיק מן התזמורת צלילים עילאיים מצמררים. בולטות מעל שאר האוסף ההקלטות לסימפוניה ה-5 ולסימפונית מאנפרד. הירחון הבריטי גרמופון ציין את ההקלטה לסימפוניה החמישית כאחת ממאה החשובות במאה ה-20. סימפונית מנפרד הציון הרוזטה של מדריך פנגווין. 
ניתן להשיג את ההקלטות גם בדיסקים בודדים. 
איכות ההקלטה מעולה.
סימפוניה מספר 2, ו- 4, קלאדיו אבאדו, DG, $
הדיסק הנפלא הזה קשה להשגה בשנים האחרונות. קלאדיו אבאדו הצעיר, עם שתי תזמורות מהשורה הראשונה, פילהרמוניה הלונדונית והפילהרמונית של וינה בביצוע מרתק לסימפוניה השניה והרביעית. ההקלטה אינה מודרנית אך טובה לגילה.דיסק מצוין במחיר מציאה למי שיכול לשים עליו את היד

יצירות לתזמורת וסימפונית מאנפרד.
פלטנב, התזמורת הלאומית של רוסיה. DG.
עוד מציאה מהקטלוג, מיכאל פלטנב מנצח על התזמורת הלאומית הרוסית, סימפונית מאנפרד וקטעי תזמורת שונים. ביצוע מצמרר בהקלטה מעולה. זכה בביקורת מעולות בעיתונות העולמית. קופסת שלשה דיסקים במחיר של כ - 100 שקלים. דיסק נפלא, במחיר משוגע $$$$$
אנטל דוראטי מנצח על התזמורת הסימפונית של לונדון בהקלטה יחודית לשש הסימפוניות ועוד יצירות תזמורת. הדיסק הורד מן המדפים, האוהדים ה"שרופים" ישלמו כ - $150 לצמד הדיסקים הישן.
הסימפוניות של צ'ייקובסקי


מוות מלחץ חברתי

מקובל לחשוב כי צ'ייקובסקי נפטר בגיל 53 כתוצאה משתיית מים מזוהמים ששתה במסעדה. לאחרונה רווחת הדעה כי צ'ייקובסקי,שהיה כפי הנראה הומוסקסואל, התאבד כי לא רצה שתתגלה נטייתו זו ברבים. כך נראה, איבד העולם אחד מגדולי המלחינים בכל הזמנים, כתוצאה מלחץ חברתי.  להלוויתו היגיעו מעריצים רבים.

קראיאן והפילהרמונית של וינה - סימפוניה מספר 6, הפאטתית


ברנשטיין עם הסימפונית של בוסטון, סימפוניה מספר 5,

תזמורת הנוער ע"ש גוסטב מאהלר -עם פראנץ וולר-מוסט,
סימפוניה מס' 5  באורך מלא...סימפוניה מס' 4 - פרק שלישי

מיקל טילסון-תומס, מנצח על תזמורת סאן-פרנסיקו

תת-דפים (25): הצגת הכל