Brdské listy - nový brdský webový portál

přidáno: 16. 6. 2012 11:08, autor: Brdská Stopa

 Vážení návštěvníci Brdské stopy, kolegové z Horské služby Brdy, účasníci semináře HSB a mí přátelé. Mám tu čest představit Vám nový brdský webový portál Brdské listy, který spatřil světlo světa 15.června roku 2012.

 Pojmenování tohoto projektu je velmi příhodné a lze jej interpetovat hned několika způsoby. Každého ihned napadne samotné listoví, se kterým se návštěvník brdských hvozdů pravidelně setkává v tamních temných lesích. Obzvláště v podzimních měsících tajuplné kouty zádumčivého lesa rozzáří pestré barvy dubových, bukových či jiných listů, které nás za větru doprovází svojí padající přítomností. Tvoří tak na našich cestách měkké chodníčky. Někdo jiný si zase může vykládat listy jako své oblíbené novinové periodikum, či jako písemnost, tedy poštovní psaní,dopis,dokument, ba dokonce i seznam.

 Jak vidno slovíčko list symbolizuje řadu oblastí. Proto i na webovém portálu Brdské listy, pomyslný list sdružuje a zaštiťuje početné množství brdských témat. K nalezení jsou tak líbivé články badatelského charakteru z oblastí brdské historie, místopisu a vojenství. Po pohoří se můžeme virtuálně projít pomocí dobrodružných cestopisů a reportáží. Seznámit se tedy se zažitky samotných, v mnoha případech podivných, cestovatelů po místech, kde dlouho nikdo nebyl. Pochopit z příspěvků vlastně lze i to, o čem brdská turistika a sport je. Brdské listy se snaží přinášet v podobě zpráv informace o pořádaných sportovních či kulturních akcí týkajících se pohoří. Na stránkách najdeme i zprávy z regionálních podbrdských novinových deníků. Turisté a sportovci při plánování svých cest pravděpodobně ocení ucelené meteorologické informace ze soukromých stanic, které v okolí pohoří rychle přibývají.

 Brdské listy fungují i jako jakýsi archiv starých písemností. Pročítat si tak můžete staré turistické průvodce, kroniky zaniklých obcí a jejich pamětní knihy. Prohlížet se dají i staré mapy na území Brd.  Další materiály budou určitě s postupným vývojem stránek přibývat. Samozřejmostí takového portálu je pochopitelně i přehledně seřazený a roztříděný katalog odkazů. K dokreslení celé brdské atmosféry slouží i fotogalerie obsahující fotografie nejenom samotných přispěvatelů a spolupracovníků Brdského listí, ale i čtenářů webu.

 Samostatnou kapitolou stránek je tzv. Brdská edice. Občanské sdružení seskupené okolo Tomáše Makaje. Úkolem toho krátkého představení Brdských listů není rozhodně detailně popisovat cíle a činnosti tohoto sdružení, ale spíše připomenout jeho rozrůstající se knižní a vydavatelské aktivity. V Brdské edici totiž vyšla řada knih s brdskou tématikou, které ale určitě znáte. Další se připravují.

 Vždy když sepisuji nějaký článek s brdským obsahem, častokrát tápu jakým způsobem vlastně celé povídání zakončit. Tentokrát příliš přemýšlet nemusím. Stručně a jasně řečeno po téměř půlroční tvrdé práci připlouvá na jedné z  internetových vln nový kompletní brdský web, který chce svým čtenářům poskytovat ucelené informace o brdském dění. Všechny předpoklady proto, aby ve svém snažení uspěl, dozajisté má. Navíc vše umocňuje ten fakt, že srdcem celého webu je obětavý Pavel Wünsch. Webový portál Brdské listy, lze najít na internetové adrese www.brdskelisty.cz . Všem návštěvníkům přejeme krásné počtení.

Pavel Wünsch zachycen jako průvodce
na jednom z ročníků Brdských osmistovek

Comments