בטהובן - הקונצ'רטי לפסנתר


בטהובן - הקונצ'רטי לפסנתר - קישוריםקונצ'רטו מס' 4
גיללס

אוסף כל חמשת הקונצ'רטי - כריסטיאן צימרמןקלאדיו אראו - בטהובן במיטב המסורת הגרמניתגלן גולד עם המנצח הצ'כי קרל אנצ'ל

מאוריציו פוליני - "הקיסר" - עם קרל בוהםולהלם בקהאוס - קונצ'רטו מס' 4
קונצ'רטו מס' 1
מוטוזקין בתחרות ע"ש רובינשטיין

בטהובן של פרדריך גולדה - Like Nothing Else

מארי פרחיה וגיאורג שולטי -הקונצ'רטו מס' 1


מחזור הקונצ'רטי לפסנתר 

ווליהלם קמפף -
הפילהרמונית של ברלין,
פרדיננד ליכטנר, DG, $$
וילהלם קמפף מבצע את הקונצרטים בליווי התזמורת הפילהרמונית של ברלין בניצוחו של פרדיננד ליכטנר. קמפף, מפסנתרני האסכולה הגרמנית, מגיש ביצוע אלגנטי ומגובש היטב. איכות ההקלטה מצויינת לגילה. ישנם גם ביצועים מוקדמים יותר של קמפף, עם אותה תזמורת ובהקלטת מונו מיושנת. הביצועים המוקדמים יותר נחשבים יותר ע"י רב המבקרים. אני אישית איני מוצא טעם בביקורת זו וההקלטות החדשות עדיפות. הקונצרטי מופיעים בשני אלבומים כפולים של דוייצ'ה גמופון הגרמנית, מצורף אחליהם גם הקונצ'רטו לכינור של בטהובן בנגינת הכנר הגרמני וולפגנג שניידרהאן באחד מביצועיו המרתקים ביותר.

ליאון פליישר - 
תזמורת קליבלנד גאורג סל, סוני
בסדרת תקליטורים מוזלים מנגן הפסנתרן היהודי אמריקטי ליאון פליישר את חמשת הקונצרטים לפסנתר מאת בטהובן ואת שני הקונצ'רטי מאת ברהמס. ביצוע ברוחו של הפסנתרן הדגול ארתור שנבל, מורו של פליישר ומעמודי התווך של הפסנתרנות הגרמנית. ביצוע מהשורה הראשונה, הקלטת מעט מיושנת. מציאה של ממש...


שטפן קובצ'ביץ' - 
תזמורת BBC, סיר קולין דיוויס, Philips' $$
מכלול הקונצ'רטי לפסנתר בנגינה עילאית של הפסנתרן סטפן קובצ'ביץ ובלווי מעולה של תזמורת ה -BBC בניצוחו של סיר קולין דיוויס. בקופסאת הדיסקים של פיליפס מצורפים גם קטעי פסנתר אחרים של בטהובן - הבגאטלות ווריאציות דיאבלי, כולם בביצוע מצויין של הפסנתרן. האוסף זכה בציון רוזטה, השמור להקלטות טובות במיוחד, במדריך פנגווין.

אלפרד ברנדל - 
הפיהרמונית של לונדון, ברנרד הייטינק, Philips.
אלפרד ברנדל הקליט את מכלול הקונצ'רטי של בטהובן ארבע פעמים. באף פעם אין ביצוע הדומה לקודמו, בין השאר גם בגלל אופי התזמורת והמנצח המלוים. בהקלטה השניה מלווה אותו המנצח ההולנדי, ברנד ההיטינק, עם הפילהרמונית של לונדון בלווי מאופק ועצור. ברנדל מצליח לגעת הייטב בכל פינות היצירה לעיתים אף בהומור רב. זה הביצוע שאהבתי, למרות שאינו רושף ניצוצות ואש המאפיינים כל כך את בטהובן.לסט התקליטורים מצורפת גם הקלטת הפנטאסיה הקוראלית בביצוע מעולה, אולי הטוב ביותר. בהקלטות חדישות יותר עם המנצח ג'ימס לוין והתזמורת הסימפונית של שיקאגו ומאוחר אף יותר עם סימון רייטל והפילהרמונית של וינה מוגש ביצוע רושף וססגוני יותר.


לאחרונה ירד האלבום עם הקונצ'רטי מן המדפים. הדיסקים עם הקונצ'רטי והפנטסיה הקוראלית נתוספו לקופסה של Decca המכילה גם את סונטות בטהובן - קופסת 12 דיסקים במחיר מוזל וביצוע והקלטה מעולים. נקודת התחלה טובה להכרת יצירות בטהובן לפסנתר.
המיוחד:

פרדריך גולדה -
הפילהרמונית של וינה, הורסט שטיין. - בריליאנט.
בפסנתרנות עילאית וגדוש ברעיונות מעניינים מנגן פרדריך גולדה את חמשת הקונצ'רטי לפסנתר. גולדה מנגן בפסנתר מסוג בזנדורפר, בעל צליל מיוחד., כאילו צובע את הקונצרטים בצבעי מים קלילים. ליווי מצויין של התזמורת. דיסקים מוזלים של בריליאנט, מהקלטות העבר של דקה. אוסף יחודי.


מאוריציו פוליני -
מאוריציו פוליני הקליט את הקונצרטי פעמיים. עם המנצחים הגרמנים יוג'ין איכום וקרל בוהם, הקלטה שניה עם קלאדיו אבאדו. שיתוף הפעולה עם איכום בקונצרטי 1 ו-2 לא עלה יפה. בשאר ההקלטות מגיש פוליני ביצוע מרתק, קוים חדים ליצירות. יפים ברונפמן - 
בליוי תזמורת הטונהלה מציריך, מגיש יפים ברופמן את אתחד הביצועים המעניינים ביותר למחזור הקונצרטי. ביצוע מודרני. התזמורת חדה כתער. לקוצרטו החמישי "הקיסר" מצורפת הפנטאסיה הקורלית - יצירה לתזמורת פסנתר ומקהלה. שירת המקהלה - אלוהית. מציאה נהדרת במחיר מוזל. הדיסקים מופיעים בעיצובים שונים.


תת-דפים (31): הצגת הכל