Staff 2013

Leadership Team

Nat MouvetActing Principal
Linda Sauer Assistant Principal

Katrina Henderson Leading Teacher - Pathways & Transitions
Sarah Broster Leading Teacher - Well-being Coordination
Diversity Program Manager
Kay Nalder Administration & Business Manager

The Arts

Tracy Fernandez
Leader, Visual Arts
Luke Peak
Music, Year 8 Year Level Coordinator
Rebecca Saville
Drama, Dance, English
Tara Liddel
Visual Arts, Year 7 Team
Luke Jedd
Drama
Darren Le Gassick
Visual Arts
Megan Piscionerri
Visual Arts

Humanities

Greg Skewes
Leader
Tim Calaby
Legal Studies, Econmics
Tracy Hopfner
Jodie Noblet
Year 10 Year Level Cordinator
Erica Mangan

English, LOTE & Literacy

Karen Adler
Leader - Year 9/10
Jenny Mclean
Leader - Year 7/8
Year 7 Team
Sarah Powell

Robyn Adlington
Renee Carmes
Koori Education Coordinator
Matt Dunne
Year 7 Team
Breyana Schultz
Gonul Cayli
Year 7 Team
Brigid Torpey
Library
Anne Hines
Library Coordinator
Terri Clark
Indonesian
Lyzette Chislett
English as an Additional Language (EAL) Coordinator
Katrina Henderson
Sarah Broster
Ivan Johnson
Barkinjdi
Hamish Clark
Year 7 Year Level Coordinator
Natalie Storey

Health & Physical Education

Nick Noblet
Leader
Anthony Henderson
Mathematics
Geoff Hazeldine
Stacey Armstrong
Year 7 Year Level Coordinator
Matt Kennedy
Anita Knight
Year 7 Team

Technology

Peter Levey
Leader
Janine Raymond
Food Tech
Tom Grant
Hard Materials
Mervin Wakefield
Hard Materials
Yvon Diaz Jones
Textiles, Visual Arts, Media
Sue Hardie
Textiles, Year 8 Year Level Coordinator


  Robyn Hollis Assistant Principal
(Secondment to Edenhope P-12
2013)

Barb WilsonAssistant Principal

Jeff Topp Leading Teacher - Information & Communications, Data, & Systems,
Year 9 Level Coordinator
Nigel Ross Leading Teacher - eLearning
Chris Sibley Leading Teacher - Student Manager, Year 10 Level Coordinator

Mathematics & Science

Rebecca Scown
Leader - Year 9/10 Math
Liz Lawrence
Leader - Year 7/8 Math
Robyn Curran
Science Leader
Mark Ljubic
Nathan Mitchell
Sue Pendock
Jeff Topp
Rod Jones
Robby Stevens
Year 7 Team
Martin Williams
Micheala Epstein
Year 7 Team
Petra Klein
Alisha Taylor

Wendy Kelly

Education Support Staff

Shannon Dalla Santa
Facilities Manager
Roz Deville
Health Nurse
Janine MacDonald
College Reception
Jenny Mullane
Attendance Officer
Leanne Esposito
Student Reception
Mel Stephen
Student Reception
Rhonda Young
HR Manager
Stacey Twaddle
Community Liaison Officer
Jaymie Hynes
Admin Trainee
Kate Jenner
College Counsellor
Julie Riley
PSD Team Leader
Clare Cooper
PSD Aide
Debbie Harris
PSD Aide
Sue Kalms
PSD Aide
Gifford Dennison
PSD Aide
Ilknur Bucheker
PSD Aide
Jane Sparks
Chaplain
Kirsty Cameron
Diversity Youth Worker
Alexandra Sullivan
Diversity Youth Worker
Kathy Potter
Koori Engagement Support Officer
Mary Stringer
Koori Ed Tutor
Geoff Hyde
Koori Ed Tutor
Kay Hibbert
Food Tech Assistant
Diane Morrall
Science Technician
Sharon Needham
Library Technician
Marc Thompson
ICT Manager
Glen Dicheria
ICT Contractor
Nickolaus Murphy
ICT Trainee
Michael McBain
Arts Technician
Talib Meer
Multi-cultural Education Aide
Albert Tufuga
Pacific Island Support
Belinda Sharp
Canteen Coordinator
Janet Harris
Canteen
Nathan Murphy
Clontarf Academy

Calinda Egan
Koori Girls Academy - Program Leader
Shannon Motlop
Clontarf Academy

Marcus Hening, Rex Peirce, Alex Pusc, Laura Page, Annette Smith
- Instrumental Music Teachers