خبر‎ > ‎

تزریق دلار به بازار ارز و کاهش قیمت سکه

محمود بهمنی رئیس‌کل بانک مرکزی از تصمیمات ویژه‌ای برای بازار ارز و «آرام‌سازی» جو بازار ارز کشور خبر داده‌است. قیمت ارز و سکه نیز در بازار رو به کاهش گذاشت و هر سکه حدود 50هزار تومان سقوط قیمتی داشت. بهمنی وعده داده که با این تصمیمات و عرضه دلار تازه به بازار ارز، آرامش بیشتری به نظام ارزی کشور تزریق شود و مردم نیازهای ارزی خود را راحت‌تر تامین کنند. آقای رئیس‌کل گفته‌است: «مردم سعی کنند ارز مورد نیاز را از بانک‌ها و صرافی‌های مجاز تهیه کنند.» این مقام مسئول همچنین از «تصمیم برای افزایش عرضه ارز در بازار»سخن گفته که می‌توان این اظهارنظرها را نوعی چراغ سبز برای ورود دوباره مردم به بازار ارز و گردش پول در این سیستم در نظر گرفت. زیرا زمانی که بازار ارز با نوسان و تنش مواجه شد شرایط دریافت ارز، چه از طریق بانک‌ها و چه از طریق صرافی‌ها با سختی بسیاری همراه شد و حتی برخی ارزهایی نظیر ارز مسافرتی و دانشجویی که به متقاضیان ارائه می‌شد با محدودیت‌های وسیعی روبه‌رو شد. گویا اکنون مسئولین در فکر تصمیماتی هستند که شرایط را به سمت عادی شدن پیش ببرد و از همین‌رو می‌توان این تصمیمات را در مسیر «عادی‌سازی» بازار ارز تحلیل کرد.

به هر روی رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تصمیمات ارزی تازه‌ای که اتخاذ خواهد شد گفت: تصمیمات ویژه‌ای درخصوص بازار ارز در راه است که یکی از مهم‌ترین آنها افزایش عرضه دلار به بازار است، ضمن اینکه ما مصمم هستیم ارز فقط از طریق شبکه بانکی و صرافی‌های مجاز به مردم ارائه شود؛ نه اینکه از طریق واسطه‌ها و بازارهای آزاد کاذب انجام شود.

رئیس کل بانک مرکزی درخصوص کنترل و نظارت بیشتر در بازار ارز گفت: تصمیمات ویژه‌ای درخصوص بازار ارز در راه است که یکی از مهم‌ترین آنها تزریق دلار به بازار است، ما مصمم هستیم که ارز فقط از طریق شبکه بانکی و صرافی‌های مجاز به مردم ارائه شود نه اینکه از طریق واسطه‌ها و بازارهای کاذب انجام شود، تصمیمات ویژه‌ای در حال نهادینه شدن است که به محض نهایی شدن عملا در بازار ارز به اجرا گذاشته خواهد شد. رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در این رابطه موضوع تزریق ارز به بازار در حال بررسی است که به زودی نتایج آن عملی می‌شود. او به مهر گفت: به مردم و متقاضیان خرید ارز توصیه می‌کنم که ارز مورد نیاز خود را از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز خریداری و از خرید از طریق بازار آزاد به‌طور جدی خودداری کنند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: هنوز رقمی برای تزریق جدید ارز به بازار مشخص نشده اما یکی از تصمیمات اصلی بانک مرکزی تزریق ارز به بازار به منظور رفع نیازهای واقعی متقاضیان است، همانطور که می‌دانیم قیمت ارز به شدت روی سایر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد، به همین منظور همه مسئولان پیگیر ساماندهی بازار ارز و کاهش قیمت آن هستند. وی با تکرار وعده کاهش قیمت ارز در آینده‌ای نزدیک ادامه داد: ورود مجلس به موضوع بازار ارز نوید کاهش قیمت ارز به ویژه دلار را در پی دارد و ما از نمایندگان مجلس می‌خواهیم که به‌طور جدی پیگیر کمک به ایجاد ثبات در بازار ارز باشند. وی در پایان گفت: بحث ارز یکی از موضوعات مهم اقتصاد کشور ماست که ورود مجلس در این رابطه گام مهمی برای کاستن از نوسانات این بازار و روند نزولی بازار است.

پیش از این، «مهر» گزارش داده بود: طرح ارزان‌سازی نرخ ارز در زیرمجموعه‌های دولت با محوریت بانک مرکزی مراحل کارشناسی را می‌گذراند و هدف از آن، مقابله با سفته‌بازی و حذف رانت‌ها از بازار ارز است. گفتنی‌است براساس طرح مجلس و درصورت موافقت مقامات ارشد اجرایی و اقتصادی کشور، نرخ دلار در بازار تا 2200 تومان کاهش خواهد یافت. در این طرح، حاکم شدن شرایط جدید بر بازار ارز از نظر خرید و فروش (ممنوعیت خرید و فروش ارز خارج از ضوابط جدید) پیش‌بینی شده است، ضمن اینکه در این راستا قرار است ماموریت‌های جدیدی به دستگاه‌های مختلف محول شود.

پیش از این هم صحبت‌هایی درخصوص سیاست‌های نظارتی تازه‌ای بر بازار ارز به میان آمده بود. کارشناسان معتقد بودند باید از پلیسی کردن بازار ارز پرهیز کرد و به عنوان جایگزین سیاست‌های نظارتی- اقتصادی را پیش گرفت. در همین حال، هفته گذشته نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 140 رای موافق، با یک فوریت طرحی برای مقابله با اخلال ارزی و نحوه مجازات اخلالگران موافقت کردند. در صورت تصویب نهایی این طرح، بانک مرکزی موظف می‌شود به منظور پیشگیری و کنترل بازار مبادلات غیرمجاز ارز ظرف 2 ماه از تصویب این قانون سامانه ثبت معاملات ارزی را ایجاد و امکان صدور کد رهگیری را فراهم نماید. بر اساس این طرح، هر فردی در بازار غیررسمی اقدام به معامله ارز کند به 2 تا 5 سال و در مبادلات کلان به 5 تا 10سال حبس محکوم می‌شود. به گزارش مهر، محمود بهمنی درباره آغاز دور جدید پیش فروش سکه گفت: طی 7 روز آینده پیش فروش سکه از طریق شعب بانک ملی آغاز می‌شود و در مورد قیمت پایه سکه پیش فروشی نیز در حال رایزنی‌های لازم به منظور تعیین سود متقاضیان هستیم که این مبلغ به زودی اعلام خواهد شد.

خرید و نگهداری بی‌دلیل دلار جرم است

از سوی دیگر مقامات اقتصادی کشور هم به تصمیمات جدید ارزی که آقای رئیس‌کل وعده آن را داده اشاره کرده و جزئیات بیشتری از آن را تشریح کرده‌اند. براساس گفته‌های یکی از مقامات ارشد شورای پول و اعتبار درخصوص این تصمیمات ویژه خرید و نگهداری بی‌دلیل دلار همچنان جرم است. این مقام ارشد شورای پول و اعتبار گفت: با اجرای طرح جدید بانک مرکزی، هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سیستم رسمی ممنوع خواهد بود و نگهداری ارز نیز جرم تلقی می‌شود. به گزارش فارس هفته گذشته اخباری در مورد طرح جدید بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز خصوصا در روزهای پایان سال منتشر شد، این اخبار اما جزئیات طرح بانک مرکزی را شرح نمی‌داد حال اما یک مقام مسئول در شورای پول و اعتبار زوایای بیشتری از این طرح را تشریح کرد. این مقام مسئول گفت: با اجرای این طرح متقاضیان دریافت ارز تنها می‌توانند از طریق سیستم رسمی یعنی بانک‌ها و صرافی‌های مجاز نسبت به خرید ارز اقدام کنند.

وی ادامه داد: نیازهای ارزی نیز در این سیستم تعریف شده است؛ واردات، سفر، تحصیل و نیازهای درمانی مواردی هستند که در سیستم رسمی تعریف شده و متقاضیان می‌توانند همین نیازها را تامین کنند. بنابراین هر گونه خرید و فروش با هدف سفته بازی یا ذخیره‌سازی آن ممنوع و جرم خواهد بود. این مقام مسئول در شورای پول و اعتبار همچنین اضافه کرد: هدف بانک مرکزی از اعمال این محدودیت‌ها در معامله و نگهداری ارز، توقف رفتار سفته بازانه در این بازار است چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش معناداری از تبادلات انجام شده در بازار ارز با هدف سفته بازی صورت می‌گیرد. وی ادامه داد: بر همین اساس بانک مرکزی در تعامل با مجلس شورای اسلامی پس از تصویب فوریت قانون مبارزه با اخلالگران ارزی تصمیم دارد به نگهداری و ذخیره‌سازی ارز جنبه مجرمانه بدهد تا ریسک رفتارهای سفته بازانه به شدت افزایش یابد. این مقام مسئول افزود: این طرح در دست بررسی است و امید می‌رود با اجرای آن قیمت کاذب ارز در بازار تا حد بسیار زیادی شکسته شود
.

Comments