דף הבית‏ > ‏מוצרט‏ > ‏

מוצרט - הסימפוניות

הסימפוניות של מוצרט
מוצרט כתב את בסימפוניה הראשונה בגיל 8 ואת האחרונה המכונה "יופיטר" בגיל 32, כשלש שנים לפני מותו. שש הסימפוניות האחרונות, מס' 35 - הפנר, מס' 36 - לינץ, מס' 38 - פראג, מס' 39, מס' 40 ומס' 41 "יפיטר" הם שמיצבו את מעמדו הרם של מוצרט כמחבר סימפוניות. הכינויים שנתנו לסימפוניות מעידים בד"כ על המקום בו בוצעו לראשונה. ציון דרך קודם, היא סימפונית "פאריז", מס' 31 שנכתבה עבור הקהל הפריזאי, ולראשונה מופיעה בה הקלרנית, כלי שלא היה זמין בזלצברג באותה תקופה. למאזין המתחיל - כדאי תחילה להאזין לסימפוניןת 40 ו-41 שהן פסגת יצירתו של מוצרט וקליטות מאד.


קרל בוהם, 
הסימפוניות, הפילהרמונית של ברלין, דוייצ'ה גרמופון, $$.
קארל בוהם, אחד מפרשני מוצרט הגדולים במאה ה-20. בסיפוניות של מוצרט הומנצח בטמפו מתון המאפשר לתזמורת הוינאית ביצוע חי ונושם של היצירות. בשנות השישים של המאה שעברה, הקליט בוהם את מכלול הסימפוניות של מוצרט עם התזמורת הפילהרמונית של ברלין. לא כל הסימפוניות הן מיצירות המופת הגדולות של מוצרט, וניתן לרכוש גם צמד דיסקים הכולל רק את הסימפוניות המאוחרות החשובות יותר. הביצוע של בוהם לסימפוניות היווה במשך שנים מדד לביצועי מוצרט. איכות ההקלטה טובה לגילה, אך אינה שווה להלטות חדישות יותר.
 
 

 
ניתן להשיג גם קופסא עם מכללול הסימפוניות של מוצרט בניצוחו של בוהם. לא כולם ימצאו עניין רב בסימפויות המוקדמות. אוסף למתקדמים במחיר ביניים.

 


 
לאונרד ברנשטיין, 
הסימפוניות המאוחרות, הפילהרמונית של וינה , $$
לדעת רב המבקרים, אינו נמנה ברנשטיין עם הגדולים שבפרשני מוצרט. עם זאת הוא מביא ביצוע עילאי לסימפוניות המאוחרות של מוצרט עם הפילהרמונית של וינה. ההקלטות לסימפוניות 40 ו -41 - יופיטר, ביצוע רענן ומחשמל לשתי הסימפויות הפופולריות כל כך. הקלטה דיגיאאלית מצויינת.

 


למעוניינים ניתן להשיג את הסימפוניות האחרונות -40 ו 41 בדיסק בודד. זוכה ציון הרוזטה של מדריך פינגווין, מעולה, מחיר ביניים. $$
 

צפה בהרצאה של ליאונרד ברנשטיין
על הסימפוניה מס' 40 של מוצרט


קראיין, 
הסימפוניות המאוחרות, הפילהרמונית של ברלין.
ביצוע מצוין המיצג את הזרם המרכזי. הסימפוניות המאוחרות של מוצרט עם הפילהרמונית של ברלין. הקלטה אנלוגית מעולה, אלטרנטיבה לבוהם בהקלטה חדישה יותר.

 


נויל מרינר, תזמורת אקדמית סנט-מרטין, 
פיליפס 
הקלטות אנלוגיות מעולות לחמש הסימפוניות המאוחרות של מוצרת. מרינר מנצח על תזמורת האקדמיה של סנט-מרטין בביצוע קליל מהיר ושקוף. ניגוד מוחלט ויפה למבצעים מהאסקולה הגרמנית, בוהם וקראיין. הסימפוניות נשמעות בשקיפות יפיפיה ובדינמיקה וקצב מהיר. גם אם יש בידכם ביצוע אחר, כדאי להאזין. מומלץ בחום. $$

 


ביצוע נפלא לסימפוניות מוקדמות יותר של מוצרט, בהן סימפונית פריז.
דיסק במחיר מוזל. $

גרדינר ונגני הבארוק - הסימפוניה מס' 39

הסימפוניות של מוצרט


סימפונית "יופיטר" - קרל בוהם והפילהרמונית של וינה


סיפונית יופיטר - פרק שני,סימפונית "יופיטר", פרק שלישיסימפונית "יופיטר" - פרק רביעי


צפה בקרל בוהם וה -VPO
מוצרט - סימפוניה מס' 40


תת-דפים (25): הצגת הכל