Faculty and Staff Directory

 

Garfield Elementary

Staff Directory 2011-2012

Interim Principal

Kennard Branch

 

Main office

 

        TOOLS OF THE MIND TEAM

Preschool

Cornell Carter

NiKisha Dunmore

Room 101

Prekindergarten

Sheila Hensley

Sharon Curington

Room 102

Prekindergarten

Christine Rey

Charlyia Smith

Room 105

Kindergarten

Lisa Lewis

Shelia Butler

Room 103

Kindergarten

Megan Gilbert

Crystal Coley

Room 104

Early Childhood Education Instructional Specialist Team Leader

Sheila Williams

 

 

TOOLS Early Childhood Instructional Specialist

Cynda Meffen

 

 

ECE Inclusion Specialist

Julie Wennekes

 

 

ECE Community & Parent Outreach Coordinators

Jessica Thicklen

Lamont Shipley (Fatherhood Fri)

 

 

ECE Case Management Specialist

Adaugo Ohanyerenwa

 

 

ECE Quality Assurance Analyst

Jessica Duncan

 

 

 

 

Grade 1

Tarsha Shaw

 

Room 1F

Grade 1

Jolene Mathias

 

Room 1A

Classroom Volunteer

Irene McNair

 

 

Grade 2

Tamara Clark

Radiance Nowlin

Room 1B

Grade 3

Janis Carrington

 

Room 2B

Grade 3

Darnice M. Bell

 

Room 2A

Grade 4

Rosalind Lamont

 

Room 206

Grade 3 and 4 French Teacher

Alliance Francaise de Washington

Tuesdays/Thursdays

Natacha Manet

 

 

Grade 5

Brenda Haliburton

 

Room 204

 

 

 

SpED Coordinator

A Week

MT      JOHNSON

WThF  GARFIELD

B Week

MTW   JOHNSON   

ThF      GARFIELD 

Tiffany Batson

 

Room 1G

Primary Resource Teacher

Tiffany Smith

 

Room 100

Intermediate Resource Teacher

Roxanne Barton

 

Room 2C







 


Social Worker

Stephanie Deskins

 

Room 1E

DMH Social Worker (7:45-4:15)

Nicole Denny

 

Room 2H

DMH Primary Project

Crystal White

 

Room 2E

Speech and Language Pathologist

Marie Cooper, Ph.D.

 

Room 2J

Psychologist MF

Chandrai Jackson-Saunders

 

Room 2

Occupational Therapist

Nancy Rudisill

 

 

Adaptive Physical Education

Willie Chapman

 

 

Physical Therapy

Roscheta Jefferson

 

 

 

SAM Instructional Coach

Tashima Hawkins

 

Room 2I

Instructional Coach

Lacondria Beckwith

 

Room 2G

SAM Project Coordinator
SAM Schools Initiative

Sara Dykstra

 

 


 

 

 

 

Special Subject Teachers

Art (PT) A Week Garfield

B Week:  Nevel Thomas ES

Dominique Reid

 

Room LL 3

Music (PT) B Week Garfield

A Week:  Seaton ES

Nicole Cummings

 

Room D 109

Health & Physical Education (PT)

B Week Garfield

A Week  Drew ES

Melvin Johnson, Ed.D.

 

Room D 107

Library Media (PT)

MTW-AM Garfield

W-PM, Th, F Kenilworth

Michelle Arnold

 

First Floor

Library Media (PT)

TBD (tentative)

 

First Floor

Yoga/Dance (PT)

Suzannah Weiss

 

 

 

Support Staff

Data Entry

Felicia Walker

 

Main office

Business Manager (PT)

ThF-alternating M Garfield

TW-alternating M Tyler

Kimberly Vines

 

Main office

Custodial Foreman

James Weems

 

 

Maintenance Worker

12:00-9:00p.m.

Abraham Ball

 

 

Maintenance Worker

12:00-9:00p.m.

Jeffrey White

 

 

Building Service Specialist

Carl Butler

 

 

Roving Engineer

Yolanda Toon

 

Boiler Room

School Operations

Ronald Nicholas

 

 

After School Coordinator

MT   11:00-7:00p.m.

WRF  9:00-5:00p.m.

Rasheedah Franklin

 

Room D 110

City Year Team Leader

Selam Kidane

 

Room 205

 

Cafeteria Manager Chartwell

Versenia Gibson

 

Cafeteria

Food Service Worker Chartwell

LaVerne Jones

 

Cafeteria

Food Service Worker Chartwell

Pat Tamper

 

Cafeteria

Food Service Worker Chartwell

JoAnn Vaughn

 

Cafeteria


Nurse  

MT           A Week

MTW       B Week

Duworure Kpadeh

 

Health Suite

Nurse    

WThF       A Week

MT           B Week

Nia Eatmon

 

Health Suite


Security Officer
(U.S. Security Associates)

L. Austin Gray
MT, WR-am, F

Latrice Watts WR-PM,

Main Lobby

Crossing Guard

Dovona Henson

Alabama  & Irving Place, SE

Crossing Guard

Mary Wilson

Alabama & 22nd Street, S.E.