צ'ייקובסקי - 1812הפתיחה 1812 - יצירה המיועדת להנציח את נצחונה של רוסיה על צבאו של נפוליאון ב -1812. היצירה משלבת מוסיקה מרוסיה ומצרפת, נפתחת בצליל הכניסיה הרוסית וממשיכה בתיאור הקרבות תוך שההמנון הצרפתי - המרסיאז - הולך ומתחזק, סמל לנצחונו של נפוליאון וצבא צרפת בשלב הראשון של המערכה עד לכיבוש מוסקבה. בהמשך נשמע נושא מתוך ריקוד עם רוסי, ההמנון הצרפתי נסוג, בצליל חלוש ולאחר השמע התותחים, נפתח ההמנון הרוסי ההולך ומתחזק ומסיים את היצירה בקול תרועה גדולה.
צ'ייקובסקי כתב את היצירה הפוליטית ב -1882 - שישים שנה לאחר האירועים. מעניין כי כדרכם של יצירות המוזמנות ע"י פוליטיקאים היא עמוסה באי דיוקים רבים. שהרי ההמנון הרוסי - "אל שמור על הצאר" אומץ כהמנון רוסיה ב -1833 והמרסיאז כהמנון צרפת רק ב- 1870. כך ששני ההמנונים "נכנסו לשימוש" זמן רב אחרי 1812.

לא הייתה אפשרות למצוא את כתובת ה-URL של מפרט הגאדג'ט

צ'ייקובסקי - הפתיחה 1812 - אנטל דורטי, תזמורת מינסוטה, $$
קשה להאמין, אבל הקלטה מ -1958 עם תזמורת שאינה מן השורה הראשונה, ועדיין בולטת מעל כל תחרות בקטלוג. בתקליטור מופיע גם הקפרצ'יו האיטלקי, יצירה קצרה לתזמורת, שהולחנה בעת ביקור המלחין באיטליה בהשפעת מוסיקה מקומית. בנוסף ביצוע מצוין ל"ניצחונו של ווליגטון" מאת בטהובן. הולחנה לכבוד נצחונו של וולינגטון על נפוליאון בקרב ווטרלו.  דיסק נפלא...אנטל דורטי -1812

קימת גם גרסת בשיתוף מקהלה..
אשכנזי - תז' מקהלט סנט-פטרבורגקרב בורודינו - הקרב הגדול ביותר במלחמה בין צרפת של נפוליאון לצבא הרוסי בראשות קטוזוב.
הקרב נסתיים ללא הכרעה ברורה. לאחריו פלש נפוליאון למוסקבה. אולם עם הגעת החורף לאלץ לסגת והפלישה כולה נסתיימה בתבוסה. היצירה 1812, הולחנה כ- 60 שנה אח"כ על מנת להנציח את האירועים.
קובץ:Battle of Borodino.jpg


המנצח סיר מרק אלדר מנצח על תזמורת הלה  - בסיום פסטיבל הפרומס בלונדון.
הפתיחה 1812 הפכה ליצירה קבועה לטקסים ומסיבות כאשר היא מלווה בזיקוקים במקום תותחים. מעניין שדווקא בברית-המועצות הייתה היצירה אסורה, משום שמהללת את הצאר.

הפתיחה 1812 - חלק Iהפתיחה 1812 - חלק II