דף הבית‏ > ‏מוצרט‏ > ‏

מוצרט - האופרות

האופרות של מוצרט - קישורים:

חליל הקסם

Die Zauberflote


בדיסק משופר, בעיבוד מחודש להקלטה הישנה של חברת EMI, עם קלמפרר ותזמורת פילהרמוניה. צוות זמרים מעולה באחד הביצועים המרתקים של האופרה חליל הקסם. הזמרת לוצ'יה פופ, מצטיינת בתפקיד מלכת הלילה ונחשבת בעיני רבים כטובה ביותר בתפקיד זה. גם שאר הזמרים והזמרות הכוללים את ניקולאי גדה, אליזבת שוורצקופף, כריסטה לודוויג, גונדולה יאנוביץ' ופרנץ קראס, כולם זמרים מהשורה הראשונה. חסרים בהקלטה הדיאלוגים המדברים, שהם חלק חשוב, ללא מוסיקה, להבנת האופרה. אך גם ללא הדיאלוגים, זוהי הקלטה מהשורה הראשונה. הדיסק נמכר במחיר ביניים ובגרסות עטיפה שונות.

 

הפילהרמונית של ברלין והמנצח קרל בוהם. הטנור פריץ וולדרליך בתפקיד פפגנו והבריטון דיטריך פישר-דיסקאו בתפקיד פפגנו שניהם מצוינים. לא כולם יאהבו את קול הדק של רוברטה פטרס, כמלכת הלילה ויש מי שיחשוב שהזמרת אוולין ליר נשמעת בוגרת מידי מכדי לשיר את תפקיד פמינה, לי זה לא מפריע. בהקלטה מופיעים כל הדיאלוגים, בגרמנית רהוטה כמובן. הקלטה משנות ה-60 מצויינת לגילה.


 


 

דיסק לאספנים -

הקלטת מונו ישנה משנת 1954 - המנצח ההונגרי פרנק פריצ'אי - תמיד מעניין. צוות זמרים מהשורה הראשונה. תקליטור למי שיכול לחיות עם הקלטות מונו ובעיקר למי שכבר מכיר את האופרה. דיסק כפול, במחיר ביניים.


 

למעוניינים בסרט וידאו של חליל הקסם. תזמורת מינכן והמנצח וולפגנג סוואליש. צוות זמרים מצויין הכולל את לוצ'יה פופ, אדיטה גרודרובה בתפקיד מלת הלילה. וולפגנג ברנדל מצטיין בתפקיד פפגנו ולצידו פרציסקו ארזיה וקורט מול. בית האופרה ל מנכן הצגה ותפאורה מעולים.דון ג'ובאני

Don Giovanni


זוהי לדעת רבים, ההקלטה הטובה ביותר, של האופרה הגדולה ביותר שנכתבה בכל הזמנים. ההקלטה, מתקופת תחילת הסטריאו, משנת 1959, טובה מאד לגילה. בולטת מעל כולם, הזמרת ג'ואן סטרלנד בצעירותה בקולה השופע גם בצלילים הגבוהים ביותר. גם הזמרים אברהרד וכטר, גויספה טאדאי ולואיג'י אלווה מביאים צליל ומשחק מצוינים. הדרמה כולה מובלת בידיו של המנצח קרלו מריה ג'ויליני. מומלץ ביותר. בהקלטת סטראופונית טובה מ -1955 , יוסף קריפס עם הפילהרמונית של וינה. הזמר האיטלקי סיאפי הוא דון ג'ובאני מעולה. אחד מהקלטות הגדולות ביותר של האופרה. התקליטור מופיע בעטיפות שונות.
נישואי פיגרו

Le nozze di Figaro


אחת מהמציאות הגדולות בקטלוג. נישואי פיגרו בניצוחו של ויטוריו גוי. אלבום כפול במחיר הזול. נפלא.
כך עושות כולן

Cosi Fan Tutte

קרל בוהם עם תזמורת פילהרמוניה, ביצוע מעולה לאופרה.
החטיפה מן ההרמון

Die Entführung aus dem Serail


תזמורת סולני הברוק מאנגליה, מנצח ג'והן אליוט גרדינר. סולנים מהשורה הראשוה בהקלטה מעולה. 
אידומנאו

Idomeneo 


אידומנאו, היא האופרה הגדולה הראשונה של מוצרט. נכתבה בהיותו בן 24 ובגיל זה כבר מלחין שביסס את מעמדו כמלחין על.  צוות הזמרים מצוין,  העובד בקביעות כמעט עם המנצח גרדינר. תזמורת סולני הברוק האנגלית מעולה.
חסדו של טיטוס

La Clemenza di Tito


בניצוח רב עוצמה על תזמורת הברוק האנגלית, המנגנת בכלי התקופה, מגלה גרדינר את המתח והדרמה שבאחת האופרות היחסית פחות מוכרות ברפרטואר. צוות הזמרים הסולנים ובתוכם אן סופי פון-אוטר ,אנטוני רולף ג'והנסון וסילביה מקניר פשוט מעולים. הקלטה מודרנית איכותית ביותר.חליל הקסם -מהאופרות הבולטות והאהובות של מוצרט, 
אדיטה גרוברובה בהופעה בבית האופרה של מינכן
בניצוחו של וולפגנג סואליש
לידה, לוצ'יה פופ בתפקיד פמינה, מי שהייתה "מלכת הלילה", אולי הגדולה מכולם, תחת שרביטו של קלמפרר

מלכת הלילה מחליל הקסם - אדיטה גרוברובה


האופרות של מצרט

את האופרה הראשונה שלו, אפולו ויקינטוס, כתב מוצרט בגיל אחת-עשרה. ובסה"כ כתב מי מנחשב לגדול מלחיני האופרה בכל הזמנים, 23 אופרות. שבע מתוך האופרות, בולטות מעל כולן והן מוקלטות ע"י מיטב המבצעים. בהמשך, המלצות להקלטות לאופרות החשובות של מוצרט.

חליל הקסם

האופרות האחרונות של מוצרט "חליל הקסם" ו"חסדו של טיטוס", נכתבו באותו זמן, והן האופרות האחרונות של המלחין. חליל הקסם, היא אופרה קלילה בסגנון ה"זיגנשפיל" הגרמני, שזהו בעצם מחזמר המשלב גם קטעי משחק. בעלילה יוצאים הנסיך האריסטוקרט והעשוי ללא חת, טמינו, עם ידידו פפגנו, איש פשוט המתקיים מתפיסת ציפורים להציל את פמינה, ביתה של מלכת הלילה. הסיפור הפשוט והעממי, מכיל בתוכן טקסי פולחן רבים מעולמם של הבונים החפשיים, מוגש במוסיקה קלילה קליטה ועשירה בדרמה והומור.
שירו של פאפאגנו - דיטריך פישר דיסקאו
צ'ציליה ברטולי - Voi Che Sapete - מתוך נשואי פיגרו


פדריקה פון שטאדה, Voi che sapete, מתוך נישאי פיגרו
סולני הבארוק מאנגליה - נישואי פיגרו, הפתיחה


תת-דפים (31): הצגת הכל