Jižní Brdy

Lyžařská běžecká trasa - odpolední okruh v okolí Štěrbiny

přidáno: 25. 1. 2012 22:51, autor: Brdská Stopa   [ aktualizováno 14. 2. 2012 10:59 ]

autor trasy : Marťas

okolí Štěrbiny


Lyžařská běžecká trasa - Z Chynína na Věšín - zpáteční

přidáno: 20. 1. 2012 10:21, autor: Brdská Stopa   [ aktualizováno 20. 10. 2012 4:03 ]

délka trasy : cca 25 km

autor trasy : Laski

nástup do stopy : Věšín a nebo Chynín

stručný popis trasy :
Tahle trasa je sjízdná jen občas za ideálních podmínek, není vhodné se pouštět na otevřené pláně nad Věšínem, když fouká silný vítr, nebo je sníh mokrý. Cesta vede i úvozem mezi stromy, ale někdy je zafoukaná, pak je lepší stopu volit po louce (není vždy projetá). Odměnou však může být posezení v penzionu Jaro, kde slušně vaří.

Kompletní popis trasy se snad povede brzo připravit.

Z Chynína na Věšín zpáteční


Lyžařská běžecká trasa - Míšovská osmička

přidáno: 20. 1. 2012 9:51, autor: Brdská Stopa   [ aktualizováno 14. 2. 2012 10:56 ]

délka trasy :  cca 20km, klasická „osmička“ – tvar čísla 8, dá se jet osmi způsoby (:-)

autor trasy :
Laski

nástup do stopy :
Míšov a nebo Chynín

itinerář trasy :
Míšov (dolní okraj obce) – rozcestí Pod skalami – Dívčí studánka – Míšovský domek (2,9 km po modré) skála Nad Maráskem (1,3 km po zelené)dále cca 800 m po žluté (kolem chaty Na Bůrku) – po asfaltce kolem Fajmanových skal do Chynína (4,2 km) – k rozcestí u Rocha po červené 1,5 km – dále na křižovatku nad chatou Morickou (posed) 2,2 km – kolem rezervace Chynínské buky po žluté zpět na křižovatku s asfaltkou na Burku (1,2 km) – po asfaltce na východ a pak dále lesem projet rezervací Getsemanka (2,3 km) – po asfaltce a žluté značce cca 350 m směrem na Teslíny – odbočit vlevo sjet z kopce 300m, na další křižovatce znovu odbočit vlevo, kolem seníku projet místy V soudném (1 km) – nakonec sjet z kopce až do Míšova (2,2 km)

podrobný popis trasy : Nástup do trasy je v Míšově, ale je možno ji jet i z Chynína. Do Míšova je možné dopravit se autobusem jak z Plzně, tak z Rožmitálu nebo Příbrami. Parkování v Míšově je možné u Grillu  - tam bývá dost místa, někdy se dá zaparkovat i pod vsí u křižovatky s turistickým rozcestníkem zelené a modré značky (cca 5 aut). V Chyníně je nově upraveno místo pro parkování cca 5 aut za závorou na okraji lesa; když je více sněhu a hodně víkendových běžkařů i z Plzně, bývá vyhrnuté velké parkoviště na kraji vsi na louce vlevo směrem na Radošice (30-50 aut).
    Míšov je bývalá sklářská osada, nyní převážně využívaná k rekreaci. Pokud začínáme od silnice u Grillu, je možno si prohlédnout nedaleký pomník padlých z 1. světové války a pak sejít po silnici – zelená turist. značka - (příp. sjet po louce za pomníkem) do dolní části vesnice. Za potokem z hlavní cesty odbočuje doprava modře značená trasa, po které se vydáme. Mineme nedaleký penzion Holubí dům a na kraji lesa po levé straně stojí pomníček na památku chlapce, který zde tragicky zahynul při nehodě na motocyklu.  Lesem jedeme téměř po vrstevnici až na křižovatku Pod skalami (cca 1,6 km). Zde zabočíme doleva a začne mírné stoupání, asi po 1 km si můžeme v lese vpravo prohlédnout Dívčí studánku nebo vlevo Dřevorubeckou studánku. Ještě než dojedeme k chatě Míšovský domek, odbočíme z křižovatky Pod Maráskem doprava po zelené a po cca 1,3 km  intenzivního stoupání se ocitneme u skály Nad Maráskem (křižovatka se žlutou značkou). Není-li zde stopa, je možné pokračovat rovně a pak se od Míšovského domku po asfaltce vpravo dostat na skálu oklikou  2 - 3 km.
Skála není hned vidět, ze stopy se musíme na ní vydat po svých pěšinou cca 30m, ale vyhlídka na okolní krajinu a za dobré viditelnosti i na Šumavu opravdu stojí za to.
    Pokračujeme po žluté k chatě Na Bůrku, kde stojí vysílač mobilního operátora. Kdo vyhledává zajímavé turistické cíle, lze západním směrem dojet ke kamennému křížku, nyní nově opravenému, případně se po malé zajížďce severním směrem z kopce podívat k další zastřešené studánce. Pro ty méně zvídavé je lepší projet po žluté rovně až na asfaltku, která bývá často prohrnutá a to je vlastně střed naší trasy „osmičky“. Zde se podle aktuální situace můžeme rozhodnout, jestli zaimprovizovat, nebo se vydat směrem k Chynínu kolem Fajmanových skal. Cesta je často prohrnutá až na asfalt, ale někdy je to příjemný sjezd s možností zabruslit si. Fajmanovy skály však z cesty nejsou vidět, můžeme si jen přečíst informační tabuli u cesty. Pokud se rozhodneme pro Chynín, lze za dobrých podmínek projet díky klesání za cca 20 min skoro 4km úsek až na okraj vesnice. Není zde bohužel hospoda ani jiná možnost občerstvení, tak hned pokračujeme po červené východním směrem až na křižovatku tvaru Y v místech označených U Rocha - tam červená uhýbá doprava  směrem na Třemšín, my však pojedeme průsekem vlevo stále rovně kolem zvláštně rostlého buku až na prostornou křižovatku nedaleko chaty Moricka, kde stojí myslivecký posed. Protože nás čeká stoupání, je vhodné tady ubrat nějaký svršek, posilnit se  a vyrazit do kopce vlevo po žluté. Zde bývá slušná stopa, tomu kdo má rád svižnější sjezd, je možné doporučit vzít druhou část „osmičky“ od chaty Na Bůrku obráceným směrem a kolem rezervace Chynínské buky jen prosvištět.
    Tak i tak se dostaneme opět do středu „osmičky“, odtud pak pokračujeme východním směrem po obvykle prohrnuté asfaltce cca 1,1 km, ta zatáčí vlevo z kopce k Míšovu; my však pokračujeme rovně krásnou pasáží  kolem Míšovské skály a následně mírným klesáním projíždíme rezervací Getsemanka I. (původní bukový porost). Cesta vyústí na asfaltce vedoucí do Teslín, pojedeme po ní rovně jen cca 350 m, pak odbočíme vlevo po cestě vedoucí severním směrem dolů ze svahu. Před odbočením se dá zahlédnout v dálce Míšov, cíl naší trasy. Dojedeme na křižovatku, kde odbočíme vlevo, mineme seník po pravé straně a místem zvaným  V soudném jedeme mírným stoupáním cca 830 m, kde pak odbočíme vpravo a sjíždíme  klesáním  k Míšovu. Cesta se ještě napojuje na asfaltku od Míšovského domku, odtud je to na dohled na okraj Míšova – část Huť a 700m k výchozímu bodu modře značené cesty, odkud jsme startovali.

turistické zajímavosti na trase (nebo poblíž) :
 • pomník padlých z 1. světové války
 • penzion Holubí dům
 • pomníček tragické nehody na motorce
 • Dívčí studánka
 • Dřevorubecká studánka
 • chata Míšovský domek
 • skála Nad Maráskem s výhledem na Šumavu
 • lovecká chata na Bůrku, vysílač
 • kamenný kříž, studánka Pod Bůrkem
 • Fajmanovy skály, seník, lov. bouda
 • lovecká bouda Moricka
 • přírodní rezervace Chynínské buky
 • Míšovská skála,  rezervace Getsemanka I.
možnost  zkrácení : 
1) pod Fajmanovými skalami  místo doprava k Chynínu zabočit doleva směrem k Chynínským bukům (Vypálená) a  pak projet na stopu ke křižovatce nad chatou Morickou (často bývá stopa také o kus dál od boudy u Fajmanek doleva)
2) asfaltkou od Míšovské skály lze sjet rovnou k Míšovkému domku a do Míšova
3) od chaty Na Bůrku dojet jen k asfaltce a pak kolem Míšovské skály zpět (vynechat smyčku k Chynínu)

varianty prodloužení trasy :
1) od křižovatky nad Morickou východním směrem po asfaltce k Červené boudě, pak projet na  křižovatku se žlutou trasou  u chaty Roubenky a dále zpět po žluté přes stoupání Na Skalách, pak po původní trase
2) od křižovatky nad Morickou východním směrem po asfaltce k Červené boudě, pak projet na  křižovatku se žlutou trasou  u chaty Roubenky, pokračovat až k rekreačnímu zařízení Duha, odbočit po zelené a pokračovat rovně až pod rezervaci Na Skalách, pod ní vystoupat až k silnici a nad serpentinami se napojit na původní trasu

nebezpečné a zrádné úseky na trase :
rozcestí Pod Maráskem - skála Nad Maráskem – při zledovatělé stopě, nedostatku sněhu

občerstvení u trasy :  Grill Míšov,  HAS-klub Míšov (po 18. hod).

doporučené odpočinkové zastávky :
  skála Nad Maráskem,  chata Na Bůrku,  chata Moricka (příp. křižovatka u posedu)


odkaz na průběh trasy na Cykloserveru
(včetně zobrazení v turistické mapě)

jihobrdská okružní z Míšova


Výškový profil trasy :


Lyžařská běžecká trasa - Třemšínská backcountry

přidáno: 23. 12. 2011 11:38, autor: Brdská Stopa   [ aktualizováno 14. 2. 2012 11:03 ]

název trasy : Třemšínská backcountry

délka trasy :
23 km z toho cca 11 - 13 km backcountry úseků, dle sněhových podmínek

autor trasy : Vlčááák

upozornění : Tato trasa je relativně fyzicky náročná a rozhodně ji nelze absolvovat na obyčejných turistických běžkách nebo snad běžkách závodních. Trasa je určena pro vyznavače backcountry touringu - odvětví běžeckého lyžování. K provozování této filozofie je potřeba speciálního lyžařského vybavení. Na trase lze využít i sněžnice, které tak mohou doplnit při túře Vaši  běžkařskou výbavu. Pakliže chcete na trasu vyrazit na běžných běžeckých materiálech, jsou pro Vás sněžnice nezbytnou nutností. Navíc trasu doporučujeme lyžařům, kteří se v Brdech přeci jen dobře vyznají. Na trase lze poměrno snadno v lesních průsecích ztratit orientaci.

o trase :
V jižních Brdech máme možnost zkusit i backcountry lyžování. O tomto mladém odvětví běžeckého lyžování si můžete přečíst třeba na stránkách magazínu Cestování . Na našem webovém portálu přinášíme tuto trasu, která by Vás mohla zaujmout, především turisticky zajímavými místy, ale také svojí náročností. V žádném případě není celá pouze backcountry, ale vyskytuje se na ní právě mnoho kilometrů takovýchto úseků. Na trase se dají také využít i sněžnice.

nástup do trasy : parkoviště v obci Teslíny

popis trasy : Naše backcountryovka po Třemšínsku začíná na parkoviště v obci Teslíny. Vydáme se po zelené turistické značce velmi mírným stoupáním k lovecké boudě Na Knížecí, zvané také Spálená bouda. Poté vyrazíme jihovýchodním směrem nenápadným průsekem až na úplný hřeben. Vyhneme se tak asfaltové cestičce směrem ke Getsemankám, po které vede shodně i žlutá turistická značka. My pokračujeme po hřebeni srdcem přírodní rezervace na Skalách až na stejnojmenný vrchol a dále pak po hřebeni až na asfaltku mezi rezervacemi, opět naše známá žlutá turistická značka. Tímto máme za sebou první backcountry úsek. Rychle překročíme cestu směrem ke Getsemankám a vydáme se dále po hřebeni směrem k zatáčce cesty o bezejmenné kóty 761 m.n.m. Zde bývá povětšinou vyjetá stopa bežkaři, jedoucí od Marásku. Máme-li to štěstí, že jedeme první, čeká nás zde druhý backcountry úsek. Po překonání přírodní rezervace Getsemanky musíme za kótou 761 m.n.m. doslova a do písmene trefit průsek vedoucí k rezervaci Getsemanky II. Zde může nastat mírné bloudění, nicméně obecně lze říci, že ze zatáčky cesty u kóty, na kterou přijedeme z Getsemanky I, se vydáme směrem vpravo mladým lesíkem po projeté přístupové cestičce až k průseku. Čeká nás přijemná část cesty, tedy sjezd ke Getsemance II a poté dále dolů do údolí prameniště říčky Vlčavy. Odtud začneme průsekem mírně stoupat až k cestě spojující loveckou boudu Pod Hengstem a Červenou chaloupku. Tímto máme za sebou třetí backcountry úsek. Poté vyrazíme rychlou spojkou směr lovecká bouda Pod Hengstem. Ihned jak potkáme žlutou turistickou značku, vydáme se po ní strmějším stoupáním ke zřícenině tvrziště Hengst. Odměnou běžkaři za prudší výstup na vrchol Hengstu je následující hřebenovka přes Holý vrch ke Křemelu a dále k Třemšínu. Cesta je to sice mírně náročnější, obzvlášť když po hřebenovce šlapeme čerstvou stopu, ale spektakulární panoramatické výhledy z Holého vrchu na Rožmitál pod Třemšínem, z Křemelu na Bůrek a Marásek a z úbočí Třemšína na Štěrbinu a Hradecký hřeben za trochu té námahy určitě stojí. Na Třemšíně mimo dřevěné trigonometrické věže, sloužící jako "rozhledna" najdeme dále Třemšínskou kapli. Od kaple po absolvování "sjezdu" po žluté turistické značce (nebezpečný úsek) k partyzánskému bunkru vyrazíme dále po značce směr lovecká chata U Bůrku. V úseku pod Třemšínem přes místo zvané Pod Srázem a dále až k cestě spojující sedlo mezi Holým vrchem a Křemelem s křižovatku Na Dlouhých se nachází další backcountry úsek. Obzvlášť když je mnoho sněhu, je toto místo velmi náročné. Dále pak od křižovatky přes Moricku a rezervaci Chynínské buky až na Bůrek bývá z pravidla vyjeta stopa. Od této lovecké boudy si můžeme udělat zhruba kilometrovou odbočku na Marásek a tímto také dobýt druhý 800vkový jihobrdský vrchol. V naší mapce vyznačeno červenou stopou. Doporučujeme především za pěkného počasí, kdy se naskýtá krásný výhled na vrcholky Šumavy. Po návratu zpátky k lovecké chatě se vydáme po hřebeni směrem k Teslínům, tedy severovýchodním směrem, pozvolným sjezdem až k silničce, která spojuje Míšov s hlavním hřebenem a dále pak vlastně s Chynínem. Tuto cestu kolmým směrem překonáme a vyrazíme dále stejným směrem lesním průsekem až na cestu k rybníčku Podbuk. Odtud již intuitivně zpět do Teslín. V lesním průseku mezi spojkou Míšov - Chynín a rybníčkem Podbuk nás čeká závěrečný backcountry úsek naší trasy.

turistické zajímavosti na trase :
 • lovecká bouda Na Knížecí
 • přírodní rezervace Na Skalách a Getsemanky
 • roubenka pod Hengstem a Milcův kříž
 • zřícenina tvrziště Hengst
 • Třemšínská rozhledna a kaple
 • partyzánský bunkr
 • lovecká bouda Moricka
 • přírodní rezervace Chynínské buky
 • lovecká chata na Bůrku
 • vrchol Marásku s výhledem na Šumavu
nebezpečné a zrádné úseky na trase :
 • okolo kóty 761 m.n.m. na počátku lesního průseku, po kterém vedeme naši trasu se nachází kratší úsek, kde jsou pod sněhem kameny
 • v okolí výstupu na Křemel se nachází kamenné pole
 • výstup na Třemšín po žluté turistiké značce - nesjízdný úsek
 • sestup od Třemšínské kaple po žluté turistické značce k partyzánskému bunkru
 • lesní sjezd v místě zvaném Pod Srázem
doporučená mapy : mapa č.35 Brdy a Třemšínsko edice Klubu českých turistů

varianty prodloužení trasy :
Co se týče případného prodloužení či zkrácení námi popsané trasy, doporučujeme prostudování turistické mapy v okolí Třemšína. Variant a možností je opravdu hodně a záleží tak především na aktuální fyzické kondici běžkaře a sněhových podmínkách na trase.

občerstvení u trasy : v nástupní a cílové stanici se nachází Gril Teslíny

Třemšínská backcountry


Výškový profil trasy :


Lyžařská běžecká trasa - Třemšínská okružní

přidáno: 2. 11. 2011 12:05, autor: Brdská Stopa   [ aktualizováno 14. 2. 2012 11:00 ]

název trasy : Třemšínská okružní

délka trasy :
18 km

autor trasy : Vlčááák

nástup do trasy : parkoviště v obci Teslíny

popis trasy : Pro jednu z variant okružní cesty po Třemšínsku zvolíme jako nástupní místo do trasy parkoviště v obci Teslíny. Vydáme se po zelené turistické značce velmi mírným stoupáním ke Spálené boudě (Spálence, Františce), v mapě chybně uváděné jako bouda Na Knížecí. Poté vyrazíme jihozápadním směrem po žluté turistické značce okolo přírodní rezervace Na Skalách (po naší levé ruce) k přírodním rezervacím Getsemanky. Poté mírným sjezdem okolo Stupkova kříže do údolí říčky Vlčavy až k lovecké Roubence pod Hengstem. Odtud nás čeká po žluté turistické značce strmější stoupání ke zřícenině tvrziště Hengst. Odměnou běžkaři za prudší výstup na vrchol Hengstu je následující hřebenovka po úbočí Holého vrchu ke Křemelu a dále k Třemšínu. Cesta je to sice mírně náročnější, obzvlášť když po hřebenovce šlapeme čerstvou stopu, ale spektakulární panoramatické výhledy z úbočí Holého vrchu na Rožmitál pod Třemšínem, z Křemelu na Bůrek a Marásek a z úbočí Třemšína na Štěrbinu a Hraniční hřeben (v mapě nazývaný Hradecký) za trochu té námahy určitě stojí. Na Třemšíně mimo dřevěné trigonometrické věže, sloužící jako "rozhledna" najdeme dále Třemšínskou kapli. Od kaple po absolvování sjezdu po modré turistické značce narazíme na místo ideální ke kratšímu odpočinku. Ocitneme se totiž u rekonstruované Třemšínské boudy. Poblíž nesmíme opomenout významný brdský kříž a to sice Ganglofův. Modrá turistická značka nás zavede mírným sjezdem na křižovatku u studánky Kobylí hlava. Zde se na křižovatce vydáme do kopce neznačeným západním směrem po cestě do sedla mezi Holým vrchem a Křemelem. V nejvyšším místě této cesty překřížíme naši předchozí cestu směřující k Třemšínu a vydáme se dolů sjezdem zpět na křížení žluté turistické značky od tvrze na Hengstu. Dále sjedeme zpět k Roubence pod Hengstem a vydáme se stejnou cestou zpět do Teslín. Tedy stoupáním serpentinami okolo Stupkova kříže k boudě Na Knížecí a dále do cíle.

turistické zajímavosti na trase :
 • Spálená bouda (Spálenka, Františka), v mapě chybně uváděná jako bouda Na Knížecí
 • přírodní rezervace Na Skalách a Getsemanky
 • Stupkův kříž
 • Roubenka pod Hengstem a Milcův kříž
 • zřícenina tvrziště Hengst
 • Třemšínská rozhledna a kaple
 • Třemšínská bouda a Ganglofův kříž
 • studánka Kobylí hlava
nebezpečné a zrádné úseky na trase :
 • v případě nedostatku sněhu sjezd serpentinami okolo Stupkova kříže, vystupující kameny
 • v okolí výstupu na Křemel se nachází kamenné pole
 • výstup na Třemšín po žluté turistiké značce - nesjízdný úsek
doporučená mapy : mapa č.35 Brdy a Třemšínsko edice Klubu českých turistů

varianty prodloužení trasy :
Co se týče případného prodloužení či zkrácení námi popsané trasy, doporučujeme prostudování turistické mapy v okolí Třemšína. Variant a možností je opravdu hodně a záleží tak především na aktuální fyzické kondici běžkaře a sněhových podmínkách na trase.

občerstvení u trasy : v nástupní a cílové stanici se nachází Gril Teslíny

Třemšínská okružní


Výškový profil trasy :


profil běžecké lyžařské trasy - Třemšínská okružní

1-5 of 5