באך - הפסנתר המשווה
הפסנתר המשווה:
לא ממש ברור לאיזו מטרה כתב באך את שני הספרים המוכרים לנו כיצירות המופת - הפסנתר המושווה. כפי הנראה היצירות ,המסובכות לביצוע, הן יצירות דידקטיות שנכתבו עבור תלמידיו של באך. המינוח "הפנתר המושווה" מעט מטעה, מדובר ביצירות שנכתבו ל"מקלדת המכוונת היטב", הפסנתר כפי שאנו מכירים אותו כיום לא היה קיים בזמנו של באך. שני הכרכים מציגים את אומנות הקונטרפונקט בשיאה. 

מעטים הפסנתרנים שהקליטו את שני הכרכים במלואם, רב הפסנתרנים בחרו לבצע יצירה אחת מתוך הספרים כהדרן. ביצועי מופת למכלול הפרלודים והפוגות הם מידי הפסנתרנים גלן גולד, סביאטוסלאב ריכטר, אנג'לה יואיט, אדוין פישר, אנדרש שיף ואנדרי גברילוב. חלקם מופיעים בדף זה.


גלן גולד:
לעולם אינו משעמם, נגינתו של גלן גולד אינה דומה לשום דבר אחר. כל נגינתו עיקצוצי צלילים כפי שרק גולד יודע לעשות. ביצוע מופת. 
 


אנדש שיף:
אלבום ארבע תקליטורים, אחד מהביצועים הגדולים למכלול הפרלודים והפוגות. הקלטה מודרנית. 

סביאטוסלב ריכטר:
מנגן את מכלול הפרלודים והפוגות של הפסנתר המשווה על גבי פסנתר בזנדורפר, נותן צבע ושונה ליצירותאדווין פישר - הקלטה היסטורית המונו ליצירות אך, מתאים למי שכבר מכיר את היצירות.

הפסנתרנית רוזלין טורק, מזוהה כמעט תמיד עם יצירות באך  הקלטה מצויינת לגילה.


פרידריך גולדה, תמיד מעניין....


אנג'לה יואיט, בת ארצו של גלן גולד נותנת פרשנות מעניינת ושונה למכלול היצירות.

 פרדריך גולדה - מנגן באך...


הפסנתר המשווה I - גלן גולד


הפסנתר המשווה II - גלן גולדהפסנתר המשווה - סויאטוסלב ריכטרפרלוד ופוגה - אדווין פישרהפסנתר המשווה - אנדרי גברילובהפסנתר המושווה - אנדרש שיף