דף הבית‏ > ‏

בארטוקקונצ'רטו לתזמורת, מוסיקה למיתרים, כלי הקשה וצ'לסטה, רשמים הונגריים,
פריץ ריינר ותזמורת שיקגו.
המנצח, פיץ ריינר, בן ארצו של בארטוק, מגיש את אחת ההקלטות היפות של המלחין.את הקונצ'רטו לתזמורת, הלחין בארטוק סמוך למותו, לבקשת ריינר. הקלטת סטיריאו משנת 1955 - טובה לגילה. ביצועי מופת לכל שלשת היצירות.


רשמים הונגריים - ריינר

גיאורד שולטי, ההונגרי, מפרשני ברטוק הבולטים ביותר במאה ה-20. צמד דיסקים מצויין, מקיף את מיטב יצירותיו של המלחין לתזמורת הכוללים את הקונצ'רטו לתזמורת והמנדרין המופלא.

Bartók: The Orchestral Masterpieces

צמד דיסקים במחיר מוזל - מההקלטות היפות ביותר של מנוחין בפרט וליצירות ברטוק בכלל.

Bartok: Violin Concertos, Viola Concerto, 6 Duo for 2 Violins, Violin Rhapsodies; Yehudi Menuhin

בני ארצו של בלה הרטוק הפסנתרן גזה אנדה והמנצח פרנק פריצ'אי חבור לביצוע שלשת הקונצ'רטי לפסנתר של ברטוק. ביצוע במהווה אבן בוחן לכל ביצועי הקונצ'רטי של המלחין. הדיסק קשה להשגה.
Bartok: The Piano Concertos / Anda, Fricsay, Radio Symphony Orchestra Berlin

קונצ'רטו מסי 2 - אנדה/בולז

בהקלטות משנת ה-60 ה- 70 של המאנה ה-20, סטפן קובצ'ביץ' באחד מהתקליטורים היפים לקונצ'רטי לפסנתר של ברטוק. יש הרואים בביצוע זה את הבחירה מספר אחת.
Bartók: Piano Concertos Nos. 1-3סט מצויין, קופסאת 8 דיסקים, הפסנתרן ההונגרי זולטן קוסיקס מנגן את כל יצירותיו של בארטוק לפסנתר סולו. ביצוע מעולה בהקלטה מודרנית. 
Bartok: Complete Solo Piano Worksסונטה לשני פסנתרים וכלי הקשה.
מארי פרחיה וגיאורג שלטי בפסנתר, אוולין גלני ודויד קורקיל בכלי הקשה. האישיות המענינת בהקלטה זו היא ללא ספק אוולין גלני, נגנית סוטית לכלי הקשה, חירשת לחלוטין החשה את דקויות המוסיקה בעזרת גופה. ביצוע מופת לאחת מיצירות המופת של המאה ה- 20.
Murray Perahia Performs Béla Bartók (Piano Sonata; Improvisations on Hungarian Peasant Songs; Suite; Out of Doors; Sonata for 2 pianos & 2 percussion)

איך הקליטו?
סרט מצויין בהשתתפות 
גיאורג שולטי, מארי פרחיה, אוולין גלני ודויד קורקהיל.צמד תקליטורים. רביעיית אמרסון, בהקלטה מודרנית וביצוע מן השורה הראשונה למכלול רביעיות ברטוק.
Bartók: 6 String Quartets

בן ארצו של ברטוק, אישטואן קרטש, בביצוע הטוב ביותר לאופרה "טירת כחול הזקן"
Bartók: Duke Bluebeard's Castle / Kertész, Ludwig, Berry
ברטוק - המנדרין המופלאבארטוק -קונצ'רטו לתזמרת
פייר בולז


אייזק שטרן, ליאונרד ברנשטיין והתזמורת הפילהרמונית של ניו-יורק. בהקלטה לקונצ'רטו מס' 2 מאת בארטוק. הקלטה משנת 1958.

בארטוק - קונצ'רטו לכינור מס' 2 - שטרן
דוד אויסרך - הקונצ'רטו הראשון של בארטוק
בן ארצו של בארטוק, פרנק פריצ'אי - הוא מן הפרשנים הטבים ליצירות ברטוק במאה ה-20.
בשני הקטעים המוקלטים הבאים, מנצח פריצ'אי עלתזמורת ה -RIAS הברלינאית בביצוע היצירות: שני פורטריטים ודוירטימנטו לכלי מיתר. ההקלטה באיכות "היסטורית" אך הביצוע מעניין.

שני פורטריטים - פריצ'אי ותזמורת ה - RIAS


דורטימנטו לכלי מיתר - פצ'אי ותזמורתה - RIAS


בשיחת חברים בין שלשה עם שנים עם חביריו, יוסף סיגטי ובני גודמן, ביקש סיגטי מבארטוק לכתוב יצירה לכינור וקלרניט באורך של כ -6 דקות . בארטוק, התקשה כפי הנראה להלחין יצירה כה קצרה והלחין יצירה בת שלשה פרקים שנמשכה קרוב ל -20 דקות. כאן מוגשת היצירה בבצועם של יהודי מנוחין בכינור, תיאה קינג בקלרינט וג'רמי מנוחין בפסנתר. המעוניינים להאזין להקלטה היסטורית בביצועם של סיגטי, גודמן ובארטוק, ליחצו כאן.

בארטוק - קונטראסטים לפסנתר וכינור - פרקים I ו- II

בארטוק - קונטראסטים -פרק III


קונטרארסטים - סיגטי, גודמן, בארטוק