Home

November 19 2012
First Day of Practice
 
November 29 2012
Bloomington Kennedy 12 @ Prior Lake  59
Champlin Park  69 @ Spring Lake Park 12
Champlin Park 35, North Branch  40@ Spring Lake Park
North Branch 64 @ Spring Lake Park 15
Coon Rapids 81, Saint Paul Como Park  0@ Armstrong
Coon Rapids 73 @ Armstrong 6
Saint Paul Como Park 24 @ Armstrong 57
Deer River 9 @ Bemidji 65
Detroit Lakes  57@ Lake Park-Audubon/Hawley 22
Elk River 25 @ Centennial 36
Goodhue 13 @ Kenyon-Wanamingo 50
Howard Lake-Waverly-Winsted 13, Saint Peter 54 @ Watertown-Mayer
Howard Lake-Waverly-Winsted 12  @ Watertown-Mayer 64
Saint Peter 24 @ Watertown-Mayer 43
Kasson-Mantorville 53 @ Pine Island 12
LaCrescent 31 @ Hayfield 32
Lewiston/Rushford 24 @ Chatfield 51
Maple Grove 18 @ Blaine 54
Marshall 34, New Ulm 45 @ Mankato West
Marshall 39 @ Mankato West 42
New Ulm 34 @ Mankato West 45
Minneapolis Washburn 0 @ South Saint Paul 84
Minneapolis Washburn 42, Saint Paul Humboldt 12 @ South Saint Paul
Saint Paul Humboldt 0 @ South Saint Paul 84
North Saint Paul 36, Saint Paul Harding 48 @ Minneapolis Patrick Henry
North Saint Paul 28 @ Minneapolis Patrick Henry 51
Saint Paul Harding 18 @ Minneapolis Patrick Henry 45
Ottertail County Central 45, West Central  21@ Pelican Rapids
Ottertail County Central 32 @ Pelican Rapids 36
West Central 16 @ Pelican Rapids 47
Park Center 18 @ Andover 52
Plainview-Elgin-Millville 49 @ Fillmore Central 24
Roseau 9 @ Greenbush-Middle River/Badger 59
Tracy-Milroy-Balaton 18 @ Pipestone 57
Triton 22 @ Byron 50
Worthington24@ Saint James 46
 
November 30 2012
Becker 28, Pierz 25,  @ Foley
Becker 48, Royalton 27 @ Foley
Pierz 25 @ Foley 43
Royalton 9 @ Foley 48
Belgrade-Brooten Invitational
(New London-Spicer 201, Belgrade-Brooten 147.5,  Holdingford 118, Willmar 117, Yellow Medicine/RCW/Maccray 94, Morris/Hancock 84, Parkers Prairie/Eagle Valley 52 Browerville 36)
Cambridge 60, Mahtomedi 24@ White Bear Lake
Cambridge 84 Virginia 0 @ White Bear Lake
Cambridge 35 @ White Bear Lake 26
Mahtomedi 24 @ White Bear Lake 54
Virginia 0 @ White Bear Lake 77
Mahtomedi 48 Virginia 36 @ White Bear Lake
Cretin-Derham Hall 3, Mounds View 75 @ Roseville
Cretin-Derham Hall 15 @ Roseville 66
Mounds View 12 @ Roseville 67
East Ridge 23, Forest Lake 42 @ Stillwater
East Ridge 12 @ Stillwater 60
Forest Lake 32 @ Stillwter 43
Park Center 21 @ Chisago Lakes 54
Nashwauk-Keewatin 31 @ Chisago Lakes 45
Nashwauk-Keewatin 44 Park Center 34 @ Chisago Lakes
Hibbing 37 @ Chisago Lakes 38
Hibbing 47 Park Center 31 @ Chisago Lakes
Owatonna 17 @ Simley 38
 Lakeville South 54, Saint Paul Central 18 @ Eastview
Lakeville South 37  Woodbury 39 @ Eastview
Lakeville South 27 @ Eastview 41
Saint Paul Central 6 Woodbury 73 @ Eastview
Saint Paul Central 10 @ Eastview 63
Woodbury 42 @ Eastview 43
Minneapolis South 39 , Orono 38 @ Brooklyn Center
Minneapolis South 57 @ Brooklyn Center 21
Orono 56 @ Brooklyn Center 21
Sauk Centre/Melrose Invitational
(Kerkhoven-Murdock-Sunburg 265.5, Osakis 182, Sartell 179, Montevideo 133.5, Sauk Centre/Melrose 133, Rocori 100, Eden Valley-Watkins 90, Rockford 77, Staples-Motley 58, Ortonville 29) 
 
December 1 2012
Blue Earth Invitational
(Brainerd 186, Jackson County Central 161.5, Maple River 133.5, United South Central 130, Worthington 109, Fairmont/Martin County West 102.5, Waterville/Janesville 102, Lake Mills IA 100.5,  Madelia/Truman 83.5, Mankato East 81.5, Blue Earth 42)
Chisago Lakes Invitational
Mora 42 Chisago Lakes 32
Grand Rapids 45 Chisago Lakes 30
Mora 39 Grand Rapids 29
Chisago Lakes 45 Hibbing 33
Cambridge 36 Kenyon-Wanamingo 28
Blaine 55 Hibbing 18
Cambridge 55 Blaine 16
Kenyon 63 Hibbing 12
Cambridge 69 Mora 12
Kenyon 62 Grand Rapids 12
Blaine 35 Chisago Lakes 34
Dell Rapids SD Invitational
(Tri-Valley SD 200, Adrian180, Dell Rapids SD 95, Beresford SD 92.5, McCook Central SD 92, Alcester SD 72.5, Dakota Valley SD 53, Parker SD 24)
Ellsworth WI Invitational
(Ellsworth WI 321, Lake City211.5, River Falls WI 180, Boyceville WI 165.6, Medford WI 152.5, Unity WI 148, Saint Croix Falls WI 141, Prescott WI 131.5, Cadott WI 116, Durand 52)
Faribault Invitational
(Apple Valley 279, Kasson-Mantorville 254.5, Hutchinson 141,  Owatonna 141, Faribault 100,  Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 88,  Princeton 68, New Richland-Ellendale 54, Andover 29, Saint Paul Johnson 18)
Flandreau SD Invitational
(Pipestone 219, Howard SD 151,  Elk Point SD 130, Flandreau SD 115, Luverne 77, Garretson SD 75, Deuel SD 44.5, Sioux Valley SD 40)
Fosston/Bagley Invitational
(Bemidji 187.5, Blackduck/Cass Lake 178.5, Fosston/Bagley 134, Mahnomen/Waubun 125, Ottertail County Central 121, Roseau 115, Fertile-Beltrami 94, Red Lake County Central 87.5,)
Fridley Invitational
(Tartan 189.5, Mound-Westonka 183.5, Champlin Park 158, Irondale 131.5, Hopkins 115, Richfield 108, Rogers 100, Zimmerman 87, North Saint Paul 65, Minneapolis Patrick Henry 63, Fridley 36 Minneapolis Washburn 4)
Glencoe-Silver Lake Invitational
(Zumbrota-Mazeppa 205, Watertown-Mayer 194, Windom/Mountain Lake/Butterfield  148, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 143, Bold 103, Howard Lake-Waverly-Winsted 93, Parkers Prairie/Eagle Valley 84, Trinity School at River Ridge 60, Saint Clair 45.5)
Glenwood City WI Invitational
Triton 51 Spooner WI 15
Triton 61 Somerset WI 16
Neilsville WI 43 Trtion 30
Triton 37 Amery WI 36
Triton 43 Glenwood City WI 27
Hastings Invitational
Prior Lake 38 Coon Rapids 23
Prior Lake 55 Stillwater 15
Prior Lake 36 Hastings 22
Alb ert Lea 48 Centennial 24
Hastings 37 Coon Rapids 27
Albert Lea 44 Stillwater 19
Hastings 47 Centennial 16
Albert Lea 49 Croon Rapids 23
Centennial 48 Stillwater 24
Hillsboro ND Invitational
Pelican Rapids 54 May-Port ND 30
Pelican Rapids 57 Grafton ND 21
North Border ND 52 Dilworth-Glyndon-Felton 21
Dilworth-Glyndon-Felton 62 May Port ND 18
Hillsboro ND 49 Pelican Rapids 39
Pelican Rapids 42 LaMoure ND 26
Pelican Rapids 52 Larimore ND 25
Dilworth-Glyndon-Felton 46 Larimore ND 29
Central Cass 52 United Clay Becker 28
United Clay Becker 43 Hillsboro ND 42
United Clay Becker 54 West Fargo JV 27
United Clay Becker 64 Grafton ND 18
United Clay Becker 67 MayPort ND 12
Barnesville 69 West Fargo JV 7
Hillsboro ND 40 Dilworth-Glyndon-Felton 39
Barnesville 61 North Border ND 16
Barnesville 66 Grafton ND 12
Central Cass ND 41 Dilworth-Glyndon-Felton 29
Barnesville 53 Central Cass ND 15
Barnesville 67 MayPort ND 12
Jamestown Invitational
(Moorhead 148, Minot ND 143.5, Fargo Davies ND 137, Carrington ND 132.5, Jamestown ND 119.5, Valley CIty ND 110, Fargo South ND 86, Redfield SD 37)
Lakeville North Invitational
(Hudson WI 183, Scott West 172, Lakeville North 117, Park 112.5, Chanhassen/Chaska 112, Henry Sibley 107.5, Farmington 99, Lakeville South 98.5, New Richmond WI 92, Woodbury 90, Northfield 88, South Saint Paul 82, Eagan 75, Turtle Lake WI 16)
Litchfield Invitational
(Atwater-Cosmos-Grove City 240, Anoka 173.5, Alexandria 164.5, Big Lake 160.5, Litchfield 130, Sauk Rapids 89, Totino Grace 71, Albany 70)
Mankato West Invitational
Wabasso/Red Rock Central40 Byron15
Saint James 65 Byron 9
Saint James 69 Mankato Wet 9
Wabasso/Red Rock Central 52 Saint James 19
Wabasso/Red Rock Central 75 Mankato West 3
Byron 61 Mankato West 12
Milford IA Invitational
(Spencer IA 242, Spirit Lake IA 165, Okoboji IA 133, Sibley-Ocheyedan Ia 131.5, West Hancock IA 129.5, Fulda/Murray County Central 120, Central Lyon IA 113, GTRA IA 103, HMS IA 77, Sioux Central IA 66.5)
Monticello Invitational
Monticello 51 Nashwauk-Keewatin 27
Annandale/Maple Lake 60 Nashwauk-Keewatin 13
Blomington Kennedy 50 New Ulm 21
Little Falls 50 North Branch 21
Annandale/Maple Lake 68 New Ulm 3
Bloomington Kennedy 37 North Branch 27
Annandale/Maple Lake 45 North Branch 27
Nashwauk-Keewatain 43 New Ulm 26
Little Falls 39 Monticello 37
Little Falls 56 Bloomington Kennedy 14
Monticello 63 New Ulm 16
North Branch 51 Nashwauk-Keewatin 28
Little Falls 38 Annandale/Maple Lake 36
Monticello 57 Bloomington Kennedy 13
New Prague Invitational
Sibley East 32 Saint Peter 24
New Prague 70 Waseca 4
Cannon Falls 33 Sibley East 31
New Prague 46 Sibley East 22
Cannon Falls 60 Waseca 24
New Prague 44 Saint Peter 34
Chatfield 42 Cannon Falls 39
Chatfield 35 Sibley East 31
New Prague 32 Chatfield 31
Chatfield 43 Saint Peter 26
Chatfield 72 Waseca 12
New Prague 56 Cannon Falls 26
Saint Peter 60 Waseca 22
Cannon Falls 43 Saint Peter 33
Sibley East 73 Waseca 3
Osseo Invitational
(Eden Prairie 206.5, Wayzata 185,5, Mounds View 163, Osseo 152.5, Maple Grove 132.5, Buffalo 88, Spectrum 60, Saint Paul Como Park 21, Minneapolis Edison 7)
River Valley Invitational
(Medford 121, River Valley 119, Redwood Valley 115.5, Minneapolis Southwest 109, Saint Agnes 106, Blooming Prairie 103,Armstrong 101, Southland 65)
Rochester Invitational
Rochester Century 30 Pine Island 52
Rochester Century 3 Plainview-Elgin-Millville 78
Rochester Century 25 Lewiston/Rushford 51
Simley 50 Rochester John Marshall 21
Stewartville 57 Pine Island 18
Simley 40 Stewartville 18
Stewartville 57 Rochester John Marshall 18
Lewiston/Rushford 47 Stewartville 27
Rochester Mayo 43 Lewiston/Rushford 24
Rochester Mayo 46 Plainview-Elgin-Millville 21
Simley 49 Rochester Mayo 16
Rochester Mayo 54 Rochester Century 21
Lewiston/Rushford 40 Plainview-Elgin-Millville 33
Plainview-Elgin-Millville 40 Rochester John Marshall 22
Rochester John Marshall 40 Pine Island 34
Simley 47 Pine Island 18
Rush City Invitational
(Kimball 215, Luck Wi 151.5, Mille Lacs 146, Crosby-Ironton 140, Saint Croix Lutheran 136, Rush City/Braham 133. Deer River 87, Brooklyn Center 46, Ogilvie 37)
Saint Ansgar Invitational
Austin 55 Northwood IA 21
Forest City IA 24 Austin 58
Ausstin 27 Clarksville IA 48
Austin 45 RIceville IA 34
Saint Michael-Albertville Invitational
(Saint  Michael-Albertville 265.5, Saint Cloud Apollo 121, Forest Lake 115.5, Elk River 101, Dassel-Cokato 100, Benilde-Saint Margaret's 82.5, Tri- City United 60, Delano 45, Saint Cloud Tech 45, Spring Lake Park 36.5)
Waconia Invitational
Waconia 51 Marshall 27
Shakopee 52 Waconia 24
Milaca 37 Waconia 30
Milaca 42 Marshall 30
Milaca 67 LeSueur-Henderson 8
Waconia 57 LeSueur-Henderson 20
Marshall 46 LeSueur-Henderson 26
 Milaca 39 Shakopee 27
Marshalll 24 Shakopee 57
LeSueur-Henderson 12 Shakopee 61
Wadena-Deer Creek Invitational
(Thief River Falls 178, Pequot Lakes/Pine River Backus 168, United North Central 153, Perham 146,Bertha-Hewitt/Verndale 135, Badger/Greenbush-Middle River 133, Long Prairie-Grey Eagle 71, Wadena-Deer Creek 35)
Wahpeton ND Invitational
(West Fargo ND 290.5, Frazee 218, Lisbon ND 158.5, Brookings SD 146 Fergus Falls 129, Breckenridge 108, Grand Forks Central ND 105.5, Crookston 103, Wahpeton ND 86.5 Border West 79.5, Minnetonka 53, Devils Lake ND 41, Kindred ND 31, Sisseton SD 16 Minnehaha/DeLaSalle 6)
Watertown SD Invitational
Canby 43 Mitchell SD 29
Aberdeen Central SD 53 Canby 12
Canby 54 Yankton SD 19
Pierre SD 53 Canby 6
Winona Invitational
(Holmen WI 190.5, Arrowhead WI 149.5, Dover-Eyota 132, Wabasha-Kellogg 128, Goodhue 101, Onalaska WI 86.5, Saint Charles 81.5, Norwood-Young America 79, LaCrescent 77, Fillmore Central 64, Winona 47 Cochrane-Fountain City WI 0)
 
December 4 2012
Andover 40 @ Elk River 39
Aitkin 46 @ Rush City/Braham 26
Atwater-Cosmos-Grove City 35 @ New London-Spicer 28
Barnesville 66 @ Ottertail County Central 6
Becker 43 @ Princeton 21
Bertha-Hewitt/Verndale 16 @ Pequot Lakes/Pine River-Backus 50
Bertha-Hewitt/Verndale, 30 Osakis 39 @ Pequot Lakes/Pine River-Backus
Osakis 24 @ Pequot Lakes/Pine River-Backus 40
Blooming Prairie 21, Mankato East 54 @ Maple River
Blooming Prairie 42, Saint Clair 36 @ Maple River
Blooming Prairie 6 @ Maple River 61
Mankato East 54, Saint Clair 13 @ Maple River
Mankato East 21 @ Maple River 57
Saint Clair 15 @ Maple River 61
Bold 42, Sauk Centre/Melrose 24 @ Minnewaska
Bold 47@ Minnewaska 27
Sauk Centre/Melrose 36 @ Minnewaska 45
Border West 72, Parkers Prairie 7 @ West Central
Border West 45 @ West Central 28
Parkers Prairie 12 @ West Central 64
Cannon Falls 57, Hayfield  15@ Kasson-Mantorville
Cannon Falls 10 @ Kasson-Mantorville 61
Hayfield 3 @ Kasson-Mantorville 67
Crookston 31 @ Thief River Falls 45
Dilworth-Glyndon-Felton 33 @ Lake Park-Audubon/Hawley 42
East Grand Forks 48 @ West Marshall 25
North Border ND 60 @ West Marshall 21
North Border ND 51 East Grand Forks 22@ West Marshall
Fertile-Beltrami 33 @ Fosston/Bagley 44
Kimball 28 @ Pierz 34
Royalton 15 @ Pierz 49
Moorhead 50 @ Fargo North ND 21
Mora 31 @ North Branch 40
New Ulm 51, Waseca 18 @ Fairmont/Martin County West
New Ulm 15 @ Fairmont/Martin County West  59
Waseca 12 @ Fairmont/Martin County West 69
Ogilvie 27 @ Mille Lacs 54
Osseo 38, Richfield 39 @ Anoka
Osseo 12 @ Anoka 47
Richfield 23 @ Anoka 56
Park Center 18 @ Blaine 59
Park Rapids 33 @ Blackduck/Cass Lake 42
Park Rapids 10, United North Central 62 @ Blackduck/Cass Lake
United South Central 41 @ Blackduck/Cass Lake 15 
Tracy-Milroy-Balaton 45 @ Redwood Valley 21
River Valley 44 @ Redwood Valley 31
Wadena-Deer Creek 6 @ Perham 76
 
December 5 2012
Minneapolis Washburn 15, Saint Agnes 51 @ Saint Paul Central
Minneapolis Washburn 0 @ Saint Paul Central 84
Saint Agnes12 @ Saint Paul Central 70
 
December 6 2012
Albert Lea, 78 Winona 6 @ Austin
Albert Lea 71 @ Austin 3
Winona 30 @ Austin 43
Apple Valley 52@ Rosemount 15
Lakeville North 40 @ Rosemount 27
Benson 37, Yellow Medicine East 38 @ Atwater-Cosmos-Grove City
Benson 15 @ Atwater-Cosmos-Grove City 58
Yellow Medicine East 3 @ Atwater-Cosmos-Grove City 65
Brainerd 45 @ Alexandria 30
Brooklyn Center 6, Saint Croix Lutheran 59 @ Mahtomedi
Brooklyn Center 22 @ Mahtomedi 57
Saint Croix Lutehran 39 @ Mahtomedi 35
Burnsville 28 @ Eastview 45
Byron 30, Kenyon-Wanamingo 26 @ LaCrescent
Byron 52 @ LaCrescent 15
Kenyon-Wanamingo 71 @ LaCrescent 3
Canby  56@ Tracy-Milroy-Balaton 15
Tri-Valley SD 18 @ Adrian 57
Canton SD 31 @ Adrian 38
Harrisburg SD 5 @ Adrian 66
Champlin Park  31@ Mounds View 33
Chaska/Chanhassen 19, Lake Crystal-Wellcome Memorial  43@ Sibley East
Chaska/Chanhassen 23 @ Sibley East 35
Lake Crystal/Wellcome Memorial 38 @ Sibley East 22
Columbia Heights 48 @ Spring Lake Park 36
Cooper  15@ North Branch 63
Detroit Lakes 55 @ Mahnomen/Waubun 18
East Grand Forks 36 @ Red Lake County Central 33
Faribault 25 @ Owatonna 39
Fergus Falls 36, Saint Cloud Apollo 37 @ Sauk Rapids
Fergus Falls 40 @ Sauk Rapids 25
Saint Cloud Apollo 40 @ Sauk Rapids 38
Holdingford 39 @ Aitkin 30
Irondale 51Spectrum 21 @ Fridley
Irondale 57 @ Fridley 15
Spectrum 36 @ Fridley 45
Park Center 39 Irondale 28 @ Fridley
Park Center 45 @ Fridley 28
Jackson County Central 47 @ Pipestone 21
Lake Mills IA 28 @ Maple River 43
Lakeville South 26 @ Eagan 45
Mankato West 50 @Rochester Century 30
Milaca  53@ Mora 15
Minneota 48 @ Marshall 24
Montgomery-Lonsdale/LeCenter 25 @ Waconia 54
New Prague 44, United South Central 25 @ Waterville/Janesville
New Prague 48 @ Waterville/Janesville 27
United South Central 45 @ Waterville/Janesville 35
Ottertail County Central 21 @ Osakis 49
Paynesville 36 @ Montevideo 32
Pequot Lakes/Pine River-Backus 60, Walker-Hackensack-Akeley 18 @ Deer River
Pequot Lakes/Pine River-Backus 67 @ Deer River 9
Walker-Hackensack-Akeley 48 @ Deer River 42
Rockford 36@ Delano 47
Saint Cloud Tech 19 , Stillwater 47 @ Wayzata
Saint Cloud Tech 28 @ Wayzata 51
Stillwater 18 @ Wayzata 46
Saint Francis 36 @ Chisago Lakes 33
Saint James 58 @ Fulda/Murray County Central 10
Saint Paul Harding 18, South Saint Paul 64 @ Minneapolis South
Saint Paul Harding 31 @ Minneapolis South 48
South Saint Pual 63 @ Minneapolis South 12
Sartell 54 @ Rocori 15
Scott West 34 @ Eden Prairie 17
Stewartville 42, Triton 22 @ Lake City
Stewartville 42 @ Lake City 34
Triton 30 @ Lake City 37
Totino Grace 69 @ Benilde-Saint Margaret's 12
Wahpeton ND 42 @ Breckenridge 33
White Bear Lake 42 @ Forest Lake 24
Windom/MLBO 40 Worthington 33 @ Luverne
Windom/MLBO 46 @ Luverne 26
Worthington 37 @ Luverne 29
 
December 7 2012
Andover 24 @ Osseo 45
Anoka 36, Centennial 24 @ Maple Grove
Anoka 60 @ Maple Grove 12
Centennial 58 @ Maple Grove 9
Armstrong 25 @ Elk River 52
Big Lake Invitational
(Monticello 186.5, North Branch 177.5, Big Lake 157.5, Sartell 149, Saint Francis 137, Saint Cloud Apollo 122, Albany 90.5, Rush City/Braham 64)
Blaine 30 @ Coon Rapids 39
Bloomington Kennedy/Jefferson 27, Eastview 31 @ Northfield
Bloomington Kennedy 30 Henry Sibley 46 @ Northfield
Bloomington Kennedy 45 @ Northfield 27
Eastview 21 Henry Sibley 51 @ Northfield
Eastview 42 @ Northfield 36
Henry Sibley 49 @ Northfield 25 
Bold27 @ Belgrade-Brooten 43
Cloquet 33, Nashwauk-Keewatin 43 @ Pine City/Hinckley
Cloquet 25 @ Pine City/Hinckley 42
Nashwauk-Keewatin 33 @ Pine City/Hinckley 40
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 38, Morris/Hancock 39 @ Paynesville
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 27 @ Paynesville 45
Morris/Hancock 38 @ Paynesville 33
Dover-Eyota 30 @ Saint Charles 37
East Ridge 43 @ Roseville 33
Fargo Davies 30@ Jackson County Central 48
Fargo North 21 @ Jackson County Central 59
Fillmore Central 19 @ Caledonia/Houston 51
Fosston/Bagley 52, Lake Park-Audubon/Hawley 27 @ New York Mills
Fosston/Bagley 48 Staples-Motley 26 @ New York Mills
Fosston/Bagley 24 @ New York Mills 49
Lake Park-Audubon/Hawley 39 Staples Motley 40 @ New York Mills
Lake Park-Audubon/Hawley 15 @ New York Mills 64
Staples-Motley 6 @ New York Mills 48
Goodhue 45, Pine Island 30 @ Zumbrota-Mazeppa
Goodhue 26 @ Zumbrota-Mazeppa 48
Pine Island 24 @ Zumbrota-Mazeppa 47 
Grand Forks Invitational
Bismarck Century ND 45 Detroit Lakes 30
Detroit Lakes 49 Valley City ND 24
Perham 47 Central Cass ND 24
Jamestown ND 49 Greenbush-Middle River/Badger 31
Minot ND 40 Fertile-Beltrami 39
Perham45 Grand Forks Central ND 18
Greenbush-Middle River/Badger 60 Fertile-Beltrami 7
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 18 @ Lewiston/Rushford 33
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 13 Rochester John Marshall 58
Lewiston/Rushford 49 Rochester John Marshall 27
Hastings 35 @ Shakopee 36
Kasson-Mantorville 20 @ Apple Valley 39
Madelia/Truman 48 @ Saint Clair 25
Mankato East 36, New Ulm 37,  @ Hutchinson
Mankato East 12 Scott West 62 @ Hutchinson
Mankato East 22 @ Hutchinson 60
New Ulm 0 Scott West 74 @ Hutchinson
New Ulm 18 @ Hutchinson 48
Scott West 42 @ Hutchinson 19
Minneapolis Patrick Henry 48, Saint Paul Como Park 24 @ Cooper
Minneapolis Patrick  Henry 33  @ Cooper 40
Saint Paul Como Park 12 @ Cooper 52
Minneapolis Roosevelt  15@ Minneapolis Southwest 54
Plainview-Elgin-Millville 30 @ Rochester Mayo 42
 Princeton 51@ Buffalo 21
Richfield 4 @ New Prague 66
River Valley 21 @ Fairmont/Martin County West 54
Rosemount 18 @ Cambridge 49
Saint Paul Central 66 @ Brooklyn Center 18
Saint Paul Highland Park 38 @ Cretin-Derham Hall 29
Simley 21@ Saint Michael-Albertville 41
United South Central 45 @ LeSueur-Henderson 22
Willmar Invitational
(Kerkhoven-Murdock-Sunburg 216, Willmar 211.5, Yellow Medicine East 137.5, Benson 135, Montevideo 118.5, Eden Valley-Watkins 94, Sauk Centre/Melrose 86, Saint Cloud Tech 81, Minnewaska 75)
 
December 8 2012
Andover Invitational
(Centennial 225, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 188.5, Chippewa Falls WI 155.5, Princeton 134.5, Austin 118.5, Andover 87, Minneapolis South 78, Spring Lake Park 72, Orono 70.5, Armstrong 46, North Saint Paul 45, Fridley 32, Saint Paul Como Park 30,)
Barnesville Invitational
(Barnesville 217, Bertha-Hewitt/Verndale 135.5, Fargo South 133.5, Dilworth-Glyndon-Felton 118.5, Breckenridge 98, Moorhead JV 60.5, Parkers Prairie 44)
Brainerd Invitational
(Frazee 193.5, Foley 171, Bemidji 142, Moorhead 140, Little Falls 133.5, Pequot Lakes/Pine River-Backus 119, Chisago lakes 107, Brainerd 106.5, Becker 103, Mound-Westonka 102, Grand Rapids 90, Pierz 83.5, Royalton 40.5, Burnsville 39, Virginia 1)
Byron Invitational
Waterville/Janesville 45 Dover-Eyota 25
Waterville/Janesville 47 Lewiston/Rushford 30
Byron 34 Waterville/Janesville 33
Byron 43 Lewiston/Rushford 30
Lewiston/Rushford 48  Dover-Eyota 29
Byron 45 Dover-Eyota 27
Chanhassen Invitational
(Owatonna 265, Champlin Park 158, Chaska/Chanhassen 153 Minnetonka 104, Buffalo 103, Hopkins 87, Mankato West 79.5, Rochester Century 55, Cooper 52)
Coon Rapids Invitational
Coon Rapids 24 Ellsworth WI 53
Zumbrota-Mazeppa 27 Ellsworth WI 37
White Bear Lake 31 Lakeville North 41
Lakeville North 36 Coon Rapids 33
White Bear Lake 34 Ellsworth WI 27
Zumbrota-Mazeppa 40 Mounds View 26
Coon Rapids 47 Mounds View 25
Cambridge 60 Mounds View 15
Saint Michael-Albertville 53 Zumbrota-Mazeppa 3
Saint Michael-Albertville 59 White Bear Lake 3
Saint Michael-Albertville 42 Cambridge 15
Cambridge 53 Lakeville North 14
Crookston Invitational
(United North Central 185.5, Crookston 169, Roseau 146, Mahnomen/Waubun 125.5, Hillsboro ND 109.5, Lake Park-Audubon/Hawley 104, Walker-Hackensack-Akeley 98, East Grand Forks 92, Red Lake County Central 74, West Marshall 37)
Delano Invitational
(Apple Valley 260, Watertown-Mayer 201.5,  Waconia 150.5, Saint Peter 144.5, Dassel-Cokato 88, Delano 59,Foley JV 40)
Eau Claire North Invitational
(Nekoosa-Port Edwards WI 429, Rhinelander WI 417, Osseo 384.5, Ladysmith WI 348, Medford WI 338, New Lisbon WI 321, Mondovi WI 304.5, Chetek WI 301, Baldwin-Woodville WI 255, Osseo-Fairchild WI 240, Auburndale WI 236, Eau Claire North WI 225, Stanley-Boyd WI 207, Eau Claire Memorial WI 199.5, Superior WI 170.5, Cadott WI 168.5, Blair-Taylor WI 167, LaCrosse Central WI 136, Bloomer WI 131.5, Whitehall WI 117, Durand WI 111.5, Bruce WI 109. Phillips WI 103, Cochrane-Fountain City WI 25)
Grand Forks Invitational
Detroit Lakes 48 Minot ND 18
Detroit Lakes 57 Turtle Mountain ND 14
West Fargo ND 52 Perham 18
Greenbush-Middle River/Badger 45 Grand Forks Red River ND 21
Perham 42 Jamestown ND 33
Greenbush-Middle River/Badger 33 Central Cass ND 27
Valley City ND 38 Fertile-Beltrami 25
Detroit Lakes 42 Jamestown ND 25
Wahpeton ND 41 Fertile-Beltrami 34
Jackson County Central Invitational
(Jackson County Cntral 195, Wabasso/Red Rock Central 192.5, Fargo Davies ND 120.5, Adrian 112, Wabasha-Kellogg 110, Eagan 105, Windom/Mountain Lake/Butterfield 94, Worthington 79.5, Luverne 72, Spirit Lake IA 70.5, Fargo North ND 69.5, Sioux City East IA 69, Hayfield 63, Fulda/Murray County Central 27, Harrisburg SD 21, New Ulm 14)
LaCrosse Logan WI Invitational
(Arcadia WI 149.5, Fillmore Central 145.5, Saint Croix Central WI 132, Saint Charles 136.5, Brookwood WI 136, LaCrosse Logan 99, Onalaska WI 92,  Independence/Gilmanton WI 68, LaCrosse Logan WI JV 23)
Maple Grove Invitational
(Annandale/Maple Lake 203.5, Woodbury 141.5, Irondale 136, Sauk Rapids 131, Belgrade-Brooten 122, Rogers 114, Mahtomedi 100, Roseville 91, Mora 90, Maple Grove 84.5, Park Center 77, Rockford 62)
Milaca Invitational
Holdingford 48 Milaca 18
Milaca 44 Elk River 30
Milaca 64 Aitkin 10
Elk River 48 Aitkin 27
Holdingford 42 Aitkin 21
Holdingford 39 Elk River 25
Minneapolis Edison Invitational
(Saint Paul Central 207, Saint Paul Harding 169.5, Columbia Heights 152.5, Cretin-Derham Hall 149, Minneapolis Southwest 133, Washington Magnet Technology 117, Minneapolis Washburn 90.5, Saint Paul Highland Park 90, Minneapolis Roosevelt 85, Minneapolis Edison 32, Saint Paul Humboldt 27, Minneapolis Patrick Henry jv 4)
Park Invitational
Goodhue 42 Tartan 40
Stillwater 41 Goodhue 31
Kimball 39 Goodhue 31
Chatfield 51 Goodhue 21
Chatfield 66 Stillwater 11
Chatfield 42 Kimball 37
Chatfield 53 Park 25
Cannon Falls 38 Park 36
Blue Earth 37 Tartan 34
Kimball 46 Stillwater 18
Park 36 Tartan 34
Cannon Falls 39 Blue Earth 30
Blue Earth 42 Park 33
Cannon Falls 51 Tartan 24
Kimball 42 Cannon Falls 36
Blue Earth 49 Stillwater 15
Park Rapids Invitational
Blackduck/Cass Lake 54 Wadena-Deer Creek 9
Lisbon ND 67 Deer River 6
Hibbing 42 Blackduck/Cass Lake 36
Hibbing 60 Wadena-Deer Creek 20
Park Rapi51  Deer River18
Lisbon ND 49 Hibbing 27
Blackduck/Cass Lake 44 Park Rapids 30
Wadena-Deer Creek 42 Deer River 30
Lisbon ND 51 Park Rapids 24
Prior Lake Invitational
Simley 54 Farmington 15
Simley 68 Montgomery/LeCenter 12
Simley 41 Prior Lake 38
Prior Lake 39 Farmington 15
Farmington 42 Montgomery/LeCenter 30
Prior Lake 48 Montgomery/LeCenter 15
Saint James Invitational
(Lake Crystal-Wellcome Memorial 187, Minneota 184, Saint James 176, New Richland-Ellendale 102, LeSueur-Henderson 88.5, Minnehaha Academy/DeLaSalle 46)
Shakopee Invitational
(Shakopee 240.5, Rochester Mayo 178.5, Bloomington Kennedy 164.5, Rosemount 158.5, Lakeville South 120.5, Prescott WI 96, Osakis 86, Blaine 66.5, Rocori 42, Blooming Prairie 27)
Tomah WI Invitational
(Lancaster WI 445, Lodi WI 392, Middleton WI 362, Caledonia/Houston 360, Neillsville WI 342.5, Cashton WI 291, Mauston WI 289, Baraboo WI 276.5, Reedsburg WI 262, Mosinee WI 251.5, Richland Central WI 241.5, Tomah WI 229, Royall WI 226, Viroqua WI 205.5, Westby WI 201, Wautoma WI 147)
Trinity School at River Ridge Invitational
(Pine Island 185, Eden Valley 184, Triton 182.5, Norwood-Young America 122, River Valley 116.5, East Ridge 107.5, Trinity School at River Ridge 104, Minneapolis Patrick Henry 77, Saint Croix Lutheran 67, Saint Agnes 64.5, Ogilvie 51, Saint Thomas Academy 29)
Watertown SD Invitational
Canby 66 Sioux Falls O'Gorman SD 6
Canby 54 Sisseton SD 24
Canby 56 Milbank SD 18
Canby 30 Sioux Falls Roosevelt SD 29
West Central Invitational
(Fergus Falls 206.5, New York Mills 165, Alexandria 152.5, Morris/Hancock 151, Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 127, Border West 119.5, Pelican Rapids 107, West Central 75, Browerville 73, Ottertail County Central 65, Long Prairie-Grey Eagle 58, Mille Lacs 55)
Wisconsin Dells Invitational
Oshkosh North WI 42 Benilde-Saint Margaret's 39
Benilde-Saint Margaret's 48 Portage WI 16
Melrose-Mindoro WI 42 Benilde-Saint Margaret's 36
Benilde-Saint Magaret's 41 Saint Croix Falls 36
New Richmond ND 42 Benilde-Saint Margaret's 33
 
December 11 2012
Aitkin 42 @ Hibbing 25
Bold 31, Morris/Hancock 36 @ Yellow Medicine East
Bold 35 @ Yellow Medicine East 31
Morris/Hancock 27 @ Yellow Medicine East 43
Cloquet 56 @ Virginia 6
Proctor 6 @ Virginia 38
Crookston 44, Grand Forks Central 24 @ Grand Forks Red River
Crookston 38 @ Grand Forks Red River 24
East Grand Forks 17, Grand Forks Central 56 @ Grand Forks Red River
East Grand Forks 15 @ Grand Forks Red River 49
Crosby-Ironton 32, Staples-Motley 37 @ Detroit Lakes
Crosby-Ironton 31 @ Detroit Lakes 35
Staples-Motley 19 @ Detroit Lakes 42
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 18, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49 @ Border West
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 25 @ Border West 42
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 46 @ Border West 25
Dilworth-Glyndon-Felton 19 @ Perham 50
Eden Valley-Watkins, 32, Long Prairie-Grey Eagle  39@ Osakis
Eden Valley-Watkins 27 @ Osakis 51
Long Prairie-Grey Eagle 27 @ Osakis 52
Holdingford 62 @ Rockford 18
Howard Lake-Waverly-Winsted 42 @ Rockford 27
Madelia/Truman 48 @ LeSueur-Henderson 27
Mahnomen/Waubun 42, Walker-Hackensack-Akeley 33 @ Blackduck/ Cass Lake
Mahnomen/Waubun 19 @ Blackduck/Cass Lake 54
Walker-Hackensack-Akeley 19@ Blackduck/Cass Lake 48
Minneapolis Washburn 6,  Spectrum 66 @ Minneapolis Roosevelt
Spectrum 54 @ Minneapolis Roosevelt 24
Minneapolis Washburn 36 @ Minneapolis Roosevelt 42
Minnewaska 43 @ Browerville 22
United North Central 69 @ Browerville 8
Montgomery-Lonsdale/LeCenter 47, Waseca 24 @ New Prague
Montgomery-Lonsdale/LeCenter 11 @ New Prague 67
Waseca 15 @ New Prague 65
Mora 51 @ Albany 29
New York Mills  54@ Park Rapids 15
Norwood-Young America 26, United South Central 45 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial
Norwood-Young America 9 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial 67
United South Central 25 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial 49
Paynesville 46, Sauk Centre/Melrose 21 @ Benson
Paynesville 54 @ Benson 27
Sauk Centre/Melrose 36 @ Benson 42
Pelican Rapids 48 @ Lake Park-Audubon/Hawley 27
Pipestone 47 @ Dell Rapids SD 22
Roseau 18 @ North Border/Cavalier ND 53
Royalton 33 @ Belgrade-Brooten 40
Saint Peter 32 @ Maple River 36
Tracy-Milroy-Balaton 48 @ River Valley 27
 
December 12 2012
East Ridge 50, Washington Technology Magnet 28 @ Saint Paul Harding
East Ridge 48 @ Saint Paul Harding 27
Washington Technology Magnet 28 @ Saint Paul Harding 54
Minneapolis Patrick Henry 42, Minnehaha Academy/DeLaSalle 30 @ Saint Paul Central
Minneapolis Patrick Henry 32 Saint Thomas Academy 26 @ Saint Paul Central
Minneapolis Patrick Henry 24 @ Saint Paul Central 60
Minnehaha Academy/DeLaSalle 36 Saint Thomas Academy 32 @ Saint Paul Central
Minnehaha Academy/DeLaSalle 18 @ Saint Paul Central 66
Saint Thomas Academy 30 @ Saint Paul Central 52
 
December 13 2012
Annandale/Maple Lake 48 Mound-Westonka 26 @ New London-Spicer
Annandale/Maple Lake 41 Waconia 21 @ New London-Spicer
Mound-Westonka 15 @ New London-Spier 55
Waconia 36 @ New London-Spicer 33
Anoka 49 @ Blaine 27
Apple Valley 50 @ Lakeville North 10
Armstrong 6 @ Centennial 68
Atwater-Cosmos-Grove City 69, Minnewaska 6 @ Montevideo
Atwater-Cosmos-Grove City 70 @ Montevideo 6
Minnewaska 28 @ Montevideo 45
Austin 18 @ Rochester Mayo 51
Becker 38 @ Milaca 15
Benilde-Saint Margaret's 38 @ Saint Croix Lutheran 33
Benilde-Saint Margaret's 50, Saint Paul Highland Park 30 @ Saint Croix Lutheran
Saint Paul Highland Park 12 @ Saint Croix Lutheran 61
Big Lake  54@ Princeton 18
Saint Cloud Tech 29 @ Princeton 46
Blooming Prairie 36, Central Springs IA 48 @ Southland
Blooming Prairie 37 Saint Ansgar IA 33 @ Southland
Blooming Prairie 52 @ Southland 11
Saint Ansgar IA 75 @ Southland 0
Central Springs IA 54 @ Southland 18
Bloomington Kennedy 32 @ Eagan 27
Champlin Park 50 @ Park Center 7
Chatfield 54, Saint Charles 19 @ Fillmore Central
Chatfield 66 @ Fillmore Central 15
Saint Charles 41 @ Fillmore Central 27
Chisago Lakes 70 Mille Lacs 6 @ Pine City/Hinckley
Chisago Lakes 54 @ Pine City/Hinckley 21
Mille Lacs 27 @ Pine City/Hinckley 51
Cloquet 39 @ Ogilvie 36
Cooper 46 @ Columbia Heights 27
Cretin-Derham Hall 30 @ Saint Paul Como Park 41
Dassel-Cokato 30 Glencoe-Silver Lake 42,@ Litchfield
Dassel-Cokato 15 Hutchinson 53 @ Litchfield
Glencoe-Silver Lake 53 @ Litchfield 14
Hutchinson 54 @ Litchfield 22
Eastview 37, Monticello 29 @ Farmington
Eastview 42 @ Farmington 31
Monticello 37 @ Farmington 33
Eden Prairie 66, Rockford 0 @ Chanhassen
Eden Prairie 36 @ Chanhassen 31
Rockford 13 @ Chanhassen 43
Elk River 24 @ Coon Rapids 47
Fergus Falls 27 @ Sartell 38
Frazee 61 @ Pelican Rapids 6
Fridley 51 @ Saint Agnes 22
Fridley 18, Northfield 63 @ Saint Agnes
Northfield 77 @ Saint Agnes 7
Grand Rapids 27 @ Bemidji 36
Hayfield 54 @ United South Central 25
Lake City 25, Lewiston/Rushford 45 @ LaCrescent
Lake City 46 @ LaCrescent 31
Lewiston/Rushford 57 @ LaCrescnet 18
Lakeville South 24, Shakopee 53 @ Burnsville
Lakeville South 45 @ Burnsville 27
Shakopee 53 @ Burnsville 24
Little Falls 31 @ Foley 39
Mahtomedi 42, Saint Paul Johnson 43 @ South Saint Paul
Mahtomedi 15 @ South Saint Paul 58
Saint Paul Johnson 13 @ South Saint Paul 65
Minneapolis Edison 30, Minneapolis Roosevelt 49 @ Minneapolis South
Minneapolis Edison 6 @ Minneapolis South 74
Minneapolis Roosevelt 12 @ Minneapolis South 69
Minneapolis Southwest 54, Saint Paul Humboldt 12 @ Minnehaha Academy/DeLaSalle
Minneapolis Southwest 36 @ Minnehaha Academy/DeLaSalle 35
Saint Paul Humboldt 18 @ Minnehaha Academy/DeLaSalle 60
Mounds View 42 @ Forest Lake 30
New Richland-Ellendale 48 @ Medford 25
North Branch 24 @ Saint Francis 45
North Saint Paul 17, Richfield 51 @ Simley
North Saint Paul 10 @ Simley 60
Richfield 27 @ Simley 46
Orono 34 @ Delano 40
Ortonville 42 @ Browerville 34
Osseo 57, Rogers 22 @ Maple Grove
Osseo 38 @ Maple Grove 34
Rogers 32 @ Maple Grove 43
Park 34, Woodbury 35 @ East Ridge
Park 43 @ East Ridge 26
Woodbury 66 @ East Ridge 11
Paynesville 15 @ Belgrade-Brooten 49
Proctor 6, Virginia 48 @ Ashland WI
Proctor 6 @ Ashland WI 66
Virginia 36 @ Ashland WI 48
Rochester Century 21, Waterville/Janesville 51 @ Faribault
Rochester Century 16 @ Faribault 51
Waterville/Janesville 43 @ Faribault 30
Rochester John Marshall 62 @ Mankato East 11
Rosemount 21 @ Prior Lake 39
Royalton 37 @ Eden Valley-Watkins 39
Saint Cloud Apollo 20 @ Brainerd 59
Saint Thomas Academy 6, Tartan 69 @ Henry Sibley
Saint Thomas Academy 5 @ Henry Sibley 78
Tartan 22 @ Henry Sibley 50
Sibley East 31 @ Saint Peter 35
Triton 31 @ Cannon Falls 48
 
December 14 2012
Albany 24 @ Long Prairie-Grey Eagle 52
Anoka 53@ Sauk Rapids 20
Benilde-Saint Margaret's 27 @ Spring Lake Park 18
Breckenridge 42 @ Ottertail County Central 33
Buffalo 6, Chanhassen 50,@ Mound-Westonka
Buffalo39 Minnetonka 45 @ Mound-Westonka
Buffalo 26 @ Mound-Westonka 42
Chaska/Chanhassen 53 Minnetonka 18 @ Mound-Westonka
Chaska/Chanhassen 37 @ Mound-Westonka 23
Minnetonka 18 @ Mound-Westonka 56
Central Lyon IA 21 @ Adrian 49
Sioux Falls Roosevelt SD 14 @ Adrian 36
Chisago Lakes Invitational
(Goodhue 220, Chisago Lakes 207, Saint Croix Falls WI 160, Rush City/Braham 115,  Mahtomedi 103.5, Rogers 84, Armstrong 74.5, North Saint Paul 67.5)
Dover-Eyota 30, Windom/Mountain Lake/Butterfield 35 @ Zumbrota-Mazeppa
Dover-Eyota 21 @ Zumbrota-Mazeppa 48
Windom/Mountain Lake/Butterfield 24 @ Zumbrota-Mazeppa 48
Holdingford 75, Parkers Prairie 6 @ Osakis
Holdingford 52 Sauk Centre/Melrose 21 @ Osakis
Holdingford 57 @ Osakis 19
Parkers Prairie 15 Sauk Centre/Melrose 65 @ Osakis
Parkers Prairie 6 @ Osakis 58
Sauk Centre/Melrose 24 @Osakis 42
Kenyon-Wanamingo 43 @ Pine Island 18
Medford 40 @ Richfield 36
Minneapolis Southwest 37 Medford 33 @ Richfield
Minneapolis Southwest 18 @ Richfield 59
Milaca 51, Saint Cloud Apollo 20 @ Pierz
Milaca 32 @ Pierz 38
Saint Cloud Apollo 27 @ Pierz 45
Mora 42 River Falls WI 22 @ Tartan
Mora 36 @ Tartan 40
River Falls Wi  21@ Tartan 49
 
December 15 2012
Big Bear Invitatoinal at Cass Lake-Bena
(Hutchinson 213, Willmar 164.5, Thief River Falls 151.5, Bemidji 148, Pequot Lakes/Pine River-Backus 147, United North Central 126, Barnesville 123.5, Greenbush-Middle River/Badger 118, New York Mills 113, Fergus Falls 110, Big Lake 109, Morris/Hancock 108, Crookston 97, Champlin Park 94, Detroit Lakes 92.5, Bertha-Hewitt/Verndale 80, Aitkin 78, Blackduck/Cass Lake 78, Mahnomen/Waubun 64, Park Rapids 63.5, Walker-Hackensack 63.5, United Clay Becker 60, Crosby-Ironton 54, Staples-Motley 53, Hibbing 52, Nashwauk-Keewatin 45, Roseau 45, Fosston/Bagley 44, Dilworth-Glyndon-Felton 30, Deer River 27, West Marshall 24, Wadena-Deer Creek 22, Red Lake County Central 21.5, Cooper 18, West Central 16)
Columbia Heights Invitational
(Howard Lake-Waverly-Winsted 186, Columbia Heights 178, Spectrum 152, Washington Technology Magnet 139, Minneapolis Patrick Henry 121, Trinity School 95.5, Minneapolis Roosevelt 93, Saint Agnes 93)
Dassel-Cokato Invitational
Shakopee 37 Becker 28
Shakopee 58 Dassel-Cokato 21
Shakopee 39 New London-Spicer 27
Becker 44 Dassel-Cokato 24
Becker 31 New London-Spicer 37
East Ridge Invitational
(Eagan 210, East Ridge 169, Rochester Century 147.5, Zimmerman 146.5. Orono 79,. Eastview 57, Saint Paul Humboldt 0, Saint Thomas Academy 0)
Fillmore Central Invitational
(Chatfield 221.5, Decorah IA 166, Plainview-Elgin-Millville 157, Caledonia/Houston 130, Pine Island 94.5, Dover-Eyota 93.5, Fillmore Central 89, Austin 70.5, Winona 61.5, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 54.5, Decorah IA JV 48.5, LaCrescent 41)
Frazee Invitational
Frazee 47 Kimball 20
Lake Crystal-Wellcome Memorial 51 Lisbon ND 15
Minneota 45 Perham 21
Foley 37 Brainerd 30
Lisbon ND 43 Kimball 30
Brainerd 41 Perham 30
Frazee 40 Lake Crystal-Wellcome Memorial 20
Foley 40 Minneota 24
Frazee 44 Foley 24
Lake Crystal-Wellcome Memorial 34 Minneota 21
Lisbon ND 36 Brainerd 33
Perham 40 Kimball 36
Kenyon-Wanamingo Invitational
(Kenyon-Wananmingo 179.5, Cannon Falls-Randolph 172, Rosemount 156, Faribault 126.5, Northfield 125, Burnsville 124, Triton 118, Windom/Mountain Lake/Butterfield 113.5, Blooming Prairie 76, Medford 51)
Minnesota Christmas Invitational @ Rochester
(Saint Michael-Albertville 256.5, Apple Valley 247.5, Kasson-Mantorville 245, Simley 177.5, Cambridge 161, West Fargo ND 160.5, Albert Lea 144.5, Prior Lake 137, Scott West 129.5, Owatonna 127, Jackson County Central 114.5, Lancaster WI 114, Bismarck ND 108.5, Hastings 107.5, Wayzata 105, New Prague 103.5, Watertown-Mayer 102.5, Totino Grace 95, Huron SD 90, Wabasha-Kellogg 80, Centennial 76, Stillwater 73, White Bear Lake 71.5, Amery WI 68.5, Rochester Mayo 68, Coon Rapids 66, Stewartville 64.5, Forest Lake 55, Henry Sibley 54.5,  Bloomington Kennedy 52.5, Lake City 50, Saint Francis 48, Spirit Lake IA 47.5, Irondale 40, Mounds View 25.5, Rochester John Marshall 24)
Northwestern WI Invitational
Pine City/Hinckley 66, Northwestern WI 12
Pine City/HInckley 60 Bayfield WI 12
Pine City/Hinckley 46 Rice Lake WI 25
Pine City/Hinckley 52 Ashland WI 21
Pine City/Hinckley 54 Superior WI 27
Northwood IA Invitational
Byron 54 Northwood IA 27
Lake Mills IA 37 Byron 30
Byron 48 Turkey Valley IA 21
Byron 60 Rockford IA 15
Redwood Valley Invitational
(Wabasso/Red Rock Central 190, United South Central 153, Maple River 147, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 134.5, Sibley East 132.5, Saint James 119.5, Alexandria 112.5, Marshall 89, Bold 87.5, Madelia/Truman 87.5, Fairmont/Martin County West 85,5, Sartell 85.5, Montgomery-Lonsdale/LeCenter 77, Canby 74, Worthington 73,  Mankato West 69, New Richland/Ellendale 69, Litchfield 67.5, Yellow Medicine East 66, River Valley 62.5, LeSueur-Henderson 59, Rocori 43, Fulda/Murray County Central 37, Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 36, Minneapolis South 34, Redwood Valley 27, Tracy-Milroy-Balaton 19, Saint Paul Johnson 17)
Richfield Invitational
Minnetonka 44 Richfield 34
Lakeville North 69 Cretin-Derham Hall 12
Glencoe-Silver Lake 66 Roseville 15
Eastview 73 Brooklyn Center 3
Lakeville North 74 Minnetonka 3
Glencoe-Silver Lake 50 Eastview 27
Richfield 54 Cretin-Derham Hall 18
Roseville 54 Brooklyn Center 24
Lakeville North 47 Glenc0e-Silver Lake 24
Eastview 54 Minnetonka 17
Richfield 39 Roseville 34
Brooklyn Center 38 Cretin-Derham Hall 36
Saint Charles Invitational
LaCrosse Logan WI 45 Saint Charles 30
Lewiston/Rushford 56 Saint Paul Harding 6
LaCrosse Logan WI 58 Saint Paul Central 18
LaCrosse Logan WI 57 Saint Paul Harding 18
Lewiston/Rushford 52 LaCrosse Logan WI 27
Lewiston/Rushford 56 Saint Paul Central 17
Saint Charles 62 Saint Paul Central 12
Saint Charles 54 Saint Paul Harding 24
Valley City Invitational
(Fargo North ND 181, Grand Forks Central ND 175.5, Jamestown ND 170, Valley City ND 157.5, Wahpeton ND 109.5, East Grand Forks 100, West Fargo JV ND 87, Aberdeen Central SD JV 73, Carrington ND 64, Larimore ND 59, Kindred ND 53, Grafton ND 43, Lisbon ND JV 34, Central Cass JV ND 18)
 
December 17 2012
Fertile-Beltrami 52, Hillsboro ND 27 @ Grafton ND
Fertile-Beltrami 36 @ Grafton ND 45
Minneapolis Patrick Henry 62 @ Minneapolis Edison 15
Minneapolis Washburn 33 @ Minneapolis Edison 36
Minneapolis Washburn 24, Minneapolis Patrick Henry 51 @ Minneapolis Edison
 
December 18 2012
Andover 9, Big Lake 62 @ Spectrum
Andover 51 @ Spectrum 12
Big Lake 57 @ Spectrum 12
Belgrade-Brooten 54 @ Sauk Centre/Melrose 9
Benson 58 @ Ortonville 18
Bertha-Hewitt/Verndale 56, West Central 6 @ Barnesville
Bertha-Hewitt/Venrdale 10 @ Barnesville 52
West Central 9 @ Barnesville 69
Blackduck/Cass Lake 30, Thief River Falls 43 @ Deer River
Blackduck/Cass Lake 67 @ Deer River 6
Thief River Falls 53 @ Deer River 15
Blue Earth 56, LeSueur-Henderson 12 @ New Prague
Blue Earth 34 @ New Prague 35
LeSueur-Henderson 17 @ New Prague 60
Brooklyn Center 25, Henry Sibley 51 @ Saint Agnes
Brooklyn Center 37 @ Saint Agnes 41
Henry Sibley 46 @ Saint Agnes 32
Browerville 45 @ Parkers Prairie 33
Chaska/Chanhassen 34, Farmington 33 @ Richfield
Chaska/Chanhassen 27 Shakopee 36 @ Richfield
Chaska/Chanhassen 41 @ Richfield 10
Farmington 12 Shakopee 53 @ Richfield
Farmington 48 @ Richfield 21
Shakopee 53 @ Richfield 18
Columbia Heights 33, Minneapolis South 45 @ Saint Paul Central
Columbia Heights 78 Saint Paul Humboldt 6 @ Saint Paul Central
Columbia Heights 34 @ Saint Paul Central 43
Minneapolis South 57 Saint Paul Humboldt 8
Minneapolis South 24 @ Saint Paul Central 51
Saint Paul Humboldt 0 @ Saint Paul Central 84
Crookston 12 @ Detroit Lakes 51
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 49, Montevideo 27 @ Bold
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 33 @ Bold 48
Montevideo 30 @ Bold 43
Delano 21 @ Watertown-Mayer 58
East Grand Forks 31 @ Fosston/Bagley 38
Fillmore Central 37, Triton 42 @ Lewiston/Rushford
Fillmore Central 27 @ Lewiston/Rushford 46
Triton 24 @ Lewiston/Rushford 60
Frazee 67@ Dilworth-Glyndon-Felton 6
Fridley 18 @ Chisago Lakes 59
Greenbush-Middle River/Badger 63 @ Mahnomen/Waubun 13
Grand Rapids 38 Hibbing 21 @ Nashwauk-Keewatin
Hibbing 70 Virginia 5 @ Nashwauk-Keewatin
Hibbing 39@ Nashwauk-Keewatin 37
Virginia 36 Northwoods WI 5 @ Nashwauk-Keewatin
Virginia 16 Proctor 6@ Nashwauk-Keewatin
Grand Rapids 18 Proctor 6 @ Nashwauk-Keewatin
Grand Rapids 41 @ Nashwauk-Keewatin 33
Holdingford 55, Long Prairie 18 @ Minnewaska
Holdingford 62 @ Minnewaska 12
Long Prairie 46 @ Minnewaska 30
LaCrescent 38 @ LaCrosse Logan WI 39
Norwood-Young America 42 @ River Valley 30
Madelia/Truman 10, Saint Peter 64 @ Waterville/Janesville
Madelia/Truman 13 @ Waterville/Janesville 60
Saint Peter 27 @ Waterville/Janesville 42
Moorhead 32 @ West Fargo ND 37
Mora 64 @ Mille Lacs 18
Morris/Hancock 56 @ Breckenridge 22
Mounds View 55 @ Irondale 9
New York Mills 34 @ United North Central 32
Perham 60 @ Park Rapids 13
Rocori 28, Sauk Rapids 48 @ Saint Cloud Tech
Rocori 33 @ Saint Cloud Tech 39
Sauk Rapids 41 @ Saint Cloud Tech 28
Rush City/Braham 45 @ Cloquet 24
Staples-Motley 21 @ Ottertail County Central 52
Wabasso/Red Rock Central 66, Yellow Medicine East 4 @ Worthington
Wabasso/Red Rock Central 52 @ Worthington 9
Yellow Medicine East38 @ Worthington 29
Willmar 49 @ Saint Cloud Apollo 30
 
December 19 2012
Eagan 57, Roseville 6 @ Park
Eagan 34 @ Park 36
Roseville 18 @ Park 52
Park Center 19,  Saint Paul Central 58 @ Minneapolis Southwest
Park Center 33 @ Minneapolis Southwest 30
Saint Paul Central 51 @ Minneapolis Southwest 21
 
December 20 2012
Aitkin 59 @ Ogilvie 18
Alexandria 36 @ Sauk Rapids 33
Annandale/Maple Lake 30 @Hutchinson 34
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 9, New London-Spicer 66 @ Hutchinson
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 8 Annandale/Maple Lake 60 @ Hutchinson
New London-Spicer 33 @ Hutchinson 34
Armstrong 27, Rocori 43 @ Buffalo
Armstrong 30 @ Buffalo 45
Rocori 40 @ Buffalo 32
Atwater-Cosmos-Grove City 68, Morris/Hancock 6 @ Sauk Centre/Melrose
Atwater-Cosmos-Grove City 69 @ Sauk Centre/Melrose 6
Morris/Hancock 33 @ Sauk Centre/Melrose 41
Benilde-Saint Margaret's 48, Minneapolis Washburn 12 @ Fridley
Benilde-Saint Margaret's 57 Rockford 24 @ Fridley
Benilde-Saint Magaret's 36 @ Fridley 30
Minneapolis Washburn 27 Rockford @ Fridley
Minneapolis Washburn 12 @ Fridley 67
Rockford 27 @ Fridley 49
Brainerd 27 @ Willmar 33
Breckenridge 45 @ Dilworth-Glyndon-Felton 23
Brooklyn Center 27, Park Center 51,  @ Rogers
Brooklyn Center 42 Spectrum 36 @ Rogers
Brooklyn Center 12 @ Rogers 46
Park Center 53 Spectrum 21 @ Rogers
Park Center 22 @ Rogers 49
Spectrum 18 @ Rogers 63
Browerville/Eagle Valley 29, Wadena-Deer Creek 39 @ Bertha-Hewitt/Verndale
Browerville/Eagle Valley 12 @ Bertha-Hewitt/Verndale 66
Wadena-Deer Creek 3 @ Bertha-Hewitt/Verndale 78
Burnsville 10 @ Apple Valley 57
Chaska/Chanhassen 53 Roseville 17 @ Wayzata
Chaska/Chanhassen 33 @ Wayzata 31
Roseville 13 @ Wayzata 61
Chisago Lakes 57 @ Spring Lake Park 15 
Columbia Heights 18 @ North Branch 61
Dassel-Cokato 25 @ Litchfield 50
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 30 @ Minneota 43
Windom/Mountain Lake/Butterfield 25 @ Minneota 37
Delano, 19 Mound-Westonka 27 @ Waconia
Delano 19 @ Waconia 45
Mound-Westonka 52 Orono 15 @ Waconia
Orono 16 @ Waconia 51
Eagan 15@ Lakeville North 45
Prior Lake 32 @ Lakeville North 27
Eastview 29 @ Rosemount 37
Farmington 26, Lakeville South 42 @ Bloomington Kennedy
Farmington 24 @ Bloomington Kennedy 36
Lakeville South 27 @ Bloomington Kennedy 39
Foley 38 @ Becker 22
Greenbush-Middle River/Badger 51, Moorhead 12 @ Bemidji
Greenbush-Middle River/Badger 35 @ Bemidji 33
Moorhead 24 @ Bemidji 36
Hastings 32 @ White Bear Lake 31
Howard Lake-Waverly-Winsted 6 @ Holdingford 60
Irondale 30 @ Cooper 31
Minnetonka 42@ Cooper 30
Henry Sibley 57 Minnetonka 22 @ Cooper
Totino Grace 63 @ Cooper 12
Henry Sibley 51 Irondale 27 @ Cooper
Henry Sibley 45 Totino Grace 27 @ Cooper
Totino Grace 60 Irondale 21 @ Cooper
Kimball 42 @ Eden Valley-Watkins 33
Lake Crystal-Wellcome Memorial 69, New Ulm 4@ Wabasso/Red Rock Central
Lake Crystal-Wellcome Memorial 22 @ Wabasso/Red Rock Central 36
New Ulm 10 @ Wabasso/Red Rock Central 51
LeSueur-Henderson 23 @ Norwood-Young America 42
Luverne 56, Tracy-Milroy-Balaton 15 @ Fulda/Slayton
Luverne 45 @ Fulda/Slayton 27
Tracy-Milroy-Balaton 36 @ Fulda/Slayton 42
Milaca 38 @ Little Falls 28
Mille Lacs 36, Minneapolis Southwest 37 @ Minneapolis Patrick Henry
Mille Lacs 34 @ Minneapolis Patrick Henry 42
Minneapolis Southwest 27 @ Minneapolis Patrick Henry 52
Minneapolis Edison 21, Saint Paul Johnson 57 @ Saint Paul Humboldt
Minneapolis Edison 54 @ Saint Paul Humboldt 6
Saint Paul Johnson 59 @ Saint Paul Humboldt 18
New Richmond WI 39 @ Park 32
Osseo 27 @ Mounds View 31
Parkers Prairie 21, Pelican Rapids 57 @ New York Mills
Parkers Prairie 6 @ New York Mills 49
Pelican Rapids 27 @ New York Mills 48
Paynesville 25, Yellow Medicine East 42 @ Minnewaska
Paynesville 57 @ Minnewaska 15
Yellow Medicine East 51 @ Minnewaska 24
Pequot Lakes/Pine River 49, Royalton 12 @ Crosby-Ironton
Pequot Lakes/Pine River 50 @ Crosby-Ironton 30
Royalton 33 @ Crosby-Ironton 38
Pierz 54 @ Mora 15
Redwood Valley 26 @ Marshall 46
Saint Cloud Tech 34 @ Saint Cloud Apollo 31
Saint Paul Central 44 @ Saint Paul Harding 30
Saint Paul Como Park 55, Saint Paul Highland Park  21@ Washington Technology
Saint Paul Highland Park 30 @ Washington Technology 51
Saint Paul Como Park 42 @ Washington Technology 33
Scott West 63 @ Montgomery-Lonsdale/LeCenter 19
Shakopee 39, South Saint Paul 29 @ Eden Prairie
Shakopee 37 @ Eden Prairie 19
South Saint Paul 31 @ Eden Prairie 37
Tartan 37 @ Forest Lake 31
Watertown-Mayer 38 @ Sibley East 21
 
December 21 2012
Adrian 56, Benson 10 @ Pipestone-Jasper
Adrian 61 Montevideo 6 @ Pipestone-Jasper
Adrian 47 @ Pipestone-Jasper 15
Benson 40 Montevideo 30 @ Pipestone-Jasper
Benson 21 @ Pipestone-Jasper 55
Montevideo 10 @ Pipestone-Jasper 58
Albany 13, Litchfield 36 @ Zimmerman
Albany  24Princeton 30 @ Zimmerman
Albany 24 @ Zimmerman 42
Litchfield  57 Princeton 15 @ Zimmerman
Litchfield 57 @ Zimmerman 21
Princeton 28 @ Zimmerman 44
Atwater-Cosmos-Grove City 64, Eden Valley-Watkins  9@ Belgrade-Brooten
Atwater-Cosmos-Grove City 52 @ Belgrade-Brooten 16
Eden Valley-Watkins 27 @ Belgrade-Brooten 46
Bemidji 23Thief River Falls 43 @ Perham
Bemidji 17 @ Perham 58
Pequot Lakes/Pine River-Backus 46 Thief River Falls 30 @ Perham
Pequot Lakes/Pine River-Backus 27  @ Perham 42
Thief River Falls 26 @ Perham 48
Big Lake 39, Canby 24 @ Dassel-Cokato
Big Lake 44 @ Dassel-Cokato 23
Canby 41 @ Dassel-Cokato 32
Blaine 43 @ Osseo 24
Caledonia/Houston 31 @ Wabasha-Kellogg 37
Centennial 59 @ Andover 13
Champlin Park 60, Columbia Heights 18 @ Armstrong
Champlin Park 45 Rogers 30 @ Armstrong
Champlin Park 53 @ Armstrong 21
Columbia Heights 24 Rogers 47 @ Armstrong
Columbia Heights 47 @ Armstrong 29
Rogers 36 @ Armstrong 25
Chatfield 63 @ Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 12
Cloquet 7    @ Milaca 68
Coon Rapids 28 @ Anoka 34
Fairmont/Martin County West 21 @ Saint Peter 51
Faribault 43 @ Northfield 27
Hibbing 49 @ Virginia 19
Jackson County Central 45 @ Blue Earth-Winnebago-Frost 28
Lakeville North 26 @ Shakopee 43
Maple Grove 51 @ Park Center 24
Owatonna 25 @ Cambridge 36
Rush City/Braham 31 @ Hinckley/Pine City 43
Pierz 38, United North Central 28 @ Osakis
Pierz 54 @ Osakis 24
United North Central 51 @ Osakis 30
Rochester Century3 @ Albert Lea 73
Rochester Mayo 31 @ Albert Lea 39
Saint James 38 @ United South Central 32
Sartell 30 @ Royalton 35
Scott West 9 @ Saint Michael-Albertville 55
Trinity School at River Ridge 48 @ Minnehaha Academy/DeLaSalle 24
 
December 22 2012
Madison LaFollette WI  Invitational
(Sycamore WI 201, Merrill WI 194, Edgar WI 153, Sparta WI 141, Mineral Point WI 120, Stoughton WI 112.5, Waterford WI 112, River Valley WI 94.5, Iowa-Grant WI 94.5, Waukesha South WI 88.5, Campbellsport WI 80, Franklin WI 78.5, Lomira WI 74.5, Waunakee WI 38, Horicon WI 31, Manawa WI 29, Madison Lafollette WI 27, Waseca 25, Waukesha West WI 18)
 
December 27 2012
Eau Claire Memorial Invitational
Maple Grove 69 Whitehall WI 12
Maple Grove 40 Spencer WI 32
Minnetonka 42 Abbotsford/Colby WI 36
Eau Claire North WI 40 Minnetonka 35
Reedsburg WI 61 Maple Grove 10
Tomahawk WI 49 Maple Grove 24
Maple Grove 47 Eau Claire North WI 26
Minnetonka 35 Black River Falls WI 29
Spencer WI 36 Minnetonka 35
Minnetonka 39 Eau Claire Memorial WI 33
North Saint Paul Invitational
Saint Paul Johnson 61 Cretin-Derham Hall 10
Hopkins 66 Minneapolis Edison 12
Hopkins 45 Saint Paul Johnson 31
Cretin-Derham Hall 42 North Saint Paul 30
Hopkins 54 North Saint Paul 24
Saint Paul Johnson 60 Minneapolis Edison 9
North Saint Paul 60 Minneapolis Edison 6
Hopkins 60 Cretin-Derham Hall 15
Cretin-Derham Hall 48 Minneapolis Edison 6
Saint Paul Johnson 54 North Saint Paul 27
 
December 28 2012
The Clash @ Rochester
Carl Sandburg IL 57 Forest Lake 12
Green Valley NV 50 Forest Lake 21
Corona del Sol AZ 41 Forest Lake 28
Vacaville CA 44 Owatonna 18
Owatonna 36 Corona del Sol AZ 30
Green Valley NV 31 Owatonna 30
Kasson-Mantorville 50 Corona del Sol AZ 6
Kasson-Mantorville 37 Vacaville CA 29
Carl Sanburg IL 38 Kasson-Mantorville 19
Apple Valley 58 Arrowhead Union WI 13
Apple Valley 30 Bound Brook NJ 27
Montini Catholic IL 43 Apple Valley 14
Kearney MO 45 Hastings 22
Hastings 34 Zumbrota-Mazeppa 25
Hastings 36 Arrowhead Union WI 33
Montini Catholic IL 58 Zumbrota-Mazeppa 10
Pierre SD 38 Zumbrota-Mazeppa 27
Brandon FL 75 Burnsville 0
Prior Lake 57 Burnville 16
Thompson AL 49 Burnsville 22
Jefferson GA 31 Prior Lake 29
Prior Lake 51 Rapid City Central SD 22
Simley 48 Thompson AL 21
Chicago Marist IL 45 Simley 16
Simley 35 Jefferson GA 34
Saint Michael-Albertville 62 Kimball 6
Saint Michael-Albertville 58 Collins Hills GA 9
Saint Michael-Albertville 27 Oak Park River Forest IL 25
Lake Stevens WA 51 Kimball 16
Rochester Mayo 36 Kimball 33
Oak Park River Forest IL 49 Rochester Mayo 15
Port Washington WI 39 Rochester Mayo 31
Montevideo Invitational
(Atwater-Cosmos-Grove City 191.5, Canby 124.5, Pine Island 100, Border West 98.5, Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 90, Montevideo 74, Fulda/Slayton 66.5, Tracy-Milroy-Balaton 57)
 
December 29 2012
Bi-State Classic @ LaCrosse
(Wausau West WI 321.5, Luxemberg-Casco WI 290.5, Lancaster WI 246.5, Holmen WI 237, Hudson WI 226.5, Mount Horeb/Barneveld WI 208, Ellsworth WI 207, Mauston WI 199, Lakeville South 190, South Saint Paul 176, Eastview 160.5, Nekoosa/Port Edwards WI 157, River Valley WI 146.5, Statford WI 144, Monroe WI 143, New Richmond WI 137, Caledonia/Houston 136.5, Weston/Ithaca WI 134.5, Bloomington Kennedy 132, Prairie du Chien WI 130, West Salem/Bangor WI 129, Riverdale WI 127, Middleton WI 126, Tomah WI 124, Cashton WI 114, Royall WI 112.5, Arcadia WI 106, DeSoto WI 105, Adams-Friendship WI 103, Baraboo WI 101, DC Everest WI 99.5, Muskego WI 98, Dodgeville WI 89.5, Cuba City/Southwestern WI 89, New Lisbon WI 87, Marshfield WI 85, Verona WI 83, Richland Center WI 80.5, LaCrosse Central WI 80, Westby WI 76, Viroqua WI 74, Athens WI 71.5, LaCrosse Aquinas WI 69, Auburndale WI 60, Belmond/Platteville WI 60, LaCrosse Logan WI 60, Boscobel WI 54.5, Portage WI 54, North LaFarge WI 17, Shell Lake O)
The Clash @ Rochester
Kimball 37 Forest Lake 36
Zumbrota-Mazeppa 42 Burnsville 12
Zumbrota-Mazeepa 44 Kimball 21
Forest Lake 42 Burnsville 31
Kimball 41 Burnsville 30
Zumbrota-Mazeppa 48 Forest Lake 29
Corona del Sol AZ 39 Rochester Mayo 30
Pierre SD 51 Rochester Mayo 24
Rochester Mayo 40 Thompson AL 37
Owatonna 40 Port Washington WI 28
Owatonna 46 Rapid City Central SD 25
Owatonna 50 Arrowhead Union WI 18
Prior Lake 31 Hastings 29
Hastings 39 Lake Stevens WA 28
Prior Lake 34 Green Valley NV 24
Prior Lake 37 Lake Stevens WA 28
Green Valley WA 35 Hastings 31
Simley 28 Bound Brook NJ 42
Simley 31 Pope GA 40
Simley 35 Blue Springs MO 36
Kasson-Mantorville 19 Oak Park River Forest IL 39
Apple Valley 25 Chicago Marist IL 31
Apple Valley 27 Oak Park River Forest IL  44
Kasson-Mantorville 29 Chicago Marist IL 24
Apple Valley 29 Kasson-Mantorville 28
Saint Michael-Albertville 27 Carl Sandburg IL 26
Saint Michael-Albertville 34 Montini Catholic IL 21
Saint Michael-Albertville 21 Brandon FL 33 
Oshkosh WI Invitational
(Coleman WI 278.5, Wittenburg-Birnamwood WI 245.5, Chilton WI 221.5, Stevens Point WI 194, Green Bay Preble East WI 183.5, Random Lake WI 182, West Bend West WI 172, Chippewa Falls WI 168.5, Freedom WI 167.5, Cedarburg WI 165, West Allis Hale WI 163, Waukesha South WI 161.5, Milwaukee Bradley Tech WI 161, Bonduel WI 157, Park 154.5, Waupun WI 152.5, Marshall WI 148, Ashwaubenon WI 147, Kewaskum WI 141.5, Whitefish Bay WI 137.5, Perry WI 137,  Southern Door WI 135.5, Oshkosh West WI 132, DePere WI 127, Kimberly WI 125.5, Hortonville WI 116, Manitowoc Lincoln WI 113.5, Oshkosh North WI 109, Mosinee WI 106.5, Fond du Lac WI 102, Hartford WI 100.5, Mishicot WI 96, Waupaca WI 93.5, Marathon WI 92.5, Brillon WI 92, Menasha WI 91, Winneconne WI 89.5, Lena WI 87, Wilmot Union WI 83, Slinger WI 82, Illiana Christian WI 79.5, Plymouth WI 72, Wisconsin Dells WI 72, Deerfield WI 70.5, Peshtigo WI 64, Sheboygan North WI 63.5, Wautoma/Wild Rice WI 63.5, Laconia WI 61, Princeton WI 53, Sturgeon Bay WI 49.5, West DePere WI 49, Markesan WI 48, Ripon WI 48, Three Lakes WI 46, Wabeno WI 45, Antigo WI 43, Lourdes Academy WI 39, Gillett Suring WI 34, Pacelli WI 20, Racine Park WI 20)
Rumble on the Red @ Fargo
(Albert Lea 166.5, West Fargo ND 166.5, Jackson County West 160, Cambridge 154, New Prague 126.5, Scott West 117, Foley 115.5, Omaha Skutt NE 113.5, Lakeville North 112, Coon Rapids 102.5, Benilde-Saint Margaret's 100, Cleveland NM 99, Moorhead 98, South Border ND 96.5, Spearfish SD 93.5, Frazee 91, Tri-Valley SD 91, Totino Grace 87, Woodbury 81.5, Minneota 79, Saint Cloud Apollo 79, Anoka 78, Chaska/Chanhassen 75, Rosemount 75, Carrington ND 70, Eden Prairie 70, Farmington 69, Faribault 66, Thief River Falls 64.5, White Bear Lake 64, Fairmont/Martin County West 63.5, Lisbon ND 61.5, New London-Spicer 60, Minot WI 59, Canton SD 55, Byron 54, Kenyon 53.5, Eagan 53, Central Cass ND 52, Wayzata 50, Grand Forks Red River ND 49, Rapid City Stevens SD 49, Adrian 48, Fargo Davies ND 48, Madelia/Truman 48, Royalton 46.5, Becker 45, Fargo North ND 44, Delano 36, Osseo 34, Valley City ND 34, Elk River 32, Trinity School at River Ridge 31.5, East Ridge 31, Saint Cloud Tech 28, Windom/Mountain Lake/Butterfield 28, Fargo South ND 26.5, Andover 25, Stewartville 23, Fertile-Beltrami 22, Hillsboro ND 20, Dilworth-Glyndon-Felton 14, Wahpeton ND 14, Albany 12.5, Sisseton SD 9)
 
January 3 2013
Albert Lea 48, Waterville/Janesville 21 @ Mankato East
Albert Lea 65 @ M ankato East 12
Waterville/Janeville 40 @ Mankato East 29
Alexandria 31 @ Willmar 30
Andover 20 @ Anoka 51
Apple Valley 33 @ Eagan 6
Austin 44 @ Mankato West 33
Barnesville 52, Breckenridge 19 @ Parkers Prairie
Barnesville 72 United Clay Becker 6 @Parkers Prairie
Barnesville 44 @ Parkers Prairie 30
Breckenridge 38 United Clay Becker 21 @ Parkers Prairie
Breckenridge 39 @ Parkers Prairie 30
United Clay Becker 21 @ Parkers Prairie 48
Big Lake 12 @ Saint Michael-Albertville 55
Blackduck/Cass Lake 60 @ Red Lake County Central 9
Blaine 51, Minneapolis South 24 @ Armstrong
Blaine 54 @ Armstrong 18
Minneapolis South 47 @ Armstrong 27
Blue Earth 49 @ Fairmont/Martin County West 23
Brainerd 41 @ Fergus Falls 27
Buffalo 18 @ Monticello 66
Caledonia/Houston 12 @ Chatfield 50
Cloquet 37 @ Mille Lacs 33
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 36 @ Yellow Medicine East 34
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 47, Tracy-Milroy-Balaton 22 @ Yellow Medicine East
Tracy-Milroy-Balaton 18 @ Yellow Medicine East 47
Deer River 24 @ Grand Rapids 60
Elk River 34 @ Champlin Park 30
Fertile-Beltrami 45 @ Roseau 27
Greenbush-Middle River/Badger 40 @ Crookston 36
Hutchinson 48, Waconia 16 @ Glencoe-Silver Lake
Hutchinson 52 @ Glencoe-Silver Lake 23
Waconia 30 @ Glencoe-Silver Lake 42
Jackson County Central 38 @ Adrian 30
Kasson-Mantorville 74 @ Goodhue 6
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 35 @ New London-Spicer 21
LaCrescent 3 @ Cannon Falls 58
Lake City 55 @ Hayfield 15
Lewiston/Rushford 31 @ Dover-Eyota 42
Mahtomedi 27, Richfield 54 @ Tartan
Mahtomedi 21 @ Tartan 54
Richfield 21 @ Tartan 57
Maple Grove 12@ Coon Rapids 60
Osseo 4 @ Maple Grove 61
Maple River 31 @ United South Central 45
Montevideo 51@ Fulda/Slayton 24
Windom/Mountain Lake 66 @ Fulda/Slayton 12
Montgomery-Lonsdale/LeCenter 21 @ Sibley East 48
North Butler IA 60, Southland  6@ Northw00d-Kensett IA
Southland 21 @ Northwood-Kensett IA 26
North Saint Paul 3, South Saint Paul 72 @ Saint Thomas Academy
North Saint Paul 36 @ Saint Thomas Academy 42
South Saint Paul 75 @ Saint Thomas Academy 6
Osakis 55 @ Browerville 19
Ottertail County Central 6 @ Perham 65
Owatonna 46 @ Rochester Mayo 20
Park 14 @ Hastings 51
Park Rapids 9, Pequot Lakes/Pine River-Backus 61 @ Staples-Motley
Park Rapids 48 @ Staples-Motley 34
Pequot Lakes/Pine River-Backus 49 @ Staples-Motley 19
Paynesville 23, Wayzata 49 @ Kimball
Paynesville 21 @ Kimball 54
Wayzata 27 @ Kimball 36
Pelican Rapids 32 @ Border West 35
Pine Island 38 @ Triton 33
Riceville IA 36 @ Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 33
Riceville IA 33 Plainview-Elgin-Millville 34 @ Grand Meadow/LeRoy-Ostrrander 34
Plainview-Elgin-Millville 48 @ Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 28
River Valley 24 @ Madelia/Truman 48
Rochester John Marshall 24 @ Faribault 46
Saint Cloud Apollo  44@ Rocori 30
Saint Paul Harding 44 @ Saint Paul Como Park 30
Saint Paul Johnson 34 @ Saint Paul Central 36
Saint Peter 58 @ New Ulm 12
Sauk Rapids 25 @ Sartell 41
Scott West 62 @LeSueur-Henderson 10
Stillwater 31 @ Mounds View 29
Wabasha-Kellogg 33 @ Fillmore Central 34
Walker-Hackensack-Akeley 9 @ United  North Central 67
Waseca 12@ Saint James 61
West Central 18 @ New York Mills 58
Zumbrota-Mazeppa 58 @ Stewartville 11
 
January 4 2013
Albany 6 Pierz 51 @ Little Falls
Albany 8 @ Little Falls 69
Litchfield 23 Pierz 34@ Little Falls
Litchfield 12 @ Little Falls 63
Pierz 37@ Little Falls 32
Belgrade-Brooten Invitational
(Kerkhoven-Murdock-Sunburg 184.5, Minneota 154, Becker 149, Bertha-Hewitt/Verndale 118, Belgrade-Brooten 100, Ottertail County Central 54, Howard Lake-Waverly-Winsted 49, Long Prairie-Grey Eagle 19)
Blue Earth 56, Saint Clair 12@ New Richland-Ellendale
Blue Earth 42 @ New Richland-Ellendale 21
Saint Clair 14 @ New Richland-Ellendale 66
Bold 57 @ Benson 21
Dassel-Cokato 61 @ Rocori 15
Eden Prairie 33 @ Eastview 29
Faribault 36 @ Farmington 24
New Prague 28 @ Scott West 27
Pipestone 41 @ Worthington 31
Rogers 9 @ Cambridge 62
Rogers 14, Saint Francis 51 @ Cambridge
Saint Francis 26 @ Cambridge 48
Triton  42@ Hayfield 22
Triton 28, Zumbrota-Mazeppa 51 @ Hayfield
Zumbrota-Mazeppa 66 @ Hayfield 3
Rosemount 42 @ Burnsville 22
Virginia 0 @ Centennial 55
Watertown-Mayer 57 @ Norwood-Young America 10
 
January 5 2013
Benson Invitational
(Barnesville 183.5, Border West 143, Breckenridge 127, Minnewaska 126, Fergus Falls 123, Yellow Medicine East 122, Benson 121.5, Sauk Centre/Melrose 121.5, Mahnomen/Waubun 115.5, West Central 89, Ortonville 42)
Brooklyn Center Invitational
(Minnetonka 186, Osseo 185.5, Rogers 161.5, Minneapolis Patrick Henry 150.5, Saint Paul Central 143, South Saint Paul 140, Mahtomedi 124.5, Brooklyn Center 106, Orono 80.5, Rockford 56.5)
Burnsville Invitational
(Eastview 214, Amery WI 163, Burnsville 143.5 Forest Lake 139, Champlin Park 120.5, Mounds View 113, Irondale 98, Prescott WI 86, Richfield 74, Waseca 42, Saint Paul Highland Park 37.5, Washington Magnet Technology 27, Minneapolis Southwest 12)
Cambridge Invitational
(Prior Lake 238, Cambridge 196.5, Little Falls 142, Henry Sibley 108, Grand Rapids 96.5, Elk River 95, Blaine 92.5, Brainerd 81)
Cannon Falls Invitational
(Shakopee 216, Hastings 215, Cannon Falls 168.5, Lake Crystal-Wellcome Memorial 139.5, Woodbury 130.5, Kimball 130, Byron 72, Saint Charles 70, Trinity School at River Ridge 63, Rochester Century 61, Benilde-Saint Margaret's 42, Saint Croix Lutheran 34, Saint Paul Humboldt 0)
Central Cass Invitational
(South Border ND 256.5, Webster SD 234.5, Oakes ND 199, Frazee 164.5, Central Cass ND 156, North Border ND 140.5, Lisbon ND 135.5, LaMoure ND 68, Grafton ND 59, Hillsboro ND 59, West Fargo ND JV 56.5, Rugby ND 35, Larimore ND 32, Mayville-Portland ND 29, Ellendale/Edgeley ND 26, Kindred ND 13, Rolla ND 10)
Crestwood IA Invitational
(Decorah IA 222.5, Crestwood IA 217.5, Goodhue 194, Cedar Falls IA 188.5, Turkey Valley IA 155.5, Rochester John Marshall 144, Fillmore Central 121.5, Hayfield 66.5, Blooming Prairie 57, Southland 10)
Farmington Invitational
Park 35 Paynesville 30
Northfield 42 Paynesville 33
Lakeville North 31 Farmington 29
Paynesville 40 Farmington 34
Chatfield 48 Milaca 21
Milaca 35 Northfield 19
Farmington 45 Lake City 24
Chatfield 51 Lake City 19
Milaca 39 Park 28
Chatfield 48 Lakeville North 32
Lakeville North 42 Park 22
Northfield 48 Lake City 26
Foley Invitational
(Atwater-Cosmos-Grove City 223.5, Saint Cloud Apollo 158, Foley 136.5, Chaska/Chanhassen 125.5, North Branch 122.5, Monticello 122, Holdingford 116, Big Lake 87, Alexandria 86, Dassel-Cokato 77, East Ridge 77, Sauk Rapids 70, Buffalo 46, Foley JV 44, Park Center 23, Minneapolis Washburn 14)
Garretson SD Invitational
(Huron SD 184, Canton SD 170, Brandon Valley SD 153, Sioux Falls Roosevelt SD 143.5, Tri-Valley SD 125, Flandreau SD 116, West Central SD 111, Harrisburg SD 104.5, Dell Rapids SD 101.5, Luverne 94.5, Garretson SD 92, Fulda/Murray County Central 89, Vermillon SD 64, Lennox SD 32)
Hibbing Invitational
Chisago Lakes 44 Princeton 22
Mound-Westonka 41 Hibbing 39
Bemdiji 45 Nashwauk-Keewatin 18
Centennial 39 Mound-Westonka 33
Chisago Lakes 39 Bemidji 31
Hibbing 50 Virginia 18
Princeton 45 Nashwauk-Keewatin 21
Centennial 37 Chisago Lakes 33
Bemidji 44 Mound-Westonka 30
Hibbing 54 Nashwauk-Keewatin 21
Princeton 62 Virginia 9
Centennial 46 Bemidji 22
Chisago Lakes 36 Mound-Westonka 35
Princeton 42 Hibbing 33
Virginia 36 Nashwauk-Keewatin 30
Hopkins Invitational
(Lakeville South 224, Hopkins 185.5, Minneapolis South 163, Hinckley/Pine City 134, Maple Grove 116, Spring Lake Park 84.5, Saint Paul Como Park 49, Saint Thomas Academy 48)
Hudson WI Invitational
Plainview-Elgin-Millville 36 Stillwater 30
Stillwater 43 Boyceville WI 33
Hutchinson 51 Stillwater 17
Hudson Wi 56 Stillwater 6
Hutchinson 52 Boyceville WI 18
Hutchinson 48 Saint Paul Harding 7
Hudson WI 42 Hutchinson 30
Boyceville WI 57 Saint Paul Harding 21
Hudson Wi 72 Saint Paul Harding 6
Plainview-Elgin-Millville 60 Saint Paul Harding 19
Hudson WI 49 Plainview-Elgin-Millville 18
Plainview-Elgin-Millville 43 Boyceville WI 23
Kaukauna WI Invitational
(Southeast Polk 593.5, Montini Catholic IL 575, Marmion Academy 490, Bettendorf 432, Apple Valley 419.5, Glenbard North IL 402, Simley 365, Edwardsville IL 359, Waverly-Shell Rock 356, West Fargo ND 349.5, Lockport 303.5, Luxemburg-Casco 302, Kaukauna WI 298, Davenport Assumption IA 290, Mount Carmel IL 283.5, Port Washington WI 259, Plainfield Central IL 251, Sparta WI 204.5, Ellsworth WI 184.5, Hartland Arrowhead WI 158, Plainview IL 138, Kenyon-Wanamingo 137.5, Stoughton WI 135.5, Sheboygan Falls Wi 120, Hartford WI 116, Wrightstown WI 112.5, Wisconsin Dells 104.5, Pewaukee WI 53)
LaCrescent Invitational
Dover-Eyota 56 LaCrescent 6
Dover-Eyota 66 LaCrosse Logan WI 12
Dover-Eyota 48 Wabasha-Kellogg 32
LaCrosse Logan WI 48 LaCrescent 27
LaCrosse Aquinas WI 52 LaCrescent 24
Wabasha-Kellogg 37 Glenwood City WI 30
Wabasha-Kellogg 46 LaCrosse Aquinas WI 24
LeSueur-Henderson 40, Mankato West 39 @ Saint Peter
LeSueur-Henderson 9 @ Saint Peter 64
Mankato West 9 @ Saint Peter 63
Maple River Invitational
(Albert Lea 211.5, Maple River 137,  Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 87, Medford 61, Zumbrota-Mazeppa 53, Madelia/Truman 47, New Ulm 47)
Milbank SD Invitational
Canby 51 Marshall 20
Canby 52 Milbank SD 14
Canby 45 Sisseton SD 27
Canby 66 Warner/Northwestern SD 9
Milbank SD 45 Marshall 24
Sioux Falls Washington SD 55 Marshall 22
Marshall 42 Sisseton SD 39
Mora Invitational
(Saint Francis 180.5, Mora 175.5, Waconia 168, Annandale/Maple Lake 166.5, Aitkin 155.5, Zimmerman 107, Saint Cloud Tech 101, Rush City/Braham 83.5, Albany 61, Spectrum 54)
Norwood-Young America Invitational
(Eden Valley-Watkins 170.5, Saint Michael-Albertville JV 168.5, Sibley East 164, Norwood-Young America 157, Delano 135, Saint Paul Johnson 106.5, Redwood Valley 67, Minnehaha Academy/DeLaSalle 42)
Ogilvie Invitational
(Glencoe-Silver Lake 221, Sartell 197, Crosby-Ironton 113, Columbia Heights 97, Ogilvie 80, Deer River 72, Minneapolis Edison 60)
Owatonna Invitational
Owatonna 59 United South Central 6
Owatonna 57 Caledonia/Houston 15
Coon Rapids 34 Owatonna 23
Adrian 35 Owatonna 32
Adrian 32 United South Central 27
Adrian 49 Caledonia/Houston 27
Adrian 36 Coon Rapids 35
Coon Rapids 42 United South Central 21
Coon Rapids 43 Caledonia/Houston 25
United South Central 42 Caledonia/Houston 25
Perham Invitational
(Moorhead 213.5, New London-Spicer 184, Perham 183, United North Central 179.5, New York Mills 158, Detroit Lakes 113, Roseau 83.5, Walker-Hackensack-Akeley 57, Mille Lacs 33)
Pine to Prairie Invitational @ Fertile-Beltrami
(Fosston/Bagley 185.5, Thief River Falls 182, Fertile-Beltrami 138 United Clay Becker 134.5, East Grand Forks 126.5, Staples-Motley 88, West Marshall 66, Red Lake County Central 44)
Pipestone Invitational
(Wabasso/Red Rock Central 343, Pipestone 255, Omaha Burke NE 230, Tracy-Milroy-Balaton 90, Tea SD 66)
Sioux City East Invitational
Jackson County Central 38 Rock Valley IA 35
Jackson County Central 60 Sioux City East IA 18
Ankeny IA 48 Jackson County Central 33
Jackson County Central 50 Bishop Heelan IA 18
Jackson County Central 54 Storm Lake IA 22
Superior WI Invitational
(Ladysmith WI 191, Eau Claire Memorial WI 169.5, Cloquet 164.5, Superior WI 156, Ashland WI 114.5, Northwoods WI 111.5, Northwestern WI 81, Bayfield Wi 54, Shell Lake WI 45, Proctor 26)
Tartan Invitational
(Tartan 276.5, Andover 215, Cretin-Derham Hall 153, Roseville 136, Armstrong 122, Roseville 54, North Saint Paul 75.5)
 
January 7 2013
Faribault 60, Saint Charles 17 @ Winona
Faribault 60 @ Winona 16
Saint Charles 40 @ Winona 32
 
January 8 2013
Atwater-Cosmos-Grove City 47 @ Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 17
Benilde-Saint Margaret's 53, Spectrum 21 @ Richfield
Benilde-Saint Margaret's 47 @ Richfield 30
Spectrum 24 @ Richfield 38
Blooming Prairie 24 @ United South Central 55
Breckenridge 8, Perham 62 @ Pelican Rapids
Breckenridge 21 @ Pelican Rapids 48
Perham 54@ Pelican Rapids 16
Browerville/Eagle Valley 21 @ Ottertail County Central 55
Caledonia/Houston 32 @ Decorah IA 40
Canby 52, Paynesville 15 @ Bold
Canby 31 @ Bold 30
Paynesville 35 @ Bold 17
Crestwood WI 57 @ Fillmore Central 21
Dilworth-Glyndon-Felton 12 @ Barnesville 53
East Grand Forks 39 @ Fertile-Beltrami 40
Eden Valley-Watkins 66, Rockford 12 @ Pierz
Eden Valley-Watkins 19 @ Pierz 51
Rockford 7 @ Pierz 72
Frazee 51 @ Fergus Falls 12
Fulda/Slayton 32, Marshall 40 @ Adrian
Fulda/Slayton 19 @ Adrian 51
Marshall 14 @ Adrian 61
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 60, LeSueur-Hednerson 20 @ Watertown- Mayer
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 28 @ Watertown-Mayer 36
LeSueur-Henderson 7 @ Watertown-Mayer 65
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 29 @ Wabasso/Red Rock Central 31
Little Falls 57, Sartell 10 @ Saint Cloud Tech
Little Falls 56 @ Saint Cloud Tech 22
Sartell 44 @ Saint Cloud Tech 21
Mahnomen/Waubun 22 @ Fosston/Bagley 54
New Ulm 38 @ Madelia/Truman 39
Medford 24, Saint Clair 52 @ Montgomery-Lonsdale/LeCenter
Medford 30 @ Montgomery-Lonsdale/LeCenter 52
Saint Clair 21 @ Montgomery-Lonsdale/LeCenter 49
Milaca 29 @ Chisago Lakes 31
Minnewaska 37, West Central 36 @ Ortonville
Minnewaska 51 @ Ortonville 30
West Central 54 @ Ortonville 21
Mora 28 @ Becker 40
New York Mills 37 @ Bertha-Hewitt/Verndale 31
Park Rapids 6 @ Detroit Lakes 56
Pequot Lakes/Pine River-Backus 52 @ Blackduck/Cass Lake 22
River Valley 12 @ Saint James 60
Rocori 19 @ Alexandria 47
Royalton 20 @ Osakis 49
Sauk Centre/Melrose 38 @ Long Prairie-Grey Eagle 22
Sisseton SD 24 @ Border West 46
Staples-Motley 6 @ United North Central 64
Tracy-Milroy-Balaton 3 @ Minneota 57
 
January 9 2013
Saint Paul Como Park 25 @ Saint Paul Johnson34
Minnehaha/DeLaSalle 15 @ Saint Paul Johnson 63
Saint Thomas Academy 20 @ Saint Paul Johnson 60
Saint Paul Como Park 43 Minnehaha/DeLaSalle 21 @ Saint Paul Johnson
Saint Paul Como Park 60 Saint Thomas Academy 21 @ Saint Paul Johnson
Minnehaha/DeLaSalle 42 Saint Thomas Academy 15 @ Saint Paul Johnson
Minneapolis Patrick Henry 42 @ MInneapolis Roosevelt 27
 
January 10 2013
Alexandria 47 @ Fergus Falls 22
Anoka 40 @ Elk River 34
Barnesville 64 @ Fertile-Beltrami 6
Blaine 39 @ Champlin Park 33
Burnsville 9 @ Prior Lake 57
Byron 28 @ Stewartville 36
Cambridge 73 @ Buffalo 0
Cannon Falls 57 @ Goodhue 18
Cannon Falls 65, Wabasha-Kellogg 12 @ Goodhue
Wabasha-Kellogg 27 @ Goodhue 45
Rochester john Marshall 30 @ Goodhue 49
Rochester John Marshall 37 Wabasha-Kellogg 36 @ Goodhue
Watertown-Mayer 27 @ New Prague 31
Columbia Heights 3 @ Totino Grace 76
Chisago Lakes 66 Columbia Heights 15 @ Totino Grace
Chisago Lakes 29 @ Totino Grace 39
Coon Rapids 60 @ Andover 15
Cretin-Derham Hall 6, Hastings 72 @ Woodbury
Cretin-Derham Hall 6 @ Woodbury 73
Hastings 47 @ Woodbury 19
Dassel-Cokato 15, New London-Spicer 50 @ Annandale/Maple Lake
Dassel-Cokato 37 @ Annandale/Maple Lake 31
Litchfield 37  New London-Spicer 36 @ Annandale/Maple Lake
Litchfield 27 @ Annandale/Maple Lake 39
Delano 10, Hutchinson 63 @ Glencoe-Silver Lake
Delano 11 @ Glencoe-Silver Lake 63
Hutchinson 63 Orono 10  @ Glencoe-Silver Lake
Orono 15 @ Glencoe-Silver Lake 58
DeSoto WI 25 @ LaCrescent 36
Detroit Lakes 38, Dilworth-Glyndon-Felton 24 @ Moorhead
Detroit Lakes 26 @ Moorhead 36
Dilworth-Glyndon-Felton 6 @ Moorhead 52
Eagan 34, Stillwater 33 @ Farmington
Eagan 19 @ Farmington 47
Stillwater 25 @ Farmington 50
Eastview 22 @ Lakeville North 46
Eden Prairie 61 @ Minnetonka 12
Fulda/Slayton 39, River Valley 30 @ Wabasso/Red Rock Central
Fulda/Slayton 15 @ Wabasso/Red Rock Central 51
River Valley 6 @ Wabasso/Red Rock Central 49
Grand Forks Red River ND 62, Roseau 12 @ Thief River Falls
Grand Forks Red River ND 37 @ Thief River Falls 38
Roseau 12 @ Thief River Falls  68
Henry Sibley 55, Mahtomedi 16 @ North Saint Paul
Henry Sibley 62 @ North Saint Paul 6
Mahtomedi 54 @ North Saint Paul 28
Hopkins 54,  Park 18 @ Wayzata
Hopkins 29@ Wayzata 39
Park 21 @ Wayzata 51
Irondale 19 @ North Branch 50
Jackson County Central 47, Marshall 24 @ Worthington
Jackson County Central 46 @ Worthington 24
Marshall 27 @ Worthington 45
Kasson-Mantorville 61 @ Zumbrota-Mazeppa 6
Kenyon-Wanamingo 52 @ Triton 18
Kimball 39 @ Royalton 37
Mankato East 18 @ Rochester Mayo 54
Mankato West  12@ Albert Lea 63
Medford 17 @ Waterville/Janesville 64
Minneapolis Edison 9@ Minneapolis Southwest 55
Minneapolis Roosevelt 18 @ Minneapolis Washburn 48
Minneapolis Patrick Henry 34, Minneapolis South 39 @ Minneapolis Southwest
Minnehaha Academy/DeLaSalle 15, Spectrum 54 @ Saint Croix Lutheran
Minnehaha Academy/DeLaSalle 18 @ Saint Croix Lutheran 60
Spectrum 35 @ Saint Croix Lutheran 33
Minnewaska 28 @ Morris/Hancock 43
Monticello 9 @ Saint Michael-Albertville 61
New York Mills 24 @ Perham 42
Northfield 18 @ Shakopee 42
Norwood-Young America 42 @ Madelia/Truman 28
Ogilvie 24 @ Rush City/Braham 54
Park Rapids, 59 Virginia 18 @ Walker-Hackensack-Akeley
Virginia 24 @ Walker-Hackensack-Akeley 51
Park Rapids 49 @ Walker-Hackensack-Akeley 30
Richfield 60 @ Saint Thomas Academy 12
Rochester Century 41, Winona33 @ Owatonna
Rochester Century 0 @ Owatonna 80
Winona 9 @ Owatonna 69
Rocori 33 @ Eden Valley-Watkins 40
Paynesville 32 @ Eden Valley-Watkins 36
Rogers 21 @ Big Lake 50
Rosemount 38 @ Bloomington Kennedy 24
Saint Clair 7, Waterville/Janesville 66 @ Blooming Prairie
Saint Clair 34 @ Blooming Prairie 48
Waterville/Janesville 58 @ Blooming Prairie 24
Saint Cloud Apollo 28 @ Holdingford 45
Saint Francis 57 @ Cooper 6
Saint James 59 @ New Ulm 9
Saint Paul Central  64@ Saint Paul Highland Park 18
Saint Paul Humboldt 12 @ Washington Magnet 66
Simley 52, South Saint Paul 13 @ Tartan
Simley 53 @ Tartan 21
South Saint Paul 56 @ Tartan 16
Spring Lake Park 33 @ Fridley 38
Waconia 24, Willmar 42 @ Mound-Westonka
Willmar 42 @ Mound-Westonka 27
Waconia 40 @ Mound-Westonka 33
White Bear Lake 50 @ Mounds View 12
Yellow Medicine East 38 @ Montevideo 28
Zimmerman 28 @ Milaca 39
 
January 11 2013
Armstrong 36, Roseville 24 @ Maple Grove
Armstrong 37 @ Maple Grove 36
Roseville 33 @ Maple Grove 44
Litchfield 58 Becker JV 15 @ Becker
Litchfield 27 @ Becker 45
Blaine 39 Litchfield 32 @ Becker
Blaine 18 @ Becker 56
Saint Paul Johnson 6 @ Becker 72
Delano 44 Becker JV 34 @ Becker
Becker JV 43 Saint Pual Johnson 33 @ Becker
Blaine 54 Delano 22 @ Becker
Delano 48 Saint Paul Johnson 15 @ Becker
Blue Earth-Winnebago-Frost 63 @ Waseca 20
East Ridge  21@ Eagan 49
Faribault  57@ Austin 9
Fillmore Central 40, Northw00d-Kensett IA 24 @ Southland
Fillmore Central 54 @ Southland 17
Northwo0d-Kensett IA 36 @ Southland 40
Foley 44@ Princeton 18
Forest Lake 46 @ Eden Prairie 28
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 30 @ Caledonia/Houston 43
Lakeville South 25 @ Apple Valley 50
Minnetonka Invitational
(Anoka 252.5, Henry Sibley 243.5, Minnetonka 139.5, Orono 112, Brooklyn Center 100, Burnsville 92, Mound-Westonka 84, Minneapolis Washburn 71.5, MInnehaha Academy/DeLaSalel 0)
Norwood-Young America 27 @ Montgomery-Lonsdale/LeCenter 40
Osseo 65 Park Center  14@ Centennial
Osseo 15 @ Centennial 65
Park Center 14 @ Centennial 63
Redwood Valley 14, Zumbrota-Mazeppa 57 @ Bold
Redwood Valley 22 @ Bold 50
Zumbrota-Mazeppa 30 @ Bold 37
Saint Francis Invitational
(Eden Prairie 201, Elk River  184.5, Waconia 177, Saint Francis 168, Andover 122.5, Buffalo 88, New Ulm 57)
Sibley East 20 @ Scott West 37
 
January 12 2013
Centennial Invitational
Rosemount 46 Wabasha-Kellogg 21
Champlin Park 30 Roseville 18
Wabasha-Kellogg 61 Roseville 9
Centennial 32 Rosemount 26
Centennial 58 Champlin Park 9
Simley 51 Roseville 15
Simley 41 Wabasha-Kellogg 25
Simley 46 Centennial 15
Rosemount 40 Champlin Park 12
Central Lyon IA Invitational
Luverne 61 Sioux Center IA 12
Luverne 45 Central Lyon IA 31
Luverne 46 Sibley-Ocheyedan IA 25
Luverne 55 Sioux Falls O'Gorman  SD 17
Estherville IA Invitational
Blue Earth 65 Bishop Heelan IA 12
Blue Earth 43 Spirit Lake  IA 32
Blue Earth 40 Forest Lake IA 31
Blue Earth 52 Estherville IA 16
Linn-Marr IA 48 Blue Earth 18
Harrisburg SD Invitational
(Beresford SD 198.5, Sioux Falls Roosevelt SD 185.5, Madison SD 165, Sioux Falls Washington SD 164, Fulda/Murray County Central 131, Vermillon SD 123.5, Dakota Valley SD 82, Harrisburg SD 72, Tea SD 56.5, Scotland SD 40, Gross Catholic NE 23)
Pine City/Hinckley  Invitational
(Saint Peter 223, Glenwood City WI 166.5, Chisago Lakes 135.5, Pine City/Hinckley 132,  Spectrum 113, Rush City/Braham 104.5, Big Lake 101, Benidle-Saint Margaret's 60. Virginia 46 Ogilvie 39)
Mauston WI Invitational
Goodhue 51 Holmen WI 22
Goodhue 48 Black River Falls WI 22
Goodhue 45 West Salem WI 36
Goodhue 50 New Lisbon WI 22
Goodhue 37 Mauston WI 34
Mitchell SD Invitational
(Pierre SD 175, Parkston SD 163,,Totino Grace 141.5, Watertown SD 94, Bon Homme SD 92, Wagner SD 90, Howard SD 82.5, Mitchell SD 66, Winner SD 66)
Montgomery-Lonsdale/LeCenter Invitational
(Lewiston/Rushford 202, New Prague 188, Waterville/Janesville 159.5, Montgomery-Lonsdale/LeCenter 139.5, Mankato East 122, Medford 100, Triton 98, Saint Clair 94.5, Farmingtonm 75, Blooming Prairie 65)
Monticello Invitational
Shakopee 30 Alexandria 22
Monticello 39 Alexandria 24
Alexandria 39 Hopkins 26
Shakopee 45 Annandale/Maple Lake 24
Annandale/Maple Lake 32 Monticello 31
Annandale/Maple Lake 51 Hopkins 16
Willmar 53 Hopkins 12
Shakopee 45 Willmar 21
Shakopee 37 Faribault  28
Faribault 36 Monticello 31
Alexandria 42 Faribault 24
Faribault 35 Willmar 31
Annandlae/Maple Lake 36 Willmar 27
Monticello 60  Hopkins 18
Mounds View Invitational
Mounds View 61 Spring Lake Park 9
Mounds View 42 Maple Grove 19
Mounds View 57 Tartan 19
Owatonna 64 Mounds View 9
North Branch 61 Tartan 6
Owatonna 54 Spring Lake Park 6
North Branch 71 Park Center 6
Owatonna 73 Maple Grove 9
Spring Lake Park 35 Park Center 22
Maple Grove 39 Spring Lake Park 31
Tartan 52 Park Center 10
Owatonna 50 North Branch 18
Osage IA Invitational
Kasson-Mantorville 59 Clear Lake IA 15
Kasson-Mantorville 57 Independence IA 9
Kasson-Mantorville 47 Osage IA 9
Kasson-Mantorville 48 Davenport Assumption IA 19
Plainview-Elgin-Millville Invitational
(Scott West 193.5, Plainview-Elgin-Millville 175,  Maple River 130, Lake City 111.5, Byron 101.5,  Fillmore Central 88, Eau Claire North WI 86, Austin 76, Waseca 52.5, Winona 49, Southland 19)
Richfield Invitational
(Lakeville North 227, Big Lake 186, Wayzata 158.5,  Park 151.5, Northfield 149.5, South Saint Paul 141, Richfield 109,  Saint Paul Como Park 14,  Minneapolis Washburn 6)
Rock Valley IA Invitational
(Rock Valley IA 199, Marcus-Meridan IA 139, Sioux Falls Lincoln SD 128, Okoboji IA 112, Worthington 108, Akron-Westfield IA 107, Floyd Valley IA 95, Western Christen IA 89, West Sioux IA 58)
Saint Cloud Tech Invitational
Saint Cloud Apollo 54 Saint Cloud Tech 13
Saint Michael-Albertville 54 Sauk Rapids 3
Cambridge 67 Saint Cloud Tech 9
Albert Lea 57 Saint Cloud Apollo 21
Hastings 41 Foley 17
Foley 62 Sauk Rapdis 6
Foley 40 Saint Cloud Apollo 24
Saint Michael-Albertville 46 Albert Lea 9
Cambridge 36 Hastings 18
Saint Michael-Albertville 51 Hastings 18
Albert Lea 34 Cambridge 31
Sauk Rapids 57 Saint Cloud Tech 7
Saint Croix Lutheran Invitational
(Minneapolis Patrick Henry 205, Fridley 193, Saint Croix Lutheran 173.5, Brooklyn Center 137, Chisago Lakes 114, Saint Thomas Academy 60, Minnehaha Academy/DeLaSalle 44, Cochrane-Fountain City WI 11)
 Lake Crystal-Wellcome Memorial 34, Saint James 16@ Windom/Mountain Lake/Butterfield
Lake Crystal-Wellcome Memorial 57 West Lyon IA 18 @ Windom/Mountain Lake/Butterfield
Lake Crystal-Wellcome Memorial 32 @ Windom/Mountain Lake/Butterfield 27
Saint James 64 West Lyon IA 9 @ Windom/Mountain Lake/Butterfield
United South Central 57 West Lyon IA 18 @ Windom/Mountain Lake/Buttefield
Saint James 45 @ Windom/Mountain Lake/Buttefield 27
United South Central 39 @ Windom/Mountain Lake/Butterfield 27
Sibley East Invitational
Cretin-Derham Hall 46 Saint Agnes 24
River Valley 48 Saint Agnes 36
Saint Agnes 46  Trinity School 26
Sibley East 65 Saint Agnes 12
River Valley 49 Cretin-Derham Hall 12
River Valley 51 Trinity School 24
Sibley East 49 River Valley 22
Sibley East 49 Trinity School 12
Sibley East 61 Cretin-Derham Hall 12
Stewartville Invitational
(New Hampton IA 188, Rochester John Marshall 175.5,  Caledonia/Houston 136, Dover-Eyota 126, New Richland-Ellendale 124.5, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 120, Stewartville 120 Rochester John Marshall 113.5, Rochester Century 64)
Stillwater Invitational
Mahtomedi 43 North Saint Paul 20
Minneapolis South 37 River Falls WI 33
River Falls WI 43 Mahtomedi 20
Minneapolis South 51 North Saint Paul 21
Bloomington Kennedy 54 Mahtomedi 6
Bloomington Kennedy 57 Somerset WI 21
Stillwater 38 Bloomington Kennedy 23
Chatfield 61 River Falls WI 16
Chatfield 63 Somerset WI 13
Chatfield 43 Stillwater 27
Somerset Wi 33 Minneapolis South 31
Stillwater 75 North Sant Paul 6
Tri-Valley SD Invitational
(Pipestone 228,  Tri-Valley SD 176, Dell Rapids SD 164, Garretson SD 155, Flandreau SD 142, Miller SD 139, Elk Point SD 121, Parker SD 83, Kimball SD 39, Sioux Valley SD 30, Wessington Springs SD 26, Marion SD 23)
Wabasso/Red Rock Central Invitational
Adrian 35 Canby 31
Canby 35 Zumbrota-Mazeppa 28
Wabasso/Red Rock Central 48 Canby 12
Wabasso/Red Rock Central 44 Zumbrota-Mazeppa 15
Adrian 41 Zumbrota-Mazeppa 28
Wabasso/Red Rock Central 42 Adrian 30
Zimmerman Invitational
(Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 226.5, Grand Rapids 172.5, Pine Island 157, Princeton 151, East Ridge 94, Ziimmerman 94, Rogers 64, Rockford 48, Cooper 45)
 
January 14, 2013
Kasson-Mantorville 42 @ Kenyon-Wanamingo 16
Kasson-Mantorville 60 Lake City 0 @ Kenyon-Wanamingo
Lake City 15 @ Kenyon-Wanamingo 46
 
January 15 2013
Bertha-Hewitt/Verndale  19@ United North Central 43
Chatfield 52 @ Wabasha-Kellogg 15
Crosby-Ironton 40Mille Lacs 37 @ Aitkin
Crosby-Ironton 22 @ Aitkin 43
Mille Lacs 9 @ Aitkin 62
Detroit Lakes 72 @ East Grand Forks 72
Detroit Lakes 51 Roseau 27 @ East Grand Forks
Detroit Lakes  71Walker-Hackensack-Akeley 11@ East Grand Forks
Roseau 42 @ East Grand Forks 43
Roseau 52 Walker-Hackensack-Akeley 30 @ East Grand Forks
Walker-Hackensack-Akeley 48 @ East Grand Forks 36
Fertile-Beltrami 27 @ Dilworth-Glyndon-Felton 44
Foley 21 @ Atwater-Cosmos-Grove City 44
Fosston/Bagley15 @ Greenbush-Middle River/Badger56
Fulda/Slayton 36, Redwood Valley 48 @ Minneota
Fulda/Slayton 12 @ Minneota 67
Redwood Valley 12 @ Minneota 57
Hibbing 25 @ Grand Rapids 46
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 48, Willmar 20 @ Bold
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 56 @ Bold 15
Willmar 34 @ Bold 38
Long Prairie-Grey Eagle 45 @ Browerville/Eagle Valley 31
Madelia/Turman 4, Wabasso/Red Rock Central 59 @ Saint James
Madelia/Truman 19 @ Saint James 57
Wabasso/Red Rock Central 57 @ Saint James 9
Mahnomen/Waubun 48 @ Red Lake County Central 28
Mankato East 12, Saint Peter 58 @ Waseca
Mankato East 45 @ Waseca 30
Saint Peter 71 @ Waseca 12
Marshall 39 @ Yellow Medicine East 31
Minnewaska 30 @ Belgrade-Brooten 39
New York Mills 30, Osakis 39 @ Border West
New York Mills 31 @ Border West 45
Osakis 28 @ Border West 52
Ogilvie 6, Pierz 66 @ Hinckley/Pine City
Ogilvie 9 @ Hinckley/Pine City 66
Pierz 57 @ Hinckley/Pine City 9
Park Rapids 20 @ Crookston 54
Pelican Rapids  9@ Barnesville 56
Perham 19 @ Frazee 37
Proctor 12@ Nashwauk-Keewatin 42
Rockford 21 @ Norwood-Young America 58
Sauk Centre/Melrose 21 @ Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 46
Sibley East 52 @ LeSueur-Henderson 22
Staples-Motley 39 @ Wadena-Deer Creek 40
Waterville/Janesville 15 @ Lake Crystla-Wellcome Memorial 45
 
January 16 2013
Minneapolis Edison 24 @ Saint PaulHarding 51
Saint Paul Highland Park 15 @ Saint Paul Harding 56
Minneapolis Edison 26 Saint Paul Highland Park 54 @ Saitn Paul Harding
Tartan 64 @ North Saint Paul 15
Minneapolis South 66 @ Minneapolis Washburn 6
Minneapolis Southwest7 Minneapolis South 60 @ Minneapolis Washburn
Minneapolis Southwest 49 @ Minneapolis Washburn 15
 
January 17 2013
Albert Lea 43 @ Faribault 21
Alexandria 51 @ Sauk Centre/Melrose 13
Andover 43 @ Armstrong 33
Annandale/Maple Lake 27 @ New London-Spicer 37
Anoka 58 @ Park Center 12
Atwater-Cosmos-Grove City 55 @ Paynesville 12
Austin 42 @ Rochester Century 36
Becker  63@ Albany 9
Benson 37, Montevideo 30 @ Morris/Hancock
Benson 19 @ Morris/Hancock 47
Montevideo 30 @ Morris/Hancock 37
Big Lake 36 @ Monticello 29
Blackduck/Cass Lake 46, Fosston/Bagley 31 @ Bemidji
Blackduck/Cass Lake 21 @ Bemidji 46
Fosston/Bagley 18 @ Bemidji 54
Blooming Prairie  9@ Hayfield 59
Breckenridge 30, Browerville/Eagle Valley 40 @ West Central
Breckenridge 37 @ West Central 42
Browerville 28 @ West Central 45
Buffalo  27@ Rogers 43
Caledonia/Houston 44 @ Dover-Eyota 22
Centennial 41 @ Blaine 21
Champlin Park 57, Irondale 24 @ Osseo
Champlin Park 27 @ Osseo 33
Irondale 21 @ Osseo 46
Cloquet 35 @ Rush City/Braham 36
Cretin-Derham Hall 42, Saint Croix Lutheran 27 @ Trinity School at River Ridge
Cretin-Derham Hall 39 @ Trinity School at River Ridge 32
Saint Croix Lutheran 46 @ Trinity School at River Ridge 33
Eden Prairie 51 @ Hopkins 18
Farmington 17, New Prague 60 @ Northfield
Farmington 28 @ Northfield 45
New Prague 51 @ Northfield 23
Fergus Falls 34 @ Rocori 33
Henry Sibley 39, South Saint Paul 33 @ Richfield
Henry Sibley 46 @ Richfield 30
South Saint Paul 59 @ Richfield 14
Pine City/Hinckley 57, Saint Agnes 15 @ Spectrum
Pine City/Hinckley 54 @ Spectrum 22
Saint Agnes 37 @ Spectrum 35
Holdingford 30 @ Kimball 33
Jackson County Central 55, Luverne 18 @ Redwood Valley
Jackson County Central 58 @ Redwood Valley 18
Luverne 55 @ Redwood Valley 10
Kenyon-Wanamingo 48, New Richland/Ellendale 15 @ Chatfield
Kenyon-Wanamingo 30 @ Chatfield 39
New Richland-Ellendale 18 @ Chatfield 51
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 61 @ Tracy-Milroy-Balaton 12
Lakeville North 40 @ Burnsville 32
Lewiston/Rushford 48, Wabasha-Kellogg 29 @ Grand Meadow/LeRoy-Ostrander
Lewiston/Rushford 48 @ Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 30
Little Falls 44 @ Sauk Rapids 22
Wabasha-Kellogg 40 @ Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 34
Maple Grove 24 @ Elk River 48
Milaca 62, Mille Lacs 13 @ Princeton
Milaca 43 @ Princeton 18
Mille Lacs 15 @ Princeton 68
Minneota 73, Ortonville 6 @ Canby
Minneota 28 @ Canby 27
Ortonvile 12 @ Canby 60
Montgomery-Lonsdale/LeCenter 48, Rockford 12 @ Watertown-Mayer
Montgomery-Lonsdale/LeCenter 12 @ Watertown-Mayer 64
Rockford 0 @ Watertown-Mayer 79
Mound-Westonka 9, Saint Michael-Albertville 58 @ Hutchinson
Mound-Westonka 31 @ Hutchinson 46
Saint Michael-Albertville 62 @ Hutchinson 6
Mounds View 24 @ Saint Francis 41
New York Mills 10 @ Barnesville 52
North Branch 65 @ Fridley 7
Ottertail County Central 62, Parkers Prairie 12 @ Wadena-Deer Creek
Ottertail County Central 42 @ Wadena-Deer Creek 37
Parkers Prairie 30 @ Wadena-Deer Creek 45
Owatonna 72 @ Mankato East 4
Pequot Lakes/Pine River-Backus  30@ United North Central 33
Pine Island 30 @ Lake City 40
Pipestone 59 @ Fulda/Murray County Central 12
Plainview-Elgin-Millville 45 @ Saint Charles 25
Prior Lake 51 Shakopee  9@ Eagan
Prior Lake 50 @ Eagan 9
Shakopee 40 @ Eagan 16
River Valley 24 @ Maple River 46
Sibley East 48 @ Maple River 29
Rochester John Marshall 48 @ Winona 16
Rochester Mayo 56 @ Mankato West 15
Rosemount  45@ Lakeville South 36
Royalton 54 @ Long Prairie-Grey Eagle 21
Saint Cloud Tech 22 @ Brainerd 45
Saint James 48 @ Fairmont/Martin County West 12
Saint Paul Humboldt 6 @ Saint Paul Como Park 65
Saint Paul Johnson 48 @ Washington Magnet 30
Saint Peter 30 @ Blue Earth 38
Saint Thomas Academy 3, Simley 72 @ Mahtomedi
Saint Thomas Academy 12 @ Mahtomedi 62
Simley 55 @ Mahtomedi 13
Spring Lake Park 32 @ Cooper 36
Stewartville 11 @ Kasson-Mantorville 59
Stillwater 36 @ Park 29
Triton 15 @ Goodhue 65
Wayzata 48 @ Minnetonka 27
Willmar  31@ Sartell 32
Woodbury 28 @ Forest Lake 35
Worthington 19 @ Adrian 53
Zumbrota-Mazeppa 64 @ LaCrescent 15
 
January 18 2013
Holdingford 45, Zimmerman 28 @ Foley
Holdingford 28 @ Foley 46
Zimmerman 12 @ Foley 64
Apple Valley 57 @ Eastview 9
Armstrong 63, Minneapolis Roosevelt 12 @ East Ridge
Armstrong 22 @ East Ridge 51
Minneapolis Roosevelt 6 Rogers 55 @ East Ridge
Minneapoois Roosevelt 6 @ East Ridge 72
Rogers 39 @ East Ridge 37
Benson 27, Howard Lake-Waverly-Winsted 51  @ Osakis
Benson 27 @ Osakis 54
Howard Lake-Waverly-Winsted 24 @ Osakis 53
Albany 32 Howard Lake-Waverly-Winsted 28 @ Osakis
Benson 48 Albany 32 @ Osakis
Benson 48 Browerville 30 @ Osakis
Albany 27 @ Osakis 48
Howard Lake-Waverly-Winsted 48 Browerville 22 @ Osakis
Centennial 56, Grand Rapids 13 @ North Branch
Centennial 57 Nashwauk-Keewatin 21 @ North Branch
Grand Rapids 27 @ North Branch 35
Nashwauk-Keeatin 10 @ North Branch 60
Coon Rapids 38 @ Monticello 32
Cooper 22, Rocori 47 @ Mound-Westonka
Cooper 22  Wayzata 47 @ Mound-Westonka
Cooper 15 @ Mound-Westonka 43
Rocori 19 Wayzata 57 @ Mound-Westonka
Rocori 19 @ Mound-Westonka 25
Wayzata 38 @ Mound-Westonka 26
Crosby-Ironton 27, Paynesville 51 @ Pierz
Crosby-Ironton 15 Sauk Rapids 58 @ Pierz
Crosby-Ironton 15 @ Pierz 50
Paynesville 40 Sauk Rapids 29 @ Pierz
Paynesville 12 @ Pierz 53
Sauk Rapids 18 @ Pierz 55
Cretin-Derham Hall 12, Stillwater 64 @ White Bear Lake
Cretin-Derham Hall 6 @ White Bear Lake 66
Stillwater 33 @ White Bear Lake 30
Deer River 27, Park Rapids 48 @ Red Lake County Central
Deer River 24 Prairie Valley 51 @ Red Lake County Central
Deer River 28 @ Red Lake Coutny Central 27
Park Rapids 48 Prairie Valley 30 @ Red Lake County Central
Park Rapids 45@ Red Lake County Central 30
Prairie Valley 46 @ Red Lake County Central 36
Delano 24, Litchfield 48 @ Dassel-Cokato
Delano 31 @ Dassel-Cokato 45
Litchfield 47 Orono 11 @ Dassel-Cokato
Orono 13 @ Dassel-Cokato 53
HInckley/Pine City 31 @ Aitkin 40
Lake City 22 @ Plainview-Elgin-Millville 39
Waterville/Janesville 24 @ Plainview-Elgin-Millville 45
Lake Park-Audubon/Hawley Invitational
(Moorhead 279.5, Fergus Falls 142, Fosston/Bagley 133, Mahnomen/Waubun 131, East Grand Forks 111.5, Pelican Rapids 110, United Clay Becker 97.5, Dilworth-Glyndon-Felton 91)
Madelia/Truman 34 @ Fairmont/Martin County West 42
Saint Clair 10 @ Fairmont/Martin County West 66
Marshall 27 @ Windom/MLBO 44
Minneapolis Patrick Henry 15 @ Eden Prairie 50
Minneapolis Washburn 24 @ Brooklyn Center 51
Mora 35 @ Little Falls 45
Brainerd 24 @ Little Falls 42
New London-Spicer Invitational
(New London-Spicer 206.5, Lakeville South 180, Belgrade-Brooten 174, Princeton 149, Eden Valley-Watkins 113.5, Minnetonka 102, Bertha-Hewitt/Verndale 87, Redwood Valley 51)
Northwestern WI Invitational
Cloquet 54 Northwestern WI 24
Northwestern WI 47 Proctor 12
Northwestern WI 48 Virginia 36
Northwoods WI 45 Proctor 6
Cloquet 59 Virginia 21
Cloquet 54 Northwoods WI 24
Virginia 33 Proctor 6
Virginia 47 Northwoods WI 24
Perham 35 @ Detroit Lakes 27
Prior Lake 34 @ New Prague 21
Roseville11 @ Hastings 71
Saint Cloud Apollo 17 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg 53
Ortonville 6 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg 76
Saint Cloud Apollo 69 Ortonville 12 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg
Saint Michael-Albertville 40 @ Cambridge 10
 
January 19 2013
Cambridge Invitational
Forest Lake 47 Monticello 31
Forest Lake 45 North Branch 21
Perham 42 Forest Lake 31
North Branch 36 Monticello 26
Perham 43 North Branch 12
Perham 39 Monticello 35
Cambridge 48 North Branch 21
Cambridge 49 Forest Lake 14
Cambridge 47 Monticello 24
Cambridge 47 Perham 13
Champlin Park Invitational
Saint Francis 32 Eagan 23
Saint  Francis 39 White Bear Lake 27
Albert Lea 62 Hibbing 12
Albert Lea 70 Maple Grove 6
Albert Lea 49 Saint Francis 21
Eagan 51 Hibbing 9
Hibbing 40 Champlin Park 38
White Bear Lake 55 New Ulm 18
Maple Grove 36 Champlin Park 37
Eagan 54 New Ulm 12
Champlin Park 48 New Ulm 20
White Bear Lake 59 Maple Grove 9
Eastview Invitational
(Shakopee 189, Faribault 168, Eastview 147, Rosemount 144.5, Coon Rapids 143.5, Scott West 123, Stillwater 99, Chisago Lakes 86, Wayzata 75, Minneapolis South 58, Farmington 42, Winona 5)
Eden Prairie Invitational
(Saint Michael-Alberville 238.5, Owatonna 161, Annandale/Maple Lake 135.5, Sibley East 117.5, Eden Prairie 117, Anoka 114, Somerset WI 64, New Richmond WI  48, Spectrum 18)
Elk River Invitational
(Elk River 201, Brainerd 178, Osseo 156.5, Dassel-Cokato 153, Royalton 150, Zimmerman 108, Saint Paul Harding 90)
Ellsworth WI Invitational
Apple Valley 55 Ellsworth WI 12
Apple Valley 50 Hudson WI 21
Apple Valley 43 Wausau West WI 19
Foley 52 @ Saint Cloud Tech 19
Hayfield Invitational
(Lewiston/Rushford 198, Estherville IA, 127, Medford 120.5, Hayfield 117, Waseca 104, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 73)
Henry Sibley Invitational
(Cannon Falls 256.5, Waconia 206, Henry Sibley 170.5, Burnsville 137, Spring Lake Park 109, Saint Paul Highland Park 59, Saint Paul Johnson 57, Saint Paul Humboldt 19)
Hutchinson Invitational
(Jackson County Central 202.5, Prior Lake 199, Atwater-Cosmos-Grove City 162, Hutchinson 159, Watertown-Mayer 152.5, Totino Grace 140, Willmar 58, New Richland-Ellendale 55)
Lake Crystal-Wellcome Memorial Invitational
(Lake Crystal-Wellcome Memorial 214.5, Windom/Mountain L ake/Butterfield 201, Chaska/Chanhassen 199, Austin 142, Montevideo 127.5, Benilde-Saint Margaret's 113.5 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 111.5,, Madelia/Truman 96.5, LeSueur-Henderson 75, Northwood IA 58)
Lisbon ND Invitational
(South Border ND 197, Lisbon ND 143, Carrington ND 140.5, Oakes ND 137.5, Central Cass ND 130, Border West 124.5, Wahpeton ND 115, Jamestown ND 114.5, Napoleon ND 97, Linton ND 83.5, Bismarck Saint Mary's ND 70.5, Hillsboro ND 68, Valley City ND 60, Breckenridge 44, New Salem ND 43, Sisseton SD 41, LaMoure ND 37, Grafton ND 32, Ellendale-Edgely ND 24,  Kindred ND 14, Harvey ND 10)
Luverne Invitational
Wabasso/Red Rock Central 50 Brandon Valley SD 16
Wabasso/Red Rock Central 61 Sioux Falls Lincoln SD 15
Wabasso/Red Rock Central 56 Luverne 16
Luverne 42 Sheldon IA 25
Pipestone 61 Sheldon IA 15
Wabasso/Red Rock Central 66 Sheldon IA 12
Worthington 51 Sheldon IA 23
Blue Earth 35 Pipestone 34
Brandon Valley SD 35 Worthington 31
Blue Earth 54 Sioux Falls Lincoln SD 16
Brandon Valley SD 39 Pipestone 33
Luverne 34 Worthington 31
Blue Earth 47 Brandon Valley SD 20
Pipestone 53 Sioux Falls Lincoln SD 23
Blue Earth 54 Worthington 15
Luverne 54 Sioux Falls Lincoln SD 26
Minnehaha Academy/DeLaSalle Invitational
(Kenyon-Wanamingo 241, Montgomery-Lonsdale/LeCenter 186, East Ridge 144.5, Trinity School at River Ridge 109.5, Orono 102, Cretin-Derham Hall 87, Saint Thomas Academy 40, Minnehaha Academy/DeLaSalle 36)
Staples-Motley Invitational
Sartell 66 Browrville 6
Sartell 31 Yellow Medicine East 28
Sartell 39 Kimball 26
Long Prairie-Grey Eagle 45 Staples-Motley 27
Kimball 49 Long Prairie-Grey Eagle 24
Kimball 40 Staples-Motley 21
Yellow Medicine East 64 Browerville 14
Staples-Motley 49 Browerville 16
Yellow Medicine East 55 Long Prairie-Grey Eagle 16
Tartan Invitational
Becker 70 Roseville 12
Blaine 42 Tartan 30
Grand Rapdis 37 Hopkins 33
New Prague 48 Nashwauk-Keewatin 30
Becker 51 Grand Rapids 17
Hopkins 66 Roseville 18
Nashwauk-Keewatin 52 Tartan 24
New Prague 54 Blaine 24
Tartan 57 Roseville 24
Hopkins 48 Nashwauk-Keewatin 25
Blaine 39 Grand Rapids 28
New Prague 37 Becker 30
Thief River Falls Invitational
(Greenbush-Middle River/Badger 225, Bemidji 191, Thief River Falls 171.5, New York Mills 153.5, Fargo Davies ND 145.5, Blackduck/Cass Lake 107.5, Norwood-Young America 84, Park Rapids 83, Roseau 69, Fertile-Beltrami 61, East Grand Forks/Sacred Heart 58.5, Prairie Valley 53.5, Red Lake County Central 53, Ottertail County Central 44, Deer River 42, West Marshall 37.5, Walker-Hackensack-Akeley 37)
Tracy-Milroy-Balaton Invitational
Minneota 58 Marshall 9
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 49 Fulda/Murray County Central 22
Minneota 42 Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 33
Marshall 48 Tracy-Milroy-Balaton 30
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 51 Tracy-Milroy-Balaton 25
Minneota 58 Fulda/Murray County Central 18
Tracy-Milroy-Balaton 48 Fulda/Murray County Central 28
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 40 Marshall 39
Marshall 66 Fulda/Murray County Central 12
Minneota 71 Tracy-Milroy-Balaton 9
Zumbrota-Mazeppa Invitational
Barnesville 48 Rochester John Marshall 15
United South Central 42 Dover-Eyota 32
Wabasha-Kellogg 61 Saint Agnes 12
Zumbrota-Mazeppa 55 Glenwood City WI 15
Dover-Eyota 46 Rochester John Marshall 32
Glenwood City WI 60 Saint Agnes 12
Barnesville 48 United South Central 18
Zumbrota-Mazeppa 44 Wabasha-Kellogg 21
Rochester John Marshall 64 Saint Agnes 15
Glenwood City WI 35 Dover-Eyota 32
United South Central 31 Wabasha-Kellogg 30
Barnesville 36 Zumbrota-Mazeppa 27
 
January 21 2013
Mahnomen/Waubun Invitational
Crookston 48 Blackduck/Cass Lake 24
United North Central 45 Crookston 24
Crookston 61 Wadena-Deer Creek 15
Greenbush-Middle River/Badger 44 United Clay Becker 3
Greenbush-Middle River/Badger 63 Blackduck/Cass Lake 9
Greenbush-Middle River/Badger 43 United North Central 26
Wadena-Deer Creek 60 Red Lake County Central 23
Mahnomen/Waubun 54 United Clay Becker 21
Red Lake County Central 327 United Clay Becker 26
Wadena-Deer Creek 41 Mahnomen/Waubun 35
Blackduck/Cass Lake 49 Red Lake County Central 15
United North Central 58 Mahnomen/Waubun 11
 
January 22 2013
Albany12 New London-Spicer 31 @ Foley
Albany 20 @ Foley 57
Mora 21 New London-Spicer 48 @ Foley
Mora 30 @ Foley 33
New London-Spicer 24 @ Foley 42
Bemidji 21, Little Falls 45 @ Alexandria
Bemidji 27 @ Alexandria 36
Little Falls 41 @ Alexandria 33
Benson 46, Minnewaska 34 @ Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley
Benson 22 @ Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 53
Minnewaska 24 @ Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 45
Big Lake 52, Montevideo 10 @ Sauk Centre/Melrose
Big Lake 45 @ Sauk Centre/Melrose 25
Montevideo 39 @ Sauk Centre/Melrose 26
Bold 6 @ Atwater-Cosmos-Grove City 58
Detroit Lakes 54 @ Fergus Falls 19
Eden Valley-Watkins 39 @ Browerville/Eagle Valley 26
Fertile-Beltrami 54 @ Warren-Alvarado-Oslo 21
Frazee 27 @ Barnesville 25
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 43 @ Yellow Medicine East 10
LaCrescent 36 @ Fillmore Central 40
Lake Crystal-Wellcome Memorial 49, Maple River 16 @ Fairmont/Martin County West
Lake Crystal-Wellcome Memorial 44 @ Fairmont/Martin County West 24
Maple River 37 @ Fairmont/Martin County West 30
Madelia/Truman 15 @ Sibley East 57
Madelia/Truman 30, Northfield 42 @ Sibley East
Northfield 25 @ Sibley East 39
Mankato West 40, Winona 37 @ Mankato East
Mankato West 33 @ Mankato East 48
Winona 27 @ Mankato East 43
New Ulm 26, United South Central 40 @ Saint Clair
United South Central 39 @ Saint Clair 36
New Ulm 43 @ Saint Clair 33
Osakis 26 @ Paynesville 39
Ottertail County Central 10 @ New York Mills 53
Parkers Prairie 15, Royalton 63 @ Bertha-Hewitt/Verndale
Parkers Prairie 21 @ Bertha-Hewitt/Verndale 43
Roaylton 34 @ Bertha-Hewitt/Verndale 38
Pierz 65 @ Long Prairie-Grey Eagle 9
Pipestone/Jasper 67, Redwood Valley 9 @ Windom/Mountain Lake/Butterfield
Pipestone/Jasper 30 @ Windom/Mountain Lake/Butterfield 31
Redwood Valley 6 @ Windom/Mountain Lake/Butterfield 66
Roseau 40 @ Fosston/Bagley 24
Saint Cloud Tech 37, Willmar 35 @ Buffalo
Saint Cloud Tech 67 @ Buffalo 9
Wayzata 37 Willmar 28 @ Buffalo
Wayzata 62 @ Buffalo 18
Willmar 50 @ Buffalo 8
Saint Croix Lutheran 66, Saint Thomas Academy 17 @ Saint Agnes
Sant Croix Lutheran 52 @ Saint Agnes 24
Saint Thomas Academy 27 @ Saint Agnes 48
Saint Peter 31 @ Glencoe-Silver Lake 44
United North Central 51 @ Lake Park-Audubon/Hawley 21
Wabasha-Kellogg 45 @ Plainview-Elgin-Millville 24
West Central 39 @ Park Rapids 38
Worthington57 @ Tracy-Milroy-Balaton 21
 
January 23 2013
Chaska/Chanhassen 55, Saint Paul Harding 23 @ Saint Paul Johnson
Chaska/Chanhassen 47 @ Saint Paul Johnson 26
Saint Paul Harding 27 @ Saint Paul Johnson 48
Minneapolis Southwest 28 @ Saint Paul Johnson 53
Minneapolis Southwest 39 Saint Paul Harding 36 @ Saint Paul Johnson
Minneapolis Southwest 18 Chaska/Chnhassen 63 @ Saint Paul Johnson
Minneapolis Roosevelt 52 @ Minneapolis Edison 24
White Bear Lake 59 @ Maple Grove 9
 
January 24 2013
Alexandria 28 @ Sartell 29
Andover 38 @ Maple Grove 28
Annandale/Maple Lake 63,Orono 12 @ Delano
Annandale/Maple Lake 49 @ Delano 20
New London-Spicer 40 Orono 11  @ Delano
New London-Spicer 53 @ Delano 20
Armstrong 6 @ Anoka 71
Belgrade-Brooten 27 @ Holdingford 39
Bemidji 24 @ Greenbush-Middle River/Badger 39
Bertha-Hewitt/Verndale 42, Pelican Rapids 30 @ Staples-Motley
Bertha-Hewitt/Verndale 46 @ Staples-Motley 28
Pelican Rapids 39 @ Staples-Motley 36
Blaine 62, Rogers 12 @ Saint Michael-Albertville
Blaine 15 @ Saint Michael-Albertville 58
Rogers 7 @ Saint Michael-Albertville 60
Blooming Prairie 36 @ Medford 48
Border West 54 @ Wadena-Deer Creek 15
Breckenridge 53 @ Wadena-Deer Creek 24
Brooklyn Center 63, Minneapolis Roosevelt 9 @ Trinity School at River Ridge
Brooklyn Center 37 @ Trinity School at River Ridge 34
Minneapolis Roosevelt 18 @ Trinity School at River Ridge 54
Buffalo 6, Little Falls 78 @ Big Lake
Buffalo 28 Zimmerman 45 @ Big Lake
Buffalo 18 @ Big Lake 59
Little Falls 59 Zimmerman 16 @ Big Lake
Little Falls 38 @ Big Lake 29
Zimmerman 15 @ Big Lake 47
Canby 42 @ Redwood Valley 18
Coon Rapids 52 @ Champlin Park 18
East Ridge 19, Mounds View 56 @ Hastings
East Ridge 9 @ Hastings 63
Mounds View 6 @ Hastings 59
Eastview 33 @ Eagan 19
Eden Valley-Watkins 35 @ Howard Lake-Waverly-Winsted 43
Elk River 52 @ Park Center 18
Faribault 59 @ Waseca 16
Fertile-Beltrami 59 @ Mayville-Portland ND 24
Fosston/Bagley 21 @ Crookston 54
Goodhue 41, Lake City 30 @ Byron
Goodhue 30 @ Byron 36
Lake City 21 @ Byron 45
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 54 @ Fillmore Central 24
Grand Rapids 78, Virginia 6 @ Cloquet
Grand Rapids 50 @ Cloquet 19
Virginia 27 @ Cloquet 42
Hayfield 26, Pine Island 51 @ Stewartville
Hayfield 12 @ Stewartville 44
Pine Island 37 @ Stewartville 36
Henry Sibley 12 @ Simley 58
Hutchinson 51@ Eden Prairie 20
Irondale 38, Spring Lake Park 16 @ Centennial
Irondale 14 @ Centennial 60
Spring Lake Park 6 @ Centennial 64
Kasson-Mantorville 75, LaCrescent 0 @ Triton
Kasson-Mantorville 72 @ Triton 0
LaCrescent 18 @ Triton 60
Kenyon-Wanamingo 36, Zumbrota-Mazeppa 18 @ Cannon Falls
Kenyon-Wanamingo 34 @ Cannon Falls 30
Zumbrota-Mazeppa 42 @ Cannon Falls 21
Lake Crystal-Wellcome Memorial 67 @ Saint Clair 10
Lakeville South 21 @ Prior Lake 49
Long Prairie-Grey Eagle 51 @ Parkers Prairie 28
Mahnomen/Waubun 41 @ East Grand Forks 43
Mankato East 36 @ Austin 33
Minneapolis Washburn 6, Monticello 75 @ Rockford
Minneapolis Washburn 24 @ Rockford 47
Monticello 57 @ Rockford 15
Minneota 17 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg 58
Montgomery-Lonsdale/LeCenter 48 @ LeSueur-Henderson 24
Moorhead 57 @ Fargo South ND 13
Mound-Westonka 33 @Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 35
Nashwauk-Keewatin 36 @ Hibbing 42
New Ulm 0 @ Waconia 69
New York Mills 24 @ Pequot Lakes/Pine River-Backus 45
North Branch 59 @ Benilde-Saint Margaret's 12
Ortonville 30 @ Britton SD 42
Milbank SD 60 Ortonville 24 @ Britton SD
Osakis 57 @ West Central 22
Park 35 @ White Bear Lake 31 
Pierz 70 @ Mille Lacs 12
Princeton 53, Rush City/Braham 24 @ Mora
Princeton 18 @ Mora 57
Rush City/Braham 21 @ Mora 54
River Valley 23, Tracy-Milroy-Balaton 54 @ Marshall
River Valley 12 @ Marshall 54
Tracy-Milroy-Balaton 24 @ Marshall 53
Rochester John Marshall 6 @ Owatonna 58
Rocori 12 @ Brainerd 62
Saint Agnes 42, Saint Paul Highland Park 36 @ Saint Paul Humboldt
Saint Agnes 69 @ Saint Paul Humboldt 6
Saint Paul Highland Park 60 @ Saint Paul Humboldt 21
Saint Cloud Tech 51 @ Fergus Falls 24
Saint Paul Central 62, Washington Technnology 10 @ Cretin-Derham Hall
Saint Paul Central 46 @ Cretin-Derham Hall 31
Washington Technology 30 @ Cretin-Derham Hall 51
Scott West 43, Waterville/Janesville 21 @ Farmington
Scott West 45 @ Farmington 20
Waterville/Janesville 25 @ Farmington 32
South Saint Paul 61 @ Saint Croix Lutheran 15
Tartan 34, Woodbury 40 @ Stillwater
Tartan 25 @ Stillwater 45
Woodbury 33 @ Sillwater 30
United North Central 48 @ Ottertail County Central 22
Windom/Mountain Lake/Butterfield 32 @ Adrian 33
 
January 25 2013
Albany 23, Hinckley/Pine City 48 @ Milaca
Hinckley/Pine City 9 @ Milaca 61
Albany 13 @ Milaca 58
Belgrade-Brooten 40, Border West 24 @ Browerville
Belgrade-Brooten 46 @ Browerville 18
Belgrade-Brooten 55 West Central Area 22 @ Browerville
Holdingford 57 West Central 20 @ Browerville
West Central 51 Prairie Valley 19 @ Browerville
Border West 25, Holdingford 46 @ Browerville
Holdingford 57 @ Browerville 17
Prairie Valley 37 @ Browerville 36
Border West 59 Praivie Valley 18 @ Browerville
Blue Earth 33 @ Saint James 22
Burnsville 34, Forest Lake 42 @ Roseville
Burnsville 52 @ Roseville 25
Forest Lake 66 @ Roseville 6
Cambridge 49    @ Monticello 18
Chisago Lakes Invitational
(Hutchinson 234.5, Big Lake 194, Chisago Lakes 170, New Richland-Ellendale 133, Mahtomedi 101, Orono 95.5, Zimmerman 73.5, Spring Lake Park 57.5)
Cooper 26 @ Armstrong 30
Dassel-Cokato 26, Waconia 39 @ Mound-Westonka
Dassel-Cokato 35 @ Mound-Westonkna 31
Litchfield 22  Waconia 36 @ Mound-Westonka
Litchfield 39 @ Mound-Westonka 35
East Ridge 20, Farmington 59 @ Rosemount
East Ridge 0 @ Rosemount 63
Farmington 24 @ Rosemount 40
Fairmont/Martin County West 54, Fulda/Slayton 23 @ Worthington
Fairmont/Martin County West 29 @ Worthington 39
Fulda/Slayton 30 @ Worthington 46
Faribault 35 @ Rochester Mayo 32
Fridley 0, Saint Francis 76 @ Totino Grace
Fridley 18 @ Totino Grace 61
Saint Francis 30 @ Totino Grace 41
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 42, Mankato West 18 @ New Prague
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 32 @ New Prague 39
Mankato West 17 @ New Prague 57
Kenyon-Wanaming0 51, Lewiston/Rushford 24 @ Plainview-Elgin-Millville
Kenyon-Wanamingo 56 @ Plainview-Elgin-Millville 12
Lewiston/Rushford 45  @ Plainview-Elgin-Millville 22
Kimball 22 @ Foley 43
Lake Crystal-Wellcome Memorial 33 @ Jackson County Central 35
Lakeville North 36 @ Bloomington Kennedy 30
Mid-State Conference @ Detroit Lakes
(Detroit Lakes 213, Pequot Lakes/Pine River-Backus 211, Staples-Motley 95, Crosby-Ironton 94, Park Rapids 77, Wadena-Deer Creek 75)
Minneapolis South 33, Tartan 37 @ White Bear Lake
Minneapolis Sout 27 @ White Bear Lake 49
Tartan 30 @ White Bear Lake 46
Princeton 18 @ Annandale/Maple Lake 44
Red Lake County Central  19@ Walker-Hackensack-Akeley 57
Saint Charles 23 @ Caledonia/Houston 46
Sibley East 48 @ New Ulm 22
Spectrum Invitational
(Sartell 209.5, Sauk Rapids 180.5, Delano 132.5, Richfield/Edina 119, Saint Paul Johnson 93, Columbia Heights 92, Spectrum 80, Brooklyn Center 75, Benilde-Saint Margaret's 31)
Wabasha-Kellogg 43 @ Dover-Eyota 35
Watertown-Mayer 33 @ Scott West 27
Winona 45 Baldwin-Woodville WI 31 @ Menomonie WI
Winona 29 Clear Lake WI 58 @ Menomonie WI
Winona 30  Osceola WI 47 @ Menomonie WI
 
January 26 2013
Bloomington Kennedy Invitational
Prior Lake 67 Woodbury 6
Bloomington Kennedy 39 Woodbury 31
Prior Lake 58 Hastings 14
Irondale 42 Minnetonka 18
Champlin Park 59 Saint Paul Highland Park 18
Prior Lake 66 Saint Paul Highland Park 10
Woodbury 44 Irondale 26
Bloomington Kennedy 66 Minnetonka 6
Hastings 59 Champlin Park 9
Hastings 40 Bloomington Kennedy 21
Irondale 36 Saint Paul Highland Park 16
Minnetonka 39 Champlin Park 30
Columbia Heights 28 Washington Magnet 42 @ Fridley
Columbia Heights 24 @ Fridley 55
Washington Magnet 26 @ Fridley 43
Rogers 54 Washington Magnet 21 @ Fridley
Rogers 48 @ Fridley 27
Cooper Invitational
Annandale/Maple Lake 66 Minneapolis Southwest 3
Fillmore Central 42 Mille Lacs 23
Goodhue 49 Minneapolis Patrick Henry 23
Goodhue 72 Minneapolis Southwest 0
Annandale/Maple Lake 41 Goodhue 23
Cooper 54 Mille Lacs 22
Cooper 41 Mankato West 30
Cooper 70 Minneapolis Southwest 3
Annandale/Maple Lake 36 Fillmore Central 15
Minneapolis Patrick Henry 37 Mankato West 33
Mankato West 45 Mille Lacs 37
Minneapolis Patrick Henry 43 Fillmore Central 28
Fergus Falls Invitational
Moorhead 45 Little Falls 27
Little Falls 57 Wahpeton ND 18
Little Falls 48 Fergus Falls 26
Apple Valley 53 Wahpeton ND 18
Wahpeton ND 33 Fergus Falls 30
Thief River Falls 42 Fergus Falls 32
Kimball 54 Fergus Falls 22
Moorhead 46 Thief River Falls 29
Apple Valley 56 Kimball 9
Apple Valley 53 Moorhead 6
Kimball 50 Thief River Falls 19
Forest Lake Invitational
Foley 45 Stillwater 16
Saint Michael-Albertville 51 Forest Lake 3
Foley 31 Ellsworth WI 27
Saint Michael-Albertville 44 Foley 12
Saint Michael-Albertville 68 LeSueur-Henderson 3
Forest Lake 42 LeSueur-Henderson 33
Ellsworth WI 51 Stillwater 25
Stillwater 63 LeSueur-Henderson 13
Ellsworth WI 51 Forest Lake 24
Grand Rapids Invitational
(Grand Rapids 241, North Branch 201.5, Aitkin 191.5, Mahnomen/Waubun 121.5, Hibbing 117.5, Rush City/Braham 92, Nashwauk-Keewatin 76, Deer River 70, Walker-Hackensack-Akeley 61.5, Virginia 27, Ogilvie 13, Proctor 0)
Heart O'Lakes Invitational @ Lake Park-Audubon/Hawley
(Frazee 242.5, Perham 195.5, Barnesville 161, Dilworth-Glyndon-Felton 96, Breckenridge 88, Pelican Rapids 82, Lake Park-Audubon/Hawley 79)
Kasson-Mantorville Invitational
Centennial 40 Sparta WI 31
Simley 66 Byron 6
Kasson-Mantorville 58 Lewiston/Rushford 11
Jackson County Central 43 Byron 28
Centennial 42 Lewiston/Rushford 34
Kasson-Mantorville 58 Sparta WI 9
Simley 53 Jackson County Central 14
Lewiston/Rushford 39 Sparta WI 31
Kasson-Mantorville 53 Centennail 12
Kasson-Mantorville 37 Simley 22
Jackson County Central 44 Centennial 24
Lewiston/Rushford 39 Byron 30
Lake City Invitational
(Chatfield 227.5, Rochester Mayo 202.5, Caledonia/Houston 16o.5, Plainview-Elgin-Millville 140.5, Wabasha-Kellogg 121, Lake City 119.5, Saint Charles 114.5, Medford 101.5, Hayfield 67.5, Blooming Prairie 39)
Larimore ND Invitational
(Greenbush-Middle River/Badger 283, Grand Forks Red River ND 177.5, Grand Forks Central ND 176.5, Pembina County North 168, Crookston 146, Larimore ND 100, Devils Lake ND 72, Grafton ND 48, Mayville-Portland ND 34, New Town ND 12)
West Central Conference  @ Minnewaska
(Atwater-Cosmos-Grove City 235.5, Bold 158.5, Yellow Medicine East 124, Morris/Hancock 117.5, Paynesville 105, Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 104.5, Montevideo 101, Minnewaska 99, Sauk Centre-Melrose 74, Benson 54)
Owatonna 34 @ Albert Lea 21
Parker SD Invitational
(Howard SD 214.5, Marshall 197, McCook NE 141, Luverne 124, Deuel SD 112, Dakota Valley SD 94, MVPC SD 86, Kingsbury SD 85, Parker SD 64, Tea SD 48 Scotland SD 34 Mitchell JV 16)
Rochester Century Invitational
(Lake Crystal-Wellcome Memorial 272,Stewartville 202.5, Lakeville South 195.5, Waterville/Janesville 193, Cannon Falls 162, Northfield 137, Triton 130.5, Rochester Century 71, Saint Clair 66, Rochester Mayo JV 41, LaCrescent 37, Saint Agnes 26, Winona 19, Southland 7)
Rosemount Invitational
Henry Sibley 48 Hopkins 25
Henry Sibley 62 Roseville 18
Hopkins 66 Roseville 17
Rosemount 43 Henry Sibley 24
Rosemount 56 Hopkins 18
Rosemount 62 Roseville 12
Saint James 29, Waconia 37 @ Canby
Saint James 27 @ Canby 33
Waconia 37 @ Canby 27
South Saint Paul Invitational
(Lakeville North 186, Pierz 185.5, Monticello 167, South Saint Paul 153.5, Benilde-Saint Margaret's 134, Mound-Westonka 112, Blaine 98, Eagan 97, Andover 92, Austin 76, Mankato East 70.5, Cretin-Derham Hall 41, Saint Paul Central 35, Saint Paul Harding 30, North Saint Paul 16, Saint Paul Como Park 12)
Totino Grace Invitational
(Totino Grace 175.5,Eden Prairie 173.5, Pine Island 135.5, Litchfield 131.5, Chaska/Chanhassen 128, Maple Grove 124.5, Osseo 88, Buffalo 40, Rockford 23)
Wisconsin Dells Invitational
(LaCrosse Aquinas WI 178, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 174.5, Wisconsin Dells WI 147, Omro WI 136.5, Watertown WI 111, Belleville WI 93, Berlin WI 90, Homestead WI 86, Waunakee WI 84, Darlington WI 56, North Crawford WI 50)
Woodbury Central IA Invitational
Adrian 38 Woodbury Central IA 25
Adrian 49 Bennington NE 18
Adrian 36 Sioux City North IA 30
Adrian 60 Friend NE 12
Adrian 48 Archbishop Bergan NE 18
 
January 28 2013
Aitkin 55 @ Cloquet 21
Crookston 46 @ Fertile-Beltrami 31
Maple River 24 @ Blue Earth 35
Windom/Mountain Lake/Butterfield 23@ Blue Earth 35
 
January 29 2013
Adrian 52, Fairmont/Martin County West 19 @ Luverne
Adrian 60 @ Luverne 10
Fairmont/Martin County West 30 @ Luverne 36
Aitkin 64, Browerville  9@ Royalton
Aitkin 43 @ Royalton 29
Browerville 30 Ogilvie 12 @ Royalton
Browerville 9 @ Royalton 57
Ogilvie 6 @ Royalton 63
Albany 19 @ Rocori 38
Austin 18 @ Rochester John Marshall 55
Bemidji 57 @ Roseau 15
Bertha-Hewitt/Verndale 47 @ Ottertail County Central 22
Blackduck/Cass Lake 21 @ Frazee 51
Bold 32 @ New London-Spicer 40
Border West 12 @ Barnesville 55
Crosby-Ironton 27, Wadena-Deer Creek 44 @ Park Rapids
Crosby-Ironton 28 @ Park Rapids 54
Wadena-Deer Creek 21  @ Park Rapids 56
Fertile-Beltrami 39 @ Mahnomen/Waubun 36
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairei 39 @ Montgomery-Lonsdale/LeCenter 31
Grand Rapids  34@ Pequot Lakes/Pine River-Backus 33
Hinckley/Pine City 41 @ Zimmerman 30
Howard Lake-Waverly-Winsted, 7 Pierz 69 @ Belgrade-Brooten
Howard Lake-Waverly-Winsted 21 @ Belgrade-Brooten 43
Pierz 46 @ Belgrade-Brooten 25
Lake Crystal-Wellcome Memorial 76, Mankato East 9 @ Madelia/Truman
Lake Crystal-Wellcome Memorial 60 @ Madelia/Truman 16
Maple River 36 @ Madelia/Truman 30
Mankato East 33 @ Madelia//Truman 42
Minnewaska 12, United North Central 61 @ Parkers Prairie
Minnewaska 36 @ Parkers Prairie 23
United North Central 69 @ Parkers Prairie 9
New Ulm 53, Saint Clair 23 @ River Valley
New Ulm 45 @ River Valley 30
Saint Clair 39 @ River Valley 33
Norwood-Young America 9, Saint James 57 @ Sibley East
Norwood-Young America 12 @ Sibley East 46
Saint James 19 @ Sibley East 59
Pipestone 57, Flandreau SD 15 @ Deuel SD
Pipestone 84 Sioux  Valley SD 0 @ Deuel SD
Pipestone 71 @ Deuel SD 6
Princeton 15 Watertown-Mayer 55 @ Dassel-Cokato
Princeton 41 @ Dassel-Cokato 28
Watertown-Mayer 55 @ Dassel-Cokato 15
Red Lake County Central 45, West Marshall 24 @ Greenbush-Middle River/Badger
Red Lake County Central 18 @ Greenbush-Middle River/Badger 55
West Marshall 8 @ Greenbush-Middle River/Badger 66
Sauk Rapids 18 @ Willmar 40
Virginia 16 @ Hibbing 55
Waconia 36 @ Saint Peter 31
Walker-Hackensack-Akeley 6 @ New York Mills 66
West Central 22 @ Long Prairie-Grey Eagle 41
Worthington  35@ Sibley-Ocheyedan IA 33
 
January 30 2013
Columbia Heights  12@ Minneapolis Patrick Henry 60
Mahtomedi 28 @ Minneapolis Patrick Henry 45
Mahtomedi 33 Columbia Heights 34 @ Minneapolis Patrick Henry
Lakeville South 27 @ Lakeville North 32
Minneapolis Washburn 25 Saint Paul Humboldt 16 @ Saint Paul Harding
Minneapolis Washburn 18 @ Saint Paul Harding 61
Saint Paul Humboldt 24 @ Saint Paul Harding 44
 
January 31 2013
Albert Lea 68 Ellsworth Wi 6 @ Augsberg College
Belgrade-Brooten 33, Osakis 30 @ Kimball
Belgrade-Brooten 22 @ Kimball 43
Osakis 19 @ Kimball 51
Benilde-Saint Margaret's 14 @ Saint Francis 60
Benilde-Saint Margaret's 15 @ Irondale 36
Columbia Heights 10  Saint Francis 67 @ Irondale
Columbia Heights 30 @ Irondale 39
Saint Francis 51 @ Irondale 15
Minneota 21 @ Wabasso/Red Rock Central 40
Blackduck/Cass Lake 55 Nashwauk-Keewatin 22 @ Bemidji
Nashwauk-Keewatin 6 @ Bemidji 66
Bloomington Kennedy 10 @ Apple Valley 50
Cannon Falls 51 @ Lake City 21
Chaska 44 @ Northfield 30
Chisago Lakes 42 @ North Branch 33
Cretin-Derham Hall 30 @ East Ridge 45
Minneapolis Edison 18 @ East Ridge 51
Eagan 42 @ Burnsville 29
Eden Prairie 15, Rosemount 41 @ Wayzata
Eden Prairie 21 @ Wayzata 42
Rosemount 36 @ Wayzata 22
Fillmore Central 36 @ Dover-Eyota 45
Fosston/Bagley 15, Thief River Falls 55 @ Detroit Lakes
Fosston/Bagley 15 @ Detroit Lakes 58
Thief River Falls 21 @ Detroit Lakes 50
Fridley 27, Richfield 50 @ Cooper
Fridley  31@ Cooper  40
Richfield 39 @ Cooper 33
Glencoe-Silver Lake 54 @ Howard Lake-Waverly-Winsted 20
Goodhue 23 @ Annandale/Maple Lake 40
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 28, Medford 27 @ Southland
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 48 @ Southland 18
Medford 39 @ Southland 12
Hastings 42 @ Forest Lake 23
Hayfield 9 @ Byron 61
Holdingford 47@ Royalton 26
Hopkins 46 Rocori 18 @ Minnetonka
Hopkins 6 'Willmar 64 @ Minnetonka
Hopkins 34 @ Minnetonka 30
Rocori 10 Willmar 51 @ Minnetonka
Rocori 20 @ Minnetonka 40
Willmar 43 @ Minnetonka 19
LeSueur-Henderson 35, Waseca 36 @ Waterville/Janesville
LeSueur-Henderson 12 @ Waterville/Janesvile 65
Waseca 20 @ Waterville/Janesville 57
Lewiston/Rushford 28 @ Caledonia/Houston 42
Little Falls 29 @ Becker 32
Luverne 35, Marshall 36 @ Pipestone
Luverne 35 @ Pipestone 36
Marshall 27 @Pipestone 49
Madelia/Truman 54  Winona 22 @ United South Central
Madelia/Truman 19 @ United South Central 54
Winona 9 @ United South Central 66
New Prague 6, Simley 55 @ Shakopee
New Prague 38 @ Shakopee 28
Simley 48 @ Shakopee 15
New Richland-Ellendale 61 @ Blooming Prairie 15
New York Mills 51 @ Wadena-Deer Creek 18
Ogilvie 9, Zimmerman 50 @ Mora
Ogilvie 9 @ Mora 66
Zimmerman 15 @ Mora 55
Park 30 @ Mounds View 38
Perham 15 @ Moorhead 48
Prior Lake 58@ Eastview 17
Red Lake County Central 21 @ Lake Park/Hawley 45
Mahnomen/Waubun 30 @ Lake Park/Hawley 42
Rochester John Marshall 15, Rochester Mayo 51 @ Rochester Century
Rochester John Marshall 61 @ Rochester Century 15
Rochester Mayo 62 @ Rochester Century 12
Rockford 18 @ Maple Grove 57
Roseville 18 @ Stillwater 60
Rush City/Braham 42 @ Mille Lacs 37
Saint Cloud Tech 47 @ Sauk Centre/Melrose 17
Saint Michael-Albertville 70 @ Buffalo 3
Saint Paul Central 51 @ Saint Paul Como Park 15
Cretin-Derham Hall 18 Saint Paul Johnson 60
Saint Paul Johnson 41 @ Saint Paul Highland Park 31
South Saint Paul 48, White Bear Lake 24 @ Woodbury
South Saint Paul 25 @ Woodbury 51
White Bear Lake 19 @ Woodury 51
Stewartville 19 @ Kenyon-Wanamingo 52
Tartan 24 @ Plainview-Elgin-Millville 42
Totino Grace 63 @ Spring Lake Park 9
Tri-Metro Conference @ Saint Croix Lutheran
(Saint Croix Lutheran 166, Brooklyn Center 133.5, Spectrum 129, Trinity School at River Ridge 121, Saint Agnes 112,  Minnehaha Academy/DeLaSalle 55)
Triton 21, Wabasha-Kellogg 53 @ Saint Charles
Triton 36 @ Saint Charles 41
Wabasha-Kellogg 41 @ Saint Charles 27
Waconia 9 @ Watertown-Mayer 52
 
February 1 2013
Anoka 52 @ Champlin Park 19
Ashland WI 58 @ Aitkin 18
Blaine 43 @ Andover 23
Bold 53 @ Tracy-Milroy-Balaton 21
Omaha Burke NE 57 @ Tracy-Milr0y-Balaton 21
Cambridge 63 @ Big Lake 6
Centennial 38, Henry Sibley 35 @ Coon Rapids
Centennial 21 @ Coon Rapids 43
Henry Sibley 33 Stillwater 34 @ Coon Rapids
Henry Sibley 32 @ Coon Rapids 37
Stillwater 14 @ Coon Rapids 47
Cooper 27 @ Buffalo 40
Dilworth-Glyndon-Felton 29 @ Pelican Rapids 30
East Ridge 34 Minnetonka 40 @ Armstrong
East Ridge 42 Park Center 39 @ Armstrong
Minnetonka 54 @ Armstrong 18
Park Center 33 @ Armstrong 31
Hopkins 57 Park Center 28 @ Armstrong
Hopkins 47 @ Armstrong 22
Foley 47 @ Milaca 15
Hibbing 43, Hinckley/Pine City 30@ Cloquet
Hibbing 23 Mora 43 @Cloquet
Hinckley/Pine City 43 Albany 23 @ Cloquet
Hibbing 39 @ Cloquet 28
Hinckley/Pine City 29 Mora 36 @ Cloquet
Hinckley/Pine City 60 @ Cloquet 22
Mora 60 @ Cloquet 22
Holdingford 29 @ Pierz 28
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 60, Paynesville 12@ Atwater-Cosmos-Grove City
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 14 @ Atwater-Cosmos-Grove City 49
Lakeville North Invitational
Minneapolis South 37 Northfield 36
Stewartville 46 Farmington 26
Lakeville North 44 Woodbury 33
Woodbury 45 Farmington 22
Farmington 40 Eden Prairie 33
Woodbury 54 Northfield 16
Lakevile North 60 New Richland-Ellendale 18
Stewartville 48 Minneapolis South 18
Lakeville North 43 Stewartville 24
New Richland-Ellendale 46 Minneapolis South 25
Eden Prairie 44 New Richland-Ellendale 16
Eden Prairie 45 Northfield 29
Monticello 46 @ Rogers 30
New Ulm 0 @ Blue Earth 78
Osseo 22 @ Elk River 39
Saint Cloud Tech 26 @ Alexandria 34
Saint James 33 @ Saint Peter 35
Lake Crystal-Wellcome Memorial 39 @ Saint Peter 27
Sartell 16 @ Becker 47
Shakopee 18 @ Scott West 42
Walker-Hackensack-Akeley Invitational
(Blackduck/Cass Lake 177.5, Staples-Motley 154, Fosston/Bagley 133, Crosby-Ironton 125, Walker-Hackensack-Akeley 122, Nashwauk-Keewatin 110, East Grand Forks 105, Deer River 47, Virginia 28)
Wright County Conference @ Delano
(Hutchinson 187, New London-Spicer 161, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 160.5, Annandale/Maple Lake 138.5, Mound-Westonka 113.5, Dassel-Cokato 102, Waconia 99, Delano 90, Litchfield 73.5, Orono 58)
Windom/MLBO 25 @ Jackson County Central 43
Yellow Medicine East 39 @ Sauk Centre/Melrose 28
Zumbrota-Mazeppa 28 @ Byron 31
 
February 2 2013
Adrian 9 @ Albert Lea 56
Alexandria Invitational
(Moorhead 189, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 188.5, Frazee 187, Alexandria 153.5, Saint Cloud Apollo 84, Morris/Hancock 74, Wadena-Deer Creek 63, Rocori 52, Minnewaska 47)
Anoka Invitational
Little Falls 36 Willmar 34
Willmar 54 All Stars 9
Willmar 43 Saint Francis 15
Cambridge 81 All Stars o
Anoka 32 Saint Francis 27
Hastings 50 Andover 9
Cambridge 47 Little Falls 20
Hastings 46 Anoka 25
Saint Francis 49 Andover 18
Cambridge 37 Hastings 20
Little Falls 37 Anoka 35
Andover 54 All Stars 15
Armstrong Invitational
Goodhue 51 Maple Grove 15
Goodhue 63 Armstrong 12
Goodhue 45 South Saint Paul 28
Faribault 55 Maple Grove 18
Faribault 51 Mahtomedi 18
Faribault 63 White Bear Lake 6
Apple Valley 77 Armstrong o
Eastview 80 Minneapolis Southwest 0
Maple Grove 37 Fridley 18
Spectrum 42 Mahtomedi 29
Apple Valley 71 South Saint Paul 3
Eastview 45 White Bear Lake 25
Armstrong 39 Fridley 34
Spectrum 51 Minneapolis Southwest 15
Apple Valley 72 Minneapolis Southwest 6
Eastview 62 Mahtomedi 12
South Saint Paul 42 Spectrum 41
White Bear Lake 52 Fridley 12
Atwater-Cosmos-Grove City 69, Rockford 9 @ Howard Lake-Waverly
Atwater-Cosmos-Grove City 63 @ Howard Lake-Waverly 12
Rockford 24 @ Howard Lake-Waverly 39
Benson 9 @ Wabasso/Red Rock Central 68
Blaine Invitational
Coon Rapids 39 Milaca 20
Detroit Lakes 41 Milaca 27
Milaca 63 Irondale 10
Blaine 58 Irondale 24
Blaine 69 Spring Lake Park 9
Detroit Lakes 33 Elk River 30
Elk River 58 Spring Lake Pakr 15
Rosemount 31 Coon Rapids 30
Rosemount 39 Detroit Lakes 30
Rosemount 42 Blaine 33
Elk River 61 Irondale 15
Coon Rapids 65 Spring Lake Park 13
Cannon Falls Invitational
Rochester John Marshall 40 Montgomery-Lonsdale/LeCenter 29
Cannon Falls 55 Rochester John Marshall 21
Rochester John Marshall 35 Kenyon-Wanamingo 34
Cannon Falls 55 Plainview-Elgin-Millville 18
Kenyon-Wanamingo 64 Hopkins 9
Kenyon-Wananmingo 46 Montgomery-Lonsdale/LeCenter 15
Plainview-Elgin-Millville 46 Hopkins 27
Cannon Falls 57 Hopkins 15
Montgomery-Lonsdale/LeCenter 37 Plainview-Elgin-Millville 30
Fairmont/Martin County West Invitational
(Blue Earth 161.5, Pipestone 159.5, Minneota 141, United South Central 124, Fairmont/Martin County Wet 114.5, Worthington 90, Madelia/Truman 56.5)
Mankato East Invitational
(Watertown-Mayer 240, Maple River 167, Marshall 152.5, Austin 116.5, Mankato East 100, Norwood-Young America 98.5, LeSueur-Henderson 75, Mankato West 42)
North Saint Paul 23, Saint Paul Central 48 @ Roseville
North Saint Paul 11 Woodbury 60 @ Roseville
North Saint Paul 27 @ Roseville 42
Saint Paul Central 21 Woodbury 55 @ Roseville
Saint Paul Central 42 @ Roseville 39
Woodbury 66 @ Roseville 12
Northwest Invitational @ Fertile-Beltrami
(Bemidji 188, Thief River Falls 182, Crookston 144.5, Blackduck/Cass Lake 119.5, Roseau 103.5, Fertile-Beltrami 98.5, Lake Park-Audubon/Hawley 70.5, Mahnomen/Waubun 46, West Marshall 45, Red Lake County Central 30)
Park Region Conference @ New York Mills
(New York Mills 197.5, United North Central 194, Osakis 139.5, Royalton 136, Bertha-Hewitt/Verndale 109, Ottertail County Central 94, Browerville 78, West Central 68, Parkers Prairie 63, Long Prairie-Grey-Eagle 58)
Pine Island Invitational
(Kasson-Mantorville 297, Forest Lake 168, Pine Island 157.5, Rochester Mayo 126, Rochester Century 109.5, Burnsville 82, Fillmore Central 82, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 74.5, Southland 42)
Prior Lake 14 @ Saint Michael-Albertville 47
Rogers Invitational
Mille Lacs 40 Saint Paul Johnson 18
Rogers 48 Saint Paul Johnson 26
Saint Paul Johnson 48 Minnehaha Academy/DeLaSalle 22
Eagan 58 Zimmerman 13
Holdingford 59 Mille Lacs 11
Mound-Westonka 59 Minnehaha Academy/DeLaSalle 9
Zimmerman 54 Minnehaha Academy/DeLaSalle 12
Eagan 56 Mound-Westonka 21
Mille Lacs 40 Zimmerman 35
Rogers 35 Mound-Westonka 18
Holdingford 35 Eagan 29
Holdingford 59 Rogers 11
Sartell 16 @ Becker 47
Wabasha-Kellogg Invitational
Lake City 65 Winona6
Lake City 37 Wabasha-Kellogg 36
Winona 29 New Richland-Ellendale 42
Lake City 34 New Richland-Ellendale 21
Wabasha-Kellogg 35 New Richland-Ellendale 34
Wabasha-Kellogg 56 Winona 17
Waterville/Janesville Invitational
(Jackson County Central 233, Waterville/Janesville 207, Chatfield 203, Owatonna 161, Saint Charles 129.5, Totino Grace 118, Northfield 107, Medford 83, Triton 69, Saint Clair 58.5)
 
February 4 2013
Fosston/Bagley 53 @ Red Lake County Central 15
Owatonna 66Mankato West 9 @ Rochester John Marshall
Mankato West 14 @ Rochester John Marshall 64
Dover-Eyota 25 Plainview-Elgin-Millville 46 @ Chatfield
Dover-Eyota 9 @ Chatfield 67
Plainview-Elgin-Millville 22 @ Chatfield 50
 
February 5 2013
Aitkin 14 @ Pierz 50
Minneapolis Patrick Henry 14 @ Pierz 59
Aitkin 51 Minneapolis Patrick Henry 21 @ Pierz
Albany 24,@ Sauk Centre/Melrose 50
Becker 72, Rogers 3 @ Zimmerman
Becker 63 @ Zimmerman 12
Rogers 30 @ Zimmerman 27
Bemidji 45, Sartell 15 @ Brainerd
Bemidji 34 @ Brainerd 39
Sartell 42 @ Brainerd 25
Benson 21, Yellow Medicine East 55 @ Canby
Benson 18 @ Canby 57
Yellow Medicine East 24 @ Canby 42
Blackduck/Cass Lake 12 @ Grand Rapids 59
Border West 55, Breckenridge 12@ Bertha-Hewitt/Verndale
Border West 39 @ Bertha-Hewitt/Verndale 31
Breckenridge 22 @ Bertha-Hewitt/Verndale 60
Cannon Falls 48 @ Pine Island  15
Cannon Fall 45 Byron 25 @ Pine Island
Byron 45 @ Pine Island 20
Detroit Lakes 29, Pequot Lakes/Pine River-Backus 36 @ Wadena-Deer Creek
Detroit Lakes 63 @ Wadena-Deer Creek 11
Pequot Lakes/Pine River-Backus 64 @ Wadena-Deer Creek 16
Deuel SD  24 Ottertail County Central 49 @ Ortonville
Deuel SD 44 @ Ortonville 33
Ottertail County Central 57 @ Ortonville 15
Dilworth-Glyndon-Felton 42 @ Mahnomen/Waubun 28
Dover-Eyota 27, Goodhue 46 @ Hayfield
Dover-Eyota 52 @ Hayfield 23
Goodhue 48 @ Hayfield 27
East Grand Forks 18, Park Rapids 57 @ Thief River Falls
East Grand Forks 3 @ Thief River Falls 70
Park Rapids 15 @ Thief River  Falls 60
Fargo Davies 14 @ Moorhead 50
Mankato East 12 @ Faribault 60
Montgomery/LeCenter 23 @ Faribault 51
Saint Paul Harding 6 @ Faribault 65
Mankato East 42 Saint Paul Harding 6 @ Faribault
Montgomery/LeCenter 48 Saint Pual Harding 15@ Faribault
Mille Lacs 12 @ Royalton 61
Minneapolis Southwest 25 @ East Ridge 27
Saint Thomas Academy 9 @ East Ridge 60
Minneota 45 @ Bold 21
Minnewaska 26 @ Eden Valley-Watkins 39
Ogilvie 21 @ Crosby-Ironton 36
Proctor 12 @ Crosby-Ironton 48
Ogilvie 36 Proctor 18 @ Crosby-Ironton
Paynesville 21 @ Holdingford 47
Saint Charles 45 @ Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 33
Saint Cloud Apollo 24 @ Alexandria 43
Sibley East 71, Tracy-Milroy-Balaton 3 @ Wabasso/Red Rock Central
Sibley East 36  Windom/MLBO 30 @ Wabasso/Red Rock Central
Sibley East 27 @ Wabasso/Red Rock Central 33
Tracy-Milroy-Balaton 11 Windom/MLBO  69 @Wabasso/Red Rock Central
Tracy-Milroy-Balaton 0 @ Wabasso/Red Rock Central 70
Windom/MLBO 30 @ Wabasso/Red Rock CEntral 33
United North Central 9 @ Frazee 51
United South Central 33 @ Blue Earth 34
Willmar 57 @ Fergus Falls 13
Worthington 46 @ Redwood Valley 24
Zumbrota-Mazeppa 39 @ Saint Charles 32
 
February 6 2013
Benilde-Saint Margaret's 44, Columbia Heights 34 @ Saint Agnes
Benilde-Saint Margaret's 48 @ Saint Agnes 30
Columbia Heights  46 @ Saint Agnes 24
Minneapolis South 45 @ Saint Paul Central 24
Saint Paul Humboldt 15 @ Mahtomedi 60
 
February 7 2013
Adrian 66 @ Tracy-Milroy-Balaton 4
Armstrong 25 @ Osseo 45
Austin 3 @ Owatonna 77
Barnesville 64 @ Wadena-Deer Creek 4
Belgrade-Brooten 49 @ Parkers Prairie 18
Bemidji 27 @Pequot Lakes/Pine River-Backus 33
Big Lake 32 @ Watertown-Mayer 36
Blackduck/Cass Lake 47 @ Roseau 36
Atwater-Cosmos-Grove City 62 @ Sauk Rapids 4
 Atwater-Cosmos-Grove City 50, Milaca 19 @ Sauk Rapids
Brainerd 39 Atwater-Cosmos-Grove City 32 @ Sauk Rapids
Brainerd 40 Milaca 26 @ Sauk Rapids
Brainerd 57  @ Sauk Rapids 9
MIlaca 50 @ Sauk Rapids 22
Brooklyn Center 25, Fridley 48, @ Columbia Heights
Brooklyn Center 60 Minneapolis Edison 16 @ Columbia Heights
Brooklyu Center  29 @ Columbia Heights 45
Fridley 65 Minneapolis Edison 16 @ Columbia Heights
Fridley 45 @ Columbia Heights 27
Minneapolis Edison 30 @ Columbia Heights 54
Browerville 6 Pierz 67 @ Staples-Motley
Browerville 3 @ Staples-Motley 55
Pierz 53 @ Staples-Motley 16
Burnsville 18@ Bloomington Kennedy 52
Byron 9 @ Kasson-Mantorville 55
Caledonia/Houston 31 Byron 27 @ Kasson-Mantorville
Caledonia/Houston 6 @ Kasson-Mantorville 58
Cambridge 46, Lakeville South 29 @ South Saint Paul
Cambridge 54 @ South Saint Paul 21
Lakeville South 32 @ South Saint Paul 34
Cannon Falls 42 @ Stewartville 24
Champlin Park 41 @ Andover 27
Chatfield 44, Lake City 23 @ Zumbrota-Mazeppa
Chatfield 36 @ Zumbrota-Mazeppa 27
Lake City 25 @ Zumbrota-Mazeppa 43
Coon Rapids 59 @ Park Center 9
Cretin-Derham Hall 12, Forest Lake 53 @ Park
Cretin-Derham Hall 15 @ Park 50
Forest Lake 47 @ Park 20 
Virginia 21 @ Nashwauk-Keewatin 55
Delano 36 @ Cooper 42
Eagan 11@ Rosemount 52
Eden Valley-Watkins 15 @ Holdingford 59
Elk River 29 @ Blaine 41
Faribault 68 @ Mankato West 9
Fergus Falls 22 @ Perham 40
Fosston/Bagley 33 @ Park Rapids 42
Greenbush-Middle River/Badger 46 @ Thief River Falls 33
Hayfield 11 @ Kenyon-Wanamingo 61
Hutchinson 66 @ Rocori 11
Irondale 14 @ Chisago Lakes 57
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 61 @ Benson 15
Kimball 63, Long Prairie-Grey Eagle 18 @ Howard Lake-Waverly-Winsted
Kimball 59 @ Howard Lake-Waverly-Winsted 15
Long Prairie-Grey Eagle 43 @ Howard Lake-Waverly-Winsted 36
LaCrescent 21 @ Pine Island 49
Lake Park-Audubon/Hawley 33 @ Walker-Hackensack-Akeley 40
Lakeville North 40 @ Chanhassen 25
Little Falls 63 @ Saint Cloud Apollo 15
Sartell 33 @ Saint Cloud Apollo 35
Mankato East 33, Medford 30  @ United South Central
Mankato East 18 @ United South Central 63
Medford 18 @ United South Central 60
Minneota 31, Pipestone 27 @ Yellow Medicine East
Minneota 37 @ Yellow Medicine East 25
Pipestone 33 @ Yellow Medicine East 31
Mora 40 @ Dassel-Cokato 27
New Prague 31 @ Eastview 36
New Richland-Ellendale 36 @ Waterville/Janesville 32
Orono 30Saint Paul Highland Park 42 @ Spectrum
Orono 22 Trinity School At River Ridge 28 @ Spectrum
Orono 21 @ Spectrum 51
Saint Paul Highland Park 32 Trinity School at River Ridge 33 @ Spectrum
Saint Paul Highland Park 31 @ Spectrum 39
Trinity School at River Ridge 37 @ Spectrum 41
Ortonville 33 @ Breckenridge 45
New York Mills39  Osakis 27
Prior Lake 10 @ Apple Valley 49
Red Lake County Central 24 @ Fertile-Beltrami 51
Rockford 10 @ Richfield 56
Spring Lake Park 3 @ Saint Francis 73
Stillwater 17 @ Hastings 45
Tartan 27 @ Eden Prairie 37
Triton 58 @ Blooming Prairie 24
Wabasso/Red Rock Central 52 @ Bold 6
Wayzata 31 @ Annandale/Maple Lake 35
West Central 6 @ Royalton 63
White Bear Lake 56 @ Roseville 24
Winona 0 @ Rochester Mayo 80
Woodbury 48 @ Mounds View 21
 
February 8 2013
Albany Invitational
(Becker 194, Mora 161, Saint Cloud Apollo 151, Osakis 138.5, Bold 135, Sauk Centre/Melrose 96.5, Albany 90.5, Montevideo 87, Staples-Motley 67)
Anoka 41, Farmington 19 @ Zimmerman
Anoka 57 @ Zimmerman 12
Farmington 62 @ Zimmerman 12
Atwater-Cosmos-Grove City 40 @ Litchfield 21
Belgrade-Brooten 57 @ Rockford 20
Kimball 65 @ Rockford 12
Border West 50 @ Morris/Hancock 21
Burnsville 30, Park 54 @ Henry Sibley
Burnsville 21 @ Henry Sibley 59
Park 20 @ Henry Sibley 50
Centennial 55, Mounds View 15 @ Rogers
Centennial 61 @ Rogers 10
Mounds View 49 @ Rogers 16
Chisago Lakes 35, Cooper 34 @ Benilde-Saint Margaret's
Chisago Lakes 27 @ Benilde-Saint Margaret's 40
Cooper 24 @ Benilde-Saint Margaret's 49
Crookston 39 @ Dilworth-Glyndon-Felton 22
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 37 @ Canby 29
Deer River 36 @ Virginia 18
East Ridge 48, North Saint Paul 19 @ White Bear Lake
East Ridge 12 @ White Bear Lake 68
North Saint Paul 10 @ White Bear Lake 63
Foley 40 @ Coon Rapids 21
Frazee 50 @ Detroit Lakes 9
Austin 40 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 35 @ Dover-Eyota
Austin 26 @ Dover-Eyota 47
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 36 @ Dover-Eyota 39
Great River Conference @ Pine City
(Aitkin 206, Pine City/Hinckley 180, Rush City/Braham 149, Cloquet 110, Mille Lacs 89, Ogilvie 71)
Irondale 27 Maple Grove 37 @ Saint Michael-Albertville
Irondale 3 @ Saint Michael-Albertville 68
Maple Grove 0 @ Saint Michael-Albertville 77
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 43 @ Fergus Falls 18
LaCrescent 42 @ Goodhue 29
LaCrescnet 7 Stewartville 63 @ Goodhue
Stewartville 42 @ Goodhue 20
LeSueur-Henderson 9, Paynesville 66 @ Howard Lake-Waverly-Winsted
LeSueur-Henderson 36 @ Howard Lake-Waverly-Winsted 41
Paynesville 45 @ Howard Lake-Waverly-Winsted 27
Moorhead 54Saint Cloud Tech 11 @ Bemidji
Moorhead 38 @ Bemidji 26
Saint Cloud Tech 23 @ Bemidji 40
Mound-Westonka Invitational
(Monticello 192, South Saint Paul 160, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 144.5, Eastview 142.5, Mound-Westonka 120, Waconia 106, Buffalo 93, Waterville/Janesville 86.5, Saint Paul Como Park 48)
New London-Spicer 33 @ Jackson County Central 42
New Richland-Ellendale 66, Orono 14@ Northfield
New Richland-Ellendale 55 Saint Paul Harding 15 @ Northfield
New Richland-Ellendale 49 @ Northfield 35
Orono 18 Saint Paul Harding 48 @ Northfield
Orono 12 @ Northfield 59
Saint Paul Harding 21 @ Northfield 55
North Branch 30 @ Totino Grace 48
Plainview-Elgin-Millville 32 @ Caledonia/Houston 29
Princeton 17 @ Little Falls 63
Rochester Century 9, Sibley East 55 @ Mankato East
Rochester Century 31 @ Mankato East 42
Sibley East 58 @ Mankato East 9
Rochester John Marshall 29 @ Albert Lea 40
Saint Charles 29 @ Lewisto/Rushford 42
Scott West 72 @ Norwood-Young America 3
Shakopee 51 @ Montgomery/LeCenter 26
Tiospa Zina SD 0 @ Ortonville 84
Valley Conference @ Saint Clair
(Lake Crystal-Wellcome Memorial 208.5, Fairmont/Martin County West 162, Madelia/Truman 144, Maple River 132.5, River Valley 94,  Saint Clair 53.5)
Wadena-Deer Creek 6 @ Pelican Rapids 62
 
February 9 2013
Minneapolis Patrick Henry 30 @ Trinity School at River Ridge 39
Minneapolis Patrick Henry 45 Saint Paul Humboldt 12 @ Trinity School at River Ridge
Saint Paul Humboldt 12 @ Trinity School at River Ridge 30
Minnetonka Invitational
Minnetonka 61 Park Center 18
Minnetonka 61 Mankato West 12
Mankato West 41 Park Center 35
Minneapolis South 51 Mankato West 30
Minneapolis South 66 Minnehaha Academy/DeLaSalle 9
Minneapolis South 55 Park Center 19
Minneapolis South 44 Minnetonka 34
Park Center 35 Minnehaha Academy/DeLaSalle 34
Mankato West 63 Minnehaha Academy/DeLaSalle 9
Minnetonka 72 Minnehaha Academy/DeLaSalle 12
Morris/Hancock Invitational
(Kerkhoven-Murdock-Sunburg 264.5, Pequot Lakes/Pine River-Backus 177, Morris/Hancock 152, Benson 114.5, Fosston/Bagley 105.5, Breckenridge 85, West Central 80, Ortonville 71)
Parkers Prairie Invitational
(Belgrade-Brooten 227.5, Ottertail County Central 190, Crosby-Ironton 151, United Clay Becker 130, Parkers Prairie 125, Minnewaska 112, Park Rapids 108)
South Central Conference @ New Ulm
(Blue Earth 184, Saint James 170, Saint Peter 161, Fairmont/Martin County West 144.5, New Ulm 102, Waseca 81)
United South Central 20 @ New Richland-Ellendale 47
 
February 12 2013
Crookston 45  @ Roseau 29
Region 5A Team
Long Prairie-Grey Eagle 15 @ Belgrade-Brooten 57
Browerville 15 Eden Valley-Watkins  33@ Kimball
Eden Valley-Watkins 29 @Kimball 48
Osakis  31@ Paynesville 40
Minnewaska 30 Howard Lake-Waverly-Winsted 44 @ Atwater-Cosmos-Grove City
Howard Lake-Waverly-Winsted 3 @ Atwater-Cosmos-Grove City 70
Region 6A Team
Ottertail County Central 22 @ New York Mills 41
Prairie Valley 29 West Central 50 @ Border West
West Central 17@ Border West 51
Pelican Rapids 27 @ Bertha-Hewitt/Verndale 43
Wadena-Deer Creek 36 Breckenridge 45 @ Barnevsille
Breckenridge 12@ Barnesville 63
Region 7A Team
Columbia Heights 21 Mille Lacs 51 @ Holdingford
 Mille Lacs 3 @ Holdingford 70
Royalton 41 @ Minneapolis Patrick Henry 25
Crosby-Ironton 17 @ Aitkin 63
Washington Technology 47 Ogilvie  24@ Pierz
Washington Technology 6 @ Pierz 77
Region 3AA Team@  Adrian and  Dawson-Boyd
Redwood Valley 12 Quad City 55
Quda City 43 Marshall 27
Tracy-Milroy-Balaton 10 Fairmont/Martin County West 60
Fairmont/Martin County West 6 Adrian 64
Fulda/Murray County Central 35 Worthington 42
Worthington 42Luverne 35
Montevideo 32 Morris/Hancock 33
Morris/Hancock 27 Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 43
Region 6AA Team
Dassel-Cokato  7@ Foley 55
Zimmerman 25 Dassel-Cokato  48@ Foley
Annandale/Maple Lake 34 @ Big Lake 32
Albany 21 Litchfield 46 @ Becker
Litchfield 12@ Becker 64
Princeton 44 Sauk Centre/Melrose 25 @ New London-Spicer
Princeotn 17@ New London-Spicer 51
Region 7AA Team @ Nashwauk-Keewatin and North Branch
Rush City/Braham 18 North Branch 62
North Branch 25 Milaca 27
Virginia 17 Cloquet 42
Cloquet 16 Grand Rapids 58
Proctor 6 Nashwauk-Keewatin 67
Nashwauk-Keewatin 30Hibbing 41
Pine City/Hinckley 19 Mora 50
Mora 24 Chisago Lakes 50
 
February 14 2013
Region 1A Team
Pine Island 35 Triton 32 @ Chatfield
Pine Island 64@ Chatfield 32
Lake City 60 Hayfield 20 @ Goodhue
Lake City 30@ Goodhue 36
Wabasha-Kellogg 25@ Zumbrota-Mazeppa 42
Wabasha-Kellogg 48 Fillmore Central 19 @ Zumbrota-Mazeppa
Saint Charles 31 Dover-Eyota 39 @ Kenyon-Wanamingo
Dover-Eyota 6@ Kenyon-Wanamingo 64
Region 2A Team
Blooming Prairie 2 Southland 0
Blooming Prairie 9 @ Jackson County Central 69
Maple River  24New Richland/Ellendale 43 @ Jackson County Central
United South Central 58 Saint Clair 14 @ Blue Earth
Medford 24@ Blue Earth 58
Region 3A Team
Bold 13 @ Minneota 49
Benson  15@ Kerkhoven-Murdock-Sunburg 62
Pipestone 29 @ Canby 26
Ortonville 3 @ Wabass0/Red Rock Central 73
Region 4A Team
Saint Agnes 36 River Valley 45 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial
River Valley 8 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial 63
Norwood-Young America 27 Windom/Mouintain Lake  41@ Lake Crystal-Wellcome Memorial
Saint James 49 Madelia/Truman 20 @ Sibley East
LeSueur-Henderson 54 Trinity School at River Ridge 27 @ Sibley East
LeSueur-Henderson 14@ Sibley East 64
Region 1AA Team
Waterville/Janesville 9@ Kasson-Mantorville 58
Waterville/Janesville 48 Austin 24 @ Kasson-Mantorville
Caledonia/Houston 67 LaCrescent3 @ Lewiston/Rushford
Caledonia/Houston 33 @Lewiston/Rushford 26
Byron 34@ Plainview-Elgin-Millville 34
Byron 42 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 20 @ Plainview-Elgin-Millville
Stewartville 71 Waseca 10 @ Cannon Falls/Randolph
Stewartville 27@ Cannon Falls/Randolph 47
Region 2AA Team
Tri-City United 12@ New Prague 63
Mankato West  21 Tri-City United 49 @ New Prague
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 58 Mankato East 18 @ Hutchinson
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 43@ Hutchinson 22
Waconia 23@ Scott West 49
New Ulm 6Waconia 55 @ Scott West
Saint Peter 42 Delano 29 @ Watertown-Mayer
Saint Peter 23@ Watertown-Mayer 40
Region 1AAA Team
 Winona 6@ Owatonna 75
Winona 38 Rochester Century 36 @ Owatonna
Rochester Mayo 37 @ Faribault 31
Rochester John Marshall 21 @ Hastings 44
Northfield 16 @ Albert Lea 66
Region 2AAA Team
Chanhassen 9 @ Prior Lake 59
Chanhassen 51 Edina 27 @ Prior Lake
Lakeville South 17 @ Bloomington Kennedy 34
Farmington 25@ Lakeville North 46
Farmington 57 Chaska 21 @ Lakeville North
Eden Prairie 66 Bloomington Jefferson 12 @ Shakopee
Eden Prairie 27@ Shakopee 43
Region 3AAA Team
Minneapolis Southwest 12 @ East Ridge 54
Region 7AAA Team
Elk River 42 @ Andover 24
 
February 15 2013
Region 5A Team @ Belgrade-Brooten
Belgrade-Brooten  27Kimball 35
Paynesville 9 Atwater-Cosmos-Grove City 61
Atwater-Cosmos-Grove City 34 Kimball 27
Region 7A Team @ Minneapolis Patrick Henry
Holdingford 36 Royalton 27
Aitkin 21 Pierz 51
Pierz39 Holdingford 18
Region 3AA Team @ Fulda/Slayton
Quad City 28 Adrian 45
Worthington 27 Dawson-Botyd/Lac qui Parle Valley 41
Adrian 36 Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 24
Region 5AA Team @ Monticello
Totino Grace72 Rockrord 7
Rockford 39 Orono 37
Brooklyn Center 53 Minneapolis Washburn 24
Fridley 49 Brooklyn Center 14
Benilde-Saint Margaret's 46 Spectrum 15
Minneapolis Roosevelt 13 Spectrum 66
Richfield  45Minneapolis Edison 21
Monticello67 Richfield 12
Totino Grace 65 Fridley 9
Monticello 41 Benilde-Saint Margaret's 21
Totino GRace 50 Monticello 20
Region 6AA Team @ Big Lake
Foley 53 Annandale/Maple Lake 16
Becker 41 New London-Spicer22
Foley 35 Becker 13
Region 7AA Team @ Pine City
Milaca 40 Grand Rapids 27
Hibbing16 Chisago Lakes 54
Chisago Lakes 40 Milaca 23
Region 3AAA Team@ Henry Sibley
Apple Valley 76 East Ridge 3
Eagan 20 Eastview 46
Henry Sibley 47 Park 23
Burnsville18 Rosemount 51
Apple Valley 70 Eastview 0
Henry Sibley 29 Rosemount 28
Apple Valley 65 Henry Sibley 9
Region 7AAA Team @ Forest Lake
Saint Michael-Albertville 69 Elk River 0
Saint Francis 16 Coon Rapids 47
Anoka 45 Blaine 22
Forest Lake 23 Cambridge 49
Saint Michael-Albertville 65 Coon Rapids 3
Cambridge 52 Anoka 9
Saint Michael-Albertville 47 Cambridge 17
 
February 16 2013
Region 1A Team @ Rochester
Chatfield 38 Goodhue 34
Zumbrota-Mazeppa 27 Kenyon-Wanamingo 36
Chatfield 38 Kenyon-Wanamingo 23
Region 2A Team @ New Richland-Ellendale
Jacksou County Central 42 New Richland-Ellendale 18
United South Central 39 Blue Earth 36
Jackson County Central 49 United South Central 19
Region 3A Team @ Benson
Minneota 22 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 39
Pipestone 10 Wabasso/Red Rock Central 56
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 30 Wabasso/Red Rock Central 26
Region 4A Team @ Norwood-Young America
Lake Crystal-Wellcome Memorial 22 Windom/Mountain Lake 33
Saint James 20 Sibley East 42
Sibley East 38 Windom/Mountain Lake 23
Region 6A Team @ Wadena-Deer Creek
New York Mills 36 Border West 44
Bertha-Hewitt/Verndale 24 Barnesville 44
Barnesville 49 Border West 17
Region 8A Team @ Thief River Falls
Frazee 78 Walker-Hackensack-Akeley 0
Deer River 27 Walker-Hackensack-Akeley 49
Dilworth-Glyndon-Felton 35 Blackduck/Cass Lake 36
United North Central 55 Fertile-Beltrami 15
Fertile-Beltrami 60 West Marshall 21
Mahnomen/Waubun 45 Red Lake County Central 30
Greenbush-Middle River/Badger 64 Mahnomen/Waubun 9
Frazee 59 Blackduck/Cass Lake 7
United North Central 36 Greenbush-Middle River/Badger 30
Frazee 47 United North Central 9
Region 1AA Team @ Rochester
Kasson-Mantorville 65 Caldeonia/Houston 3
Byron 21 Cannon Falls/Randolph 44
Kasson-Mantorville 50 Cannon Falls/Randolph 12
Region 2AA Team @ Watertown-Mayer
New Prague 32 Hutchinson 30
Scott West 25 Watertown-Mayer 36
New Prague 43 Watertown-Mayer 17
Region 4AA Team @ South Saint Paul
Simley 79 Saint Paul Highland Park 0
Saint Paul Highland Park 60 Minnehaha Academy/DeLaSalle 16
Saint Paul Como Park 22 Saint Paul Harding 48
Saint Paul Johnson32 Saint Croix Lutheran 39
Saint Paul Humboldt 12 Saint Croix Lutheran 66
Mahtomedi 71 Saint Thomas Academy 12
South Saint Paul57 Mahtomedi 17
Simley 74 Saint Paul Harding 0
South Saint Paul 72 Saint Croix Lutheran 11
Simley 63 South Saint Paul 15
Region 8AA Team @ Thief River Falls
Perham 65 Roseau 6
Roseau 38 Fosston/Bagley 35
Crookston 42 United Clay Becker 15
Thief River Falls 48 Crookston 23
Detroit Lakes34 Fergus Falls 31
Staples-Motley 26 Fergus Falls 48
East Grand Forks 47 Park Rapids 36
Pequot Lakes/Pine River-Backus 69 East Grand Forks 9
Perham 34 Thief River Falls 28
Detroit Lakes 33 Pequot Lakes/Pine River-Backus 22
Perham 36 Detroit Lakes 26
Region 1AAA Team @ Rochester
Owatonna 35 Rochester Mayo 28
Hastings 32Albert Lea 28
Owatonna 31 Hastings 28
Region 2AAA Team @ Bloomington Kennedy
Prior Lake 53 Bloomington Kennedy 6
Lakeville North 29 Shakopee 42
Prior Lake 59 Shakopee 3
Region 4AAA Team @ Stillwater
Woodbury73 Cretin-Derham Hall 6
North Saint Paul 36 Cretin-Derham Hall 47
Minneapolis South 32Tartan 34
White Bear Lake 65 Saint Paul Central 12
Roseville 15 Stillwater 58
Woodbury 42 Tartan 36
Stillwater 40 White Bear Lake 26
Woodbury 32 Stillwter 26 
Region 5AAA Team @ Centennial
Centennial 84 Park Center o
Park Center 42Spring Lake Park 33
Champlin Park 49 Maple Grove 16
Osseo 44 Irondale 19
Rogers 21 Mounds View 43
Centennial 42 Champlin Park 30
Osseo 33 Mounds View 32
Centennial 39 Osseo 23
Region 6AAA Team @ Armstrong
Wayzata 65 Armstrong 7
Cooper 28 Armstrong 39
Minnetonka 46 Hopkins 22
Mound-Westonka 47 Rocori 32
Buffalo 6 Willmar 77
Wayzata 50 Minnetonka 15
Willmar 39 Mound-Westonka 24
Willmar 32 Wayzata 31
Region 8AAA Team @ Little Falls
Moorhead 52 Sauk Rapids 17
Saint Cloud Tech 32  Sauk Rapids 37
Alexandria 40 Sartell 27
Brainerd 24 Bemidji 39
Saint Cloud Apollo 27 Little Falls 46
Moorhead 41 Alexandria 24
Little Falls 58 Bemidji 12
Moorhead 37 Little Falls 28
 
Feburary 22 2013
Region 1A Individual @ Rochester
Region 2A Individual @ Blue Earth
Region 3A Individual @ Pipestone
Region 4A Individual @ LeSueur-Henderson
Region 5A Individual @ Long Prairie-Grey Eagle
Region 6A Individual @ Wadena-Deer Creek
Region 7A Individual @ Crosby-Ironton
Region 8A Individual @ Dilworth-Glyndon-Felton
Region 1AA Individual @ Rochester
Region 2AA Individual @ Waconia
Region 3AA Individual @Redwood Valley
Region 4AA Individual @ Minnehaha Academy
Region 5AA Individual @ Fridley
Region 6AA Individual @ New London-Spicer
Region 7AA Individual @ Hibbing
Region 8AA Individual @ Fergus Falls
Region 1AAA Individual @ Rochester
Region 2AAA Individual @ Shakopee
Region 3AAA Individual @ Burnsville
Region 4AAA Individual @ Woodbury
Region 5AAA Individual @ Champlin Park
Region 6AAA Individual @ Mound-Westonka
Region 7AAA Individual @ Anoka
Region 8AAA Individual @ Brainerd
 
February 23 2013
Region 1A Individual @ Rochester
Region 2A Individual @ Blue Earth
Region 3A Individual @ Pipestone
Region 4A Individual @ LeSueur-Henderson
Region 5A Individual @ Long Prairie-Grey Eagle
Region 6A Individual @ Wadena-Deer Creek
Region 7A Individual @ Crosby-Ironton
Region 8A Individual @ Dilworth-Glyndon-Felton
Region 1AA Individual @ Rochester
Region 2AA Individual @ Waconia
Region 3AA Individual @ Redwood Valley
Region 4AA Individual @ Minnehaha Academy
Region 5AA Individual @ Fridley
Region 6AA Individual @ New London-Spicer
Region 7AA Individual @ Hibbing
Region 8AA Individual @ Fergus Falls
Region 1AAA Individual @ Rochester
Region 2AAA Individual @ Shakopee
Region 3AAA Individual @ Burnsville
Region 4AAA Individual @ Woodbury
Region 5AAA Individual @ Champlin Park
Region 6AAA Individual @ Mound-Westonka
Region 7AAA Individual @ Anoka
Region 8AAA Individual @ Brainerd
 
February 28 2013
State Wrestling Tournament
Chisago Lakes Simley
Totino Grace Foley
Perham Kasson-Mantorville
Adrian New Prague
Moorhead Apple Valley
Woodbury Prior Lake
Willmar Saint MIchael-Albertville
Centennial Owatonna
Pierz Frazee
Sibley East Atwater-Cosmos-Grove City
Barnesville Jackson County Central
Chatfield Kerkhoven-Murdock-Sunburg
 
March 1 2013
State Wrestling Tournament
 
March 2 2013
State Wrestling Tournament