בטהובן - סונטות לפסנתר


בטהובן - הסונטות לפסנתר

בטהובן - כלהסונטות לפסנתר
ריצ'רד גוד
אלפרד ברנדל
למי שעושה את צעדיו הראשונים בהאזנה לסונטות, ואינו מעוניין לרכוש את מכלול הסונטות כולו. שני דיסקים במחיר ביניים, אלפרד ברנדל מנגן את הסונטות המוכרות ביותר של בטהובן, בהם סונטת "אור הירח". אוסף מצוין למעוניינים במבוא לסונטות. הקלטה מודנית ופסנתרנות עילאית של ברנדל.ניתן להשיג דיסק בודד במחיר ביניים, ברנדל מנגן את ארבעת הסונטות המוכרות מכל: אור הירח, הפאטאטית. אפסיונטה והפרידה.
ארתור רובינשטיין, RCA, $
לדעתי, אחד הדיסקים היפים ביותר לפסנתר. ארתור רובינשטיין לא הקליט את מכלול הסונטות. כאן מופיעות הסונטות הפופולאריות והמוכרות יותר בנגינה ספונטנית וברוחו של רובינשטיין, הפסנתר כאילו "מזמר" את הסונטות. זוכה ציון הרוזטה של מדריך פינגווין,. במחיר הזול- מציאה של ממש.
וילהלם קמפף, DG, $
שלשו מהסונטות הפופולאריות ביותר. סונטת אור הירח, הסופה ואפסיונטה. קמפף במיטב המסורת הגרמנית, הסונטות של בטהובן. ביצוע מעמיק ביותר. בתקליטור במחיר הזול. איכות הקלטה מצוינת לגילה.
וילהלם קמפף -הסונטות המאוחרות, $$
קמפף מבצע את הסונטות המאוחרות האחרונות של בטהובן בביצוע מעמיק ומרתק. סונטת ה"המרקלוויר" באחד מביצועיה הגדולים ביותר. בצמד זכה בציון רוזטה של מדריך פינגווין.
מאוריציו פוליני - המיוחד, $$
ביצוע שונה ויחודי לסונטות המאוחרות. למי שכבר מכיר את הסונטות, ביצוע שונה מכל קודמיו. פסנתרנות מבריקה ודרמטית עם מומנטום אדיר. פוליני הוא הפחות רומנטי מבין בפסנתרנים, נגינתו נקי ואסטתית.
כריסטוף אשנבך, EMI, $
הפסנתרן הפחות מוכר, מגיש ביצוע מעולה לסונטות המאוחרות של בטהובן בתוספת בגאטלות אופוס 126. 
מכלול הסונטות

ריצ'רד גוד,
הפסנתרן האמריקני ריצ'רד גוד, מגיש ביצוע מלוטש בהקלטה מודרנית ביותר. מומחים לעניין, רואים באוסף זה את אבן הדרך החשובה בהקלטת הסונטות מאז ארתור שנבל. מסיה כלשהי מופיע האוסף האריזות שונות ומחירים משתנים. אוסף מעולה.

סטפן קובצ'ביץ
מגדולי הפרשנים של בטהובן במחצית השניה של המאה העשרים, ט זה ביחד עם קופסאת הקוצ'רטי והבגאטלות, מהווים אוסף כמעט מושלם ליצירות בטהובן לפסנתר. בקופסה נמכרת במספר מקומות ב-001 שקלים. להקלטה חדשה, מציאה של ממש.


וילהלם קמפף
במחיר ביניים, בהקלטה מעולה לגילה. ביצוע מעמיק ומעניין לסונטות של אחד הפרשנים הגדולים של יצירות בטהובן. 8 דיסקים במחיר ביניים. כדאי לשים לב, קמפף הקליט את מחזור הסונטות פעמיים וקיימת גם קופסא להקלטות מונו קדומות יותר. המבקרים נתנו ציונים גבוהים להקלטת המונו הקדומה, אולם אין סיבה להעדיף הקלטה זאת. ההקלטה המאוחרת באיכות צליל מעולה - עדיפה.דניאל ברנבויים,EMI, $
דניאל ברנבויים הקליט פעמיים את מכלול בסונטות. ההקלטה לאנלוגית המוקדמת יותר, לחברת EMI היא ללא ספק העדיפה. נגינתו של ברנבויים הצעיר, ספונטאנית וקולחת. ביצוע מהשורה הראשונה בהקלטה טובה משנות ה-60. 10 דיסקים במחיר הזול.
קלאדיו ארראו, בטהובן מוסיקה לפסנתר,
הסונטות, וריאציות דיאבלי ווריאציות ארוייקה.
הקונצ'רטי בליווי הייטינק ותזמורת הקונצ'רטחבאו מאמסטדם. פיליפס, 14 דיסקים $$,
בקופסא זו של פיליפס מכילה אוסף גדול ומקיף ביותר ליצירות בטהובן לפסנתר. אראו הצ'ליאני, הוא נציג מובהק של האסכולה הגרמנית בפסנתר. נגינתו אריסטוקראטית, נקיה ועקבית. בניגוד מוחלט לגולדה, בטהובן של אראו אינו צבוע בצבעים בהירים, הוא מגיש את בטהובן בעומק ובחומרה. אם אראו היה צייר -כנראה היה רמברנט. יש מי שהיה מעדיף את ההקלטה המאוחרת יותר של אראו לקוצ'רטי עם המנצח קולין דיוויס והשטטקאפלה של דרזדן, אך גם הביצוע המוקדם יותר עם הייטינק,  בהחלט טוב. וארציות ארוייקה באחד מהביצועים הגדולים ביותר. אראו, בעיני אוהדיו, הוא גדול הפרשנים של בטהובן במאה העשרים.

לאחרונה יצאה קופסא מוזלת, 13 דיסקים, מכלול הסונטות של בטהובן לפסנתר בנגינת אראו.
הסונטות לפסנתר - אוסף אראווילהלם קמפף - סונטת "אור הירח" - פרק I


וילהלם קמפף - סונטת "אור הירח" - פרק II


וילהלם קמפף - סונטת "אור הירח" - פרק III
Rubinstein - Beethoven sonata Op.57 'Appassionata' 3rd movement.
לאנג לאנג - בטהובן, "האפסיונטה"


לאנג לאנג - בטהובן, "האפסיונטה"


לאנג לאנג - בטהובן, "האפסיונטה"בטהובן - כלהסונטות לפסנתר
ריצ'רד גוד