Beskydský Jazzmaraton 2016 – česká jazzová elita oslavila Mezinárodní den jazzu ve Frenštátě!

Celosvětové oslavy jazzu jakožto hudby dialogu a svobody se konají 30. dubna a již podruhé se k nim Frenštát pod Radhoštěm připojil svým unikátním festivalem v podobě hudebního maratonu. V České republice se letos k této události připojily jen čtyři kulturní akce, z nichž frenštátský festival byl bezesporu nejrozsáhlejší a dramaturgicky nejpestřejší.

Festival Beskydský Jazzmaraton pořádají co dva roky společně Městské kulturní středisko a Základní umělecká škola ve Frenštátě pod Radhoštěm. Cílem je lehce recesistickou formou představit šíři jazzového umění návštěvníkům festivalu a současně se uspořádáním lokální akce přidat ke globální kulturní události. Frenštát se tak prezentoval v kontextu mezinárodních oslav mj. prostřednictvím registrace festivalu na stránkách jazzday.com a v rámci České republiky díky propagaci na stanici Vltava.

Beskydský Jazzmaraton se letos konal poprvé v prostorách rekonstruovaného kulturního domu ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde plně využil skvělých akustických i prostorových podmínek. V předsálí zajišťovala gastro zázemí firma Pavlica, v sále byl využit prostor pod pódiem jako taneční parket, na pódiu se hravě vystřídaly dvě kapely a podesta na boku pódia posloužila jako zázemí improvizovaného televizního studia. Hudebnímu festivalu byla totiž vtisknuta podoba sportovní události, v rámci níž sportovní komentátor přivítal návštěvníky na frenštátském stadionu, nechybělo defilé sportovců na pomyslném oválu, komentování z televizního studia, běžící časomíra a dokonce ani výstřel startovní pistole. Toho se ujala frenštátská sportovní legenda par excellence – dvojnásobný mistr Československa ve sjezdovém lyžování a ve svých téměř devadesáti letech stále aktivní lyžař – František Pitucha.

Letošní ročník měl opět mezinárodní rozměr i co se týče personálního obsazení: kromě českých hráčů zde vystoupili také umělci z Rakouska, Srbska a Turecka. Zásadní byl ale i důraz na stylovou různorodost a mimořádným osvěžením bylo propojení hudebního festivalu s tančeními vstupy u příležitosti oslav Mezinárodního dne tance (29. 4.). V programu se tak střídala domácí taneční formace Tanini Taninän (Taneční oddělení ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm) s hosty, kteří přivezli etnojazz (Invisible Quartet Tomáše Lišky), volnou hudební i taneční improvizaci (Mokré ruce) a propojení soudobé české jazzové scény a meziválečného jazzu (Rudolf Antonín). Festival byl ovšem mimořádný také zastoupením české jazzové elity. Jména jako Jaromír Honzák, David Dorůžka, Jiří Slavík, Radim Hanousek, Tomáš Liška, Martin Novák jsou dobře známá každému jazzovému fandovi a moci se s nimi setkat v rámci jednoho festivalu bylo evidentně husarským kouskem organizátorů.

Jazz běžel ve Frenštátě maraton prostřednictvím hudebních a tanečních projektů, které splnily bezezbytku hlavní podmínku vytvořit nepřetržitou performanci po dobu 2 hodiny a 23 minut, tedy v čase maratonského rekordu beskydského rodáka Emila Zátopka z roku 1952. Povedená akce plná vtipu, elegance a krásných uměleckých výkonů přilákala asi stovku diváků, kteří vytvořili fantastickou atmosféru připomínající místy vřavu fanoušků hokejových mistrovství. 

Marian Friedl
dramaturg
tel.: 737 978 928
e-mail: marian.friedl@zusfrenstat.cz