באך - יצירות למקהלה

יוהאן סבסטיאן באך הוא מגדולי היוצרים למקהלה, אולי הגדול מכולם.
עבודותיו הגדולות ביותר למקהלה הן: הפסיונים, מתאוס פסיון ויוהנס פסיון,
המיסה בסי מינור, האוריטוריות לחג המולד ולחג הפסחא והמגניפיקט. 

באך -מקלמפרר עד גארדינר
יצירותיו של באך זכו לביצועים והקלטות בספקטרום רחב ביותר מתחילת המאה ה-20 ועד היום. שתי הקצוות של פרשני באך הם המנצח מן האסכולה הגרמנית, אוטו קלמפרר, המיצג את המונומנטאליות ויופי המבנה ביצירות באך בקצה השני, נציג התנועה האותנטית, ג'והן אליוט גארדינר, המציג באך שקוף , קליל ומדוייק. אין העדפה לגישה זו או אחרת ובחירת ההקלטה היא עניין לטעם אישי.


להלן ההמלצות על ההקלטות:
אוטו קלמפרר:
שתי הקלטות של קלמפרר למתאוס פסיון ולמיסה בסי מינור. ביצועיו של קלמפרר בהרכב כלי ומקהלה גדולים, כולם מלאי הוד והדר כדרכו. יתכן וחסידי הזרם האותנטי יעקמו את האף...אבל אלא ממהקלטות היפות ביותר ליצירות. כדאי להאזין לצד ביצועיו המודרניים יותר של גרדינר.
קרל ריכטר,
מנצח ונגן עוגב מבית ספר השמרן והישן, אחד מפרשני באך הגדולים במאה העשרים. קופסת 10 דיסקים במחיר ביניים הכוללת אוסף מקיף ליצירותיו הגדולות של באך למקהלה. צוות זמרים מן השורה הראשונה. אחד הביצועים היפים למיסה בסי מינור. הדיסקים ניתנים להשגה גם בקופסאות ליצירות בודדות, אך לא תמיד במחיר המוזל - לבדוק.

וולפגנג גוננוואין,
מנצח מעט עלום ומוכר בעיקר לחובבים, שעסק בעיקר בהוראת מוסיקה. ביצוע יפה עם סולני מעולים למתאוס פסיון. בדיסק ירדו המדפים, אך ניתן למצאו בחניות לעיתים.


קרל מינשנגר, אוסף במחיר משוגע. $$$$
האוסף ליצירות המקהלה של באך, בידי מנצח פחות מוכר בד"כ. האוסף המצויין הזה ירד מן המדפים, האוהדים ישלמו עד $200 לקופסה במצב טוב.  כולל את הפסיונים, המיסה בסי מינור, האוריטורית לחג המולד וחג הפסחא והמגניפיקט.ג'והן אליוט גארדינר, $$
גרדינר ממצב עצמו כאחד מפרשני באך החשובים. מקהלת מוטוורדי, תחת ידיו, באיכות עלאית שאין שניה לה. בחירת הסולנים מעולה. ההקלטה מודרנית ומושגת שקיפות שאינה קיימת בביצועים קודמים. היצירות ניתנות להשגה גם בנפרד, אך במחיר מלא בד"ב. שה האלוהים - מתוך המיסה במי מנור
זמר הקונטרה-טנור אנדראס שול

מתיאוס פסיון - פיליפ הרווחה

באך - יוהאנס פסיון

באך - מיסת חג המולד -פטר שרייר