خبر‎ > ‎

همشهری

عليرضا علوي‌تبار آنقدر شناخته شده هست که نيازي به معرفي نداشته باشد و شايد اگر وقت محدودش اين روزها اجازه مي‌داد، مي‌شد مصاحبه مفصل‌تري نه به صورت مکتوب فعلي که به صورت غیر‌حضوري و شفاهي انجام داد.

به هر روي آنچه در پي مي‌آيد پاسخ اين استاد دانشگاه به سوالات ارسالي‌«شرق» درباره شرايط سياسي، اجتماعي فعلي و آنچه که پيش روي جامعه قرار دارد. او در اين پرسش و پاسخ درباره شرايط احتمالي که پس از انتخابات رياست‌جمهوري سال آتي رخ خواهد داد سخن گفته است و بین‌صف‌بندي‌هاي سياسي قبل و بعد از سال 88 مقايسه کوتاهي دارد.

به گفته او اينک محافظه‌کاران میانه‌روتر به دليل آشکار‌شدن نتايج خط‌مشي‌ها و عملکردهاي آقاي احمدي‌نژاد، اعتماد به نفس خود را بازيافته‌اند و از جناح محافظه‌کاران تندرو نيز فاصله گرفته‌اند.

علوي‌تبار معتقد است که در شرايط فعلي بخش‌هاي بيشتري از طبقه متوسط (چه جديد و چه قديم)، دغدغه معيشت روزمره برايشان جدي‌تر شده است و به احتمال زياد دولت مي‌کوشد تا از حربه يارانه‌هاي نقدي براي جلب بيشتر اقشار تهيدست به نامزد مورد نظر خود بهره بگيرد. اين تحليلگر سياسي در ادامه پاسخ‌هاي خود انتقاداتي را به اصلاح‌طلبان وارد کرده است، به باور وي اصلاح‌طلبان به دنبال روش‌هاي متکي بر «شهروندان ايراني» براي ايجاد مردم‌سالاري هستند. دخالت خارجيان به‌ويژه حکومت‌ها براي تحقق مردمسالاري مورد قبول هيچ اصلاح‌طلبي نيست و هرکس از لحاظ نگرش يا روش، اصلاح‌طلب نيست بايد خود را در مقوله ديگري طبقه‌بندي کند.

علوي‌تبار همچنين مي‌گويد: «اصولگرايان (چه محافظه‌کار و چه تندرو) هر روز بيشتر از ديروز مي‌کوشند تا در قالب اصطلاحات و مفاهيم به کار گرفته شده توسط اصلاح‌طلبان سخن بگويند. مفاهيمي چون «مردم‌سالاري»، «برابري شهروندان»، «منافع ملي»، «آزادي رقابت سياسي»، تاکيد بر «تخصص و کار کارشناسان»، در اساس با مباني ايدئولوژيک اصولگرايان تعارض دارند. به کار گرفته شدن آنها به معناي پذيرش لزوم تغيير در مباني ايدئولوژيک است

Comments