דף הבית‏ > ‏

יוזף היידן

יוזף היידן, ממניחי היסוד למוסיקה הקלאסית העביר חלק נכבד מן הקריירה שלו כמלחין החצר של משפחת האצולה אסטרזי.  בכך היה היידן מבודד רב הזמן ממלחינים אחרים, מה שגרם לכך שפיתח סגנון יחודי וחדשני. היידן נחשב בעיני רבים כמי שהניח את היסודות לסימפוניה הקלאסית, למרות שזו הייתה קיימת לפניו, היה היידן הראשון שהשתמש במבנים מוסיקאליים גדולים ומוטיבים ארוכים. אין ספק שהיידן הוא אביהן הבלתי מעורער של רביעיות המיתרים, מבנה לא היה קיים לפניו, מן הסתם גם אחד המלחינים הפוריים והחשובים לרבעית מיתרים. לקראת סוף הקרירה שלו, הוצא היידן לגמלאות בידי נסיך יורש שלא התעניין במוסיקה כלל ופיטר את כל סגל המוסיקאים בחצר. לראשונה יצא היידן את גבולת אוסטריה לבריטניה, שם נחל הצלות גדולות, נודעות במיוחד הן הסימפוניות מאותה תקופה המכונות "סימפוניות לונדון". בסה"כ כתב היידן 104 סימפוניות, 68 רביעיות מיתרים, כמה עשרות קונצ'רטי לכילים שונים, 45 שלישיות פסנתר, 62 סונטות לפסנתר ובנוסף קטעי פסנתר שונים. היידן כתב גם יצרות וקאליות שונות, החשובות שבהן: הבריאה והעונות. כל יצירותיו של היידן, יחסית קלות להאזנה, הקושי בהאזנה ליצירותיו נובע פשוט מן הכמות האדירה שלהן..והן כל כל טובות...

גיאורג סל ותזמורת קליבלנד - סימפוניות
מדגם מייצג מתוך 104 הסימפוניות של היידן, בידי אחד מגדולי המנצחים במאה ה-20. גיארג סל, מגיש היידן חד כתער, מלא בכל פרטי ההומור ההיידני האפייני. גם מי שמכיר את ההפתעות והמוקשים הרבים מצויים ביצירות -ימצע עצמו מופתע לעיתים...אוסף נפלא, 4 דיסקים בכ -100 שקלים. 

 

קולין דוויס, תזמורת הקונצ'רטחבאו, $$
שני צמדים במחיר ביניים, מכילים את סימפוניות לונדון, בביצוע נפלא. הקופסאות מופיעות לעיתים בעטיפות שונות.
 
 
 
 

שש רביעיות, אופוס 76, רביעית קודאי - $
ששים ושמונה רביעיות מיתרים שהלחין היידן, הן מנה גדולה מידי למי שרוצה
 להכיר את רביעיות המיתרים של המלחין. שש הרביעיות אופוס 76, הן מן היפות ברביעית היידן. רביעית קודאי ההונגרית בביצוע מן הרמה הגבוהה ביותר. דיסקים במחיר מוזל מאד.

 

 


הבריאה - קראיאין, הפילהרמונית של ברלין. $$
הבריאה היא היצירה למהקהלה המפורסמת ביותר של היידן. קראיאן בביצוע מעולה ליצירה. צמד דיסקים במחיר ביניים.

 הרצאה קצרה על סימפונית "ההפתעה" של היידן ודברים מאת רובוט לוין
ברקע הפילהרמונית של ברלין עם המנצח מריס יאנסונס.

רוברט לוין - על היידן....מאריס יאנסונס, היידן סינמפוניה מס' 88

היידן - מתוך סימפוניה מס' 88