באך - מוסיקה לתזמורת


באך המוסיקה לתזמורת
הקונצרטים הברנדנבורגים - ארבע סוויטות לתמורת - קונצ'רטו לכינור וקונצ'רטו כפול לשני כינורות
עיבודים לתזמורת מאת ליאופולד סטוקובסקי

המוסיקה לתזמורת של באך כוללת את ררבע הסוויטות לתזמורת, ששת הקונצ'רטים הברנדנבורגים, שני קונצ'רטי לכינור וקונצ'רטו לשני כינורות, מספר קונצ'רטים לאבוב וקונצ'רטי לתזמורת וצ'מבלו המנוגנים לעיתים גם בפסנתר, כלי שלא היה מוכר בתצורתו הקיימת בימיו של באך.
בסה"כ רוב יצירתו של באך היא למקהלה ולא לתזמורת ולמי שאינו חובב מוסיקה וקאלית דווקא, יכול לאסוף את כל יציות באך לתזמורת בכ-10 תקליטורים. שתי בחירות לאוסף כמעט מלא לייצירות הן הקופסאות במחיר מוזל מידי טרוור פינוק וזו שמידי גוסטב ליאונהרט. לכמה מן התקליטורים המומלצים קישורי בצד שמאל בדף זה.
נוויל מרינר, תזמורת סנט-מרטין, Philips
חסידי התנועה האוטנטית במוסיקה לא יאהבו את הבחירה של באך בכילים מדרניים. אוסף בסיסי ומצוין, נוויל מרינר עם תזמורת סנט מרטין הלונדונית בכילים מודרניים. חגיגת באך של ממש. סולן הקונצרטים לכינור הוא הנריק שרינג, מגדולי הכנרים של המאה ה-20 ופרשן באך מן השורה הראשונה. 
שלשה תקליטורים במחיר מוזל.באך סווטה מס' 3 - מרינר


ארתור גרומיו, תזמורת פילהרמוניה, Philps, 
הקלטה  נהדרת, כינור המשי של הכנר ארתור גרומיו בליווי תזמורת פילהרמוניה עם המנצח אדו דה-וארט. בקונצ'רטו לשני כינורות מצטרף אל גרומיו הכנר המצויין הרמן קרברס, מי שהיה הכנר הנגן הראשון בתזמורת הקונצרטחבאו ההולנדית. בקונצ'רטו לכינור ואבוב, מצטרף הינץ הוליגר, מגדולי האבובנים  בכל הזמנים.
ביצוע עדין ויפה, פנינה שאין להחמיצה !!! פרלמן, צוקרמן, ברנבויים, 
התזמורת הקאמרית האנגלית, EMI, 
למי שאוהב את באך שמן ומתוק יותר, דיסק במחיר זול - פרלמן, צוקרמן, התזמורת הקאמרית האנגלית בניצוחו של דניאל ברנבויים. צוות ישראלים בנגינה מצויינת. דיסק במחיר הזול - מציאה.

התזמורת הקאמרית של קלן, Naxos, 
דיסק כל אבעת הסוויטות של באך. ביצוע קליל ושקוף בהקלטה דיגיטאלית חדישה. דיסק זול וטוב של חברת נקסוס.
כריסטיאן הומל, 
התזמורת הקאמרית של קלן, Naxos, $
דיסק מעולה עם מכלול הקונצ'רטי לאבוב בנגינה מציינת של  האבובן כריסטיאן הומל והתזמורת הקאמרית של קלן. הקלטה דיגיטאלית מודרנית. דיסק זול וטוב של חברת נקסוס.


באך קונצ'רטי לאבוב ותזמורת - הומלאוסף יצירות באך לתזמורת,
טרוור פינוק, האינגלש קונסורט -$
לחסידי הזרם האוטנתי, אוסף מקיף בידי המנצח ונגן הצ'מבלו טרוור פינוק. האוסף של 8 דיסקים במחי הזול כולל את הקונצ'רטי לצ'מבלו, הקונצ'רטי לכינור, הסוויטות לתזמורת והקוצקטים הברנדרבוגיים. פינוק מוביל את תזמורתו בביצוע שקוף וישיר, אינו נקלע ליצירת "בלונים" בנגינה, חולה רעה, המאפיינת לעיתים את המבצעים מהזרם האוטנתי. אוסף מקיף ארוך ונפלא.

זיגיסואלד קויכן, עם ה- La Petite Bande - 
אלטרנטיבה טובה מאד במחיר מוזל לאוהדי הביצועים בכלי התקופה - עם האנסמבל הבלגי המצויין - La Petite Bande . אוסף חמישה דיסקים המכילים את הקונצרטים הברנדנבורגים, הסוויטות לתזמורת, הקונצ'רטי לכינור ומנחה מוזיקאלית.


ליאופולד סטוקובסקי - עיבודים ליצירות באך

סטוקובסקי, מגדולי המנצחים של המאה ה-20, ערך את יצירות באך ואחרים לעיבודים לתזמורת גדולה. עיבודיו של סטוקובסקי מתאפיינים בצליל עשיר וצבעוני. זהו באך גדול ומלא קלוריות.לעיבודים גם הeלטות חדישות עם מנצחים אחרים ותזמורות מהשורה הראשונה.

מתיאס ברמט ותזמורת ה- BBC -  בביצוע שניים עשר טרקריפציות של סטוקובסקי ליצירות באך. ביצוע ברמה הגבוהה ביותר וסאונד מעולה. הדיסק במחיר מלא $$$.
בדיסק מסדרת phase4stereo, מנצח המאסטרו, סטוקובסקי על  הטרסקריפציות (עיבודים) לבאך בתוספת עיבודים ליצירות המלחינים בירד, קלרק, שופין צ'יקובסקי ורחמנינוב. יצירות באך עם הפילהרמונית הצ'כית המצוינת, שאר היצירות עם התזמורת הסימפונית של לונדוןהקלטה דיגיטלית חדישה ובמחיר זול לעיבודי סטוקובסקי לבאך ואחרים. מנצח וולפגנג סוואליש עם תזמורת פילדלפיהעיבודים גם לייצירות בוכריני, דביסי, טצ'ייקובסקי רחמנינוב ופרנק. $

קוצ'רטו ברנדנבורגי מספר 3 - פרק הסיום
תזמורת הבארוק של פרייבורג


מהו קונטרפונקט ?

קונטרפונקט הוא קיצור של המינוח הגרמני פונקט קונטרה פונקט כלומר,נקודה מול נקודה. הכוונה היא כששתי מלודיות או יותר נשמעות ביחד, תוך יצירת מרקם הרמוני, מבלי שאחת תאפיל על האחרת. דרכי הביצוע הן מורכבות, ועל הנגנים להעביר בכל פעם את ההובלה מכלי אחד למשנהו. דוגמה לקונטרפונקט מורכב במיוחד ניתן למצוא בפרק האחרון של הקונצ'רטו הברנדנבורגי מס' 3. בביצוע היצירה, המיועדת לעשרה כלים, נוהגים הנגנים לשבת במעגל על מנת שיוכלו להביט זה בעיניו של זה.

ריצ'ל פודגר ואנדראו מנזה - הקונצ'רטו הכפול

הקונצ'רטו הכפול -חלק שני...

הקונצ'רטו הכפול - חלק שלישי...


Air - מתוך סוויטה מספר 3 - טון קופמן והברלינאים

אפשר גם על גיטרה.... פר אולוב


תת-דפים (21): הצגת הכל