מנדלסון - קונצ'רטו לכינור

המלחין פליקס מנדלסון, הלחין שני קונצ'רטי לכינור ותזמורת, הקונצ'רטו במי מינור הוא המפורסם מבין השניים ומן החשובים ברפרטואר לכינור כולו. אין כמעט כנר גדול שלא כול את הקונצ'רטו של מנדלסון בין הקלטותיו. חפץ, מילשטיין, מנוחין, שטרן, גרומיו וגם פרלמן צוקרמן ומינץ הקליטו את הקונצ'רטו המפורסם בהקלטות מצויינות. הקנצ'רטו הראשון הראשון, ברה מינור, ללא מספר אופוס, מפורסם פחות מאחיו ומוזנח שלו בצדק. ידוע לי על הקלטות לקונצ'רטו שנעשו ביידי ישע חפץ, וארתור גרומיו (את ההקלטה של גרומיו יש בידי על גבי תקליט ויניל) אך אלא אינן זמינות בחנויות וחבל. הקונצ'רטו בסול מינור יפה וראוי שישמע.
להאזנה לקונצ'רטו לכינור וכלי מיתר בנגינת ארתור גרומיו - כאן.
פנחס צוקרמן, ברנשטיין וה -NYPO
הישראלי פנחס צוקרמן, מגדולי הכנרים של המאה ה-20 עם ליאונרד ברנשטיין והפילהרמונית של ניו יורק. ביצוע נפלא לקונצ'רטו המפורסם. היחון גרמופון בחר בהקלטה זו כטובה ביותר. היצירות הנוספות בדיסק, הסימפניה האיטלקית והפתיחה ההיברידיים., שתיהן מהפופולאריות של המלחין בביצוע טוב מאד.יצחק פרלמן, אנדרה פרווין, התזמורת הסימפונית של לונדון. $$
דיסק מעולה במחיר ביניים, פרלמן בלווי התזמורת הסימפונית של לונדון, בהקלטה תוססת ומלאת חיים בהקלטה הראשונה של פרלמן לקונצ'רטו. זו עדיפה בהרבה על ההקלטה המאוחרת יותר עם ברנרד הייטינק, הייטינק המאופק, אינו שותף מתאים לפרלמן הרושף.... בהקלטה מאוחרת יותר, עם בררנבויים, הוא מתעלה שוב להישג גדול, אך זו נמכרת במחיר המלא. בתקליטור גם הקונצ'רטו לכינןר של בטהובן האחת מההקלטות הגדולות בכל הזמנים. דיסק מעולה במחיר מצוין.

בהקלטה חדישה יותר, פרלמן מנגן את הקונצ'רטו לכינור והצ'לן יו-יו מה מצטרף אליו לנגינת הקונצ'רטו הכפול של ברהמס. מלוה התזמורת של שיקגו בניצוחו של דניאל ברנבוים. שני הקונצ'רטי בביצוע מן השורה הראשונה. איכות ההקלטה מודרנית וטןבה מאד. הדיסק במחיר מלא - $$$
אן סופי מוטרהקונצ'רטו לכינור עם יאנין יאנסן.

הקונצ'רטו לכינור, ארבן, מזור ותזמורת הגוונדהואז מלייפציג.

הקונצ'רטו לכינור של מנדלסון, אייזק שטרן, יוג'ין אורמנדי ותזמורת פילדלפיה.

ארתור גרומיו - הקונצ'רטו לכינור של מנדלסון
בהקלטה משנת 1974 בליווי תזמורת פילהרמוניה והמנצח ז'אן קרנץ. גרמיו, בנגינה מצויינת מגיש את אחד הביצועים היפים לקונצ'רטו של מנדלסון. לא ניתן להשיג את ההקלטה בדיסק בודד, אלא רק כחלק מקופסא לאספנים ובה מבחר מביצועיו של גרומיו.

כאן ההקלטה באורך מלא - גרמיו והקונצ'רטטו לכינור של מנדלסון.

Mendelssohn / Arthur Grumiaux, 1974


עטיפת תקליט הויניל - ארתור גרומיו, תזמורת פילהרמויה עם המנצח ז'אן קרנץ
ביצוע מעולה לשני הקונצ'רטי לכינור של מנדלסון.


מנדלסון - הקונצ'רטו לכינור ולכלי מיתר
קונצ'רטו פחות מפורסם, אך נפלא...