דף הבית‏ > ‏אמנים‏ > ‏פסנתר‏ > ‏

מריה יודינה


Maria Yudina Bach Goldberg Variations & Beethoven

הפסנתרנית הרוסיה מריה יודינה, נולדה למשפחה יהודית חילונית אך לאחר הרהורים בבגרותה החליטה להתנצר והפכה לנוצריה אדוקה. בנעוריה למדה יודינה בקונסבטוריון של פטרוגרד, בן כיתתה היה המלחין דמיטרי שוסטקוביץ'.  יודינה הופיע  במופגן עם צלב גדול לצוארה, בניגוד לאיסור מהמפלגה הקומוניסטית שראתה בדת "אופיום להמונים".  בכך הפכה יודינה למתנגדת נחרצת של המשטר הסובייטי, פוטרה מעבודתה ונאסר עליה להופיע.  שלא כאמנים אחרים, שהתנגדותם לשלטון הובילה למאסר ומוות, יודינה לא נאסרה. זאת כפי הנראה משום שהייתה הפסנתרנית החביבה על סטאלין. מסופר שבאחד מימי ראשון בזמת המלחמה, שודר הקונצ'רטו מס' 23 מאת מוצרט בשידור ישיר ברדיו בנגינתה של מריה יודינה. סטאלין שהאזין לשידור, דרש מיד שישלחו לו את הקלטת הקונצרט. הקלטה כזו, כמובן לא הייתה זמינה, מאחר ושודרה בשידור חי. אך כשסטאלין מבקש, לבצע חייבים או ש....
מה עשו? רצו  לביתה של יודינה, הוציאו אותה מביתה והביאו אותה במהירות לאולפן ההקלטות יחד עם כל חברי תזמורת הרדיו של מוסקוה. מנצח התזמורת, ששעות ספורות לפני כן ניצח על התזמורת בשידור החי, שותק מרב פחד שמא יעשה טעות וזו תגיע לאזניו של סטאלין, מיד הוזעיקו מנצח אחר, אך זה היה שיכור לחלוטין ולא חכל להוביל את התזמורת. רק בעזרתו של מנצח שלישי הצליחו להשלים לפנות בקר את ההקלטה הכל כך חיונית והעותק היחיד של התקליט נשלח לסטאלין מיד.

כהוכרה העניק סטאלין ליודינה פרס של עשרים אלף רובל. יודינה בחרה לתרום את הפרס לכנסיה ובמכתב התודה לסטאלין ציינה: "...תרמתי את כספי הפרס לכניסיה, בכל יום אני מתפללת בעבורך כדי שאלוהם יסלח לך על כל הפשעים..."

כך כתבה באומץ, מריה יודינה ליוזף סטאלין. סטאלין לא הגיב כלל על המכתב ובשנת 1953 נפטר לצלילי הקונצ'רטו מס' 23 מאת מוצרט... בהקלטת יודינה.