דף הבית‏ > ‏

יוהנס ברהמס

יוהנס ברהמס נחשב ליורשו וממשיכו העיקרי של בטהובן. הסימפוניה הראשונה שלו כונתה ספק בהתלהבות ספק בלעג, העשירית. נראה כי ברהמס חשש, לא מעט ממעמד ה"יורש" שיחסו לו ופרסם סימפוניה ראשונה בגיל המתקדם יחסית, ארבעים וחמש. קדמו לסימפוניה שתי יצירות לתזמורת, הסרנדות , המולחנות במיטב המסורת הקלאסית ווריאציות לתזמורת על נושא מאת היידן. ברהמס כתב גם יצירות קאמריות רבות בהן: שלש סונטות לפסנתר, קטעים קצרים לפסנתר, שלישיות פסנתר רביעיות מיתרים ועוד. יצירותיו הבולטות ביותר הן: הסימפוניות, הפתיחה האקדמית, הפתיחה הטראגית, ריקודים הונגריים, שני קונצ'רטי גדולים לפסנתר וקונצ'רטו אחד לכינור. קונצ'רטו כפול לכינור וצ'לו, שלישיות לפסנתר ובהן שלישיה לפסנתר ,כינור וקרן, וחמישיית הפסנתר. ברהמס מלחין בולט גם בתחום השיר האמנותי, הליד הגרמני.

המלצות להקלטות, אוסף בסיסי ליצירות ברהמס:

הסימפוניות הקונצ'רטי ויצירות לתזמורת. 
אוסף זה מכיל שבעה דיסקים בהקלטות מציינות מבית דקה ופיליפס. ארבעת הסימפוניות בביצוע מאופק ומצוין של תזמורת הקונצרטחבאו ומנצחה ברנארד הייטינק. הקונצ'רטי לפסנתר מנוגנים בידי הפסנתרן קלאודיו אראו, ביצוע מעולה, גם אם לא מספר אחת. גם הכנר הנריק שרינג, מגדולי הכנרים במאה העשרים בביצוע טוב של הקונצ'רטו לכינור. בקונצ'רטו הכפול של ברהמס לכינור ולצ'לו חוב לשרינג הצ'לן יאנוש שטארקר. עוד בקופסה: הוריאציות לנושא מאת היידן, הפתיחות הטראגית והאקדמית, שתי הסרנדות ועשרה ריקודים הונגריים. בסך הכל אוסף טוב מקיף מאד, ליצירתו של ברהמס לתזמורת. הקופסא במחיר של פחות מ - 200 שקלים, מציאה אמיתית. אוסף הסימפוניות של ברהמס והרקויאם הגרמני - עם אוטו קלמפרר.
אחד מאוספי ברהמס היפים ביותר על המדף ובמחיר מוזל. קלמפרר מגדולי הפרשנים ליצירות ברהמס במאה ה-20. 


הרקויאם הגרמני, אוטו קלמפרר, התזמורת והמקהלה פילהרמוניה. 
אחת מהיצירות הגדולות והמרשימות לתזמורת ומקהלה. אוטו קלמפרר, מנצח על היצירה בביצוע משום ובמיטב המסורת הגרמנית. ביצוע שכולו הוד וחומרה.
ארתור רובינשטיין -אוסף ברהמס, $
אוסף נפלא, כולל תשעה דיסקים,הקלטות של רובינשטיין ליצירות ברהמס הכולל את שני הקונצ'רטי לפסנתר, שלישיות רביעיות הפסנתר . הסונטות לכינור עם הפסנתרן הנריק שרינג ועוד. שיתוף הפעולה של רובינשטיין עם רבעיית גורנארי פנינה שאין להחמיצה. כל זאת במחיר הזול מאד של פחות מ -150 שקלים. בחו"ל פחות מ -$30.
גרדינר ומקהלת מונטוורדי ,יצירות וקאליות,
פנינה אמיתית, מקצלת מונטוורדי בביצוע נהדר של ה Liebeslieder-Walzer ויצירות וקאליות נוספות. מקהלת מונטוורדי, הרכב מגובש ומאוחד. היצירות הקסומות לא "מרכז" הרפרטואר הקלאסי. דיסק נפלא.ברהמס - המוסיקה הקאמרית. 
אוסף ממצה של מיטב האומנים מחברת דוייצ'ה גרמופון. מקיף וממצנ. אפשר למצוא הקלטה טובה יותר לכל אחת מהיצירות, אך הביצועים וההקלטות בהחלט מן השורה הראשונה.


ברהמס - קונצ'רטו לפסנתר מס 2
אנדסנס, הייטינק והפילהרמונית של ברלין


דניאל ברנבויים, סרג'יו ציליביקה
ברהמס - הקונצרטו מס' 2 - בגרסה מלאהברהמס, סימפוניה מס' 4 - זובין מהטה

לגרסה המלאה
עם זובין מהטההקונצ'רטו לכינור - לגרסה המלאה עם שלמה מינץ

הקונצ'רטו לכינור - לגרסה המלאה עם נתן מילשטיין - 1974