Kurzy meditace

Satipatthána-Vipassaná znamená „věcné podklady všímavosti (mindfulness) a jejich rozbor vhledem“. Buddha takto označoval svoji hlavní metodu čistění mysli od všech příčin utrpení, postupné překonávání všech forem klamu, cestu k úplnému moudrému probuzení. Používání této metody je nosným principem Dhammy, tedy Buddhova učení, které je systematicky zaznamenané v textech Abhidhammy a dodnes prakticky předávané nepřerušenou tradicí učitelů. V praxi se jedná o meditaci klidu a meditaci všímavosti a vhledu.

Meditační kurz všímavosti a vhledu Satipatthána-Vipassaná (11 dní, 3 dny)

Jeseníky (chata)

Strava

3x denně vegetariánská strava (plná penze) a celodenní pitný režim (čaj).


Ubytování a okolí

Pokoje jsou třílůžkové a vícelůžkové, lůžkoviny a ručník si účastník bere sebou na chatu. Sprchy a WC jsou společné, čajová kuchyňka v prvním patře, samostatná meditační místnost, ústřední topení, parkovací místa. Samostatně stojící chata domácího typu s vlastním rozsáhlým pozemkem, horské místo s potokem je ideální pro pobyt v letních měsících.


Doporučené vybavení

Běžné vybavení pro osobní potřebu na několik dní v horském chladnějším podnebí, vybavení na sezení: sedák, podložku, deku, karimatku, polštářky apod. Přezůvky do interiéru i obuv do terénu, do potoka, mokré trávy a slunného i deštivého počasí, pláštěnku, deštník, opalovací krém, sluneční brýle, plavky, klobouček, bundu, láhev na vodu/čaj, osobní hygienické prostředky atp. Špunty do uší v případě chrápání souseda na pokoji. Vezměte si s sebou lůžkoviny, tj. prostěradlo, povlečení na peřinu, na polštář a ručníky. V případě cestování hromadnou dopravou není nezbytné brát s sebou.


Doprava

Autobusová zastávka (na znamení): Holčovice, Spálené, točna. Spoje viz aktuální jízdní řád vlaků a autobusů v ČR www.idos.cz


Výuka

Veškerá výuka je poskytována zdarma na meditačním kurzu. Celodenní intenzivní program od 6:00 do 22:00 hod.


Králíky (hotel)

Strava

3x denně vegetariánská strava (plná penze) a celodenní pitný režim (čaj).


Ubytování a okolí

Pokoje jsou dvoulůžkové, lůžkoviny a ručníky pro každého účastníka. Sprchy a WC jsou společné, samostatná jídelna a samostatná meditační místnost, parkoviště. Samostatně stojící stavba s vlastním rozsáhlým pozemkem, horské místo.


Doporučené vybavení

Běžné vybavení pro osobní potřebu na několik dní, vybavení na sezení: sedák, podložku, polštářky, deku, karimatku apod. Přezůvky do interiéru i obuv do horského podnebí, do mokré trávy a slunného i deštivého počasí, pláštěnku, deštník, opalovací krém atp. Doporučujeme větrovku bundu i kalhoty proti větru a klobouček, osobní hygienické prostředky.


Výuka

Veškerá výuka je poskytována zdarma na meditačním kurzu. Celodenní intenzivní program od 6:00 do 22:00 hod.

Důležité předpoklady

Pobytu se mohou zúčastnit ti, kteří jsou rozhodnuti splnit následující podmínky v průběhu celého kurzu:

  1. Dodržovat Pět etických rozhodnutí (panča síla)

  2. Dodržovat Ušlechtilé mlčení (tunhi-bhávo)

  3. Dodržovat program kurzu, řídit se instrukcemi učitele a nekombinovat svévolně techniky

Pět etických rozhodnutí (panča síla)

  1. Ničení a zraňování dýchajících bytostí se chci zdržovat

  2. Braní toho, co není dáváno, se chci zdržovat

  3. Smyslové nestřídmosti se chci zdržovat

  4. Zraňujícího a nepravdivého mluvení se chci zdržovat

  5. Zatemňování všímavosti omamnými látkami se chci zdržovat

Učitelé

Doc. RNDr. Ivana Loučková, CSc.

Je nejdéle působící laickou učitelkou meditace Satipatthána-Vipassaná v České republice. Počátkem devadesátých let, kdy se vrátil Dr. Mirko Frýba ze Švýcarska do České republiky s ním vyučovala intenzivní čtrnáctidenní meditační kurzy Satipatthána-Vipassaná na Moravě a na Slovensku a vyučuje meditaci nepřetržitě dodnes. Pracuje v současné době jako docentka na Katedře sociálních věd Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity. Praxi Buddhova učení se začala věnovat na začátku osmdesátých let.


Mgr. Marťa Přibyl

Od roku 2002 působí jako ředitel výzkumné agentury. V současné době se profesně věnuje na odborné i manažerské úrovni aplikovaným výzkumným, koncepčním, evaluačním a strategickým projektům. Od roku 2013 působí též jako externí evaluátor projektů Technologické agentury ČR.

Meditační praxi (mindfulness) se věnuje od osmdesátých let, účastnil se prvních intenzivních zásedů Satipatthána-Vipassaná vedených Dr. Mirko Frýbou v ČR. Byl zakládajícím předsedou Bodhi Olomouc, spoluorganizoval v Olomouci přednášku ctihodného Chanmyay Sayadaw na téma Účel Buddhova učení, která proběhla v květnu 1998. Vedl pravidelná týdenní meditační setkávání Bodhi Olomouc v devadesátých letech se studenty na VŠ kolejích Univerzity Palackého v Olomouci.


Ing. David Rebl

Od roku 2009 vykovává pozici auditora ve státní správě se zaměřením na Strukturální fondy Evropské unie.

S Buddhovou naukou a meditací se seznámil roku 2004 ve skupině Bodhi Olomouc. V letech 2006 až 2008 pobýval jako théravádový mnich ct. Revata na Srí Lance. Přeložil z Páli do češtiny několik Buddhových rozprav uvedených v Suttanipátě a Anguttara-nikáji.

Způsob přihlášení

Online přihlášku naleznete na hlavní stránce v případě připravovaného meditačního kurzu. Následně bude zaslána informace o potvrzení přihlášky, organizační a členské informace.


Doprava

Spoje viz aktuální jízdní řád vlaků a autobusů v ČR www.idos.cz


Organizace akcí, výcvikové a meditační kurzy

Bodhi Jeseníky z.s., nezisková organizace

E-mail: jesenikybodhi@gmail.com


Další informace

Vybrané texty dokumenty v pdf a audio