خبر‎ > ‎

1391/10/28 تخلف دولت دراجرا یارانه

لاريجاني پس از سخنراني احمدي نژاد درمجلس

گزارش رسمی از تخلفات دولت در اجرای هدفمندی یارانه‌ها وجود دارد

رئیس مجلس با بیان اینکه گزارش رسمی از تخلفات دولت در اجرای هدفمندی یارانه ها ارائه شده است، گفت: اگر جایی خلاف قانون انجام شود مجلس موظف است که آن را تذکر دهد.

علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۷ دی) مجلس شورای اسلامی بعد از سخنرانی رئیس جمهور، تصریح کرد: اگر رئیس جمهور وقت خود را طوری تنظیم می‌کرد تا نظرات نمایندگان مجلس را استماع می کرد برای تعامل مجلس و دولت مناسب‌تر بود.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: درباره اظهارات رئیس جمهور چند نکته قابل ذکر است که نکته نخست ایده و فکر رئیس جمهور برای حضور در مجلس شورای اسلامی است که مجلس این اقدام را کاری پسندیده خواند که می‌تواند بنایی را برای همکاری و تعامل میان دو قوه فراهم کند و رویکرد دوستانه و تعامل را ایجاد نماید .

وی با بیان اینکه اگر رویکرد دولت و مجلس به قاعده و کارشناسانه باشد و اصول علمی بر تصمیم‌گیری‌ها حاکم شود هیچ نزاعی بین دو قوه ایجاد نمی‌شود یا به حداقل خواهد رسید.

لاریجانی با بیان اینکه قصد و هدف همه مسئولان و قوا آبادانی و توسعه کشور است، یادآور شد: دغدغه مجلس و نمایندگان که بیشترین ارتباط مردمی با مردم را دارند حل مشکلات مردمی است و اگر نمایندگان مشکلاتی را در حوزه‌های کشاورزی و صنعت مطرح می‌کنند برای رفع مشکلات مردم است و بر این مبنا نمایندگان مجلس از وزرای دولت درخواست پاسخگویی به مشکلات و چگونگی رفع آنها را دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی صیانت از حقوق ملت را نکته قابل اهمیتی خواند و گفت: از آنجایی که اساس و رکن مجلس شورای اسلامی صیانت از حقوق ملت است اگر جایی خلاف قانون یا اجحافی صورت گیرد مجلس به دلیل کارکرد ویژه خود باید جلوی آن را بگیرد که این ظرفیت مردمی مجلس چشم بینایی برای صیانت از حقوق ملت را برای سایر قوا ایجاد می‌کند.

لاریجانی با بیان این که کار مجلس وضع قوانین مفید برای آبادانی کشور و همچنین نظارت بر اجرای قوانین است تاکید کرد: اگر جایی خلاف قانون انجام شود مجلس موظف است که آن را تذکر دهد.

وی گفت: همه اذعان داریم که شرایط کنونی کشور حساس است و هم در وضعیت اقتصادی و هم تحریم‌ها من نیز با رئیس جمهور هم عقیده هستم و نباید بهانه به دست دشمنان برای سوءاستفاده داد.

رئیس قوه مقننه افزود: نکته مهم دیگر درباره اظهارات رئیس جمهور این است که با چه روش‌هایی می‌توان قدرت تحمل و پایداری ملت را افزایش داد که تلقی مجلس این است که اگر تولید ملی در کشور افزایش پیدا کند چنانکه رهبر معظم انقلاب فرمودند که باید به تولید و رونق تولید در کشور توجه شود باید بحث حمایت از تولید ملی در دستور کار قرار گیرد تا تحریم‌ها بی‌اثر شوند.

لاریجانی تصریح کرد: بر این اساس اگر نمایندگان ایرادی به هدفمند کردن یارانه‌ها دارند مربوط به نفس این قانون نیست چرا که مجلس این طرح را با ضوابطی خاص به تصویب رسانده است بلکه ایراد به آن بخش‌هایی از این قانون است که در آن بحث تولید به درستی اجرا نشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مهم‌ترین عامل در دور زدن تحریم‌ها ایجاد فضای رونق تولید در کشور است گفت: باید به تولیدکنندگان کمک کنیم تا سر پا بمانند چرا که هر چه تولید مردمی در کشور افزایش یابد به نفع کشور است.

لاریجانی ادامه داد: مجلس با اصل هدفمند کردن یارانه‌ها با ضابطه و به نحوی که به تولید لطمه نخورد مخالفتی ندارد.

وی گفت: طرح‌هایی که رئیس جمهور در جلسه امروز مطرح کرد باید در بستر معقول در کمیسیون‌های تخصصی و با حضور کارشناسان دولت بخش خصوصی و صاحبنظران بررسی شود و سپس طی لایحه‌ای از سوی مجلس به تصویب برسد.

لاریجانی با بیان اینکه از گفتگوهای دولت و مجلس استقبال می‌کنیم، تاکید کرد: باید از نظرات نمایندگان و متخصصان مجلس در طرح‌های دولت استفاده شود.

لاریجانی ادامه داد: نکته دیگری که قابل تامل است در مورد تشخیص مواردی از قانون اساسی است که مجلس با صراحت معتقد است قانون اساسی میثاق ملی است و همه باید به آن پایبند باشند و نباید از آن تخطی کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، افزود: اما گاهی در تشخیص قانون اساسی تفاوت رای ایجاد می‌شود که در این مساله قانون اساسی تفسیر را به شورای نگهبان واگذار کرده است که اگر این مساله را قبول داشته باشیم دیگر مشکلی به وجود نمی‌آید.

وی گفت: درباره اصل ۱۳۸ قانون اساسی که در آن آیین‌نامه‌ها و مصوبات دولت برای انطباق با روح قانون باید به تایید رئیس مجلس شورای اسلامی برسد تفاوت رای ایجاد شد و برخی آن را خلاف قانون تلقی کرده‌اند که در این راستا دولت نیز به آن اعتراض کرد.

رئیس قوه مقننه افزود: اما اعتراض دولت درباره این اصل مسموع نیست چرا که قانون اساسی تکلیف را روشن کرده است و در این باره تفسیر شورای نگهبان موجود است.

لاریجانی گفت: علاوه بر این درباره این اختلاس به رهبر معظم انقلاب نامه‌نگاری شد و ایشان هم قضیه را به هیات حل اختلاف ارجاع دادند که این هیات نظر تفسیری شورای نگهبان را گرفت و نظر شورای نگهبان از سوی رهبری به دولت و مجلس ابلاغ شد که دیگر نباید مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد.

لاریجانی یادآور شد: اگر به قانون اساسی باید پایبند باشیم نمی‌توان به برخی از اصول آن پایبند بود و برخی دیگر از اصول را نپذیرفت چرا که در همه موارد باید تصمیم شورای نگهبان مبنا قرار گیرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تخلفات قانونی در کشور را یکی دیگر از نکاتی خواند که باید مورد توجه دولت ومجلس قرار گیرد.

وی گفت: برخی از مصوبات اخیر دولت اشکالات قانونی دارد و در هیات تطبیق هم مورد بررسی قرار گرفته و نظر این هیات از نظر ما تطابق با قانون ابلاغ شده است که مصوبه استخدامی اخیر دولت در این مسیر قابل ارزیابی است.

لاریجانی هدفمند کردن یارانه‌ها را نیز یکی دیگر از مواردی خواند که در آن اشکالات قانونی یا تخلفات قانونی وجود دارد و گفت: کمیسیون مربوطه گزارش رسمی از تخلفات را ارائه داده است و تلاش مجلس این است که اشکالات را برطرف کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر این اساس نگاه مجلس نگاه طبیبانه است که اگر اشکال در اجرای قانون وجود داشته باشد بر آن رسیدگی کند چرا که بدون قانون عدالت رخ نمی‌دهد و بر این اساس باید توجه کرد که وقت کشور صرف سایش‌های تخلفات قانونی نشود.

Comments