Enormně talentovaný kontrabasista Martin Kocián si vydobyl za krátkou dobu značné renomé v rámci moravské jazzové scény a je zde stále vyhledávanějším hráčem. Je členem jazzových kapel různého zaměření - Hot Club Fren, Rosťa Hus Band, Ostrich Quartet - a příležitostně vystupuje s mnoha dalšími projekty jako host (např. Jan Přibil a Přátelé, NOCZ, Baker Trio). Jeho domovská kapela Ostrich Quartet zvítězila v soutěži Jazz Fruit 2014, konané v rámci pražského festivalu Mladí ladí jazz, a Martin Kocián zde byl vyhlášen „instrumentalistou večera“

Od sedmi let navštěvuje Základní uměleckou školu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Nejprve se učil na housle pod vedením paní učitelky Jiřiny Dostálové a jako houslista byl členem řady komorních souborů a také cimbálových muzik Sedmikvítek a Cimbálového orchestru M. Holuba. První cyklus absolvoval v roce 2010 již jako žák svého současného učitele Vladimíra Vondráčka, který mu pomohl objevit další žánry a především jazz. Tomuto žánru pak definitivně propadl ve spojení s kontrabasem, jemuž se začal věnovat v rámci oborů jazzový a klasický kontrabas ve třídě pana učitele Mariana Friedla. 

Martin Kocián v letošním roce maturuje na gymnáziu ve Frenštátě p/R, absolvuje druhý cyklus v oboru hra na housle a hra na kontrabas a v únoru byl přijat ke studiu jazzové interpretace na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. V rámci příprav k přijímacím zkouškám absolvoval konzultace u předních kontrabasistů Tomáše Lišky, Jaromíra Honzáka, Jiřího Slavíka, Petera Herberta. 

Studium oboru klasický kontrabas ukončí absolventským koncertem 24. dubna s náročným programem zahrnujícím Koncertní etudu Franze Gregory, Nokturno ze Čtyř kusů pro kontrabas Františka Hertla a miniaturou pro dva hlasy Kontra-Bas z pera svého učitele M. Friedla. Absolventské vystoupení v rámci jazzových studií proběhne na Beskydském Jazzmaratonu, kde zahraje se všemi zúčastněnými projekty.  
Comments