דף הבית‏ > ‏

יוהאן סבסטיאן באך


ההיכרות עם המוסיקה של באך מתחילה בדרך כלל עם היצירות של המלחין לתזמורת. היצירות המפורסמת ביותר שכתב באך לתזמורת הן ארבעת הסוויטות, הקרויות לעיתים גם אוברטורות והקונצרטים הברנדנבורגים. הפרשנות ליצירות באך נעה בין המבצעים השמרנים של בית הספר הישן כדוגמת אוטו קלמפרר, קרל ריכטר, יהודי מנוחין וקרל מינשינגר המגישים באך גדול ומלא הדר. קו זה עובר דךרך פרשנים כדוגמת נוויל מרינר הבריטי, באך של מרינר קליל ומהיר, התזמורת בניצוחו -אקדמית סינט-מרטין מנגנת בכילים מודרניים. החדשנים מכולם הם נציגי הזרם האוטנתי, לא ברור מה מידת האוטנתיות, שהרי קשה לומר איך נהג באך עצמו בצע את יצירותיו. אהוד עלי במיוחד מזרם זה הוא הבריטי טרוור פינוק, הנותן את ה"חיספוס" הנדרש בנגינה אך אינו נסחף ליצירת "בלונים" כפי שקורה לעיתים לחבריו לזרם.

חגיגת באך אמיתית, נוויל מרינר ותזמורת אקדמיאת סינט מרטין בנגינת כל ארבעת הסוויטות, שש הקונצ'רטים הברנדנבורגים. הכנר הנריק שרינג מצטרף לתזמורת לביצוע הונצ'רטי לפסנתר.
למי שמעדיף את הביצועים בכילים אוטנטיים, וסף מקיף ביותר ליצירות התזמורת של באך וכולל את הסוויטות, הקונצ'רטים הבנדנבורגיים, הקונצ'רטי לכינור ולצ'מבלו, הקונצ'רטו הנהדר לכינור ואבוב וקונצ'רטו לחליל. בקופסא 8 דיסקים במחיר 160 ש"ח. מציאה של ממש.למי שמחפש באך של בית-הספר הישן. יהודי מנוחין בראש תזמורת פסטיבך באת'. הסוויטות, הקונצ'רטי לכינור ומנחה מוסיקאלית בביצוע מעולה. חסידי הזרם האוטנתי ודאי יחמיצו פנים, אך הקלטות אילו היו בעבר המדד לכל ביצוע אחר. מנוחין, מגדולי הפרשנים של באך בכל הזמנים.


 
הטוקטה והפוגה ברה מינור - 
מן המפורסמות ביצירות באך ומן האהובות ברפרטואר הקלאסי כולו
מנגן בעוגב, קרל ריכטר - מגדולי הפרטנים של באך.

באך - טוקטה ופוגה ברה מינורJesus bleibet meine Freude - מתוך הקנטטה  - 147 BVW מאת באך
מנצח -ניקולאוס הורנקור


Jesus bleibet meine Freude, - מתוך הקנטטה של באך