Rozhovor o BJM s Marianem Friedlem

Rozhovor s Marianem Friedlem o Mezinárodním dni jazzu a BESKYDSKÉM JAZZMARATONU

Proč se BESKYDSKÝ JAZZMARATON koná 30. dubna?

Frenštátský minifestival BESKYDSKÝ JAZZMARATON se koná 30. dubna u příležitosti oslav Mezinárodního dne jazzu. Tento den vyhlásilo v roce 2011 UNESCO jako jazzový svátek na popud pianisty, skladatele a vyslance přátelství (Goodwill Ambassador) UNESCO Herbieho Hancocka. Poprvé je jazz oficiálně oslavován nikoli jen proto, že je to krásná hudba, ale také proto, že je to hudba, která má schopnost sbližovat lidi. Trumpetista Wynton Marsalis to vyjádřil velmi přesně: „Určitá hudba a jazz zejména má schopnost z vás dělat lepšího občana světa. Pomůže vám rozšířit obzory a dá vám více sebedůvěry ve vašem kulturním činění. Improvizační stránka jazzu vás učí o vás samých, zatímco swing v jazzu vás učí, jak spolupracovat s ostatními.“ 

Jak oslavy Mezinárodního dne jazzu probíhají ve světě?

To je velmi různé. Pro hlavní oslavu pořádanou UNESCO a Thelonius Monk Institute je každý rok vybráno jiné místo na Zemi. Letos je hostitelským městem japonská Osaka, kde mj. proběhne také koncert světových jazzových hvězd. Vedle toho se ale oslavy konají po celém světě, pořádají je nejrůznější subjekty od státních organizací po jednotlivce a mají rozmanitou podobu: koncerty, jamy, workshopy, přednášky, konference, diskuse, výstavy atd.. Je velmi významné, že také Frenštát se připojuje k této celosvětové oslavě a to velice osobitým formátem jazzového marat
onu. Zmiňme také, že propagace frenštátské události bude umístěna v angličtině i na oficiálních stránkách jazzday.com mezi ostatními místy ve světě, kde budou oslavy probíhat.

Jakou konkrétní podobu budou tedy mít naše oslavy ve Frenštátě?

Jak bylo již řečeno, Mezinárodní den jazzu oslavíme ve Frenštátě festivalem s názvem BESKYDSKÝ JAZZMARATON. Jádrem našeho festivalu je totiž hudební maraton v délce olympijského vítězného běhu Emila Zátopka z roku 1952 dvě hodiny a dvacet tři minut. V našem případě přirozeně nepůjde o běh, nýbrž o nepřetržitý tok hudby. Myslím, že koncert, na němž by muzikanti měli za úkol hrát nepřetržitě 40 minut, pak se během několik minut doslova prolnout s následující kapelou, která dále bude pokračovat, málokdo mohl někdy zažít. Bude to ostatně zajímavá nová výzva i pro muzikanty.


Co vás inspirovalo k vytvoření takového formátu?

Těch podnětů bylo opravdu hodně. Jedním z nejsilnějších přirozeně je, že hledáme atraktivní formu, která by přitáhla pozornost posluchačů i z širšího okolí. Festival u příležitosti tak významného dne se v beskydských končinách rozhodně jinde nekoná a my bychom rádi nabídli fandům důstojnou podobu, která ovšem musí vycházet z našich frenštátských možností. Zadání tedy bylo jednoduché: udělat festival, který by nebyl enormně náročný finančně ani organizačně a byl strukturou skutečným festivalem, ale v přijatelném časovém rozsahu. Hlavní program jsme tedy zarámovali vstupním koncertem ve foyer na začátku a jamem na konci a doprostřed vložili maraton, který nabídne maximum hudby v rozumném čase.

Hraje také nějakou roli spojení Frenštátu se sportem?

Ano, bezesporu. Sport a umění jsou dva světy nezřídka vnímané jako jisté protiklady. Přitom právě Frenštát, jak víme z historie i ze současnosti, plodí zástupce obou světů v nebývalé míře a v obojím je silný. Pokud jde konkrétně o jazz, kromě Swingových Vánoc si s ním Frenštát zatím asi spojí málokdo. A tady právě propojení jazzu a jiné silné stránky Frenštátu může velmi pomoct. Ostatně sport, a v jistém smyslu zejména vytrvalostní, má s jazzem hodně společného. Z těchto všech důvodů jsme také poprosili Libora Uhra, horolezce a mj. také organizátora horského maratonu dvojic Beskydská 7, aby se stal tváří našeho festivalu. Můžete jej tedy vidět v online shotu sloužícím jako pozvánka na festival mj. na stránkách www.beskydskyjazzmaraton.cz.

Kdo na BESKYDSKÉM JAZZMARATONU vystoupí?

Jako uvítací kapela vystoupí od 18:00 miláček místního publika gipsy jazzový Hot Club Fren. V rámci samotného maratonu, který odstartuje cca v 19:00, uslyšíme tři hodně odlišné formace. Začne trio Rosťa Hus Band hrající spíše groovovější podobu jazzu. Zmiňme, že v čele stojí kytarista Rosťa Hus, pedagog ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm a jeden z nejzajímavějších jazzových kytaristů na Moravě. Následovat bude projekt sdružený kolem pedagoga brněnské Janáčkovy akademie múzických umění, trumpetisty Jana Přibila. Tato kapela s názvem Jan Přibil a Přátelé nyní brázdí koncertní pódia s programem, jehož jádro tvoří skladby legendy polského jazzu Tomasze Stańka. Jde o nesmírně hlubokou hudbu postavenou na pevných základech jazzu 2. půle 20. století: modální přístup, otevřenost, zvuk. Maraton uzavře free jazzový kvartet NOCZ v klasickém colemanovském složení trumpeta, saxofon, bicí a kontrabas, který zpracovává hudbu vedoucího souboru Didrika Ingvaldsena z Norska. Tato formace loni vydala debutové CD u vydavatelství Hevhetia a sklidila řadu velmi pozitivních recenzí doma i v zahraničí. Mimo jiné přineslo CD kapele i nabídku účinkování na festivalu v norském Stavangeru, kam týden po vystupení ve Frenštátě odlétá. Jen pro zajímavost: k natáčení následujícího alba přizvala kapela jako speciálního hosta Ivu Bittovou, máme se tedy na co těšit! Pokud jde o samotný závěr festivalu, zakončíme stylově jamem, k němuž nás přizve kapela Ostrich Quartet.

V programu ještě nápadně často figuruje jméno Martina Kociána, proč tomu tak je?

Ano, to je určitě důležitá informace na závěr. Martin Kocián je letošní absolvent oboru klasický i jazzový kontrabas frenštátské základní umělecké školy. Zatímco s klasickým repertoárem vystoupí 24. dubna na půdě ZUŠ, jeho jazzové dovednosti budeme moci sledovat právě v rámci festivalu, kde jako správný “jazzový ultramaratonik” vystoupí se všemi kapelami. Je dobré ještě připomenout, že se Martin dokázal vypracovat na nebývalou úroveň během několika málo let. Jistým završením tohoto období je jeho přijetí na katedru jazzové interpretace na JAMU v Brně. Možná právě jeho jméno pomůže v budoucnu ke spojování Frenštátu také s jazzem... Přejme si to, dispozice k tomu má výtečné!
Comments