2021 Club Championship
Results
Congratulations to all our members who took part in the Club Championships in November 2021. Here are the long awaited results...
Blue Ribbon Trophies
100m Freestyle 9yrs+
President's Cup
15yrs+ 100m IM
Girls
Evie Gregory
Ellie Torpey
Elena Andrews
1st
2nd
3rd
Boys
Thomas Rennie
Barney Tanner
Otto Wigley
Girls
Ellie Tarr
Evie Gregory
Ellie Torpey
1st
2nd
3rd
Boys
Thomas Rennie
Sponsored by
Sponsored by
Roger Slater
Derby Audi Cup
12-14yrs 100m IM
Trouw Nutrition Cup
11yrs & under 100m IM
Girls
Isabella Margiotta
Maizie Goddard
Lucy Dennison
1st
2nd
3rd
Boys
Girls
Ellie Harrison
Lily Jennings
Sophie Cartlidge
1st
2nd
3rd
Boys
Daniel Margiotta
Sponsored by
Sponsored by
Most Improved
Most Stylish Breaststroke
Girl
Sophie Cartlidge
Boy
Kanaan Shir-McDermott-Pour
Daniel Margiotta
Sponsored by
Sponsored by
Club Person
This is an award given to the person who has shown dedication and commitment to the club through hard work. They are always at training on time and with a smile, and are an example to others.
Junior Club Person: Matilda Caton
Intermediate Club Person: Ellie Torpey
Senior Club Person: Ian Duckmanton
Swimmers' Swimmer
Voted for by the swimmers for their favourite team mate who they look up to and respect.
Evie Gregory
Age Group Results
These are based on points earned for each event swam.
Points are calculated as follows:
Each swimmer will be awarded 1 point for each event entered & swam. In addition, the following points will be awarded for EACH EVENT in each age group: 1st – 6 points, 2nd – 5 points, 3rd – 4 points, 4th – 3 points, 5th -2 points.
Points are awarded for all events including 100 Individual Medley and added together for overall places for each age group 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15+ Boys and Girls. Highest total points will determine overall age group boy and girl 1st, 2nd, 3rd place trophies.
BOYS 9+UNDER
1ST George Woodward
2ND Jacob Brown
3RD James Bailey
R Sebastien Wragg
BOYS 10YRS
1ST Freddie Harrison
1ST Max Goddard
3RD Henry Tarr
3RD Owen Richards-Jones
R Jacob Major
R Thomas King
BOYS 11 YRS
1ST Oscar Caton
2ND Daniel Margiotta
3RD Kanaan S-M-P
R Alex Wilson
BOYS 12 YRS
BOYS 13 YRS
BOYS 14YRS
1ST Otto Wigley
BOYS 15YRS
1ST Barney Tanner
2ND Thomas Rennie
BOYS OPEN
GIRLS 9+UNDER
1ST Orla Dunker-Brown
2ND Evie Brown
3RD Holly Barber
GIRLS 10YRS
1ST Sophie Cartlidge
2ND Marnie Yeomans
3RD Lily Jennings
R Bella Carolan
R Rose Davies
R Alba Seal
GIRLS 11YRS
1ST Ellie Harrison
2ND Jess Wilson
3RD Penny Tanner
R Jazmine Brandrick
R Francesca Lawrence
R Rosie Nixon
R Maisie Woodward
GIRLS 12YRS
1ST Maizie Goddard
2ND Connie Howe
2ND Lucy Dennison
R Sammy Poyser
R Scarlett Andrews
R Issey Breeze
R Amy Fowler
GIRLS 13YRS
1ST Edie Hambleton
1ST Isabella Margiotta
3RD Chloe Gibbons
R Mollie Davies
GIRLS 14YRS
1ST Matilda Caton
2ND Hazel Brandrick
3RD Rosie King
GIRLS 15YRS
1ST Elena Andrews
2ND Imogen Scotcher
3RD Lucy Bartolomei-Walker
GIRLS OPEN
1ST Ellie Tarr
2ND Evie Gregory
3RD Ellie Torpey
R Eloise Bevan
R Katie Hancock
R Robyn Tilsley
R Megan Wigley
MASTERS
1ST Helen Armstrong