Test na borelioze

Borelioza to coraz częściej występująca choroba odkleszczowa, która nierzadko pozostaje niezdiagnozowana, co prowadzi w przyszłości do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego tak ważna jest właściwa diagnostyka boreliozy i jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Czym jest borelioza?

Borelioza to choroba odkleszczowa, która najczęściej kojarzona jest z wystąpieniem rumienia na skórze w miejscu ukłucia kleszcza. Bardzo często jednak objaw ten może zostać przeoczony lub nie występuje wcale - a wtedy borelioza może zaatakować niemal każdy narząd w organizmie. Przyczyną choroby jest transmisja bakterii Borrelia burgdorferi z kleszcza na człowieka. Jest to najczęstsza przenoszona przez owady choroba w Europie, a zachorowalność na nią stale wzrasta.

Borelioza choroba odkleszczowa

Objawy boreliozy

Przebieg boreliozy dzieli się na trzy fazy:

  • wczesną miejscową,
  • wczesną rozsianą ,
  • późną.

Ta ostatnia jest konsekwencją braku leczenia i stanowi tak naprawdę poważne powikłania boreliozy, ta pierwsza natomiast - stanowi kluczowy moment dla zauważenia niepokojących objawów, które powinny skłonić do wykonania testu na boreliozę. Pierwszym objawem jest rumień, który powstaje w miejscu ukąszenia i ma charakter wędrujący, czyli może zwiększać swoją średnicę. Zmiana ta nie jest bolesna i zanika samoistnie po ok. 2 tygodniach. Późniejsze symptomy to m. in. bóle głowy, sztywność karku, zmęczenie lub zapalenie nerwów.

Objawy boreliozy - jak ją rozpoznać?
Testy diagnostyczne na borelioze

Testy przesiewowe na boreliozę

Testy wykonywane w pierwszej kolejności to testy przesiewowe na boreliozę. Podstawowy test na boreliozę to oznaczanie w surowicy pacjenta miana przeciwciał IgG i IgM, które syntetyzowane są w odpowiedzi na kontakt z bakterią boreliozy (test Elisa). We wczesnym stadium zakażenia pojawiają się przeciwciała IgM, zaś dopiero potem - IgG. Test zatem będzie najbardziej wiarygodny, gdy wykonany zostanie około 3 -4 tygodniach od zakażenia i badane będą obie klasy immunoglobulin. Dodatni wynik testu serologicznego na boreliozę wymaga potwierdzenia testami bardziej specyficznymi. Wynik ujemny testu serologicznego natomiast nie wyklucza z całą pewnością boreliozy. Przyczyną wyniku fałszywie ujemnego może być np. zaburzenia czynności układu odpornościowego.


Testy potwierdzające boreliozę

Potwierdzające badanie na boreliozę, które cechuje się znacznie większą czułością i dokładnością, jest Western Blot. To także jest badanie serologiczne, wykrywające obecność przeciwciał IgG i IgM w surowicy. Test polega na inkubacji krwi pacjenta z fragmentami krętka boreliozy, a powstałe kompleksy antygen - przeciwciało tworzą charakterystyczne prążki na żelu nitrocelulozowym. Ograniczeniem zarówno testu Elisa, jak i Western Blot, jest występowanie u niektórych pacjentów tzw. boreliozy seronegatywnej, która nie powoduje wystąpienia charakterystycznej odpowiedzi immunologicznej i syntezy przeciwciał. Najdokładniejszy okazuje się być zatem test PCR w kierunku boreliozy, który wykrywa materiał genetyczny bakterii.


Testy monitorujące leczenie boreliozy

W celu określenia skuteczności terapii boreliozy wykonywane są oznaczenia poziomu przeciwciał VlsE, a celem terapii jest spadek ich miana. Badanie powinno być wykonane na początku terapii, a także po 6 i 12 miesiącach. Badanie na boreliozę wykonywane jest w klasie IgG i IgM.

Powikłania boreliozy

Testy diagnostyczne mają na celu jak najszybszą detekcję zakażenia i wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii. Najczęściej leczenie trwa kilka tygodni. Jeśli borelioza nie zostanie rozpoznana i leczona, może dojść do rozwoju poważnych powikłań. Najgroźniejsze z nich to:

- powikłania neurologiczne: zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie nerwu wzrokowego

- powikłania stawowe: boreliozowe zapalenie stawów

- powikłania sercowe: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia, kardiomiopatia rozstrzeniowa.

Powikłania borelioza źle zdiagnozowana

Profilaktyka boreliozy

Przestrzegając kilku złotych zasad, możesz uchronić się przed ukąszeniem kleszcza i zachorowaniem na tę nieprzyjemną chorobę.

Zobacz, co możesz zrobić, by skutecznie zapobiec boreliozie.

Borelioza - profilaktyka

Skontaktuj się z nami: test.na.borelioze@gmail.com / Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.