ברהמס - הסימפוניות והפתיחות

יוהנס ברהמס נחשב ליורשו וממשיכו העיקרי של בטהובן. הסימפוניה הראשונה שלו כונתה ספק בהתלהבות ספק בלעג, העשירית. נראה כי ברהמס "חשש, לא מעט ממעמד ה"יורש" שיחסו לו פרסם סימפוניה ראשונה בגיל המתקדם יחסית, ארבעים וחמש. קדמו לסימפוניה שתי יצירות לתזמורת, הסרנדות , המולחנות במיטב המסורת הקלאסית ווריאציות לתזמורת על נושא מאת היידן.
לאור הירידה של תקליטורים מעולים למחיר הביניים, אין טעם, למעט ההקלטה של קרלוס קלייבר, לרכוש את הסימפוניות בדיסקים בודדים. אמליץ כאן אם כן על קופסאות דיסקים הכוללים את המחזור כולו לצד הפתיחות הווריאציות. יצירה נוספת הבאה לעתים כהשלמה, היא הרפסודיה לאלט, יצירה יפיפייה ובידים הנכונות פנינה שאין להחמיצה

גיאורג שולטי,התזמורת הסימפונית של שיקאגו,
אוסף נפלא ליצירות התזמורת של ברהמס, ארבע דיסקים הכוללים את ארבעת הסימפוניות והפתיחות. חסרות כאן הואריאציות על נושא של היידן. שולטי עם תזמורת שיקגו בביצוע לא דרמה וחשמל. הקלטה אנלוגית באיכות מעולה.אוטו קלמפרר, תזמורת פילהרמוניה.
אחת הקלאסיקות ממדף התקליטורים, קלמפרר בביצוע מלא מרשים ומלא בחום לארבע הסימפוניות, נמנה עם היפים ביותר. הקלטות מצוינות גם לפתיחות הטראגית והאקדמית. הרפסודיה לאלט עם כריסטה לודוויג , פנינה שאין להחמיצה. איכות הקלטה טובה לגילה.

קלמפרר מנצח על יצירות ברהמס


גיאורג סל, תזמורת קליבלנד.
סל כהרגלו מציג ברהמס חד רזה ומדוייק. ניתן להשיג גם בתקליטורים נפרדים ובעטיפות שונות. הסט . דיסקים בהוצאת סוני הולכים ונעלמים מן המדפים וקשה אך אפשר להשיגם.

ברהמס - סימפוניה מס' 4
גיאורג סל ותזמורת קליבלנד.

לאונרד ברנשטיין, הפילהרמונית של וינה
בקופסה של חמש דיסקים. ארבעת הסימפוניות של בהמס בעיצוב יפה להפליא ובהקלטה דיגיטלית מודרנית. נוסף תקליטור המכיל את  הקונצ'רטו לכינור עם הכנר גדעון קרמר והקונצ'רטו הכפול לכינור וצ'לו עם גדעון קרמר והצ'לן הישראלי מישה מייסקי. ביצוע יפה לקונצ'רטי אך לא הבחירה הראשונה.


סימפוניה מספר 4 - 
קרלוס קלייבר, הפילהרמונית של וינה
קלייבר תמיד מעניין ומפתיע. הסימפוניה הרביעית של ברהמס במה שנחשב בעיני רבים לגדול מכולם.
קראיין, הפילהרמונית של ברלין,
קראיין, מסמל את מיטב המסורת הגרמנית, ארבע הסימפוניות בצליל גדול ויפה. הבעיה, בסט לא מופיעות הפתיחות ויצירות תזמורת קצרות אחרות.ריקודים הונגריים + הסרנדות, אבאדו והפילהרמונית של ברלין ושל וינה.
שתי הסרנדות, יצירות מוקדמות של ברהמס שיחסית ממעטים לנגנן. הריקודים ההונגריים בביצוע יפה מאד. אישית אהבתי יותר את הריקודים בביצוע התזמורת של בודפשט בניצוחו של אישטבאן בוגר. דיסק השלמה מציין למי שמחזיק בהקלטות לסימפוניות והפתיחות.

אדריאן בולט, הפילהרמונית של לונדון,
הסרנדות, הפתיחות הטרגית והאקדמית, וריאציות על נושא מאת היידן ורפסודיה לאלט.
אלטרנטיבה מעולה ליצירות התזמורתיות של ברהמס שאינן סימפוניות. ההקלטה אנלוגית ישנה אך טובה. סיר אדריאן בולט בניצוח חד ומדוייק. הזמרת ג'נט בייקר - זמרת אלט מהטובות של המאה. צמד במחיר מוזל, מסדרת Gemini, של EMI.


הסימפוניות והפתיחות של ברהמס
ברהמס, סימפוניה מס' 1 - ברנבוים, הפילהרמונית של ברלין

צפה במנצח קרל בוהם עם ה-VPO :

ברהמס, סימפוניה מס' 2, סיר סימון רייטל והברלינאים...


צפה בקורט מזור עם תזמורת הגוונדהאוז מלייפציגצפה במאריס יאנסונס ותזמורת הקונצרטחבאו מאמסטרדאםברהמס, סימפוניv nס' 4, סיר סימון רייטל והברלנאים...


תת-דפים (26): הצגת הכל