בטהובן - הסימפוניות והפתיחות

בעוד קודמיו -באך ומוצרט, הגיעו לקצה גבול השכלול כל אחד בסגנון אליו השתייך, פרץ בטהובן סגנון חדשני משלו. את הסימפוניה הראשונה שלו 
חיבר בטהובן בגיל "מאוחר" יחסית , כשהיה בן 29. הסימפוניה נפתחת בקדנצה בודדת בת שני אקורדים, נוסחה השמורה באותה תקופה לסיום יצירות ולא לפתיחתן. הוא גם נותן לקדנצות להימשך בסולם "שגוי" שאינו הסולם העיקרי של היצירה, מה שנחשב בזמנו לשערורייה של ממש. הסימפוניה השלישית, ה"ארויקה" היא אחת היצירות המהפכניות בתלדות המוסיקה והאמנות בכלל. יצירה גדולה וארוכה מאד לאותה תקופה. המפורסמת ביותר היא הסימפוניה החמישית. הפרק הראשון צומח כולו מתוך הרעיון הפשוט של ארבע צלילי הפתיחה, המפורסמים כל כך. זמן קצר לאחר הסימפוניה החמישית חוברה הסימפוניה השישית "הפסטראלית", זוהי סימפוניה תכניתית בת חמש פרקים, המתארת את זכרונותיו של המלחין מחיי הכפר. סימפוניה זו היא הנינוחה מכל הסימפוניות בטהובןלוקח למוסיקה שלשה פרקים עד שפורצת בהתפרצות איתנה בתיאורו של בטהובן סערה קייצית מתרחשת. בסימפוניה התשיעית, שנכתבה שנים עשר שנים לאחר השמינית העולצת, היא אולי המהפכנית מכולן. הסימפוניה אדירה בממדיה, ומסתיימת בפרק מרהיב למקהלה, למילות ההמנון לשמחה מאת שילר. את סימפוניה זו, כתב בטהובן כשהוא חש לחלוטין. הפרק הרביעי והמוכר ביותר, נפתח בסדרת אקורדים דיסוננטיים צורמים. בני זמנו של בטהובן, טענו כי בטהובן החרש אינו מבין מה הוא כותב.סימפוניה מס' 5 ו- 7.
קרלוס קלייבר - הפילהרמונית של וינה (VPO) - דוייצה גרמופון, $$

ביצוע שהוא אבן פינה לכל אספו הקלטות. אם הייתי מתחיל עכשיו בהאזנה למוסיקה קלאסית, זה הדיסק הראשון שאותו הייתי רוכש. קרלוס קלייבר, המנצח הכריזמטי, מוביל את הפילהרמונית של וינה להישג יחודי. מחיר ביניים.


קרלוס קלייבר עם תזמורת קונצרטחבאו
סיפמפוניות 4 ו- 7


סימפוניה מס' 6 - הפסטוראלית.
קרל בוהם - הפילהרמונית של וינה (VPO) -
דוייצ'ה גרמופון. $$
אחד הביצועים הטובים ביותר לסימפוניה הפסטוראלית. ציון דרך בביצוע הסימפניה.

 מחזור כל הסימפוניות של בטהובן:
דניאל ברנבויים - השטטאטקפלה של ברלין - 
טלדק $$.
דניאל ברנבויים, מגיש ביצוע "מוזהב", במיטב המסורת הגרמנית. ותזמורת השטאטקפלה של ברלין מרשימה מאד תחת ידיו האמונות. ביצועים גמישים ורזים יותר מן העשור האחרון ניתן למצוא אצל אבאדו, צינמן ומקארס. לא כך אצל ברנבויים. כממשיכם של פורטוונגלר, קראיין וקלמפרר ברנבויים מציע צליל עגול ושקול. עם זאת ניתן להבחין בקלות בפרטים שבתוך ערב הצלילים. הקלטה חדשה ומעול, ממולץ ביותר, מחיר ביניים.
מחזור כל הסימפוניות של בטהובן:
קראיין - הפילהרמונית של ברלין - 1963,
דווייצ'ה גרמופון. $$
מוסכם בין מבקרים ומעריצים, כי זה מחזור הסימפוניות של בטהובן עם הפילהרמונית של ברלין וקראייאן משנת 1963 הוא הטוב ביותר שלו. אילו הקלטות מצוינות של הסימפוניות של בטהובן. בצליל גדול ובעצמה מציג קראיאן בטהובן גדוש מתח ודרמה ומציב את המחזור בשורה הראשונה של הקלטות המחזור. הנקודה החלשה של המחזור, לדעת מבקרים רבים, היא הסימפוניה השישית, הפסטוראלית. ניתן להשלים ליקוי זה בעזרת תקליטור בודד של הפסטוראלית בניצוח קרל בוהם עם הפילהרמונית של וינה, גם הוא בהוצאת דוייצ'ה גרמופון. בוהם מגיש את אחד הביצועים היפים ליצירה. בסה"כ סט מצוין במחיר ביניים.
 

 


המיוחד והמעניין

מחזור כל הסימפוניות של בטהובן:
ג'והן אליוט גרדינר - התזמורת המהפכנית הרומנטית - ארכיב, $

ג'והן אליוט גרדינר מנצח על התזמורת המפכנית הרומנטית המנגנת בכלי התקופה, באיכות הקלטה עילאית. הקלטה זו זכתה לשבחים וביקורות מעולות מאז הופיעה לראשונה ובכך מציב גרדינר אבן דרך חדשה בביצוע הסימפוניות. זהו הביצוע הטוב ביותר בנמצא, לתזמורת המנגנת בכלים אותנטיים. נמכר כיום במחיר מוזל - מציאה של ממש.מחזור כל הסימפוניות של בטהובן:

דיויד צינמן - תז' הטנהולה של ציריך -

Artenova. $

מציאה של ממש, חברת Arte Nava בסדרת דיסקים מוזלים. עם תזמורת שוויצרית מעולה. צינמן מגיש בטהובן מהיר ומדוייק. הסימפוניות משורטטות בעיפרון דק וחד. ביצוע מיוחד מאד במחיר מוזל. ניתן להשגה גם בתקליטורים בודדים.
בטהובן של קלמפרר - בטהובן של טוסקניני

הקלטות של טוסקניני וקלמפרר הן אבני דרך בביצוע הסימפוניות של בטהובן. שניהם פרשנים מעולים של המלחין ומייצגים קצוות שונים לביצוע היצירות. טוסקניני מנצח על הסימפוניות בלהט, מהירות ודייקנות.    קלמפרר באיטיות ובביצוע מלא הוד והדר שלעולם אינו משעמם.
ההקלטה של טוסקניני עם תזמורת ה-NBC, הקלטת מונו מיושנת, אך טובה. ההקלטה של קלמפרר עם תזמורת פילהרמוניה, הקלטה סטיראופונית מסוף שנות החמישים וטובה מאד לגילה. שני האוספים מעוררים עניין רב, במיוחד למי שכבר מכיר את היצירות.

אוטו קלמפרר - תז' פילהרמוניה -
EMI. $$
סימפוניות של בטהובן בניצוחו אוטו קלמפרר עם תזמורת פילהרמוניה, הוא אחד ההישגים הגדולים בהיסטוריה של ההקלטות. קלמפרר מגיש את הסימפוניות בביצוע איטי, מלא הוד והדר ותוך בניה עילאית של הסימפוניות. בהשוואה לבן זמנו טוסקניני ולקראיאן המעט מאוחר יותר, ניתן להבחין במאבק ממש שעבר בטהובן בכתיבת היצירות, הדבר ניקר במיוחד בסימפוניה התשיעית. אוסף מיוחד ביותר לאוהבי המוסיקה של בטהובן.הקונצרטים לפסנתר עם הפסנתרן הצעיר דניאל ברנבוים, הינם תוספת נאה למחזור הסימפוניות, אם כי הניגוד הרעיוני בין הפסנתרן למנצח יוצר בעיה. ישנם ביצועים טובים ומעניינים יותר למחזור הקונצרטים לפסנתר.

קלפרר מנצח על יצירות בטהובן

ארתורו טוסקניני - תזמורת  NBC,

RCA - הקלטת מונו, $
ביצוע שהוא אבן דרך בהקלטות הסיפוניות של בטהובן - ביצוע מעולה. ההקלטה מיושנת.


בטהובן וטוסקניני
כל הסימפוניות ברצףטוסקניני בפעולה - צפו באשף האיטלקי מנצח על החמישית של בטהובןאוטו קלמפרר - הסימפוניה השמינית בביצוע מלומד
סימפוניה מספר 4 - 6 הפאסטורלית.
ברונו ולטר - תז' קולומביה - סוני.

ביצוע יוצא דופן זה הוקלט בשנת 1958 בהוליווד עם קבוצת נגנים פילאנסרים שקובצו במיוחד לתזמורת קולומביה. המנצח ברונו ולטר, מביא רוח וינאית לתזמורת האמריקאית שהוקמה במיוחד בשבילו. התוצאה, ביצוע יחודי שתי הסימפוניות הרביעית והשישית הפסטוראלית. זוכה ציון הרוזטה של קטלוג פנגווין.


ברונו ולטר - ביצוע מופת לסימפוניה הפסטורלית


ההקלטות של ליאונרד ברנשטיין

המנצח ליאונרד ברנשטיין הקליט את מכלול הסימפוניות פעמיים. בשנות ה-60 של המאה הקודמת עם התזמורת הפילהרמונית של ניו-יורק, בשנות ה-70 עם התזמורת הפילהרמונית של וינה. שתי ההקלטות מופיעות כיום בקופסאות של החברות סוני ודוייצ'ה גרמופון. הביצועים לסימפוניות שונים מאד זה מזה.

הביצועים המוקדמים, עם הפילהרמונית של ניו-יורק, מחוספסים, רושפים אנרגיה כפי שמאפיין את ברנשטיין. ביצועים נפלאים לסימפוניות 1,2,4,7 ומעל כולם הסימפוניה ה-3 האירויקה באחת מההקלטות הטובות ביותר שלה. נוסף לקופסא גם דיזק מצויין עם בקוצ'רטו לכינור בביצוע אייזק שטרן. הקופסא נמכרת בחניות במחיר המוזל של 120 ש"ח (6 דיסקים) - מציאה של ממש.בהקלטה המאוחרת יותר עם הפילהרמונית של וינה, מגיש ברנשטיין בטהובן איטי, מעודן ורזה. יש מי שההתמשכות הארוכה של הסימפוניות  תשעמם אותם. לדעתי הסימפוניות מעוצבות להפליא בידי אמן.


לאונרד ברנשטיין עם הפילהרמונית של וינה -
אלגרטו מתוך הסימפוניה השמינית


גיאורג סל ותזמורת קליבלנד

שימו לב - דיסקים של סל ותזמורת קליבלנד נמכרות בחנויות בעטיפות שונות
בשנות ה-60 של המאה שעברה הקליט המנצח גההונגרי גיאורג סל את אחד מהמחזורים וטובים ביותר למחזור הסימפוניות של בטהובן. תזמורת קליבלנד, הפכה תחת שרביו של סל למכונה משומנת היטב ולאחת מהטובות בעולם. סגנונו של סל מדוייק ותזמורת קליבלנד חדה כתער. איכות ההקלטה אינה שווה למקבילות האירופאיות של אותן שנים. משום מה הורידה סוני, את ההקלטות מן המדפים, אך עדיין ניתן להשיג את האוסף בחלק מן החניות גם עם בדיסקים בודדים ובעטיפות שונות.
הדיסקים הבודדים נמכרים לעיתים במחיר מוזל ביותר - $. 
בעבר הוצאה קופסה בת 8 דיסקים, הכוללת את כל הסימפויות בניצוחו של סל והקונצ'רטי לפסנתר עם הפסנתרן המצויים ליאון פליישר - ה"משוגעים" ישלמו עד $500 עבור קופסא משומשת במצב חדש...אוסף בן 8 דיסקים במחיר "משוגע" -
האוהדים ישלמו עד $500 לאוסף במצב חדש..


אוסף אנדרה קלויטנס,
אנדרה קויטנס, מנצח בלגי/צרפתי היה בקי מאד ברפרטואר הגרמני. בשנים 1958 - 1960 הקליט קולויטנס את מכלול הסימפוניות של בטהובן, בסגנון רחב ומלא פרטים. אוסף זה בהקלטה מיושנת, הינו ביצוע מעניין ביותר למחזור הסימפוניות הנתון לאין ספור פרשניות. אוסף נפלא למי שכבר מכיר את כל הפינות של סימפוניות בטהובן. בדפי קלויטנס, ניתן לאתר את כל אחת
מסימפוניות בטהובן. קלויטנס מנצח על הפילהרמונית של ברלין.
האזנה נעימה...


לאוסף קלויטנססימפוניות בטהובןקלייבר עם הקונצ'רטחבאו, סימפוניה מס' 7


קלאודיו אבאדו וה - BPO, סימפוניה מס' 6


סמפוניה מס' 2 - ג'ובאני אנטוניני - הפילהרמונית של ברליןקורט מאזור -סקרצ'ו מתוך הסימפוניה התשיעית


גרדינר, הארויקה בכלי התקופהאוספים במחיר מציאה

דרך מצויינת להכיר את בסימפוניות למי שעושה את צעדיו הראשונים בהאזנה. תזמורות אירופאיות מן השורה הראשונה בהקלטות מודרניות. דיסקים זולים, אך טובים.

הרברט בלומשטדט - השטאטקפלה של דרזדן.
בלומשטדט השוודי מנצח על אחת המהתזמורות הטובות באירופה.
כל מחזור הסימפוניות בכמאה שקלים.יאנוש פרנצ'יק - הפילהרמונית של הונגריה. 
מי שהיה עוזרו של טוסקניני מנצח על הפילהרמונית ההונגרית בהקלטה מודרנית וביצוע מצויין. האוסף קצת קשה להשגה, אך נמכר לעיתים בפחות מעשרה דולרים.גיאורג סל בחזרות...


לורין מאזל, מתוך התשיעית של בטהובן

התשיעית של בטהובן, פרק אחרון...
אהבת את הדף? המלץ עליו בגוגל...
לא הייתה אפשרות למצוא את כתובת ה-URL של מפרט הגאדג'טתת-דפים (35): הצגת הכל