דף הבית‏ > ‏

לודוויג ואן בטהובן

 
_________________________________________________________________
                   בטהובן - המלצות לאוסף בסיסי


בעוד קודמיו -באך ומוצרט, הגיעו לקצה גבול השכלול כל אחד בסגנון אליו השתייך, פרץ בטהובן סגנון חדשני משלו. את הסימפוניה הראשונה שלו חיבר בטהובן 
בגיל "מאוחר" יחסית , כשהיה בן 29. הסימפוניה נפתחת בקדנצה בודדת בת שני אקורדים, נוסחה השמורה באותה תקופה לסיום יצירות ולא לפתיחתן. הוא גם נותן לקדנצות להימשך בסולם "שגוי" שאינו הסולם העיקרי של היצירה, מה שנחשב בזמנו לשערורייה של ממש. הסימפוניה השלישית, ה"ארויקה" היא אחת היצירות המהפכניות בתלדות המוסיקה והאמנות בכלל. יצירה גדולה וארוכה מאד לאותה תקופה. המפורסמת ביותר היא הסימפוניה החמישית. הפרק הראשון צומח כולו מתוך הרעיון הפשוט של ארבע צלילי הפתיחה, המפורסמים כל כך. זמן קצר לאחר הסימפוניה החמישית חוברה הסימפוניה השישית "הפסטראלית", זוהי סימפוניה תכניתית בת חמש פרקים, המתארת את זכרונותיו של המלחין מחיי הכפר. סימפוניה זו היא הנינוחה מכל הסימפוניות בטהובןלוקח למוסיקה שלשה פרקים עד שפורצת בהתפרצות איתנה בתיאורו של בטהובן סערה קייצית מתרחשת. בסימפוניה התשיעית, שנכתבה שנים עשר שנים לאחר השמינית העולצת, היא אולי המהפכנית מכולן. הסימפוניה אדירה בממדיה, ומסתיימת בפרק מרהיב למקהלה, למילות ההמנון לשמחה מאת שילר. את סימפוניה זו, כתב בטהובן כשהוא חש לחלוטין. הפרק הרביעי והמוכר ביותר, נפתח בסדרת אקורדים דיסוננטיים צורמים. בני זמנו של בטהובן, טענו כי בטהובן החרש אינו מבין מה הוא כותב.

בטהובן הסימפוניה החמישית..
אוסף בסיסי:
ניתן לרכוש כיום קופסת 6 דיסקים המכילה את כל סימפוניות בטהובן, בביצוע ליאונרד ברנשטיין ותזמורת הפילהרמונית של ניו-יורק. בקופסא גם הקונצ'רטו המפורסם לכינור בביצוע הכנר אייזק שטרן. ההקלטטות משנות ה-60 אמנם מיושנות, אך עדיין נשמעות טוב. כל האוסף המצוין בזה במחיר של כ -120 ש"ח.


הקונצ'רטי לפסנתר:
מארי פרחייה בפסנתר וברנרד הייטינק מנצח על תזמורת הקונצרטחבאו. הקלטה מודרנית וביצוע מעלה לכל חמשת הקונצ'רטי לפסנתר. מחיר ביניים.

לסימפוניה החמישית
עם ליאונרד ברנשטיין והפילהרמונית של וינה